Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχολιασμός επικαιρότητας-ανταλλαγή απόψεων

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Δεν μπορείτε λοιπόν να κατηγορείτε τους Δ.Υ. ως τεμπέληδες,Έτυχε να είναι σε πόστο που ευνοούνται.Αν ήσασταν στη θέση τους,το ίδιο θα κάνατε.Παραδεχτείτε το να τελειώνει εδώ αυτή ανούσια ιστορία.


    Μπορώ να καταλάβω γιατί κατηγορείται το δημόσιο. Ο τρόπος που λειτουργεί αντιπροσωπεύει πολλά απ' αυτά κακά που έφεραν τη χώρα μέχρι εδώ (πελατειακές σχέσεις, ανοχή,αναξιοκρατία).

    [quote]
    Για να μιλάμε λίγο πιο συγκεκριμένα, εγώ θα έλεγα σε πρώτη φάση να αλλάξει το αντιπαραγωγικό και αντικοινωνικό νεοελληνικό μοντέλο οριζόντιας αναδιανομής[/quote]
    Για καν' το λίγο πιο λιανά εδώ στους θνητούς...

    Αν εγώ εργάζομαι σε συνθήκες σύγχρονης δουλείας, με λεηλατημένα εργασιακά δικαιώματα, αναγκαζόμενος να χτυπάω τρελά ωράρια και να παίρνω μισθούς πείνας, τότε, δε κοιτάζω ούτε ποιες είναι οι αιτίες για τις οποίες συμβαίνει αυτό, ούτε και τι μπορώ να κάνω για να μην είμαι, ούτε εγώ, ούτε και ο διπλανός μου δούλος.

    Πρέπει όλοι να είναι δούλοι.


    1η Μάη 2013.


    Εχθές, ασυναίσθητα και όχι λόγω ημέρας, έκανα μια νύξη για ασφαλισμούς κ.τ.λ στη δουλειά μου. Αλλά υπάρχουν φορές που νιώθω δούλος. Ωραία τα ιδεαλιστικά αλλά δε μπορείς να κάνεις και πολλά πράγματα μερικές φορές, έτσι;

    Comment


    • Αν δεν μπορεις να καταλαβεις οτι στο δημοσιο λογο μονιμοτητας ο κανονας ειναι οτι αραζεις και εισαι αντιπαραγωγικος(η εστω εχεις την επιλογη να αραξεις..) ενω στον ΙΤ αν δεν βγαζεις τα λεφτα σου μπορεις ανετα να παρεις ποδι τοτε εισαι μεγας ασχετος..

      Αν δεν εισαι ανειδικευτος και εχεις καποιο skill η γνωση που θα φανει χρησιμο μου λες ενα λογο να σε προσλαβει ο ιδιοκτητης του ξενοδοχειου για να αραζεις?? Στον ΙΤ θα πουν, δουλεια δεν υπαρχει και αυτος αραζει αρα μπορουμε να ξεφορτωθουμε τη θεση η να την κανει καποιος αλλος απο κει μεσα ταυτοχρονα. Και ετσι κατα ενα μεγαλο ποσοστο εχεις παρει ποδι η εχει αλλαξει η θεση σου με κατι παραγωγικο, εξαιρεσεις υπαρχουν και παλι και μπορει να εχεις πεσει εκει αλλα να μην κολλαμε σε μια περιπτωση. Στο δημοσιο κανεις δεν νοιαζεται ποιος εισαι και τι κανεις εισαι εκει για να υπαρχεις.. Φυσικα υπαρχουν φιλοτιμα ατομα που κουραζονται και αξιζουν τα λεφτα που παιρνουν αλλα οπως ειπαμε μην μπλεκεις την εξαιρεση με τον κανονα..

      Δεν εχω να πω κατι αλλο ο κοσμος εχει ματια και βλεπει για το πως λειτουργει και τι κανει το δημοσιο..

      Comment


      • Altair μία βασική διαφορά Δημόσιου και ΙΤ είναι ότι στον ΙΤ όταν κάποιος έχει την άνεση να αράξει το κορμί του, είτε γιατί δεν έχει δουλειά να κάνει, είτε γιατί είναι τεμπέλης, τα λεφτά για τον μισθό του σκορπίζονται από την τσέπη του επιχειρηματία, όχι από τη δική μου, τη δική σου, των οικογενειών μας κτλ.

        Προφανώς υπάρχουν δουλειές παντού που είναι λιγότερο ή περισσότερο απαιτητικές. Στο Δημόσιο απλά υπάρχουν δουλειές για λαμόγια και απατεώνες. Και το λυπηρό σε αυτή την περίπτωση είναι ότι έχουμε καταντήσει σαν λαός να το θεωρούμε λογικό. Φίλος μου δουλεύει σε ιδιωτική εταιρεία που έχει αναλάβει project για το Δημόσιο, για το οποίο έχει κτιστεί 4ορόφο κτήριο προκειμένου να στεγαστεί. Σε αυτό το κτήριο υποτίθεται ότι θα έπρεπε να υπάρχουν μέσα 23 άτομα κάθε μέρα. Ο φίλος μου που και που πρέπει να πηγαίνει από εκεί για να σετάρει τον εξοπλισμό. Δεν έχει δει ποτέ πάνω από 3 άτομα να βρίσκονται την ίδια μέρα μέσα στο κτήριο. Κάθε φορά που πάει να κάνει δουλειά του πρήζουνε τα αρχίδια να έχει τελειώσει μέχρι τις 2 γιατί έχουν κάτι "δουλειές" μετά και πρέπει να φύγουν και αυτοί οι 3. Μόνο ένας δεν βιάζεται, ο οποίος έχει στήσει εξοπλισμό σε ένα δωμάτιο και εμφιαλώνει μπύρες. Ναι καλά ακούσατε, εμφιαλώνει μπύρες... Αυτά όχι δεν γίνονται στον ΙΤ, δεν γίνονται πουθενά αλλού στον πλανήτη...

        Τα παραδείγματα είναι πολλά και θα ξημερώσουμε αν κάτσουμε να τα αναφέρουμε όλα. Το θέμα είναι ότι έχουμε σαπίσει σαν λαός όλοι. Γιατί οι κύριοι αυτοί, όχι απλά βρίσκουν και τα κάνουν, το εξοργιστικό είναι ότι αν τους ρωτήσεις θα σου πουν ότι κουράζονται κιόλας και ότι κακώς τους κόβουν τους μισθούς, και το πιο εξοργιστικό ακόμα είναι ότι το πιστεύουν.

        Πρέπει να αλλάξουμε όλοι μυαλά, γιατί αλλιώς καμιά αλλαγή οικονομικού συστήματος δεν πρόκειται να μας σώσει. Πρέπει να σταματήσουμε να είμαστε Ελληνάρες και στην πιο μικρή λεπτομέρεια (όχι ρε καργιόλη Έλληνα μην πάρεις δύο νούμερα στην ουρά στην τράπεζα για να το δώσεις μετά στο γκομενάκι που μόλις μπήκε και να το παίξεις μόρτης, πηδώντας εμένα που περιμένω ήδη μισή ώρα. Τυχαίο παράδειγμα που με εξοργίζει κάθε πρώτη του μήνα και με εξόργισε ξανά σήμερα....)

        Comment


        • Sub πιστεύεις ότι 10 παραγγελίες είναι πολλές;θα σου δώσω ένα ακόμα παράδειγμα.Ο συγκεκριμένος φίλος μου,το μέγιστο πάει 14,το ελάχιστο ΚΑΜΙΑ.Δουλεύει 6 ώρες,παίρνει 25 ευρώ.Ένας άλλος φίλος μου,δουλεύει 8 ώρες,παίρνει τα ίδια λεφτά και πάει τουλάχιστον 25.Σε άλλο μαγαζί.Όταν δεν έχει δουλειά,απλά δεν έχει δουλειά.Τόσο απλό.Είναι που θα πέσεις.Μια φίλη μου σε δημόσιο νοσοκομείο έχει τσακίσει χέρι,μέση,αυχένα από την δουλειά,και στο ίδιο δημόσιο νοσοκομείο μητέρα φίλης μου είναι απλά στα τηλέφωνα και όλη μέρα ξύνεται.Δεν έχει να κάνει αν είναι ιδιωτικός ή δημόσιος τομέας,αυτό πρέπει να καταλάβετε.Είναι θέμα εργοδότη,πόστου και αρμοδιοτήτων.
          Δεν μπορείτε λοιπόν να κατηγορείτε τους Δ.Υ. ως τεμπέληδες,Έτυχε να είναι σε πόστο που ευνοούνται.Αν ήσασταν στη θέση τους,το ίδιο θα κάνατε.Παραδεχτείτε το να τελειώνει εδώ αυτή ανούσια ιστορία.
          Τυχαίο ήταν το νούμερο και σαφώς δεν είναι ο σκοπός να αναλύσουμε πόσες παραγγελίες είναι πολλές. Αν όμως πόνταρες ότι κάποιος θα έχει δουλειά και του χρόνου σε ποιον από τους 2 θα στοιχημάτιζες;
          Σου έχει κολλήσει πάντως ότι είναι θέμα πόστου ενώ δεν είναι. Κάποιοι τα ξύνουν γιατί απλά μπορούν να το κάνουν χωρίς κανένας να τους πει τίποτα. Εδώ κάποιοι ρίχνουν τρελό φαγοπότι και δεν μπορεί να τους πει κανείς τίποτα...

          Comment


          • τυχαίο είναι ότι όσοι πάμε σε δημόσια υπηρεσία πάμε με κακή προδιάθεση;

            γιατί ξέρουμε ότι τα ξύνουνε, έχουνε γραφειοκρατία, δεν ξέρουνε τι τους γίνεται, δεν νοιαζονται και παιδεύουν άδικα τον κόσμο.

            Και μέχρι τώρα δεν έχουν απολύσει μερικές χιλιάδες και για λόγους κοινωνικής δικαιοσύνης καθώς δεν γίνεται να έχεις 1,5 εκατομμύριο ανέργους όλοι απο τον ιδιωτικό τομέα να έχεις χρεοκοπημένο κράτος και να μην έχεις απολύσει δημοσίους υπαλλήλους. Δεν γίνεται ο άλλος να βγαινει στην σύνταξη στα 45 και ο άλλος στα 65, μη μιλήσω για το ΕΚΑΣ που είναι καθαρή ληστεία σε βάρος του ιδιωτικού τομέα και κανονικά όλους θα έπρεπε να τους πάρουνε στο κυνήγι.
            Star Citizen videos Star Citizen gallery

            Comment


            • Spahar Τα ειπες πολυ καλα, δεν θα μπορουσα να τα πω καλυτερα.. Spoken like a true prodigy.. ;)

              Παντως μη λετε τετοια του Altair θα σας βγαλει ολους ασχετους και θα σας πει παραδειγματα απο τη ζωη του για να το αποδειξει με τις αντικειμενικες εμπειριες που μονο αυτος εχει..

              BB ερχονται φαπες, μην ανυσηχεις ο λαος ξυπναει σιγα σιγα..

              Comment


              • Originally posted by Raf View Post

                Για καν' το λίγο πιο λιανά εδώ στους θνητούς...
                Πολύ απλά, αυτό που συμβαίνει στην Ελλάδα τα τελευταία τριάντα χρόνια είναι πως η μεσαία τάξη των μικροεπιχειρηματιών και των υψηλόμισθων του ιδιωτικού τομέα ταΐζει (α) ανθρώπους οι οποίοι κάνουν παράβαση καθήκοντος (εφοριακούς, τελωνειακούς, πολεοδόμους, γιατρούς νοσοκομείων και λοιπά), μέσω μιζών και (β) ανθρώπους οι οποίοι καρπώνονται μισθούς και παροχές τις οποίες δε δικαιούνται, μέσω της καταβολής φόρων. Εννοείται πως και οι δυο αυτές κατηγορίες υπάγονται στο Δημόσιο, γι' αυτό κι αυτό στοχοποιείται από κάποια μερίδα κόσμου.

                Αυτή είναι ουσιαστικά η αναδιανομή αλά ελληνικά, τα παίρνουμε από τους μεσαίους που παράγουν και τα δίνουμε σε άλλους, εξίσου εύπορους, οι οποίοι επί της ουσίας δεν τα δικαιούνται - και αυτό είναι που ονομάζουμε ως κοινωνία (όλοι μαζί κι έχουμε όλοι μερίδιοι ευθύνης) "κοινωνική πρόνοια". Για κάθετη αναδιανομή (από τους αρκετά πλούσιους σε αυτούς που πραγματικά έχουν ανάγκη) ούτε λόγος.

                Το πρόβλημα με το ελληνικό Δημόσιο δεν ήταν ποτέ το μέγεθός του όπως αποπροσανατολιστικά ισχυρίζονται κάποιοι πολιτικοί χώροι. Το πρόβλημα με το ελληνικό Δημόσιο είναι πως τα (ελάχιστα σε σχέση με το μέσο όρο της Ευρωπαϊκής Ένωσης) φορολογικά έσοδά του κυριολεκτικά τα πετάει από το παράθυρο αντί να τα χρησιμοποιήσει για να παράξει κάτι χρήσιμο ή έστω να μειώσει την οικονομική ανισότητα.

                Δείτε λίγο πόσο συχνές είναι οι απεργίες δημοσίων υπαλλήλων (δηλαδή πόσο εύκολα πετάνε κάποιοι το μεροκάματο σε καιρούς κρίσης, άρα και πόσο μικρή ανάγκη το έχουν) και θα πάρετε μια καλή επιβεβαίωση αυτού που ισχυρίζομαι.

                Originally posted by Spahar View Post
                Altair μία βασική διαφορά Δημόσιου και ΙΤ είναι ότι στον ΙΤ όταν κάποιος έχει την άνεση να αράξει το κορμί του, είτε γιατί δεν έχει δουλειά να κάνει, είτε γιατί είναι τεμπέλης, τα λεφτά για τον μισθό του σκορπίζονται από την τσέπη του επιχειρηματία, όχι από τη δική μου, τη δική σου, των οικογενειών μας κτλ.
                Ακριβώς αυτό και γι' αυτό το Δημόσιο πρέπει να είναι στυγνός εργοδότης. Δε λέω, να δίνει καλούς μισθούς και σαφώς οφείλει να σέβεται τα εργασιακά δικαιώματα τα οποία το ίδιο έχει θεσπίσει, αλλά από εκεί και πέρα η ανομία και η αντιπαραγωγικότητα που επικρατούν είναι απαράδεκτες κι έπρεπε να τιμωρούνται πολύ σκληρά.

                Για εμένα η εκμετάλλευση δημοσίων πόστων ή η παράβαση καθήκοντος στα πόστα αυτά είναι έγκλημα κατά της κοινωνίας ή αν θέλετε εσχάτη προδοσία σε όρους Δικαίου.

                Originally posted by BigBOSS View Post
                τυχαίο είναι ότι όσοι πάμε σε δημόσια υπηρεσία πάμε με κακή προδιάθεση;
                Τεράστια αλήθεια. Πόσοι πάτε με κακή προδιάθεση για την εξυπηρέτηση σε τυχαίες ιδιωτικές επιχειρήσεις; Στο Δημόσιο η κακή εξυπηρέτηση είναι ο κανόνας.
                "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

                Comment


                • Λοιπόν,επειδή γράφτηκαν πολλά,κάποια σκόρπια σχόλια:
                  1)Η μονιμότητα δεν έχει αρθεί;
                  2)Sub ποντάρω στον πρώτο με τις λιγότερες παραγγελίες,διότι πολύ απλά εκεί δεν υπάρχει άλλος ντηλιβεράς για τη θέση,ενώ στο άλλο έχει 2-3 να τους συχναλλάζει.Όπως βλέπεις είναι πάλι ανάλογα την περίπτωση.
                  3)ΙΗΝΕ:Εγώ σου μιλάω για προσωπικά βιώματα και εμπειρίες από αυτά που βλέπω χωρίς να αναμασάω συνεχώς την ίδια καραμέλα,το Δημόσιο είναι γεμάτο τεμπέληδες και όλοι ξύνονται,ενώ εμείς στον Ιδιωτικό τομέα δουλεύουμε σαν τα σκυλιά,μας μαστιγώνουνε και μας κάνουν και ηλεκτροσόκ.
                  4)Όσον αφορά για το τι έκανα εγώ στο ξενοδοχείο και να μπορεί να το κάνει ο καθένας,επειδή βαριέμαι να βλογήσω τα γένια μου,θα το αφήσω στην άκρη.
                  5)BigBOSS δε διαφωνώ πουθενά ότι υπάρχουν πολλές άχρηστες θέσεις στο Δημόσιο,που θεσπίστηκαν για να διοριστούν από διάφορα λαμόγια,ψηφοφόροι τους λόγω ρουσφετίων κλπ.Αυτό που λέω εγώ είναι πως και σε ιδιωτικό και σε δημόσιο υπάρχουν άτομα που σκοτώνονται στη δουλειά,που ξύνονται,που δουλεύουν λιγότερες ώρες από το συνολικό τους ωράριο.
                  6)Spahar:Δε διαφωνώ σε τίποτα από όσα λες,μια παρατήρηση μόνο.Γιατί τα βάζετε με τους Δημόσιους ΥΠΑΛΛΗΛΟΥΣ που όντως πληρώνονται από μας και είναι ο εύκολος στόχος και δεν τα βάζετε με τους πολιτικούς που είναι τα ΑΦΕΝΤΙΚΑ στην προκειμένη περίπτωση και ευθύνονται για όλο αυτό;
                  7)Η διάθεσή μου όποτε είναι να πάω σε δημόσια υπηρεσία,εξαρτάται από το που θα πάω.Αν είναι να πάω στον ΟΑΕΔ πχ που ξέρω πχ ότι θα τελειώσω στα γρήγορα δε με νοιάζει.Αν όμως είναι να πάω στην Εφορία που μπορεί να φάω και όλη τη μέρα,εκεί με πιάνουν τα διαόλια μου.
                  Μάλλιασε η γλώσσα μου να το λέω.Θα το πω μία τελευταία φορά γιατί κουράστηκα να αναλώνομαι σε μια ανούσια διαμάχη από την οποία δεν πρόκειται να βγει τίποτα.
                  Όλα εξαρτώνται από το πόστο του καθενός,ανάλογα την περίπτωση.Δεν υπάρχουν κανόνες,οι μεν κάθονται,οι δε σκοτώνονται στη δουλειά.
                  Αυτά,καλό Πάσχα.
                  Carpe diem

                  Comment


                  • Originally posted by Altair View Post
                    1)Η μονιμότητα δεν έχει αρθεί;
                    Όχι.

                    Originally posted by Altair View Post
                    Γιατί τα βάζετε με τους Δημόσιους ΥΠΑΛΛΗΛΟΥΣ που όντως πληρώνονται από μας και είναι ο εύκολος στόχος και δεν τα βάζετε με τους πολιτικούς που είναι τα ΑΦΕΝΤΙΚΑ στην προκειμένη περίπτωση και ευθύνονται για όλο αυτό;
                    Το ότι δε φταίνε οι δημόσιοι υπάλληλοι, δε φταίνε, δεν τίθεται θέμα. Με τους πολιτικούς βέβαια τα έχουν βάλει πλέον όλοι σε αυτήν τη χώρα (ακόμη και αυτοί που συνεχίζουν να τους ψηφίζουν, επειδή τους θεωρούν μονόδρομο), αλλά κατά τη γνώμη μου ούτε αυτοί φταίνε.

                    Γραφικό αυτό που θα γράψω, αλλά το σύστημα φταίει.
                    "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

                    Comment


                    • 2)Sub ποντάρω στον πρώτο με τις λιγότερες παραγγελίες,διότι πολύ απλά εκεί δεν υπάρχει άλλος ντηλιβεράς για τη θέση,ενώ στο άλλο έχει 2-3 να τους συχναλλάζει.Όπως βλέπεις είναι πάλι ανάλογα την περίπτωση.
                      Θα υπάρχει το μαγαζί του χρόνου όταν μου λες ότι υπάρχει μέρα με 0 παραγγελίες; Ο κανόνας είναι ότι όταν μία μονάδα δεν παράγει κλείνει. Σε ένα ιδανικό κόσμο θα υπήρχε πρόνοια για αυτούς που μέναν άνεργοι μέχρι να βρουν νέα δουλειά. Το θέμα στην συγκεκριμένη περίπτωση είναι ότι όχι μόνο δεν ζούμε σε ένα ιδανικό κόσμο αλλά είμαστε πολύ χειρότερα και από την κατάσταση στην οποία ισορροπούσε το καπιταλιστικό σύστημα τόσα χρόνια. Αυτό που περιγράφεις είναι μία χυδαία εκμετάλλευση της κατάστασης η οποία όντως υπάρχει αλλά δεν έχει σχέση με τη σύγκριση που κάνουμε. Αυτός που παράγει αξία για τον εργοδότη του έχει περισσότερες πιθανότητες να συνεχίσει να έχει δουλειά. Από εκεί και πέρα αν υποθέσουμε ότι τελικά είναι και οι 2 βιώσιμοι (έστω και με ελάχιστη δουλειά ο πρώτος) κάλλιστα μπορούν να βρουνς κάποιον άνεργο ο οποίος πεινάει και για αυτό το λόγο θα δεχτεί να κάνει την ίδια δουλειά για 15 ευρώ. Απλά εκεί πλέον η κουβέντα πάει σε άλλο επίπεδο.


                      7)Η διάθεσή μου όποτε είναι να πάω σε δημόσια υπηρεσία,εξαρτάται από το που θα πάω.Αν είναι να πάω στον ΟΑΕΔ πχ που ξέρω πχ ότι θα τελειώσω στα γρήγορα δε με νοιάζει.Αν όμως είναι να πάω στην Εφορία που μπορεί να φάω και όλη τη μέρα,εκεί με πιάνουν τα διαόλια μου.
                      Μάλλιασε η γλώσσα μου να το λέω.Θα το πω μία τελευταία φορά γιατί κουράστηκα να αναλώνομαι σε μια ανούσια διαμάχη από την οποία δεν πρόκειται να βγει τίποτα.
                      Μα την απάντηση τη δίνεις μόνος σου... Λες ότι πας στην εφορία και σε πιάνουν τα διαόλια σου. Γιατί σε πιάνουν τα διαόλια σου; Πολύ απλά γιατί κάποιοι δεν κάνουν σωστά τη δουλειά τους. Οκ να δεχτώ ότι μπορεί να υπάρχουν κάποια πόστα που όντως από τη φύση τους είναι πιο χαλαρά, οι εφορίες όμως δεν είναι από αυτά. Παρά το γεγονός όμως ότι δεν είναι από αυτά έχει προβληματική λειτουργία.



                      Κατά τα άλλα διαβάστε τα όσα έγραψε ο TheCursed. Απλά από εμένα. Στο μόνο σημείο που έχω μία ενσταση είναι αυτό...

                      Το πρόβλημα με το ελληνικό Δημόσιο δεν ήταν ποτέ το μέγεθός του όπως αποπροσανατολιστικά ισχυρίζονται κάποιοι πολιτικοί χώροι. Το πρόβλημα με το ελληνικό Δημόσιο είναι πως τα (ελάχιστα σε σχέση με το μέσο όρο της Ευρωπαϊκής Ένωσης) φορολογικά έσοδά του κυριολεκτικά τα πετάει από το παράθυρο αντί να τα χρησιμοποιήσει για να παράξει κάτι χρήσιμο ή έστω να μειώσει την οικονομική ανισότητα.
                      Το μέγεθος είναι ένα θέμα. Το ότι το μέγεθος στην πραγματικότητα δεν είναι η ουσία του προβλήματος όπως κάποιοι το παρουσιάζουν είναι ένα άλλο θέμα. Στο γεγονός ότι άμα αυτός ο μηχανισμός δούλευε σωστά, τότε όλη η κουβέντα θα γινόταν σε άλλη βάση συμφωνούμε.

                      Comment


                      • Τα διαόλια μου με πιάνουν γιατί έχει πολύ κόσμο να περιμένει και λίγα άτομα να εξυπηρετούν,ακόμα κι όταν όλα τα ταμεία είναι γεμάτα.
                        Carpe diem

                        Comment


                        • Originally posted by sub_zero View Post
                          Το μέγεθος είναι ένα θέμα.
                          Από όσα στοιχεία έχει τύχει να διαβάσω στη ζωή μου, ποτέ δε θυμάμαι να έχω δει κάπου να φαίνεται πως στην Ελλάδα ο δημόσιος τομέας είναι αναλογικά ιδιαίτερα μεγαλύτερος σε σχέση με τις περισσότερες χώρες το Δυτικού Κόσμου. Αλλά και λάθος / παραπλανητικά να είναι αυτά τα στοιχεία (για πολλούς και διάφορους λόγους που δεν έχει νόημα να αναλύσουμε), το βέβαιο είναι πως όσο η κουβέντα μένει στο "πόσο μεγάλο Δημόσιο έχουμε" (κι έχουμε για παράδειγμα το ΣΥΡΙΖΑ να... ωρύεται για το ότι η Ελλάδα έχει το μικρότερο δημόσιο τομέα στην υφήλιο), το πραγματικό πρόβλημα παραμένει και συνεχίζει να διογκώνεται.

                          Μοντέλο δημόσιας διοίκησης και διάρθρωσης Δημοσίου τομέα σαν το ελληνικό ούτε σε αταξική κοινωνία με ασταμάτητη, έμπρακτη εφαρμογή των χριστιανικών αξιών δε θα επιβίωνε, πόσο μάλλον σε ένα περιβάλλον παγκοσμιοποιημένου καπιταλισμού σε κρίση.
                          "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

                          Comment


                          • [YOUTUBEHD]9WFFvN1Khsk[/YOUTUBEHD]
                            ο άλλος πήγε να βγάλει πιστόλι
                            Star Citizen videos Star Citizen gallery

                            Comment


                            • Originally posted by BigBOSS View Post
                              [YOUTUBEHD]9WFFvN1Khsk[/YOUTUBEHD]
                              ο άλλος πήγε να βγάλει πιστόλι
                              Το έδειχνε τώρα στην τηλεόραση και κάνανε και αφιέρωμα στον Καιάδα.Πωρώθηκα,πάω να κατεβάσω Naer Mataron.Πολύ βλαμμένος ο τύπος πάντως,καλύτερα να έμενε στη μουσική που το είχε το άθλημα.
                              Carpe diem

                              Comment


                              • Originally posted by TheCursed View Post
                                Το ότι δε φταίνε οι δημόσιοι υπάλληλοι, δε φταίνε, δεν τίθεται θέμα. Με τους πολιτικούς βέβαια τα έχουν βάλει πλέον όλοι σε αυτήν τη χώρα (ακόμη και αυτοί που συνεχίζουν να τους ψηφίζουν, επειδή τους θεωρούν μονόδρομο), αλλά κατά τη γνώμη μου ούτε αυτοί φταίνε.
                                Εδώ θα διαφωνήσω. Αν εγώ κλέψω μία τράπεζα και στη συνέχεια έρθω και σου δώσω τα μισά κλοπιμαία, ενώ γνωρίζεις ότι τα έκλεψα, τότε είσαι συνένοχος. Δεν βλέπω καμία διαφορά μεταξύ του Πολιτικού και του Δημοσίου Υπαλλήλου. Και μιλάω για τον ΔΥ που δεν κάνει την δουλειά για την οποία πληρώνεται, όχι για αυτόν που απλά έτυχε σε ένα πόστο που έχει λιγότερες απαιτήσεις. Εδώ μιλάμε για ανθρώπους που δεν πάνε στην δουλειά τους καν, που πάνε στις 10 και φεύγουν στις 2 (και σημειώνουν και 2 ώρες υπερωρίες για να βγάλουν τα σπασμένα από τις μειώσεις, επίσης πρόσφατο παράδειγμα που έμαθα από φίλο). Προφανώς αυτοί οι ΔΥ είναι υπεύθυνοι και ένοχοι, είναι κλέφτες που απλά προστατεύονται από το σάπιο σύστημα, συνήθως μέσω της αδιαφορίας των ελεγκτικών μηχανισμών.

                                Comment

                                Working...
                                X