Announcement

Collapse
No announcement yet.

Τι dvd/ταινία είδατε σήμερα?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Aυτό το post apocalyptic concept έχει χρησιμοποιηθεί σε πολλές ταινίες και παιχνίδια και όλα βασίζονται στο "1984 ο Μεγάλος Αδελφός" του Όργουελ. Σαν το Bioshock δε θα βρεις, αλλά υπάρχουν άλλα εξίσου ποιοτικά και με τα ίδια μηνύματα.

    Εγώ θα σου πρότεινα να διαβάσεις το βιβλίο.
    [/b]
    Για πες μερικές ταινίες , θα το έχω στα υπόψιν το βιβλίο πάντως...

    Comment


    • Molis eida to battle royal to 2..
      oti na nai tainia..gia thriller pou to eixe gelasa poli pantos

      Comment


      • Δες το πρώτο, ταινιάρα είναι.

        Comment


        • <div class='quotetop'>(Scatman &#064; Apr 12 2008, 02&#58;11 PM) [snapback]18133[/snapback]</div>
          Προφανως μου κανεις πλακα αλλιως δεν εξηγειτε.

          Εαν σου αρεσε το Land of Dead, λυπαμαι αλλα θα πρεπει να επαναπροσδιορισεις μεσα σου τι ειναι καλη horror ταινια. Κι οχι συγκριτικα με αλλες παραγωγες σκηνοθετων αλλα του ιδιου (Romero). Δεν αμφισβητω οτι εχει κανει καποιες ενδιαφερουσες παραγωγες αλλα συνολικα...ο δεικτης ειναι αρνητικος.

          Να ξαναδω τι προσεκτικα? Πως τα zombies Για παραδειγμα εχουν αισθηματα και σκεφτονται και παιρνουν εκδικηση και...? Αν ειναι δυνατον..

          Το οτι ο Romero εκανε ονομα μεσα απο Zombo-ταινιες δε μου λεει κατι.
          Αυτο δε του δινει το αλαθητο ή ελευθερο να προσφερει low production Ταινιες, οι οποιες θα πρεπει να εκτιμωνται ή ακομη χειροτερα να πληρωνει καποιος εισιτηριο. Ακολουθεις λαθος λογικη πιστευω.

          Δεν εξελισσει καθολου το ειδος, να με συγχωρεις. Παταει πανω σε γνωστα προτυπα του παρελθοντος και προσφερει πραγματα που εχουμε ξαναδει. Ακομη χειροτερα, το επιπεδο σκηνοθεσιας του πλεον δε φτανει αυτο του παρελθοντος. Κι ομως η εξελιξη ειναι κατι που αφορα και τον κινηματογραφο...

          Οι εισπραξεις, κριτικες, αποδοχη που λαμβανουν οι ταινιες του τα τελευταια χρονια ειναι ενδεικτικα αυτων που σου αναφερω.

          Τελος, το οτι ο Romero ειχε μεγαλο ονομα στο παρελθον επειδη εκανε αποδεκτες ταινιες δε σημαινει οτι και σημερα ειναι το ιδιο αναγνωρισιμος ή καλος.
          Ο Romero δυστυχως δεν εχει παρων.Κι επιμενει να το αποδεικνυει
          [/b]
          πω πω λες πολλά και δεν προλαβαίνω να σου απαντήσω σε όλα οπότε θα αρκεστώ σε μία σούμα.
          καταρχήν ταινίες με ζόμπι έχεις ξαναδεί εκτός από του Ρομέρο και τις μούφες που κυκλοφορούν τα τελευταία χρόνια;εξελίσσει το είδος που αυτός δημιούργησε.το ότι όλοι τον κοπιάρουν ασύστολα στο συγκεκριμένο τομέα δε σου λέει τίποτα;όσο για τα νοήματα πίστεψε με υπάρχουν πολλά ειδικά στις 4 αυτές ταινίες.μην μένεις στην επιφάνεια.για τη σκηνοθεσία δε θα μιλήσω γιατί δε θυμάμαι και πολλά σχετικά
          ο Ρομέρο είναι αξία στο χώρο.και άμα περιμένω τον κάθε κριτικό κιν/φου να μου πει αν μου αρέσει μία ταινία ή όχι σώθηκα.το γούστο του καθενός διαφέρει ανάλογα με τα βιώματά του,τις επιρροές του κτλ.αν περίμενα από τον κάθε "φλώρο" που πωρώθηκε στο "Καζαμπλάνκα" να βάλει καλή βαθμολόγία στις ταινίες του Ρομέρο καήκαμε.τα παραδείγματα είναι τυχαία.just trying to make a point here...

          <div class='quotetop'>(UEG &#064; Apr 12 2008, 02&#58;35 PM) [snapback]18135[/snapback]</div>
          Η καλυτερη ταινια με zombie που εχω δει ειναι το dawn of the dead(remake), το land ηταν πολυ κατωτερο αλλα ειχε τις στιγμες του και σαν ιστορια ηταν καλο..
          [/b]
          +1
          δες το κανονικό και πιστεύω θα γουστάρεις ακόμα πιο πολύ

          <div class='quotetop'>(Treetop &#064; Apr 13 2008, 10&#58;54 PM) [snapback]18306[/snapback]</div>
          Molis eida to battle royal to 2..
          oti na nai tainia..gia thriller pou to eixe gelasa poli pantos
          [/b]
          θρίλερ δεν είναι για κανένα λόγο.και σου προτείνω να δεις το 1 που είναι μαμάτο.όχι σαν αυτό το αίσχος.
          Carpe diem

          Comment


          • ο Ρομέρο είναι αξία στο χώρο.και άμα περιμένω τον κάθε κριτικό κιν/φου να μου πει αν μου αρέσει μία ταινία ή όχι σώθηκα.το γούστο του καθενός διαφέρει ανάλογα με τα βιώματά του,τις επιρροές του κτλ.αν περίμενα από τον κάθε "φλώρο" που πωρώθηκε στο "Καζαμπλάνκα" να βάλει καλή βαθμολόγία στις ταινίες του Ρομέρο καήκαμε.τα παραδείγματα είναι τυχαία.just trying to make a point here...[/b]
            Αν κάτι είναι καλό θα το εκτιμήσει ο καθένας ανεξαρτήτως γούστου. Από τότε που άρχισα να παρακολουθώ σοβαρά κινηματογράφο κατάλαβα πόσο σχετικές (και ρευστές) είναι όλες οι κατηγοριοποιήσεις και πόσο ανούσιο είναι να μιλάμε για "γούστο" και για "κριτική." Το καλό εκτιμάται από κάποιον που παρακολουθεί με ωριμότητα ένα αντικείμενο, το είδος είναι απλώς ένας διαφορετικός τρόπος έκφρασης, μία διαφορετική θεματολογία και, για εμένα, όλες οι ταινίες είναι κοινωνικές (lol γενίκευση), αφού όλες από την κοινωνία ξεκινούν και εκεί καταλήγουν. Τα περιτυλίγματα "συναισθηματική", "θρίλερ", "επιστημονικής φαντασίας" κτλ είναι απλώς "να&#39;χαμε να λέγαμε."

            Whatever, that&#39;s my opinion .

            Comment


            • <div class='quotetop'>(Evans &#064; Apr 14 2008, 01&#58;26 AM) [snapback]18333[/snapback]</div>
              Αν κάτι είναι καλό θα το εκτιμήσει ο καθένας ανεξαρτήτως γούστου. Από τότε που άρχισα να παρακολουθώ σοβαρά κινηματογράφο κατάλαβα πόσο σχετικές (και ρευστές) είναι όλες οι κατηγοριοποιήσεις και πόσο ανούσιο είναι να μιλάμε για "γούστο" και για "κριτική." Το καλό εκτιμάται από κάποιον που παρακολουθεί με ωριμότητα ένα αντικείμενο, το είδος είναι απλώς ένας διαφορετικός τρόπος έκφρασης, μία διαφορετική θεματολογία και, για εμένα, όλες οι ταινίες είναι κοινωνικές (lol γενίκευση), αφού όλες από την κοινωνία ξεκινούν και εκεί καταλήγουν. Τα περιτυλίγματα "συναισθηματική", "θρίλερ", "επιστημονικής φαντασίας" κτλ είναι απλώς "να&#39;χαμε να λέγαμε."

              Whatever, that&#39;s my opinion .
              [/b]
              κανείς δεν μπορεί να είναι τελείως αντικειμενικός.και αυτό δεν εξαρτάται μόνο από την ωριμότητά του πάνω στο αντικείμενο αλλά και από την διάθεση που έχει τη στιγμή που λαμβάνει τις πληροφόρίς καθώς και τα όσα έγρψα παραπάνω.τόσες φορές έχω δει ταινία που δεν μου άρεσε και μετά έτυχε να την ξαναδώ υπό διαφορετικές συνθήκες και την αξιολόγησα διαφορετικά.σε όλους σας θα έχει τύχει.πόσα κα πόσα διαμάντια δεν έχουνε θαφτεί από τους "ειδήμονες" του είδους και ύστερα από χρόνια που αναγνωρίστηκε η αξία τους πόσοι έχουνε βγει να παραδεχτούν το λάθος τους;όλα είναι υποκειμενικά φίλτατε Evans ;)
              Carpe diem

              Comment


              • Αφου μπηκες σε μια διαδικασια "διαλογου" θα πρεπει να ξερεις οτι θα λαμβανεις κι απαντησεις. Οποτε τα λιγα ή πολλα, θα τα διαβασεις ή δε θα τα διαβασεις. Ειναι δικο σου θεμα οποτε κι εδω ταιριαζει το υποκειμενικα που αναφερθηκε ουκ ολιγες φορες πιο πριν.

                Φυσικα και η κριτικη βασιζεται σε υποκειμενικα κριτηρια, μην λεμε τα αυτονοητα. Ομως με το να λενε πολλοι το ιδιο πραγμα, τοτε κατι δεν παει καλα... Το google ειναι φιλος.

                Επειτα, θεωρω τον εαυτο μου μεγαλο Horror - Zombie -Cult fan οποτε ολο και καποιες θα εχω δει για να εχω και το θαρρος να μιλαω.

                Το προβλημα Altair ειναι οτι μιλας πολυ γενικα εξου και η στροφη στη φιλοσοφια.
                Περι γενικοτητας και βασιζομενος σε πραγματα που λες...

                1.)Αναφερεις μονιμως οτι εξελισσει το ειδος, τι ακριβως εχει εξελιξει στις ταινιες του βαζοντας ως μετρο συγκριση ταινιες του ιδιου, παραγωγης της δεκαεταια &#39;80 για παραδειγμα?

                2.)Ποια ειναι αυτα τα μηνυματα που περναει ΠΕΡΑ απτο μονιμο οτι η ανθρωποτητα θα καταστραφει απο δικα της λαθη (αμφιβαλω εαν το αντιλαμβανεται οποιοσδηποτε που βλεπει ταινια του)?

                3.)Πως κρινεις ως καλο ή κακο (καλο στη συγκεκριμενη περιπτωση) εναν σκηνοθετη οταν εσυ ο ιδιος λες "για τη σκηνοθεσία δε θα μιλήσω γιατί δε θυμάμαι και πολλά σχετικά" ? Ο σκηνοθετης κρινεται απτην σκηνοθεσια, οχι απτο σεναριο. Γιαυτο υπαρχει ο σεναριογραφος...

                4.) Τι βιωματα πρεπει να εχει κανεις για να δει μια ταινια με Zombies (φυσει Cult λογω περιεχομενου)?

                Ki επισης επειδη το ανεφερες...μια καλυτερη συγχρονη ταινια με Zombies ειναι το Resident Evil 1 ~σε ολα τα επιπεδα~. Αναφερω αποκλειστικα το πρωτο μερος της σειρας.

                Αυτα/

                ΥΣ: Εμ....
                εξελίσσει το είδος που αυτός δημιούργησε[/b]
                Πρεπει να το ψαξεις περισσοτερο
                " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

                Authenticity sir, authenticity. "

                Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



                Comment


                • οκ γράψε λάθος.εξελίσσει το είδος που αυτός του έδωσε τη μορφή που έχει σηήμερα και που όλοι επηρέαστηκαν.


                  πάρε κι αυτό (προσωρινά γιατί έχω δουλειά)
                  George Romero revolutionized the horror film industry with Night of the Living Dead. According to Almar Haflidason of the BBC, the film represented "a new dawn in horror film-making."[64] Early films that featured zombies such as Victor Halperin&#39;s White Zombie (1932), Jacques Tourneur&#39;s I Walked with a Zombie (1943) and John Gilling&#39;s The Plague of the Zombies (1966) involved alive human beings enslaved by a Voodoo witch doctor; many were set in the Caribbean.

                  The film and its successors spawned countless imitators that borrowed elements instituted by Romero: Tombs of the Blind Dead (1971), Zombie (1979), Hell of the Living Dead (1980), The Evil Dead (1981), Night of the Comet (1984), Return of the Living Dead (1985), Night of the Creeps (1986), Children of the Living Dead (2001), and the video game series Resident Evil (later adapted as films in 2002, 2004, and 2007), Dead Rising, and The House of the Dead. Night of the Living Dead is parodied in films such as Night of the Living Bread (1990) and Shaun of the Dead, and in episodes of The Simpsons ("Treehouse of Horror III", 1992) and South Park ("Pink Eye", 1997; "Night of the Living Homeless", 2007 ).[65][66][67] The word zombie is never used, but Romero&#39;s film introduced the theme of zombies as reanimated, flesh-eating cannibals.[68][43]

                  Night of the Living Dead ushered in the slasher and splatter film sub-genres. As one film historian points out, horror prior to Romero&#39;s film had mostly involved rubber masks and costumes, cardboard sets, or mysterious figures lurking in the shadows. They were set in locations far removed from rural and suburban America.[69] Romero revealed the power behind exploitation and setting horror in ordinary, unexceptional locations and offered a template for making an "effective and lucrative" film on a "minuscule budget."[5] Slasher films of the 1970s and 80s such as John Carpenter&#39;s Halloween (1978), Sean S. Cunningham&#39;s Friday the 13th (1980), and Wes Craven&#39;s A Nightmare on Elm Street (1984), for example, "owe much to the original Night of the Living Dead."[70]

                  πηγή Wikipedia

                  θα επανέλθω το απογευματάκι
                  Carpe diem

                  Comment


                  • Εχθές το βράδυ είδα το Children of Men.
                    Υπέροχη ταινία με εξαιρετικά μονόπλανα και σκηνές καταστροφής και ανθρώπινης παρακμής, καθώς και ενδιαφέρουσα υπόθεση.

                    Comment


                    • Εχθές το βράδυ είδα το Children of Men.
                      Υπέροχη ταινία με εξαιρετικά μονόπλανα και σκηνές καταστροφής και ανθρώπινης παρακμής, καθώς και ενδιαφέρουσα υπόθεση.
                      [/b]
                      Την είχα δει πριν λίγο καιρό την ταινία και δεν με εντυπωσίασε καθόλου.. Βρήκα το σενάριο πολύ απλό και το μόνο που την έσωζε ήταν η πολύ καλή σκηνοθεσία της. Κάτι παρόμοιο ένιωσα και όταν είδα το Serenity που είχε κι αυτό εξίσου καλές κριτικές με το CoM.


                      Comment


                      • είδα τη Δευτέρα που μας πέρασε το Μάτριξ, το πρώτο.Τι να πρωτοπώ γι&#39;αυτή την ταινιάρα.την πρώτη φορά που το είδα μου φάνηκε άθλιο.μόνο τα εφέ και οι μάχες του μου άρεσαν.κατά τ&#39;άλλα είχα σκυλοβαρεθεί όταν το έβλεπα.πριν μερικούς μήνες που έτυχε και το ξαναείδα ολόκληρο πωρώθηκα απίστευτα.και γενικά κάθε φορά που το ξαναβλέπω με πωρώνει πιο πολύ.όχι λόγω της δράσης ή των "τότε" εντυπωσιακών εφέ αλλά λόγω των νοημάτων που το διέπουν.και κάθε φορά ανακαλύπτω όλο και περισσότερα.τώρα πρέπει να ξαναδώ τα σίκουελ να ανακαλύψω και τα δικά τους κρυφά νοήματα.
                        Carpe diem

                        Comment


                        • Σταθερά πιστός στον Dr.House βλέπω 4 επεισόδια την μέρα περίπου.
                          2 το πρωί/μεσημέρι και 2 το βράδυ 3+ όταν το WoW έχει πάει για ύπνο.

                          Είναι τρελλός....
                          "...You can have all the faith you want in spirits, and the afterlife, and heaven and hell, but when it comes to this world, don't be an idiot. Cause you can tell me you put your faith in God to put you through the day, but when it comes time to cross the road, i know you look both ways..."

                          Comment


                          • Σταθερά πιστός στον Dr.House βλέπω 4 επεισόδια την μέρα περίπου.
                            2 το πρωί/μεσημέρι και 2 το βράδυ 3+ όταν το WoW έχει πάει για ύπνο.

                            Είναι τρελλός....
                            [/b]
                            Έτσι.

                            Η Κάντι να του μιλάει και αυτός να κάνει tapping α λα Van Halen στην flying V του...

                            Respect.-
                            gently hold our heads,
                            gently hold our heads on high

                            Comment


                            • Έτσι.

                              Η Κάντι να του μιλάει και αυτός να κάνει tapping α λα Van Halen στην flying V του...

                              Respect.-
                              [/b]
                              Και μετα του την απαγαγει ο Wilson αχαχαχαχαχαχα
                              My blog:Doppel&#39;s Den

                              Comment


                              • Ο Χριστός ξανασταυρώνεται του Ζυλ Ντασέν...
                                Ό,τι και να πω είναι πολύ λίγο,ειλικρινά.They don&#39;t make them like this anymore...
                                «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                                Comment

                                Working...
                                X