Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχολιασμός επικαιρότητας-ανταλλαγή απόψεων

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Οταν μιλαω για αξιωσεις και επενδυσεις, συνηθως το μονο πραγμα που μπορει να κανει κανεις σε νεαρη ηλικια ειναι η μορφωση και η γνωση, αν θελει κανεις να βελτιωσει εστω το δικο του αυριο.

    Απ την απαντηση που πηρα δε βλεπω καποιον συλλογισμο και γενικα καποια υπαρξη λογικης οποτε δεν εχω να σχολιασω κατι.
    Το να λες δε κανω τιποτα, τι να κανω που γεννηθηκα εδω - ας κατσω να σαπισω μαζι με τους αλλους ειναι λυπητερο και νομιζω πως καπου εκει παρατηρειται το ολο προβλημα του φαινομενου αυτου.

    Α, μη βιαζεσαι να "κατηγορησεις" τους emo. Αυτη η αποχη απο τα τεκταινομενα, η απαθεια και ο μηδενισμος δεν απεχουν και πολυ απο την greek emo culture.

    Comment


    • Οταν μιλαω για αξιωσεις και επενδυσεις, συνηθως το μονο πραγμα που μπορει να κανει κανεις σε νεαρη ηλικια ειναι η μορφωση και η γνωση, αν θελει κανεις να βελτιωσει εστω το δικο του αυριο.[/b]
      +1
      «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

      Comment


      • Οταν μιλαω για αξιωσεις και επενδυσεις, συνηθως το μονο πραγμα που μπορει να κανει κανεις σε νεαρη ηλικια ειναι η μορφωση και η γνωση, αν θελει κανεις να βελτιωσει εστω το δικο του αυριο.
        [/b]
        +1 κι από 'μένα εδώ.

        Κι εγώ έχω κάνει ανάλογα σχέδια με τον Shadow, βέβαια. Δεν σκοπεύω να μείνω εδώ. Όχι ότι η Ελλάδα είναι η Κόλαση και αλλού θα βρω τον Παράδεισο. Απλώς, αλλού, πέρα από τον παράγοντα βιοτικό επίπεδο, πιστεύω πως θα συναντήσω έστω και λιγάκι πιο υπεύθυνες κοινωνίες και ίσως καταφέρω να μην τρελαθώ, γιατί με όσα βιώνω καθημερινά σ' αυτήν την χώρα, δεν το γλιτώνω.

        ο ρόμπο έχει δίκιο.η φυγή δεν είναι λύση.stand and fight ffs.ωραία η εύκολη λύση δε λέω αλλά τότε σε τι διαφέρεις από αυτούς που κράζεις;γιατί και αυτοί την εύκολη λύση επιλέγουν (ρεμούλες,απατεωνιές κτλ).

        και κάτι σωστό που είχε πει κάποιος(δεν το θυμάμαι ακριβώς αλλά το νόημα είναι το ίδιο):
        "η απραξία είναι συνώνυμο της ενοχής"

        άμα σε ενοχλεί μία κατάσταση κάνε ότι μπορείς να την αλλάξεις.μπορεί να μην τα καταφέρεις,και λογικό δεν είσαι Θεός.κανείς μας δεν είναι.τουλάχιστον όμως θα ξέρεις ότι το πάλεψες.προσπάθησες.δεν το'βαλες στα πόδια.
        Φιλικά πάντα...
        [/b]
        Φίλε Altair, πέραν του ότι αυτή η μάχη είναι χαμένη προ πολλού (τουλάχιστον για τις επόμενες δεκαετίες, αργότερα ίσως αλλάξει κάτι), θέλω να θέσω το εξής ζήτημα. Πόσοι στην Ελλάδα είναι ευχαριστημένοι από την κατάσταση; Το 1%; Άντε, ας πούμε το 2% κι ελπίζω να μην διαφωνείς με το ποσοστό, καθώς όποιον και να ρωτήσεις θα έχει πολλά άσχημα λόγια να πει και πολλά μπινελίκια να ρίξει για τα πάντα σ' αυτήν την χώρα. Από το υπόλοιπο 98%, λοιπόν, που δεν έχει και την καλύτερη των απόψεων, πόσοι είναι αυτοί που κάνουν επί της ουσίας κάτι για να αλλάξουν την κατάσταση και πόσοι απλά συμβιβάζονται και βολεύονται μέσα σ' αυτήν; Μάλλον η δεύτερη κατηγορία αποτελεί την πλειοψηφία...

        Τα παραπάνω αποτελούν έναν λόγο για να "stand and fight", έτσι; Όχι κατ' εμέ. Άμα θεωρείτε τους εαυτούς κομμάτι των 300 Σπαρτιατών και 700 Θεσπιών που θα πολεμήσουν σε μια άνιση μάχη για το "γαμώτο", για την τιμή και γιατί "έτσι πρέπει" (δεν χρησιμοποιώ το παράδειγμα με σκοπό να ειρωνευτώ), είναι δικαίωμά σας, αλλά και απλώς άποψή σας. Εγώ από την πλευρά μου θα αποσυρθώ και θα συμμετάσχω στην μάχη της ανθρωπότητας με τον κακό της εαυτό κι όχι του νεοέλληνα με όλο του το "είναι". Και προς αποφυγή παρεξηγήσεων, ούτε τα γονίδια των Ελλήνων είναι μολυσμένα, ούτε τα μυαλά τους τρύπια. Η κοινωνία που τους ανατρέφει είναι σάπια και γι' αυτό δεν ευθύνονται οι ίδιοι. Ωστόσο, ακόμα και οι θετικές πτυχές της κοινωνίας αυτής δεν με εκφράζουν ούτε στο ελάχιστο, ως επί το πλείστον.

        Δεν ξέρω πόσο υπεροπτικό ακούγεται αυτό, πάντως άποψή μου είναι πως οι περισσότερες αρνητικές πλευρές του εαυτού μου οφείλονται σε διδαχές της κοινωνίας, ενώ οι περισσότερες θετικές αποτέλεσαν φυσική εξέλιξη του πνευματικού μου κόσμου. Δεν αισθάνομαι πως η ελληνική κοινωνία μου έχει προσφέρει καλά και δεν αισθάνομαι πως της χρωστάω κάτι για να χαλάσω τα νεύρα μου και την ψυχική μου ισορροπία σε μια (ούτως ή άλλως ανούσια) προσπάθεια να την βελτιώσω.

        Και τέλος, όχι, στην Ελλάδα δεν ζούμε και πολύ ανθρώπινα, αλλά οι τελευταίοι που φταίνε γι' αυτό είναι οι μισθοί.
        "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

        Comment


        • Α, μη βιαζεσαι να "κατηγορησεις" τους emo. Αυτη η αποχη απο τα τεκταινομενα, η απαθεια και ο μηδενισμος δεν απεχουν και πολυ απο την greek emo culture.
          [/b]
          +1000000

          Οι εμο ειναι βασικα μοδα δε νομιζω να εχει καμια σχεση με καταθλιψη/μιζερια etc.. τουλαχιστον στην Ελλαδα.. που ειναι το "emo may cry" photoshop που μου κανατε ηταν απιστευτο..

          Comment


          • θα αναλύσω αργότερα περισσότερα γιατί τώρα έχω δουλειά.το μόνο που θα σου πω Καταραμένε είναι πως σε όλες τι χώρες υπάρχουν καλά και άσχημα.το θέμα είναι να υπάρχουν καλοί άνθρωποι.και ξέρεις κάτι;κι εγώ έχω σκεφτεί να φύγω από την Ελλάδα.αλλά αυτό μόνο σε περίπτωση ανάγκης.μόνο όταν πέσω σε αδιέξοδο εδώ.προς το παρόν όμως θα το παλέψω.σας ακούω να κράζετε όλοι την Ελλάδα όμως δεν βλέπω να κάνετε τίποτα.π.χ. μετά τις φωτιές πόσοι ήρθατε μαζί για αναδάσωση;αν δε σ'αρέσει ο τόπος που ζεις κάνε κάτι να τον αλλάξεις.αν σκεφτόντουσαν όλοι με το δικό σου σκεπτικό την είχαμε βαμμένη.ευτυχώς υπάρχουν ακόμα άνθρωποι εδώ που δεν το βάζουν κάτω.
            Carpe diem

            Comment


            • Aν εξαιρεσουμε μια μεριδα Εμο που χρησημοποιει τη μοδα ως δουρειο ιππο της ομοφυλλοφιλικης ταυτοτητας τους, κατα τα αλλα οι Emo γκομενες ειναι και πολυ γαμω.

              Comment


              • φιλε UEG πρωτου βιαστεις να ποσταρεις κατι σε καποιον που εγραψε τη γνωμη του απλα, ειτε να τον κοροϊδεψεις ειτε να τον ακυρωσεις, προσπαθησε εστω και λιγο να καταλαβεις γιατι ο αλλος εγραψε οτι εγραψε, γιατι αλλιως δε γινετε συζητηση και καταλιγουμε σε καβγαδες. αν παλι δεν γουσταρεις να μπεις στη διαδικασια να συζητησεις με καποιον που εχει διαφορετικη αποψη απο σενα ή ειναι απλα λαθος κι ακυρος τελειως βρε αδερφε, καλυτερα μην συμμετεχεις κι αδιαφορισε. φιλικα και με ολο το σεβασμο αυτο γιατι βλεπω κολλησες με το θεμα των emo και το πηρες σοβαρα, τους οποιους χρησιμοποιησα σαν παραδειγμα επειδη ειναι της μοδας τωρα η φρατζουλα, το καταθλιπτικο υφακι και να ειναι ολοι bi και γενικα να εχουν παθητικους τροπους. εγω πιστευω οτι ο λογος που ωθησε αυτη τη μοδα να ακμασει και να παρακμασει εδω, ειναι ακριβως επειδη η νεολαια ΔΕΝ ζει οπως θελει και βλεπει οτι δεν εχει μελλον. ετσι ηρθε και κολλησε αυτο το στυλακι το οποιο μαλιστα οσοι το χουν μπορουν και να αυτο-ψωνιζονται και να το παιζουν γαματοι και υπερανω, ενω ειναι μεστη μιζερια τους οπως ακριβως ολοι οι υπολοιποι εδω περα.

                XenoVagrant αυτα που ρωτας τα βρηκα λιγακι λεπτομεριες για να αναφερθω, και ειδικα οταν ξερουμε ποσο ασχημη και μη λειτουργικη ειναι η παιδεια εδω στη χωρα πλεον. μπαινεις με το ζορι σε ενα ΤΕΙ (και γενικα σχολη) για να παρεις ενα κωλοχαρτο με το οποιο αυριο δε θα βρισκεις δουλεια. και η δουλεια συνηθως τις περισσοτερες φορες ειναι κατι αλλο απο αυτο που τελειωσες, οποτε ποιος ο λογος να καθεσε τοσα χρονια τοτε ? και συγνωμη αν ακουγομαι παραλογος, στη πραγματικοτητα ειμαι πολυ χειροτερος. κι οσον αφορα αυτο:

                Το να λες δε κανω τιποτα, τι να κανω που γεννηθηκα εδω - ας κατσω να σαπισω μαζι με τους αλλους ειναι λυπητερο και νομιζω πως καπου εκει παρατηρειται το ολο προβλημα του φαινομενου αυτου.[/b]
                μα ακριβως γι'αυτο το λογο εγραψα οτι εγραψα και θελω να σηκωθω να φυγω, για να μην σαπισω εδω μαζι με τους αλλους. κι οπως ξαναεγραψα στο προηγουμενο ποστ μου, μια ζωη την εχουμε κι αν τη χαραμισουμε απλα ελπιζωντας και προσπαθωντας μπας και πανε τα πραγματα καλα, αστο, θα φτασουμε γεραματα και θα χουμε μετανιωσει που δεν πηγαμε αλλου μπας και ειχαμε καλυτερη τυχη. τα βλεπω απο τους δικους μου τωρα, το ξαναλεω!


                και τελος να πω οτι συμφωνω με τον φιλο TheCursed ο οποιος φαινεται να εχει καταλαβει ποσο ασχημα ειναι τα πραγματα στην Ελλαδα αφου εχει ταξιδεψει σε τοσες χωρες. εγω ομως θεωρω ΚΑΙ τους μισθους και γενικα την οικονομια σημαντικο παραγοντα για το χαλι που επικρατει και δεν ζουμε οπως πρεπει...

                Comment


                • Eγω πηρα σοβαρα το θεμα των εμο..?

                  Δηλαδη μισο για να καταλαβω σε οποια χωρα υπαρχουν πολλοι εμο ειναι γτπ η χωρα..? με τη λογικη σου αυτο καταλαβαινω.. δηλαδη αμερικη που υπαρχουν και πολυ περισσοτεροι απο εδω ειναι γτπ και εκει, πχ στην Αιγυπτο που (μπορει) να μην εχει ειναι και γαμω τις χωρες για να ζεις..?

                  Comment


                  • οχι φιλε δεν ειπα κατι τετοιο, γιατι μου αναφερεις και τις αλλες χωρες, μιλησα για τα emo της Ελλαδας μονο, αφου γι'αυτην μιλαμε...
                    εγω πιστευω οτι ο λογος που ωθησε αυτη τη μοδα να ακμασει και να παρακμασει εδω, ειναι ακριβως επειδη η νεολαια ΔΕΝ ζει οπως θελει και βλεπει οτι δεν εχει μελλον.[/b]
                    νομιζω πως φαινεται οτι μιλαω για την "μοδα" που ηρθε και ακμαζει τωρα κι εδω, κι οχι γενικοτερα για το φαινομενο emo, ετσι ? τεσπα ακυρο, καλυτερα μην ασχολουμαστε με ηλιθιοτητες, ενα παραδειγμα απλο ηθελα να δωσω, αν καποιοι το καταλαβαν εχει καλως, αν οχι δε πειραζει.

                    Comment


                    • Originally posted by Raf
                      Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                      Comment


                      • αργησαμε να ανακαλυψουμε το καφε και το τσιγαρο και μαλακιζομασταν με πανοπλιες κλπ, για τη φιλλοσοφια δε θα το σχολιασω, και τωρα μια χαρα φιλοσοφουμε με τη φραπα οεο!

                        Comment


                        • Aν εξαιρεσουμε μια μεριδα Εμο που χρησημοποιει τη μοδα ως δουρειο ιππο της ομοφυλλοφιλικης ταυτοτητας τους, κατα τα αλλα οι Emo γκομενες ειναι και πολυ γαμω.
                          [/b]
                          Τι σχέση έχουν οι Emo με τους ομοφυλόφιλους;


                          Comment


                          • ερωτικη

                            Comment


                            • Αν δεν προσπαθήσεις δεν έχει απολαβές.Εγώ προσωπικά αυτό έχω μάθει μέχρι τώρα.Με το να κάθομαι και να κλαίγομαι και να γκρινιάζω ποτέ μα ποτέ δεν ωφελήθηκα.Τέλος πάντων ο καθένας κάνει τον αγώνα του.
                              Οι γονείς μας ζούσαν σε περισσότερα σκατά από αυτά που ζούμε εμείς.Μάθετε τι έχετε,για να μάθετε να το εκτιμάτε όταν και αν το χάσετε.

                              Το εξωτερικό είναι λύση.Αλλα λύση που κοστίζει.Δεν φτιάχνεις αύριο μια βαλίτσα και λες φεύγω με 1000? και είμαι μια χαρά.Στη σύγχρονη κοινωνία μόνο με γνώσεις μπορείς να πας μπροστά καλώς η κακώς.Επίσης ρίξτε μια ματιά στα κριτήρια που έχουν θέσει μεγάλες σχολές και εταιρείες στο εξωτερικό.Μη μιλήσω για το θέμα της βίζα στην Αμερική.Αν ήταν φτιάχνω μια βαλίτσα πάω Αγγλία και γυρνάω εκατομμυριούχος,όλοι έξω θα ήμαστε.

                              Εννοείται πως δεν έχουμε την ικανότητα σαν οικονομία πρώτα από όλα να υποστηρίζουμε τόσους "πτυχιούχους" του "κάτω από τη βάση".Ξυπνήστε!!!Δεν υπάρχουν πτυχιούχοι από ανύπαρκτες σχολές(ΤΕΙ ανθοκομικής σου λέω!!!!)δεξαμενές ανέργων υπάρχουν λόγω απουσίας επαγγελματικού προσανατολισμού.

                              Αν κάποιος θέλει να αλλάξει το σύστημα,το αλλάζει με δουλειά εκ των έσω.Όχι με γκρίνια και αντιδράσεις.Όσο για τα emo--->

                              Μόδα είναι και θα περάσει.Στην εφηβεία είναι οι περισσότεροι που είναι και η λικία της αντιδραστικότητας.Και πολύ καλά κάνουνε.Παλιότερα ήταν οι χίππιδες,οι πάνκηδες,metalάδες,μετά οι grungάδες κτλ κτλ.
                              «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                              Comment


                              • WELL SAID BURAI!!!
                                Carpe diem

                                Comment

                                Working...
                                X