Announcement

Collapse
No announcement yet.

Τι dvd/ταινία είδατε σήμερα?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Altair View Post
    Μόλις είδα το Antichrist του Lars Von Trier.
    Δεν ξέρω,μάλλον δεν κατάλαβα πολλά.Είχε βέβαια κάποιες άρρωστες σκηνές που μου αρέσανε,αλλά σοβαρά τώρα.Αυτό θεωρείται Τέχνη και κουλτούρα;Μου άρεσε και δεν μου άρεσε ταυτόχρονα.
    Βαθμολογία: -/10.
    Όχι δεν είναι 0.Απλά δεν ξέρω πως σκατά να το βαθμολογήσω.Έχω ξαναδεί κοινωνικές,δραματικές ταινίες κλπ αλλά πρώτη φορά κάτι τέτοιο.Για πες ρε Evans έσυ που είσαι πιο σχετικός.Τι σκατά ήθελε να πει ο ποιητής;
    Όχι, όχι, άκου, το κάνεις λάθος. Δε θα ρωτάς τον Evans, δεν είναι ο μόνος κουλτουριάρης εδώ μέσα.

    Προσωπικά δεν έχω δει την ταινία, ωστόσο το 99% των σοβαρών ανθρώπων που ξέρω και την έχουν δει την θεωρούν σκουπίδι, επιτηδευμένη και τσάμπα προκλητική.
    "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

    Comment


    • Αχαχαχα, εγώ τι να πω που έκατσα να το δω με την μάνα μου ανίδεος? Θυμάσαι φαντάζομαι τι δείχνει από την πρώτη σκηνή .

      Δεν έδωσα πολύ βάση στην ταινία, έτσι όπως ήταν τα πράγματα, γίαυτό θέλω να την ξαναδώ για να κρίνω καλύτερα. Για κάποιους πάντως είναι έργο τέχνης. Υποπτεύομαι πάντως ότι ίσος ο ποιητής να ήθελε να πει τι είναι Antichrist on earth.

      Ο Willem Dafoe είναι ΗΘΟΠΙΑΡΑ. Τσεκάρετε την " Η Σκόνη Του Χρόνου (The Dust Of Time)" του Θεόδωρου Αγγελόπουλου που γυρίστηκε στην Ελλάδα και πρωταγωνιστούν Willem Dafoe και Bruno Ganz.

      Το soundtrack απλά πανέμορφο, μεγαλείο:



      Ρ.S: Την έχω κατεβάσει σε Blu-Ray, και έχει από τις καλύτερες/καθαρότερες εικόνες που έχω δει σε ταινία.

      Comment


      • Προσωπικά δεν έχω δει την ταινία, ωστόσο το 99% των σοβαρών ανθρώπων που ξέρω και την έχουν δει την θεωρούν σκουπίδι, επιτηδευμένη και τσάμπα προκλητική.
        Μία γενίκευση σαν αντεπιχείρημα σε μία άλλη δεν είναι και ό,τι καλύτερο . Και ο διαχωρισμός "σοβαρών ανθρώπων" δε βοηθάει, ούτε η αναφορά ενός ποσοστού.

        Εγώ άκουσα καλά σχόλια από άτομα που εμπιστεύομαι, αλλά δεν την έχω δει. Ο Trier δε μου αρέσει καθόλου, το ακριβώς αντίθετο μάλιστα. Το Dogville πάντως το βρήκα εξαιρετικό.

        Επίσης δεν είμαι κανένας ειδήμων .

        Δες το Underground του Kusturica και το Brazil του Terry Giliam και άσε τον Trier .

        Comment


        • To Brazil nai des to egrinw kai egw.
          "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
          But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
          Kindred, this blade and I.
          "

          "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
          Greek Gaming Videos
          Greek Final Fantasy Forum

          Comment


          • Originally posted by Evans View Post
            Μία γενίκευση σαν αντεπιχείρημα σε μία άλλη δεν είναι και ό,τι καλύτερο . Και ο διαχωρισμός "σοβαρών ανθρώπων" δε βοηθάει, ούτε η αναφορά ενός ποσοστού.
            Άρα δε βοηθάει απολύτως τίποτα, όπως δε θα βοηθούσε και το να την είχα δει και να εξέφραζα γνώμη ο ίδιος, οπότε το ίδιο ισχύει και για εσένα και πολύ κακώς σε ρώτησε ο Altair. Μη μπούμε σε τέτοιες λογικές, γιατί ακυρώνουν την ίδια την ουσία ύπαρξης του topic.
            "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

            Comment


            • Καμία σχέση, απλώς ο τρόπος που τοποθετήθηκες ήταν άτοπος δεδομένου ότι δεν μπορούν όλες οι απόψεις να αγγίζουν τα άκρα - πόσο μάλιστα όταν μιλάμε για τέχνη - ούτε ένα σχετικό μερίδιο να λειτουργεί ή να ορίζει τον κανόνα. Δε διαφωνώ ότι δεν είμαι ο αρμόδιος για να απαντήσω σε κάτι τέτοιο, ούτε ότι ξέρω κάτι παραπάνω από τους άλλους.

              Comment


              • Originally posted by Evans View Post
                Καμία σχέση, απλώς ο τρόπος που τοποθετήθηκες ήταν άτοπος δεδομένου ότι δεν μπορούν όλες οι απόψεις να αγγίζουν τα άκρα
                Μη το λες, μη το λες... Αλλά εντάξει, εγώ ένα κλίμα, που έχω πιάσει από άτομα που εμπιστεύομαι σε έναν βαθμό, μεταφέρω. Όποιος θέλει να δει κάτι πιο ολοκληρωμένο, ας μπει σε sites να δει τι βαθμό βάζουν στην ταινία π.χ.
                "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

                Comment


                • Meta apo 9 xronia eipa na ksanadw to FF:Spirits within.

                  Telika katelhksa pws prokeitai gia mia tainia h opoia vghke thn lathos epoxh kai apefthynotan sto lathos koino.
                  Ean afth h tainia den legotan Final Fantasy kai evgaine shmera den tha eixe tipote na zhlepsei apo to Avatar tou Cameron p.x.

                  Anyway thn vrhka poly kalyterh apoti thn thymwmoun pantws.
                  "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                  But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                  Kindred, this blade and I.
                  "

                  "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                  Greek Gaming Videos
                  Greek Final Fantasy Forum

                  Comment


                  • Originally posted by Aion View Post
                    Μόλις είδα το Επικίνδυνες Μαγειρικές. Την απόλαυσα πολύ, ούτε τουαλέτα δεν ήθελα να παο.

                    Η ερμηνείες τον Γιώργο Χωραφά και Κωνσταντίνο Μαρκουλάκη πολύ καλές. Η Κάτια Ζυγούλη δεν με ενθουσίασε όσο περίμενα και εξωτερικά και σαν ερμηνεία.
                    Δεν έχω δει μεγαλύτερη ΜΟΥΦΑ! Εντελώς απαίσια σκηνοθεσία και τέτοια χαζή υπόθεση και άθλια εκτέλεση!

                    Το μόνο ωραίο είναι η Ζυγούλη σε όλη την ταινία!

                    ----------------------------------------

                    Τεσπα, θέλω πραγματικά βοήθεια να βρω μια ταινία. Είναι ένα θρίλερ του 21ου αιώνα, έχει να κάνει με ένα τύπο που είχε ένα ατύχημα το 2002 και πήγε σε ένα νοσοκομείο, και μετά απο δυο χρόνια το 2004 δηλαδή, ξαναέπαθε ατύχημα και γύριζε μπρος και πίσω στο χρόνο όσο ήταν μέσα στο νοσοκομείο. Πραγματικά πολύ thrilling, την είχα δει οταν ημουν μικρος στην TV παρακαλω πολυ καθε βοηθεια ειναι πολύτιμη!

                    Comment


                    • 12 Angry Men (1957)

                      E είναι μέσα στην πρώτη δεκάδα (έβδομο) του IMDB, ε μου αρέσει και ο κλασσικός κινηματογραφος, το κατέβασα σε Μπλού-Ray.

                      Είναι... Θρίαμβος. Σενάριο? Σκηνοθεσία? Ερμηνείες? Κρατάει τον θεατή ενεργό και είναι γυρισμένο σε ένα γαμημένο δωμάτιο! Ειλικρινά είναι... Υπόδειγμα. Ο Lee J. Cobb με κέρδισε σχεδόν από την αρχή (όπως και στο The Exorcist), και μου θύμισε Silvester Stalone φάση.

                      Φυσικά και μπαίνει μέσα στις αγαπημένες μου ταινίες.

                      Comment


                      • Είναι... Θρίαμβος. Σενάριο? Σκηνοθεσία? Ερμηνείες? Κρατάει τον θεατή ενεργό και είναι γυρισμένο σε ένα γαμημένο δωμάτιο!
                        Αφου σου αρεσε , θα σου προτεινα το Rope (θηλια) του Hitchcock

                        Comment


                        • London Boulevard 6/10
                          Οι Ιππεις της Πυλου 7.5/10

                          Comment


                          • The Rite 6.5/10
                            Carpe diem

                            Comment


                            • Time of the Gypsies Η τέχνη δε βαθμολογείται

                              Comment


                              • Μόλις είδα το Rope (1948) του Alfred Hitchcock μετά από παρότρυνση του sOLiD SNAKE. Το απόλαυσα αρκετά, και έπαιξε με τα νεύρα μου καθώς βρέθηκα στην θέση τον δολοφόνων. ΟΙ ερμηνείες καλές, η σκηνοθεσία όπως αναμενόταν top, και οι συζητήσεις πανέμορφες. Μου έκανε και κάπως εντύπωση που όχι μονο υπήρχαν τέτοιες αντιλήψεις τότε, αλλα τις έκαναν και σε ταινία, και πετυχημένη μάλιστα. Το ότι είναι γυρισμένο μέσα σε ένα δωμάτιο, είναι λεπτομέρεια.

                                Comment

                                Working...
                                X