Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχολιασμός επικαιρότητας-ανταλλαγή απόψεων

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Εγώ πάντως παντού έξω μπλουζάκια Τσε βλέπω, όχι του Χριστού...
    [/b]
    Post Line of the year!!
    Nintendo must have created a virtual Eternal Darkness game that has engorged reality. The sanity meter right now is maxed out x 10000 so we're experiencing some weird stuff.

    Let's just all say the magic words and go back to reality.

    THIS CAN'T BE HAPPENING!!!!!

    Comment


    • Εγώ πάντως παντού έξω μπλουζάκια Τσε βλέπω, όχι του Χριστού...
      [/b]
      Quoted for the motherfuckin truth...

      Comment


      • Σημασία δεν έχει πόσα μπλουζάκια του Che κυκλοφορούνε στην αγορά σε σχέση με τα αντίστοιχα του Ιησού, αλλά πόσων τα μυαλά είναι με τον Che και πόσων με τον Ιησού.
        There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
        Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

        Comment


        • Oι μεταναστες μια χαρα περνανε, εβλεπε η αδερφη μου το σπιτι υου Σεργιανοπουλου, αν καθε gay ηθοποιος ταιζει σπιτωνει κλπ καμια 200αρια απο αυτους το χουν λυσει το προβλημα, και μην ακουσω καμια μαλακια οτι θα πρεπει οι νεοι μεταναστες να γινουν gay για να επιβιωσουν! τι ειναι αυτα τα συντηριτικα? πλεον οι gay ειναιφισιολογικοι σα και τους ετερωφιλους (δε λεω str8 για να μη φερθω ρατσιστικα σε αυτους), οποτε δε χρειαζετε πλεον καμια μεριμνα για μεταναστες το μονο να τους βαλουνε και κανα φορο, γιατι δε μπορω με το μαυρο χρημα αφριζω, η καλη μας κυβερνηση πρεπει να κονομαει παντα και παντου!

          Comment


          • Να πω πρώτα κάτι για το video. Δεν θα σχολιάσω τον Πλεύρη για τις απόψεις του, λίγο πολύ όλοι ξέρουμε ποιος είναι και τι πιστεύει. Κανείς όμως δεν παρατήρησε ότι το βίντεο είναι "κομμένο" και παίζει μόνο κομμάτια σε βαθμό που να μην μπορείς να βγάλεις νόημα για το τι γίνεται; Μα κανένας; Γιατί εγώ προσωπικά δεν νομίζω ο Πλεύρης να μιλάει για το ξεβράκωμα αλλά για κάτι άλλο το οποίο δεν γίνεται ξεκάθαρο στο βιντεο. ΠΑρόμοια φαινόμενα έχουμε και από τον Λαζόπουλο. Και οι "αριστεροί" παρόμοιες τακτικές με τον Πλεύρη χρησιμοποιούν...
            [/b]
            εννοειται οτι ειναι κομμενο, δε μπορει να σου παιξει ολη τη πρωινη εκπομπη του Αυτια, μεστο πενταλεπτο που προσπαθησαν να φτιαξουν, για να το δειξουν στην εκπομπη του Ραδιο Αρβυλα. σιγουρα υποθηκαν κι αλλα που δεν εδειξαν, ομως ο τροπος που προσβαλει ο Πλευρης τον πατερα του παιδιου δε σου λεει κατι ? αντι να το βουλωσει και να ζητησει και συγνωμη και να πει οτι θα τιμωρηθει ο μαλακακος που κανε αυτο το καψωνι (μην πω ανωμαλια καλυτερα), κανει το ακριβως αντιθετο! με θρασυτατο τροπο προσβαλει και βριζει αποκαλωντας το παιδι ΧΩΡΙΣ να το γνωριζει φλωρακο κι οτι αλλο ειπε δεν θυμαμαι, και μαζι με αυτο και τον πατερα του. οπα ρε φιλε δηλαδη, σε ψηφισαμε για να μας βριζεις ? ποιος εισαι ? επισης το γεγονος οτι το παλικαρι πηγαινε στις ειδικες δυναμεις και συνεβη αυτο που συνεβη (εαν υποθεσουμε οτι δεν λεγαν για ξεβρακωμα αλλα για κατι αλλο σοβαροτερο, οπως προσπαθεις να μας πεις), σημαινει οτι απο δω και περα ΔΕΝ πρεπει να προσφερουμε τιποτα απολυτος σε αυτους, γιατι στο τελος αντι να μας πουν κι ευχαριστω, θα βγουν να μας βρισουν κι ολας! αυτα ειναι κυριοι, στην ελλας του 2000, γιναν ολοι τους γ*αμιαδες...
            για μενα ο Πλευρης ειναι υπο το μηδεν, χειροτερο σκουλικι μεσα στη βουλη αυτη τη στιγμη!

            Comment


            • Σημασία δεν έχει πόσα μπλουζάκια του Che κυκλοφορούνε στην αγορά σε σχέση με τα αντίστοιχα του Ιησού, αλλά πόσων τα μυαλά είναι με τον Che και πόσων με τον Ιησού. [/b]
              Δηλαδή λίγων τα μυαλά είναι με τον Τσε; Ο Τσε είναι εμπορικός στους έφηβους και ο Ιησούς στους παππούδες. Απλά η εμπορικότητα και στις 2 περιπτώσεις εκφράζεται διαφορετικά με τη δεύτερη να μην είναι τόσο προσωποκεντρική.


              Α και ναι, η ΝΔ με την αλλαγή πλεύσης έχει χάσει κοινό από τους ακροδεξιούς, γι αυτό μπήκε στη βουλή η προεδράρα[/b]
              Η προεδράρα καταρχάς εμφανίστηκε γιατί στην Ελλάδα του σήμερα έχουν ισοπεδωθεί τα πάντα. Τώρα αν αυτή η ισοπέδωση γίνεται για καλό, αυτό θα το κρίνει η ιστορία, ούτε εγώ ούτε κι εσύ, την αποψή μου την έχω πει και σε προηγούμενα ποστ στο συγκεκριμένο τοπικ. Αυτό που εσυ λες αλλαγή πλεύσης (εγώ πάλι το λέω σταθερή πορεία) της ΝΔ, απλά βοήθησε ακόμα παραπάνω να μπει ο ΛΑΟΣ στην βουλή.


              βλέπετε η άπλετη εθνικοφροσύνη, η φουστανέλα, η φασολάδα και η τιμημένη γαλανόλευκη, έπρεπε να κάνουν λίγο άκρη στον βωμό της παγκοσμιοποίησης και της ένωσης των αγορών (κακή αντιγραφή του διεθνισμού για τον οποίο εδώ και 200 χρόνια μιλάει η αριστερά και ήρθε τα τελευταία χρόνια να μας πασάρει η κεφαλαιοκρατία)[/b]
              Το συγκεκριμένο θέμα το είχαμε συζητήσει και πριν λίγο καιρό. Δηλαδή πιστεύεις ότι οι κεφαλαιοκρατία ζήλεψε-πειστηκε από αυτά που λέει η αριστερά; Εσένα δεν σου βρωμάει κάτι σε αυτή την υπόθεση; Ο διεθνισμός που πάει να περάσει ισοδυναμεί με παγκόσμια χούντα.

              Comment


              • εννοειται οτι ειναι κομμενο, δε μπορει να σου παιξει ολη τη πρωινη εκπομπη του Αυτια, μεστο πενταλεπτο που προσπαθησαν να φτιαξουν, για να το δειξουν στην εκπομπη του Ραδιο Αρβυλα. σιγουρα υποθηκαν κι αλλα που δεν εδειξαν, ομως ο τροπος που προσβαλει ο Πλευρης τον πατερα του παιδιου δε σου λεει κατι ? αντι να το βουλωσει και να ζητησει και συγνωμη και να πει οτι θα τιμωρηθει ο μαλακακος που κανε αυτο το καψωνι (μην πω ανωμαλια καλυτερα), κανει το ακριβως αντιθετο! με θρασυτατο τροπο προσβαλει και βριζει αποκαλωντας το παιδι ΧΩΡΙΣ να το γνωριζει φλωρακο κι οτι αλλο ειπε δεν θυμαμαι, και μαζι με αυτο και τον πατερα του. οπα ρε φιλε δηλαδη, σε ψηφισαμε για να μας βριζεις ? ποιος εισαι ? επισης το γεγονος οτι το παλικαρι πηγαινε στις ειδικες δυναμεις και συνεβη αυτο που συνεβη (εαν υποθεσουμε οτι δεν λεγαν για ξεβρακωμα αλλα για κατι αλλο σοβαροτερο, οπως προσπαθεις να μας πεις), σημαινει οτι απο δω και περα ΔΕΝ πρεπει να προσφερουμε τιποτα απολυτος σε αυτους, γιατι στο τελος αντι να μας πουν κι ευχαριστω, θα βγουν να μας βρισουν κι ολας! αυτα ειναι κυριοι, στην ελλας του 2000, γιναν ολοι τους γ*αμιαδες...
                για μενα ο Πλευρης ειναι υπο το μηδεν, χειροτερο σκουλικι μεσα στη βουλη αυτη τη στιγμη!
                [/b]

                Μα ρε φίλε αυτό σου λέω, το ξεβράκωμα δεν ήταν καψώνι στις ειδικές δυνάμεις. Το ξεβράκωμα έγινε σε σταθμό λεωφορείων από μπάτσους. Αυτά τα λέει ο πατέρας στην καταγγελία στο πρώτο κομμάτι βίντεο που δείχνουν. Στο δεύτερο κομμάτι που δείχνουν που μιλάει και ο Πλεύρης η συζήτηση είναι για το μεγάλο πεύκο και τις ειδικές δυνάμεις. Και ηλίθιος να είσαι καταλαβαίνεις ότι κάτι λείπει από την όλη κουβέντα. Είναι ξεκάθαρο ότι ο Πλεύρης δεν λέει τον άλλο φλώρο επειδή βγήκε να κάνει καταγγελία ότι τον ξεβρακώσαν. Άμα δεις κιόλας στο 2:34 του βίντεο ο Πλεύρης αναφέρει "το ξεβράκωμα δεν έχει καμία σχέση με το μεγάλο πεύκο". Προφανώς και ο τρόπος που μιλάει ο Πλεύρης είναι απαράδεκτος από την στιγμή μάλιστα που είναι βουλευτής.


                Εν ολίγοις αυτά που γράφεις θα ήταν σωστά αν το περιστατικό είχε γίνει μέσα στο στρατόπεδο πράγμα που όμως δεν ισχύει. Ο ίδιος ο πατέρας το λέει, όχι ο Πλεύρης. Κάποιοι παίζουν με την νοημοσύνη μας και προσπαθούν να περάσουν την προπαγάνδα τους με τρόπο παρόμοιο με τον Πλεύρη και τον κάθε Πλέυρη. Ας μας δείξουν ολόκληρο το βίντεο να μπορούμε να έχουμε άποψη...

                Comment


                • Δηλαδή λίγων τα μυαλά είναι με τον Τσε; Ο Τσε είναι εμπορικός στους έφηβους και ο Ιησούς στους παππούδες. Απλά η εμπορικότητα και στις 2 περιπτώσεις εκφράζεται διαφορετικά με τη δεύτερη να μην είναι τόσο προσωποκεντρική.[/b]
                  Απ’ όσα βλέπω έξω στην κοινωνία την οποία ζω (αλλά και από τη μικρογραφία της κοινωνίας μέσω αυτού εδώ, ή του οποιοδήποτε, forum) ναι.
                  Λίγοι είναι με τον Che, και άπειροι με τον Ιησού, έστω και τυπικά, γιατί όπως έχω ξαναπεί, ουσιαστικοί (ιδεολόγοι ας το πούμε) Χριστιανοί είναι ελάχιστοι.

                  Η προεδράρα καταρχάς εμφανίστηκε γιατί στην Ελλάδα του σήμερα έχουν ισοπεδωθεί τα πάντα. Τώρα αν αυτή η ισοπέδωση γίνεται για καλό, αυτό θα το κρίνει η ιστορία, ούτε εγώ ούτε κι εσύ, την αποψή μου την έχω πει και σε προηγούμενα ποστ στο συγκεκριμένο τοπικ. Αυτό που εσυ λες αλλαγή πλεύσης (εγώ πάλι το λέω σταθερή πορεία) της ΝΔ, απλά βοήθησε ακόμα παραπάνω να μπει ο ΛΑΟΣ στην βουλή.[/b]
                  Έχει ισοπεδωθεί τι;

                  Την έλλειψη παιδείας δεν θα την αναπληρώσει η προεδράρα, αν πάλι με την ισοπέδωση εννοούμε το σπάσιμο των συντηρητικών δεσμών, τότε πάω πάσο, να φέρουμε προεδράρα, να απαγορέψουμε σιγά σιγά και το προγαμιαίο sex, να θωρακίσουμε τη μονογαμία, και να ξανακλείσουμε τις γυναίκες στις κουζίνες με δώρο έναν πλάστη, να τους αφαιρέσουμε και τα πολιτικά δικαιώματα και να το γυρίσουμε σε όσο πιο συντηριτικούρα γίνεται. Μερίδα ηλικιωμένων που μεγάλωσε με τις άνωθεν άξιες, ακόμα αδυνατεί να τα δεχθεί, καμία εντύπωση λοιπόν δε μου κάνει αν και σήμερα κάποιοι δε μπορούν επίσης να δεχθούν κάποια πράγματα.
                  Το συγκεκριμένο θέμα το είχαμε συζητήσει και πριν λίγο καιρό. Δηλαδή πιστεύεις ότι οι κεφαλαιοκρατία ζήλεψε-πειστηκε από αυτά που λέει η αριστερά; Εσένα δεν σου βρωμάει κάτι σε αυτή την υπόθεση; Ο διεθνισμός που πάει να περάσει ισοδυναμεί με παγκόσμια χούντα.
                  [/b]
                  Το ότι η παγκοσμιοποίηση του Καπιταλισμού οδηγείται σε ένα είδος ολοκληρωτισμού, δεν έχει καμία σχέση με τον διεθνισμό. Η ένωση του κόσμου και το ξεπέρασμα των εθνοτήτων, των τεχνιτών πατρίδων και των διακρίσεων οποιασδήποτε μορφής είναι μονόδρομος για την ανθρωπότητα.
                  There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
                  Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

                  Comment


                  • Για όποιο λόγο και να τα λέει αυτά που λέει,είναι ΜΑΛΑΚΑΣ.Αυτό μου αρκεί.
                    Originally posted by Raf
                    Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                    Comment


                    • Υπάρχει σοβαρός άνθρωπος που να ασχολείται με τον Πλεύρη;
                      There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
                      Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

                      Comment


                      • Δεν θέλω να παρέμβω στην συζήτηση σας, απλώς θέλω να τονίσω εμφατικά πως ακόλουθος του Χριστού δεν σημαίνει σε καμία περίπτωση απαραίτητα εθνικόφρονας, δεξιός κτλ
                        Άσχετα αν βολεύει να ταυτίζονται...η αγάπη του Χριστού δεν έχει πατρίδα...
                        Ζήτω ο ΧριστιανοΑναρχισμός...
                        http://en.wikipedia.org/wiki/Christian_anarchism
                        Nintendo must have created a virtual Eternal Darkness game that has engorged reality. The sanity meter right now is maxed out x 10000 so we're experiencing some weird stuff.

                        Let's just all say the magic words and go back to reality.

                        THIS CAN'T BE HAPPENING!!!!!

                        Comment


                        • Έχει ισοπεδωθεί τι;
                          Την έλλειψη παιδείας δεν θα την αναπληρώσει η προεδράρα, αν πάλι με την ισοπέδωση εννοούμε το σπάσιμο των συντηρητικών δεσμών, τότε πάω πάσο, να φέρουμε προεδράρα, να απαγορέψουμε σιγά σιγά και το προγαμιαίο sex, να θωρακίσουμε τη μονογαμία, και να ξανακλείσουμε τις γυναίκες στις κουζίνες με δώρο έναν πλάστη, να τους αφαιρέσουμε και τα πολιτικά δικαιώματα και να το γυρίσουμε σε όσο πιο συντηριτικούρα γίνεται. Μερίδα ηλικιωμένων που μεγάλωσε με τις άνωθεν άξιες, ακόμα αδυνατεί να τα δεχθεί, καμία εντύπωση λοιπόν δε μου κάνει αν και σήμερα κάποιοι δε μπορούν επίσης να δεχθούν κάποια πράγματα. [/b]

                          Γιατί το πας κατευθείαν στο άλλο άκρο; Πριν πω οτιδήποτε άλλο, δεν είπα ότι ο ΛΑ.Ο.Σ θα λύσει τα προβλήματα, προσωπικά είμαι πολύ καχύποπτος απέναντι στη συγκεκριμένη παράταξη γενικά για τον ρόλο τον οποίο παίζει και το αν αυτά που λέει είναι πραγματικές απόψεις ή απλά ένα περιτύλιγμα. Στο θέμα μας τώρα, απλά σκέψου πως ήταν η Ελλάδα πριν 15 χρόνια και πως είναι σήμερα. Πριν 15 χρόνια και προγαμιαίο sex υπήρχε και οι γυναίκες απλευθερομένες με πολιτικά δικαιώματα ήταν. Είναι λάθος να ταυτίζουμε τις όποιες αξίες και αρχές με τον συντηρητισμό. Μία κοινωνία που θέλει να πάει μπροστά κρατάει τις παραδόσεις και τις αξίες τις βελτιώνοντας όσες πρέπει και αφήνοντας πίσω πάλι όσες πρέπει. Όταν τα καταστρέφει όλα, αυτό που γίνεται είναι να καταστρέφεται και η ίδια η κοινωνία.


                          Το ότι η παγκοσμιοποίηση του Καπιταλισμού οδηγείται σε ένα είδος ολοκληρωτισμού, δεν έχει καμία σχέση με τον διεθνισμό[/b]
                          Με λίγα λόγια αυτό που λες είναι να γίνουμε όλοι ίδιοι. Τη μέρα που συμβεί κάτι τέτοιο με τις υπάρχουσες συνθήκες, ουσιαστικά θα είναι η καταστροφή της ανθρωπότητας. ΔΕν μπορώ να καταλάβω τι προσπαθείς να πεις λέγοντας ότι η παγκοσμιοποίηση είναι κακή αντιγραφή του διεθνισμού; Οι παγκοσμιοποιητές μόνο καλό σκοπό δεν έχουν. Και αυτή τη στιγμή είτε μας αρέσει είτε όχι, αυτοί κάνουν κουμάντο. Αυτοί που όπως λες προτείνουν τον διεθνισμό εδώ και 200 χρόνια, πολύ απλά απέτυχαν στην πράξη και ουσιαστικά εξαφανίστηκαν. Θεωρώ μέγιστο μαζοχισμό να ζητάς την κατάργηση θρησκειών και συνόρων τη στιγμή που ξέρεις ότι κάτι τέτοιο θα το εκμεταλλευτούν ορισμένοι με σκοτεινούς σκοπούς, επειδεί υπό κάποιες άλλες συνθήκες κάτι τέτοιο ίσως οδηγούσε στην ιδανική κοινωνία. Που και πάλι δηλαδή δεν ξερω πόσο ιδανική και δημοκρατική κοινωνία θα ήταν μία κοινωνία στην οποία όλοι θα ήταν ίδιοι, γιατί το θέμα είναι να σέβεσαι την διαφορετικότητα του άλλου όχι να "Σβήνεις" τις διαφορές.


                          Για όποιο λόγο και να τα λέει αυτά που λέει,είναι ΜΑΛΑΚΑΣ.Αυτό μου αρκεί.
                          [/b]
                          Άλλο πράγμα το να έχει ο καθένας μία άποψη για κάποιον και να την λέει ξεκάθαρα και άλλο να προσπαθεί να τον "χτυπήσει" με τουλάχιστον ύποπτες μεθόδους.

                          Comment


                          • Η ένωση του κόσμου και το ξεπέρασμα των εθνοτήτων, των τεχνιτών πατρίδων και των διακρίσεων οποιασδήποτε μορφής είναι μονόδρομος για την ανθρωπότητα.
                            [/b]
                            Διαφωνώ όσο δεν πάει. Δηλαδή δεν αρκεί να εξαλειφθούν ο ρατσισμός, τα εθνικά μίση, οι αντιπαλότητες και όλα τα συναφή; Για εμένα αρκεί.

                            Αν, τώρα, πιστεύεις πως είναι φύσει αδύνατο να εξαλειφθούν αυτά όσο υπάρχουν σύνορα, πάω πάσο, αλλά αυτό δυστυχώς είναι το ίδιο αντικειμενικό σαν επιχείρημα με το "Δε μπορεί να υπάρξει κοινωνική ευημερία χωρίς καπιταλισμό". Ακριβώς όσο στέκει το ένα, στέκει και το άλλο. ;)

                            ΦΥΓΕ, το "οι μετανάστες μια χαρά περνάνε" που έγραψες, με συγχωρείς, αλλά δεν ισχύει. Υπάρχουν και διάφοροι που έχουν έρθει εδώ και δεν ξέρουν τι βγάζουν και ζουν ζωή και κότα, αλλά οι περισσότεροι δεν ζουν καλά, ούτε βγάζουν φοβερά λεφτά και πέρασαν και τα μύρια όσα για να φτάσουν στην χώρα αυτή...

                            Κατά τα άλλα, τι έχει ισοπεδωθεί στην Ελλάδα... Στα πλαίσια της πολιτικής, πραγματικά τα πάντα. Στη βουλή έχουμε δυο λίαν αριστερά κόμματα, δυο trendy, "ψιλοκαπιταλιστικά" κόμματα, που δήθεν ενδιαφέρονται για τον μικροεισοδηματία και τα εθνικά θέματα και τσιμπάνε ψήφους από ψευτομετριοπαθείς εδώ κι εκεί κι ένα εθνικοσοσιαλιστικό κόμμα. Η μέση λύση που είναι;

                            Που είναι οι σοσιαλιστές, οι χριστιανοδημοκράτες, οι φιλολαϊκοί, οι έντιμοι, που είναι όλοι αυτοί; Δεν υπάρχουν. Έχουμε μάθει να πιάνουμε τα άκρα, γιατί αν είσαι κέντρο σε βρίζουν και οι μεν και οι δε και τελικά, το μεγαλύτερο κοινωνικό πρόβλημα της Ελλάδας είναι, ή έστω τείνει να γίνει, η πολιτική ανισορροπία. Αλληλοβρίζονται απ' το πρωί ως το βράδυ οι δεξιοί και οι αριστεροί, ενώ στις πλάτες τους παίζονται παιχνίδια. Και βέβαια, αν για κάποιο λόγο οι δεξιοί σταματήσουν να βρίζουν τους αριστερούς για μερικές ώρες, οι αριστεροί θα αρχίσουν εμφύλιο για το αν θα πρέπει να είναι νεωτεριστές ή όχι και πόσο. Αυτό ισχύει και αντίστροφα.

                            Φυσικά, περιττό να πω πως πάντα και για τον καθένα φταίνε οι άλλοι, που και άδικο να έχουν, διάολε, άστους να νομίζουν ότι έχουν δίκιο, όσο κι αν σου γυρνάνε τα μυαλά οι απόψεις τους. Δημοκρατία έχουμε στην τελική. Άσε τον άλλο να νομίζει ότι πρέπει να τον δείρει τον μετανάστη, γιατί επικίνδυνος γίνεται μόνο όταν το κάνει και θα το κάνει μόνο όταν δεν του επιτρέπεις να νομίζει ότι πρέπει να το κάνει. Τουλάχιστον σ' αυτή την χώρα, έτσι είναι. Όταν μπορείς να κάνεις κάτι, δε το κάνεις για να δείξεις ότι είσαι υπεράνω.

                            Οι ψηφοφόροι του ΣΥ.ΡΙΖ.Α. που πολεμούν το κατεστημένο και καλά κάνουν, έχουν σκεφτεί τι έχει να γίνει αν ανέβει το κόμμα τους στην εξουσία; Έχει περάσει απ' το μυαλό τους τι θα κάνουν οι της Χρυσής Αυγής στην χώρα; Θερινή θα την κάνουν, να 'χουμε Αύγουστο όλο τον χρόνο. Και φυσικά, δεν εννοώ να μην ψηφίζουν το συγκεκριμένο κόμμα. Εννοώ να πάψουν να πολεμούν με τόση μανία, τόσο ισοπεδωτικά τις "αντίπαλες" ιδεολογίες, γιατί για κάθε κεφάλι που κόβουν, βγαίνουν δυο. Το ίδιο ισχύει και για την άλλη πλευρά και για κάθε μη μετριοπαθή πλευρά. Το ίδιο ισχύει και για άτομα εδώ μέσα με τα οποία συμφωνώ, αλλά τα οποία θεωρώ πως βλάπτουν τις απόψεις τους με τον τρόπο που τις εκφράζουν.

                            Αυτά από έναν κεντρώο (;!). Το ξέρω, είμαι γλοιώδης. Ελπίζω να μην ενόχλησαν τα όσα έγραψα...
                            "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

                            Comment


                            • Πωωω μολις ειδα το βιντεο...
                              Ενα θα πω.

                              Να λιωσει απο καρκινο ο ΑΧΡΗΣΤΟΣ....

                              Comment


                              • Δεν είναι πολύ εύκολο να εξηγήσω την κατάσταση που επικρατεί αυτή τη στιγμή στο αναρχικό κίνημα (σε παγκόσμιο επίπεδο, αλλά κυρίως στην Ελλάδα που μας αφορά άμεσα), ειδικά όταν στους περισσοτέρους είναι τόσο ξένο το θέμα, Onibocho θα ήθελα να επέμβεις όπου και αν το βρίσκεις αναγκαίο.

                                Θα αρχίσω λέγοντας πως σήμερα υπάρχουν διάφορες τάσεις στην αναρχία, διαφορετικές λογικές και απόψεις, όσον αφορά πολλά καίρια ζητήματα, από τον τρόπο δράσης, μέχρι την οργάνωση της κοινωνίας στην μετά-καπιταλιστική εποχή, στην πραγματικότητα αυτές οι τάσεις ξεπήδησαν στο κίνημα, είτε από την διαστρεβλωμένη ερμηνεία διατυπώσεων των κλασσικών αναρχικών (Bakunin), είτε από την ουσιαστική έλλειψη ιδεολογίας και παιδείας μέσα στο κίνημα, καθώς όσο σκληρό κι αν ακούγεται για τους συντρόφους αναρχικούς, οι ιδεολόγοι του κινήματος είναι σταγόνα στο ωκεανό.

                                Άλλωστε οι ακραίες ιδεολογίες ανέκαθεν ήταν πολύ trendy και, ειδικά στην εφηβική ηλικία εννιά στους δέκα είναι είτε αναρχικοί είτε φασίστες, δεν υπάρχει τίποτε άλλο, μόνο οι δυο άκρες για να πιαστεί κανείς, γίνονται αναρχικοί ή φασίστες, χωρίς να γνωρίζουν καν τι πρεσβεύουν τα δυο αυτά κινήματα. Η αναρχία έχει πληγεί σε τρομακτικό βαθμό από ανθρώπους οι οποίοι δηλώνουν και θέλουν να δρουν σαν αναρχικοί, οι οποίοι όμως στη πραγματικότητα δεν γνωρίζουν και πολλά όσον αφορά την ιδεολογία, δεν γνωρίζουν τίποτα, είτε είναι απλά ημιμαθείς.

                                Η αναρχία δεν είναι το χάος, δεν είναι ένα μπουρδέλο βίας που ο καθένας κάνει ό,τι του καυλώσει, δεν είναι το βγαίνω στο δρόμο και σπάω ό,τι βρω χωρίς λόγο και αιτία, τα κάνω λίμπα με πιάνουν και μετά κάνω έκκληση για αλληλεγγύη.

                                Άποψή μου είναι ότι αναρχικό κίνημα δεν υφίσταται στην Ελλάδα, τουλάχιστον σε βαθμό που να μπορείς να το θεωρήσεις υπαρκτό, οι αναρχικοί που φαίνονται και που γνωρίζει ο κόσμος δεν είναι τίποτα παραπάνω από ?αναρχούληδες?, τύποι οι οποίοι είναι είτε αμαθείς είτε ημιμαθείς και η πλειοψηφία αυτών, τα σπάει όχι λόγο της καταπίεσης, της δυσαρέσκειας, ή γιατί το σύστημα τους έφτασε στον αμήν, αλλά αποκλειστικά για να κάνει τη καύλα της, τα σπάει για να γουστάρει, για πλάκα, μπορώ να γίνω ακόμα πιο κακός και να πω από πού προέρχονται και πως έφτασαν στην ?αναρχία? πολλά παιδία, αλλά δε το κάνω.

                                Μπορει να γίνομαι αυστηρός, συμμερίζομαι ότι κανείς δεν έχει το δικαίωμα να καταδικάζει ένα είδος αντίδρασης, μπορεί όμως να διαφωνεί κάθετα με την τακτική του, όταν βλέπει ότι αυτή δεν έχει απολύτως κανένα αποτέλεσμα και περισσότερο κακό παρά καλό κάνει, ενώ δίνει το τέλειο άλλοθι στο κράτος για ένα σορό θέματα, στη πραγματικότητα περισσότερο υπέρ του δρουν, παρά κατά του, έστω κι αν δεν έχουν αυτόν τον στόχο. Θα αναφέρω μερικές αντιλήψεις και παραδείγματα που επικρατούν στον χώρο, όχι γιατί είμαι κανένας ειδικός και κριτικάρω, αλλά γιατί δεν αρνούμαι ότι είχα ένα σύντομο πέρασμα από αναρχικούς κύκλους και αηδίασα με πολλά από αυτά που είδα, στην δήθεν αναρχία.

                                - Βασικά από πού να αρχίσει και που να τελειώσει κανείς, πάρτε για αρχή ένα παιδί που δηλώνει αναρχικός και ρωτήστε τον, τι είναι η αναρχία, τι είναι αναρχικοί και γιατί διαλέγει τον συγκεκριμένο τρόπο αντίδρασης; Υπάρχουν δυο πιθανότητες, η πρώτη ότι δε θα ξέρει να απαντήσει, και η δεύτερη, η αόριστη και πλησιάζουσα στις αρχές του ?ουτοπικού σοσιαλισμού? των αρχών του 19ου αιώνα άποψη, ότι στον άνθρωπο κάποια στιγμή, θα έρθει η θεία φώτιση στο κεφάλι του και ανοργάνωτα, θα εδραιώσει την αναρχία, κι όλα αυτά μέσα στη καθημερινή αστική προπαγάνδα του καπιταλισμού!

                                - Αποκαλούν δογματικούς τους αριστερούς, ενώ στη πραγματικότητα η πλειοψηφία των ιδίων είναι οι πιο δογματικοί απ? όλους! Ακολουθώντας την τακτική με το ?εγχειρίδιο? της αναρχίας στο χέρι, όπου η αναρχία σαν ιδεολογία μάλιστα, μιλάει για το ακριβώς αντίθετο, δηλαδή τη ταφόπλακα του δόγματος και της και καλά έτοιμης λύσης.

                                - Σπάσιμο Τραπεζών.
                                Σπας τη τράπεζα;
                                Ε είσαι πολύ μάγκας και ιδεολόγος τώρα να ουμ κι έτσι δικέ μου.
                                Μη φοβάσαι όμως, δεν κάνεις κακό ούτε στο σύστημα, ούτε στο αφεντικό - κεφαλαιούχο, ο μόνος που πλήττεις είναι ο εργαζόμενος αυτής, ο οποίος και από τη τσέπη του θα πληρώσει τα σπασμένα, μέσω του μισθού του.

                                - Πορείες.
                                Έχετε κατέβει στη πορεία, στην οποία είναι ένα σορό εργαζόμενοι που κατέβηκαν να διαμαρτυρηθούν προφανώς για τα ίδιο λόγο με εσάς, και σας βλέπουν να κάνετε Ο,ΤΙ ΜΑΛΑΚΙΑ σας κατεβεί, να σπάτε αμάξια, μαγαζιά και ένα σορό άλλες παπαριές (που οι περισσότεροι ξανάλεω ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΓΙΑ ΤΗ ΚΑΥΛΑ ΤΟΥΣ), αλλά άντε να δεχθώ ότι είναι και ιδεολόγοι και το κάνουν ενάντια στο σύστημα, ΠΩΣ ΘΑ ΕΡΘΕΙ ΜΑΖΙ ΣΟΥ Ο ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΣ μετά ρε σύντροφε αναρχικέ; ΠΩΣ; Ιστορικός στόχος της αναρχίας ήταν η ?οργάνωση? του εργατικού κινήματος απέναντι στην κοινωνική δυσαρέσκεια (ακριβώς όπως ο κομμουνισμός), σαν μια εναλλακτική του Μαρξισμού πρόταση, πως θα φέρεις λοιπόν τον εργαζόμενο μαζί σου, πως θα αποκτήσεις δύναμη σαν κίνημα όταν με τα όσα κάνεις απομονώνεσαι συνεχώς; ΚΑΙ ΤΙ ΘΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙΣ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ;

                                - Χώρια τα ΜΜΕ και το πώς θα εκμεταλλευτούν τα επεισόδια, σαν υπέρμαχοι του συστήματος, τι θα λέει ο άλλος μετά;

                                - Και στη τελική έχουμε μπερδέψει τα μπούτια μας τελείως εδώ πέρα, του σπας του άλλου το αμάξι για να καταφέρεις τι;
                                Σπας ένα αμάξι που οι περισσότεροι το χρωστάνε σε 1000 τράπεζες, αυτοί υποφέρουν από το σύστημα και εσύ τους κάνεις ακόμα χειρότερα; Σπας το κάθε μικρομάγαζο που άλλος μπορεί να νοικιάζει κιόλας, και τον εξοντώνεις τελείως και μετά περιμένεις να έρθει μαζί σου; Μπράβο ρε επανάσταση που σκέφτεσαι τον συνάνθρωπο σου και τις δυσκολίες αυτού στο κωλοσύστημα που ζούμε.

                                - Βγαίνει ο άλλος δημόσια και δηλώνει ότι έκλεψε τη τράπεζα για τη πάρτη του (Μπογιαζής), προσοχή όχι Μποτζατζής, και μετά μου ζητάς αλληλεγγύη, ε κάτσε ρε φίλε δηλαδή?
                                Και πες ότι δήλωνε αναρχικός, εδώ βλέπεις ένα σορό κόσμο που δεν βγάζει τον μήνα, που αντιμετωπίζει ένα σορό δυσκολίες και πάει και ψηφίζει ΝΔ!!!!!!!!!&#3 3;!! Εσύ πας να κλέψεις τη τράπεζα; Το τι είναι κανείς το αποδεικνύουν οι πράξεις του και όχι το τι αυτοαποκαλείται.

                                - Είναι λέει κατά του ρατσισμου, αλλα οι ίδιοι είναι ρατσιστές όσο λίγοι.
                                Πχ ο άλλος μπορεί να είναι ο καλύτερος άνθρωπος, εργάτης, να δυσκολεύεται και να υποφέρει από το σύστημα σαν εσένα, να έχει ακόμα και επαναστατικές διαθέσεις, αλλά μη ξεχνάς ότι κι αυτός πήγαινε σχολείο όπως κι εσύ και έμαθε τις μπούρδες που του μάθαιναν, ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΤΟΥ, ΕΤΣΙ ΤΟΥ ΕΜΑΘΑΝ.
                                Αν τον δουν όμως να καυλώνει με την Ελληνική σημαία, αμέσως θα πουν ?κοίτα ο φασίστας?.
                                Αν τον δουν με τους σταυρούς ή να σταυροκοπιέται μπροστά από τις εκκλησίες, ?πάρε τον κωλοχριστιανό?.
                                Αν μιλήσουν με κάποιον που είναι υπέρ του συστήματος, αμέσως ?ο παλιοκαπιταλιστής?.

                                Λες και ήταν επιλογή του το αν θα γίνει εθνικιστής, Χριστιανός, ή υπέρμαχος του καπιταλισμού. ΑΥΤΑ ΤΟΥ ΕΜΑΘΑΝ, ΑΥΤΑ ΚΑΛΛΙΕΡΓΗΣΕ, άλλα περισσότερο άλλα λιγότερο. Δεν ήταν επιλογή του το αν θα γίνει Χριστιανός, το αν θα πιστέψει στον οποιοδήποτε ψεύτικο θεό, ΕΤΣΙ ΤΟΝ ΕΜΑΘΑΝ να κάνει, ΤΟΝ ΕΜΑΘΑΝ να είναι υπέρ του συστήματος, τον έμαθαν να λιώνει στην ιδέα κάποιας τεχνίτης πατρίδας κοκ.

                                Αν τον πεις τον άλλο, κωλοχριστιανό, κωλοφασίστα κλπ, θα έρθει μαζί σου μετά; (στη τελική η σημερινή κοινωνία είναι γεμάτη από Χριστιανούς κι εθνικιστές). Ε όχι, μάλλον θα σε μισήσει, πρέπει να κάτσεις και με το παράδειγμα, με το λέγειν, με επιχειρήματα που βγαίνουν μέσα από την ίδια τη ζωή να του εξηγήσεις ότι όλα αυτά είναι μια απάτη, ένα καλούπι, μια πλύση εγκέφαλου, δεν είναι εύκολο ο άλλος που έμαθε από παιδί να πιστεύει σε κάποιον θεό πάνω στον ουρανό, να τον απαρνηθεί, έχει πια γίνει τρόπος ζωής για εκείνον κι ας είναι ψεύτικο, του το έμαθαν.

                                - Είναι λέει κατά της γραμμής (πχ ΚΚΕ) και καθοδηγούνται κανονικότατα, τα σκηνικά άπειρα, ένα παλικάρι που σπουδάζει Κρήτη μου έλεγε τις προάλλες ότι εκεί πχ είναι και τα σκυλάκια των ΕΑΑΚ, ήταν μια περίπτωση που ένας τύπος είχε ασφαλίσει το μαγαζί του, και πήγε στη συνέλευση ζητώντας να πάνε του το σπάσουν, γιατί ήθελε λέει να κάνει ανακαίνιση?και οι ΜΑΛΑΚΕΣ ΤΟ ΕΣΠΑΝΑΝ, ΕΛΕΟΣ δηλαδή, ποια καταπίεση, ποιο σύστημα, τη καύλα τους κάνουν.

                                Χώρια τα περισσότερα από τα έντυπά τους, όπως εν παραδείγματι η ?Διαδρομή Ελευθέριας? η ?αναρχοαρχούμενη??.
                                Να λέει συνέχεια ότι είναι υπέρ του ?αντικομουνιστικού μεμονωμένου?, ΕΛΕΟΣ ρε φίλε, κι εγώ είμαι κατά του Μπολσεβικισμού, αλλά αυτό είναι κάτι που πρέπει να το απορρίπτει η ίδια η κοινωνία από μόνη της, ΟΧΙ ΜΕΣΩ ΕΝΟΣ ΑΣΤΙΚΟΥ ΝΟΜΟΥ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΕΠΙΒΑΛΕΙ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ, ΚΑΙ ΜΕ ΤΗ ΣΕΙΡΑ ΣΟΥ ΤΟ ΣΤΗΡΙΖΕΙΣ, Ε-ΛΕ-ΟΣ.
                                Υποτίθεται ότι οι αναρχικοί είναι υπέρ της ελευθερίας έκφρασης, ΟΧΙ ΤΟΥ ΦΑΣΙΣΜΟΥ, αν το πάμε έτσι, καλά έκαναν και οι παπάρες οι σοβιετικοί και μας έσφαζαν ε;

                                Δεν καταφέρνουν, ΤΙΠΟΤΑ και ΠΟΤΕ μόνοι τους, το μόνο που καταφέρνουν είναι να απομονώνονται και να λειτουργούν, έστω κι άθελά τους, υπέρ του συστήματος.

                                Η αναρχία ξανάλεω δεν είναι το χάος και το κυνηγητό στους δρόμους με τους μπάτσους. Η αναρχία είναι, ή μάλλον ήταν, κίνημα για την συσπείρωση - οργάνωση του λαού και της κοινωνικής δυσαρέσκειας κάθε ανθρώπου που είτε οικονομικά, είτε κοινωνικά απαιτεί ένα διαφορετικό μοντέλο κοινωνικό-οικονομικής οργάνωσης, ακριβώς όπως τα διάφορα μαρξιστικά κινήματα, μάλιστα είναι ιστορικά αποδεκτό, ότι η αναρχία είχε μαζικότερη απήχηση σαν κίνημα από τον μαρξισμό, πριν από την Οκτωβριανή επανάσταση του 1917.

                                ΑΝ-ΑΡΧΙΑ δεν είναι το χάος και μια κοινωνία μπουρδέλο, δεν είναι επίσης απλά μια φανταχτερή ιδέα περί της ανθρώπινης ελευθέριας, γύρω από την οποία μαζεύονται σε ένα στέκι 10 άτομα και συζητάνε πόσο ωραία είναι αυτή κάθε αυτή η ελευθέρια, όπως μερίδα αναρχικών νομίζει. Είναι η κοινωνία που απορρίπτει το γραφειοκρατικό κράτος και τους δήθεν εκπροσώπους του λαού στην εξουσία, είναι το μοντέλο κοινωνίας όπου η εξουσία, κοινωνική και οικονομική, ασκείται ΑΥΤΟΝΟΜΑ, από τις ΑΥΤΟΟΡΓΑΝΩΜΕΝΕΣ ΜΑΖΕΣ, ΑΜΕΣΟΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΑ, από τα εργατικά συμβούλια.

                                Και είναι κρίμα να ποδοπατάνε έτσι μια τέτοια ιδεολογία περί σοσιαλισμού.
                                There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
                                Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

                                Comment

                                Working...
                                X