Announcement

Collapse
No announcement yet.

Τι dvd/ταινία είδατε σήμερα?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • True Grit 7,5/10 κυρίως λόγω ερμηνείας Jeff Bridges, της πιτσιρίκας, αλλά και του Matt Damon. Το σενάριο καλό μεν όχι εκπληκτικό δε.
    Το τέλος μου την έδωσε και δεν του βαλά 8άρι.

    Comment


    • Η καλύτερή τους ταινία μακράν για μένα είναι το No country for old men.

      Comment


      • Molis teleiwsa to "The Green Hornet".

        Diaforetikh tainia me hrwes comic apoti exw synithisei.
        An kai den htan tipote to idiaitero, htan wraia komwdia, proswpika mou arese.
        An to vathmologousa tha evaza 8/10 giati perasa kala.


        Epishs eida thn istoria twn tainiwn polemikwn texnwn se dokimanter pou parousiase o Samuel Jackson.
        An kai palio (2002-2003), htan arketa plhroforiako gyrw apo to thema, ematha arketa pragmata pou den hksera, proteinw stous fans na tou riksoun ena mati an to vroun.
        "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
        But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
        Kindred, this blade and I.
        "

        "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
        Greek Gaming Videos
        Greek Final Fantasy Forum

        Comment


        • To Green Hornet είναι ένα υποτιμημένο ποζεράδικο διαμαντάκι.Το είδα σινεμά και πραγματικά το καταευχαριστήθηκα.
          Carpe diem

          Comment


          • Originally posted by Bartman
            Η καλύτερή τους ταινία μακράν για μένα είναι το No country for old men.
            Fargo .

            Comment


            • Originally posted by Evans View Post
              Fargo .
              No Country for Old Men > Fargo > the rest
              "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

              Comment


              • No Country for Old Men > Blood Simple > Fargo ;)

                Comment


                • Δηλαδή από αδερφούς Κοέν κανείς δεν έχει δει το "Μόνο αίμα" και το "Miller's Crossing"?
                  Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

                  Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

                  Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

                  Comment


                  • Εντάξει, είναι σα να μαλώνουμε για την καλύτερη ταινία του Kubrick, του Aronofsky ή του Tarkovsky: Δε βγάζουμε άκρη σε καμία περίπτωση και ο καθένας λέει τα δικά του. Ας το αφήσουμε καλύτερα...
                    "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

                    Comment


                    • Originally posted by Titus View Post
                      Δηλαδή από αδερφούς Κοέν κανείς δεν έχει δει το "Μόνο αίμα" και το "Miller's Crossing"?
                      Καλα ρε το Μόνο αίμα ακριβως απο πανω το εχω βαλει
                      Το Miller's Crossing ειναι απο τα best of the rest και πριν μερικα ποστ το ανεφερε κι ο Enpsty

                      Kατα αλλα +1 στον TheCursed

                      Comment


                      • Εφόσον το novacinema σπάμμαρε τις τελευταίες ημέρες το Dogtooth (Κυνόδοντας) είπα να το δω μιας και είναι υποψήφια για όσκαρ και ελληνικής παραγωγής.

                        Πολύ μπροστά η ταινία , παρόλο που τα πάντα σ'αυτήν (από τα έπιπλα μέχρι το τηλέφωνο) θυμίζουν δεκαετία '90 , είναι μία πολύ σύγχρονη σύλληψη και απορώ πως ο σκηνοθέτης κατέβασε μία τέτοια πρωτότυπη ιδέα.Εντάξει ότι και να γράψω δεν έχει νόημα απλά επαναλαμβάνω πως είναι πανέξυπνη και πολύ μπροστά για την εποχή ταινία και ο καθένας πρέπει να την δει ξεχωριστά για να βγάλει τα δικά του συμπεράσματα.Εμένα προσωπικά μου άρεσε πολύ.

                        Από το λίγο browsing που έκανα ο καθένας ψάχνει να βρει τι σήμαινε το κάθε τι στην ταινία και τι ήθελε να πει ο ποιητής . Κατά την γνώμη μου είναι ανώφελο να καθόμαστε να ξεψαχνίζουμε μία ταινία για να βρούμε το βαθύτερο νόημα το οποίο στην τελική μπορεί να μην βρίσκετε καν και απλά λόγω του ότι είναι κάτι διαφορετικό αναγκαστικά πρέπει να κρύβει μέσα του κάτι.

                        Επίσης να προλάβω κάποιους αν με ρωτήσουν πως μου φάνηκε το τέλος, αυτό που έχω να πω είναι πως ήταν αυτό που έπρεπε να είναι , έτσι ώστε να σε κάνει να προβληματιστείς για το τι θα γίνει εφόσον τα πράγματα πήραν την συγκεκριμένη τροπή.

                        Μακάρι να το πάρει το oscar

                        Comment


                        • Την ειδα και εγω πριν λιγο καιρο και για να πω την αληθεια την ειδα απο περιεργεια και πραγματικα δεν περιμενα να μου αρεσει, δεν εχω ξαναδει κατι παρομοιο πραγματικα μπραβο στον Λανθιμο.

                          Σημερα ειναι και τα Οσκαρ, μακαρι να το παρει αλλα δεν νομιζω οτι ειναι το "στυλ" της ακαδημιας ειναι περισσοτερο ταινια για Καννες οπως να το κανουμε

                          Comment


                          • Είδα το True Grit. 5.5 / 10 από 'μένα, ταινία με δυνατό σημείο τις εξαιρετικές ερμηνείες, αλλά κατά τα άλλα πολύ χλιαρή.
                            "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

                            Comment


                            • Originally posted by Bartman View Post
                              [...]και απορώ πως ο σκηνοθέτης κατέβασε μία τέτοια πρωτότυπη ιδέα.
                              Η ιδέα δεν είναι πρωτότυπη, ούτε κινηματογραφικά ούτε γενικότερα. Ο "Κυνόδοντας" είναι πιστή αντιγραφή μιας μεξικάνικης ταινίας του 1973 που λέγεται "Ο πύργος της αγνότητας" (Il Castillo de la pureza). Δεν έχω κάποιο πρόβλημα με αυτό (δεν έχω δει ούτε τη μία ταινία ούτε την άλλη) αλλά ας λέμε τα πράγματα όπως είναι. Έχει αναφερθεί και παλιότερα από τον Έβανς νομίζω.

                              Είδα χθες μια από τις "συλλογές ιστοριών" που λατρεύω, στο στυλ "Καφές και τσιγάρα" του Τζάρμους. Ήταν το "Paris, je t'aime" και είναι μια συλλογή πολλών μικρών ιστοριών (5 με 10 λεπτά η κάθε μία) από αντίστοιχους σκηνοθέτες και με διαφορετικούς ηθοποιούς η κάθε μία. Τα ονόματα δεν είναι καθόλου μικρά - αδερφοί Κοέν, Αλεξάντερ Πέιν, Γουές Κρέιβεν, Τομ Τίκβερ, Γκας βαν Σαντ, Αλφόνσο Κουαρόν και ένα σωρό άλλοι από σκηνοθέτες - και κεντρικό θέμα είναι το Παρίσι και ο έρωτας (ή αγάπη) στο Παρίσι. Αγάπη σε διάφορες μορφές και ηλικίες, ανάμεσα σε γονείς και παιδιά, εκπληρωμένη ή ανεκπλήρωτη, αγάπη προς την πόλη, αγάπη αταίριαστη ή μη αποδεκτή, ακόμα και θανατηφόρα. Όπως καταλαβαίνετε γίνεται μια τεράστια παρέλαση αστέρων, από το Μπομπ χ'οσκινς, τη Νάταλι Πόρτμαν και τη Φανί Αρντάν, μέχρι...ουφ, δείτε εδώ!

                              Paris, je t'aime (2006) cast and crew credits, including actors, actresses, directors, writers and more.


                              και μετά δείτε την ταινία!!!

                              ΥΓ. Αν έχετε ακουστά μια άλλη ταινία, το "New York, I love you" είναι στο ίδιο στυλ.
                              Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

                              Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

                              Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

                              Comment


                              • Ωραίος Τίτε.Κι εγώ θέλω να το δω,καιρό τώρα,αλλά όλο το ανέβαλλα.
                                Carpe diem

                                Comment

                                Working...
                                X