Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχολιασμός επικαιρότητας-ανταλλαγή απόψεων

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • εβλεπα το Λαζοπουλο που σχολιαζε το θεμα και πραγματικα δε μπορειτε να φανταστειτε τι γελιο εριξα μ'αυτην την Σου Λι που εστειλε την επιστολη, δηθεν και καλα αναλαμβανοντας την ευθηνη, λες και προκειται για λαθος και δεν τσεκαρουν κανενα φαρμακο και τα πηραν απο απροσεξια. πραγματικα δηλαδη απο κατι τετοια φαινετε σε ποση εκτιμιση εχουν τον λαο που κυβερνανε και ποσα ψεματα μας εχουν πει... ντρεπομαι πραγματικα που κατοικω εδω, με ολη τη σημασια της λεξεως!
    [/b]
    Ενώ αλλού δεν τους κοροϊδεύουν καθόλου ε; Λες και περιμέναμε από τον Λαζόπουλο να μας πει για την ντόπα. Λες και δεν ξέρουμε ότι σήμερα όλοι είναι ντοπαρισμένοι. Λες και υπήρχε ποτε περίπτωση κάποιος ανεξάρτητα εθνικότητας να παραδεχτεί κάτι τέτοιο χωρίς να ψάξει για δικαιολογίες. Αφού ντρέπεσαι λοιπόν για αυτό το λόγο που κατοικείς εδώ, σε μερικά χρόνια η NASA θα μπορεί να πραγματοποιεί διαστημικά ταξίδια και για το ευρύ κοινό, έτσι ίσως βρεις ένα μέρος που να μην ντρέπεσαι που κατοικείς σε αυτό.

    XenoVagrant αυτα που ρωτας τα βρηκα λιγακι λεπτομεριες για να αναφερθω, και ειδικα οταν ξερουμε ποσο ασχημη και μη λειτουργικη ειναι η παιδεια εδω στη χωρα πλεον. μπαινεις με το ζορι σε ενα ΤΕΙ (και γενικα σχολη) για να παρεις ενα κωλοχαρτο με το οποιο αυριο δε θα βρισκεις δουλεια. και η δουλεια συνηθως τις περισσοτερες φορες ειναι κατι αλλο απο αυτο που τελειωσες, οποτε ποιος ο λογος να καθεσε τοσα χρονια τοτε ? και συγνωμη αν ακουγομαι παραλογος, στη πραγματικοτητα ειμαι πολυ χειροτερος[/b]
    Ρε φίλε συγγνώμη έχει συναίσθηση του τι γράφεις; Λες συνεχώς ότι δεν σου κάνει η Ελλάδα και τώρα αναφέρεις ότι με το ζόρι μπαίνεις σε ένα ΤΕΙ; Το να μπεις σε ένα ΤΕΙ ήταν υπερβολικά εύκολο πριν τη βάση του 10 και απλά εύκολο με αυτή. Το ότι τελικά αυτό που έχει είναι ένα κωλόχαρτο συμφωνώ για το μεγαλύτερο ποσοστό των πτυχίων. Έχεις αναρωτηθεί όμως γιατί είναι κωλόχαρτο. Ξέρεις ότι έξω το ποσοστό των ατόμων που σπουδάζουν είναι πολύ μικρό; Ξέρεις ότι άμα το συγκρίνουμε το δικό μας ποσοστό θα γελάνε και οι κότες;
    Άμα αυτή την στιγμή η Ελλάδα ακολουθήσει αντίστοιχη πολιτική με το εξωτερικό στην παιδεία, οι αγωνιστικές παρατάξεις μας δεν θα κάνουν πλέον καταλήψεις, θα τα γκρεμίσουν τα πανεπιστήμια. Γιατί τελικά δεν ξέρομε τι θέλουμε, αν δηλαδή θέλουμε απλά έτσι επιστήμονες για να λέμε ότι είμαστε μορφωμένοι ή επιστήμονες τόσους όσους μπορούν να απορροφηθούν και γνωστικό αντικείμενο ανάλογο με αυτό που χρειάζεται το κράτος και οι επιχειρήσεις που δραστηριοποιούνται σε αυτό; Αν η Ελλάδα γινόταν Αγγλία ή Γερμανία, η κυβέρνηση θα έπεφτε σε μία νύχτα. Ας μην λέμε για το εξωτερικό μόνο όταν μας συμφέρει...


    Γιατί λοιπόν να χαραμίσω την ζωή μου για μια χώρα που ποτέ δεν με έκανε να νιώσω δικό της; Ήρθα στην Ελλάδα μετανάστης όταν ήμουν 5 χρονών με τους γονείς μου από την Βόρειο Ήπειρο και το μόνο που άκουγα κάθε μέρα ήταν "το κ*λο-αλβανάκι" (σημ. η καταγωγή μου είναι 100% ελληνική). Οι γονείς μου δούλεψαν σκληρά, πιο σκληρά από όλους τους ντόπιους που είχα δει και το μόνο που άκουγαν ήταν "οι παλιο-αλβανοί μας κλέβουν το ψωμί". Τι κι αν ο πατέρας μου δούλευε από το πρωί μέχρι το βράδυ για να βγάλει αυτά τα λίγα χρήματα; Μερικά χρόνια μετά, ύστερα από έξυπνες κινήσεις, κατάφερε να φτιάξει κάτι δικό του που του απόφερε λεφτά αλλά και πάλι οι κακοήθειες ήταν εκεί, "μας έγινε και ο αλβανός επιχειρηματίας". Στο σχολείο όταν σήκωσα την σημαία στην 25η Μαρτίου δεν ήταν λίγοι αυτοί που βρέθηκαν να κατακρίνουν τον δάσκαλο.[/b]
    Η μαλακία που μας δέρνει σαν λαό... (θεωρώντας ότι το πρόβλημα δεν είναι αν έχεις ελληνική καταγωγή ή όχι, θα μιλήσω για Αλβανούς και μετανάστες γενικότερα). Από την μία μερία η μετανάστευση δεν μπορεί και δεν πρέπει να είναι ανεξέλεγκτη, δηλαδή να έρχονται όσοι μπορούν να απορροφηθούν από την οικονομία της χώρας ώστε να μην έχουν και να μην δημιουργούν πρόβλημα. Από την άλλη (η μαλακία που έλεγα ότι μας δέρνει) ο Έλληνας πρέπει να καταλάβει ότι δεν μπορεί να κάνει μόνο τις εύκολες δουλείες και για τα χωράφια (τυχαίο παράδειγμα) να έχει τους Αλβανούς. Αν θεωρώ κάτι απειλή αυτό είναι μάλλον το δεύτερο χωρίς όμως να σημαίνει ότι και το πρώτο είναι αμελητέο.


    Επειδή εμβάθυνα πολύ σε προσωπικό επίπεδο, να κλείσω λέγοντας ότι, κατά την γνώμη μου, όποιος νιώθει ριζωμένος κάπου είναι χαμένος από χέρι. Το να αγαπάς ένα μέρος είναι άλλο θέμα, αλλά το να επενδύεις όλη σου την ζωή και τις δυνάμεις για να βελτιώσεις κάτι το αδύνατον είναι αφελές. Το σύστημα δεν θα σε αφήσει να καταφέρεις τίποτα. Το "όπου γης πατρίς" είναι το σωστότερο γνωμικό που έχω ακούσει.[/b]
    Δεν μίλησε κανείς για ρίζωμα κάπου. Απλά το θεωρώ γελοίο να κλαίγεται κάποιος για την Ελλάδα και να νομίζει ότι άμα φύγει και πάει αλλού θα είναι καλύτερα. Στο Λονδίνο μένεις, θα μπορείς να καταλάβεις αυτό που λέω. Από τον τρόπο ζωής (γιατί άραγε οι Άγγλοι γίνονται κομμάτια στις παμπ;) μέχρι την ακρίβεια. Το πρόβλημα δεν είναι της Ελλάδας, είναι παγκόσμιο.

    χωρίς να έχεις κάθε βολεμένο να προσπαθεί να σε μαχαιρώσει στην πλάτη επειδή εσύ έκανες κάτι καλύτερο από αυτόν προσπαθώντας περισσότερο και δεν αρκέστηκες στην μετριότητα.[/b]
    Συμφωνώ απόλυτα. Το θέμα όμως είναι το ποιοι είναι οι βολεμένοι; Πολλές φορές τέτοιες ταμπέλες μπορεί να είναι και παραπλανητικές. Μήπως ας πούμε η ταμπέλα του βολεμένου κρύβεται πίσω από αυτή του επαναστάτη;



    Για να κλείσω κιόλας θα πω ένα πράγμα που μάλλον θα πρέπει να μας προβληματίσει. Βλέπω αρκετά ειρωνικά σχόλια για την Ελλάδα και τους Έλληνες. Κάνω λοιπόν μία ας πούμε ιστορική αναδρομή στο μυαλό μου και μου δημιουργούνται κάποια ερωτηματικά. Δεν θα μιλήσω για την αρχαίοτητα, περίοδο κατά την οποία θα μπορούσαμε να πούμε πολλά + για την Ελλάδα (όπως υπήρχαν και - βέβαια), θεωρώντας απλά ότι λόγω του μεγάλου χρονικού διστήματος που έχει μεσολαβήσει δεν έχουμε καμία σχέση με την τότε Ελλάδα και τους τότε Έλληνες. Θα ξεκινήσω από το 1800 και θα ρωτήσω πώς ήταν η Ελλάδα τότε; Πώς ήταν το 1900; Το 1940; Την περίοδο 67-74; Πώς είναι Ελλάδα το 1980-σήμερα;
    ΠΡοφανώς εκτός από την τελευταία περίοδο, οι Έλληνες δεν ήταν φραπές και μπουζούκια, πράγματα για τα οποία τους κατηγορούμε σήμερα. Πως φτάσαμε στο σήμερα; Ποιοι φταίνε για αυτό; Δεν νομίζω να ξύπνησαν όλοι μία μέρα και να είπαν από σήμερα θα έχει αραλίκι και βόλεμα...

    Comment


    • Απλά το θεωρώ γελοίο να κλαίγεται κάποιος για την Ελλάδα και να νομίζει ότι άμα φύγει και πάει αλλού θα είναι καλύτερα.
      [/b]
      Και τι έχεις να πεις γι' αυτούς που ήδη ζουν έξω και λένε πως εκεί είναι καλύτερα;
      "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

      Comment


      • Oσους ξερω που πηγαν εξω μου ειπαν οτι ειναι ΓΤΠ.

        Comment


        • Και τι έχεις να πεις γι' αυτούς που ήδη ζουν έξω και λένε πως εκεί είναι καλύτερα;
          [/b]
          Aνάλογα με τις περιστάσεις μπορεί να βρεις και καλύτερα. Όπως και στην Ελλάδα πάλι ανάλογα με τις περιστάσεις θα μπορούσες να είχες καλύτερη ζωή. Βασικά και το "καλύτερο" σαν όρος είναι κάτι το υποκειμενικό, απλά αυτό που θέλω να πω είναι ότι και έξω υπάρχουν μεγάλα προβλήματα, δεν είναι παράδεισος που τον συγκρίνουμε με την κόλαση την Ελλάδα.

          Comment


          • Βασικά και το "καλύτερο" σαν όρος είναι κάτι το υποκειμενικό, απλά αυτό που θέλω να πω είναι ότι και έξω υπάρχουν μεγάλα προβλήματα, δεν είναι παράδεισος που τον συγκρίνουμε με την κόλαση την Ελλάδα.
            [/b]
            Συμφωνώ απολύτως.
            "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

            Comment


            • Oσους ξερω που πηγαν εξω μου ειπαν οτι ειναι ΓΤΠ.
              [/b]
              Hταν δαπίτες και δεν βολευόντουσαν,γιαυτό.
              Και sub zero,όταν στο "έξω" ακούς πρώτο μισθό 1400ε,πλήρης ασφάλιση και πρόνοια,δωρεάν παιδεία χωρίς ανάγκες φροντιστηρίου,πεντακάθαρες πόλεις και δημόσια κτίρια,καθαρή και πράσινη ενέργεια,και αρκετά ακόμη που βαριέμαι να γράφω,τα θεωρείς και αυτά "υποκειμενικά" καλύτερα;;;
              Originally posted by Raf
              Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

              Comment


              • <div class='quotetop'>(Somari &#064; Apr 10 2008, 09&#58;31 PM) [snapback]18005[/snapback]</div>
                Hταν δαπίτες και δεν βολευόντουσαν,γιαυτό.
                [/b]
                κοιτα αντικειμενικα τωρα.

                Εχουν χειροτερο φαγητο
                εχουν χειροτερο καφε
                εχουν χειροτερες μορφες διασκεδασης (κατι μπαρ που κλεινουν στις 12)

                ε αν δουλευεις ολη μερα , η σπουδαζεις κλπ μετα τι θα κανεις? θα κλειστεις μεσα?

                Comment


                • Δηλαδη μονο σε μπαρ διασκεδαζει ο κοσμος;
                  https://en.wikipedia.org/wiki/Outcast_(game)

                  H μονη αποδειξη οτι το Βελγιο υπαρχει...

                  Comment


                  • Τα 1400 ευρώ δεν λένε κάτι από μόνα τους, μετράει και η ακρίβεια. Για την παιδεία τα έγραψα και σε προηγούμενο ποστ, αν γίνουμε Αγγλία σε αυτό το θέμα θα πέσει η κυβέρνηση σε ένα βράδυ. Για τις πεντακάθαρες πόλεις από την εμπειρία μου στο εξωτερικό δεν μπορώ να πω ότι ισχύει.
                    Για τα υπόλοιπα δεν μπορώ να έχω ξεκάθαρη άποψη.

                    Comment


                    • Ακριβεια;
                      Οταν ο βασικος μισθος ειναι υπερδιπλασιος δε νομιζω να πιστευεις πως και το κοστος ζωης θα ειναι υπερδιπλασιο.
                      Οπως ελεγε και καποιος εδω μεσα παλιοτερα.. it&#39;s simple maths (ή κατι τετοιο ).

                      Comment


                      • κοιτα αντικειμενικα τωρα.

                        Εχουν χειροτερο φαγητο
                        εχουν χειροτερο καφε
                        εχουν χειροτερες μορφες διασκεδασης (κατι μπαρ που κλεινουν στις 12)

                        ε αν δουλευεις ολη μερα , η σπουδαζεις κλπ μετα τι θα κανεις? θα κλειστεις μεσα?
                        [/b]
                        Πέρα από την πλάκα, τα παραπάνω αποτελούν καθοριστικό παράγοντα για ορισμένους. Ξέρω άτομα που μόνο και μόνο λόγω αυτών μένουν Ελλάδα.

                        Τα 1400 ευρώ δεν λένε κάτι από μόνα τους, μετράει και η ακρίβεια.
                        [/b]
                        sub_zero, ακρίβεια υπάρχει, ναι, αλλά όχι παντού. Αν πας στην Κοπενχάγη, επί παραδείγματι, θες όντως διπλάσια για να ζήσεις, τουλάχιστον τον πρώτο καιρό (αν κι εκεί μάλλον θα βγάζεις πολύ παραπάνω από τα διπλάσια ). Σε πόλεις όπως το Βερολίνο, όμως, το κόστος ζωής είναι χαμηλότερο απ&#39; ότι στην Αθήνα και τα εισοδήματα αρκετά υψηλότερα επίσης.
                        "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

                        Comment


                        • Άμα έχεις λεφτά παντού καλά την περνάς.
                          Απλά, σε ό,τι αφορά τομείς της ποιότητας ζωής που δεν είναι εξ ολοκλήρου στο χέρι σου, όπως κυκλοφοριακό, υποδομές ή και ακόμα αν έχεις να διαλέξεις ανάμεσα σε Τούμπα και Καμπ Νου, είναι καλύτερο να είσαι έξω.
                          Άμα έχεις λεφτά παντού καλά την περνάς.

                          Comment


                          • Θα ήθελα να κάνω τώρα μια περιγραφή των χωρών του Σκανδιναβικού μπλόκ αλλά μερικοί θα λένε ότι σας έχω πρήξει.
                            Originally posted by Raf
                            Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                            Comment


                            • Lol true .
                              Τεσπα, κλασσικα ο καθενας εχει τη γνωμη του και απ οσο βλεπω δε θα αλλαξει και τιποτα.
                              Ας κανει ο καθενας αντιστοιχα και τις επιλογες του και το θεμα τελειωνει εκει.

                              Προσωπικα εχω σκεφτει τι θελω να πετυχω εδω αλλα και στο εξωτερικο, ομως δε ξερω αν ειναι κατι που μας αφορα επι του παροντος.

                              Μηπως να ανοιξουμε θεμα για προσωπικες φιλοδοξιες;

                              Comment


                              • Στις φιλοδοξιες απλα δε παιζομαι, ειδη εχω ξεκηνησει τη δημιουργεια ενος lobby που θα προωθει αμοιβαια οικονομικα συμφερωντα μεταξυ των μελων, προσπαθω να βρω εκολαπτομενους δικηγορους, Ιατρους κλπ ανθρωπους απο τους οποιους κρινωντας γνωριμιες σε συνδιασμο με τη θεση βλεπεις το αν θα πανε μπροστα, ετσι μετα απο λιγα χρονια θα εχουμε καταφερει ο ενας να εχει μεσον το αλλον προκειμενου να ζουμε πιο ανετα, αλλα θα επεκταθουμε και σε ασκηση επροης απνω στη πολιτικη κλπ.

                                Παραλληλα στοχος μου ειναι να κανω μεταπτυχιακο πανω στο ποιοτικο ελεγχο στα καραβια, ετσι ωστε να ειμαι εγω αυτος που θα δινω το οκ στο αν θα φυγει η οχι ενα πλοιο, με τη σωστη δικτυψση η μηζα θα γινει δευτερη φυση, ετσι πχ αν το Lobby θα θελει μια χαρη απο εναν εφοπλιστη να υπαρχει η ικανοτητα αυτος να εκβιαστει.

                                Αυτα μες της ακρες ειναι τα αρχικα μου πλανα, ομως πανω απο ολα εχω μια αρχη : " Οταν ο ανθρωπος κανει σχεδια ο Θεος γελαει..."

                                Comment

                                Working...
                                X