Announcement

Collapse
No announcement yet.

Τι dvd/ταινία είδατε σήμερα?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Διαφωνώ.Μια ταινία ή αξίζει να την δεις ή όχι.Από κει κι έπειτα το που θα τη δεις είναι ένα εντελώς διαφορετικό θέμα και ο καθένας διαλέγει ότι θέλει.3D,Home cinema,cinema,dvdrip και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο.;)
    Carpe diem

    Comment


    • Originally posted by Altair View Post
      Διαφωνώ.Μια ταινία ή αξίζει να την δεις ή όχι.Από κει κι έπειτα το που θα τη δεις είναι ένα εντελώς διαφορετικό θέμα και ο καθένας διαλέγει ότι θέλει.3D,Home cinema,cinema,dvdrip και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο.;)
      Καλά τράβα δες την σε 3d και μετά σε camrip στο pc (ή και το αντιστροφο) και μετά έλα να μου το ξαναπείς αυτό

      Comment


      • Καλά εννοείται ότι αλλάζει η εμπειρία που θα αποκομίσεις,αλλά ακόμα κι έτσι,αυτό δεν αναιρεί ότι είπα παραπάνω.
        Και πρόσεξε.Δεν είπα βελτιώνει,είπα αλλάζει.Κατά κανόνα είναι προς το καλύτερο,αλλά υπάρχουν κι άλλοι παράγοντες που μπορεί να σου στερήσουν την ικανοποίηση μιας ταινίας που κατά τ'άλλα θα σου άρεσε.
        Πχ στο A Perfect Storm με είχε πιάσει τέτοιο κατούρημα στα μισά της ταινίας που όλο σκεφτόμουνα να σηκωθώ να φύγω.Δεν την ευχαριστήθηκα παρόλο που τέτοια ποιότητα σε εφέ δεν μπορούσα να δω αλλού.Την είδα μετά από χρόνια σπίτι μου και μου άρεσε περισσότερο.
        Thnik out of the box. ;)
        Carpe diem

        Comment


        • Πχ στο A Perfect Storm με είχε πιάσει τέτοιο κατούρημα στα μισά της ταινίας που όλο σκεφτόμουνα να σηκωθώ να φύγω.Δεν την ευχαριστήθηκα παρόλο που τέτοια ποιότητα σε εφέ δεν μπορούσα να δω αλλού.Την είδα μετά από χρόνια σπίτι μου και μου άρεσε περισσότερο.
          Αχαχαα, πρέπει να είναι από τις χειρότερες ταινίες να δεις σε σινεμά σε αυτήν την κατάσταση :xp:

          Για το Immortals τώρα εγώ θεωρώ ότι φτιάχτηκε για hd και 3d καταστάσεις και το λέω αυτό έχοντας δει την ταινία και γνωρίζοντας τον σκηνοθέτη της, ο οποίος είναι visual whore και συνάμα οι ταινίες του είναι φτιαγμένες με αυτήν την λογική.
          Παράδειγμα η προηγούμενη ταινία του, το The Fall είναι ναι ένα οπτικό έργο τέχνης χωρίς καμιά λογική και συνοχή (δεν απέχει και πολύ και το Immortals από αυτό).



          Ταινία που την βλέπεις Full HD ή καθόλου ;)

          Comment


          • Υπάρχουν κάποιες ταινίες που ενδείκνυται να τις απολαύσεις όπως τις αρμόζει. Το Terminator 2 ας πούμε είχε θέσει στάνταρ για τον ήχο σε μία ταινία και το Gladiator για την εικόνα. Το Avatar σε 3d είναι ένα πιο μοντέρνο παράδειγμα, όπου τα εφέ αποτελούσαν το μεγαλύτερο μέρος του γοήτρου της! Ταινία σε 3d είχα δει μία φορά, το Rio, πλάκα είχε, αλλά ποτέ δεν θα ξαναέβαζα τα γυαλιά, το θεωρώ καραγκιοζιλίκι. Άλλωστε, αν μου λέτε πως το "Immortals" και το κάθε immortals έχει να δώσει μόνο εφέ, να το βράσω.
            Όσο για το HD, τελευταία τη ψάχνω, έχω κατεβάσει κάποια 720p που άξιζαν τρελά. Το Book of Eli είναι άλλη μία ταινία που θα έχανε, υποθέτω, σε χαμηλή ανάλυση, επειδή ακριβώς δεν είχε να προσφέρει και κάτι παραπέρα. Οι λεπτομέρειες στη σκηνογραφία, στα κουστούμια, στη φωτογραφία, στα πρόσωπα των ηθοποιών. Πράγματα που δεν απολαμβάνεις εξ' ίσου με ένα xvid των 700mb.
            Αλλά η τεχνολογία, όπως συνήθως, μας γεννά επιθυμίες από το πουθενά. Πριν από λίγα χρόνια δε ξέραμε τι πάει να πει καν 720p και τώρα υπάρχουν άτομα που δηλώνουν "εγώ δε μπορώ να δω πια ταινία σε χαμηλή ανάλυση". Εγώ θεωρώ το HD πολυτέλεια και όχι αναγκαία συνθήκη, αυτα είναι βλακείες.

            Comment


            • Tha symfwnisw me Raphael kai me Altair.
              To Avatar gia paradeigma egw den thelw na to dw oute me 3D oute xwris 3D pragma pou shmainei oti h tainia symfwna me ta gousta mou einai teleiws adiaforh.

              Ean prospatheis na mou peis Solid oti o monos logos gia na dw to Immortals einai to 3D tote na mou leipei, einai san na mou les oti den yparxei logos na deis thn tainia.

              Ean h poiothta den einai kakh tote den xreiazetai na einai teleia gia na efxaristithw mia tainia, den genithikame kai extes, exoume mia "A" anektikothta pou mas epitrepei na doume kai na efxaristithoume tainies kai sthn thleorash ektos apo 3D cinema.

              Tha einai kalytera se HD kai 3D? Nai einai.
              Einai toso kala wste na allaksoun to an tha efxaristithw thn tainia? Me tipote.
              An den mou aresei xwris 3D den tha mou aresei kai me 3D.
              "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
              But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
              Kindred, this blade and I.
              "

              "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
              Greek Gaming Videos
              Greek Final Fantasy Forum

              Comment


              • To Avatar gia paradeigma egw den thelw na to dw oute me 3D oute xwris 3D pragma pou shmainei oti h tainia symfwna me ta gousta mou einai teleiws adiaforh.
                Η Ποκαχόντας δε σου άρεσε;

                Αν και δε διαφωνώ με αυτά που λέτε, κάποιες ταινίες είναι κυρίως εικαστικά δημιουργήματα με λίγη έμφαση σε τομείς όπως το σενάριο, συνοχή κλπ οπότε έχει σημασία το πώς τις βλέπεις. Αν και η αλήθεια είναι πως αν δε σου αρέσει χωρίς 3D λίγο δύσκολο να σου αρέσει με 3D.
                Originally posted by Squall Leonhart
                I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                Originally posted by 丹野
                Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                Originally posted by Ryu_gr
                υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                Comment


                • Oxi den mou arese
                  "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                  But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                  Kindred, this blade and I.
                  "

                  "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                  Greek Gaming Videos
                  Greek Final Fantasy Forum

                  Comment


                  • A καλά δεν υπάρχετε.

                    Έχω δει το 12 Angry Men, μια μαυρόασπρη ταινία του 1957, να διαδραματίζεται μονο σε ένα δωμάτιο. Όμως θεωρείτε μια από τις καλύτερες ταινίες όλον τον εποχών, και το να πω ότι την ευχαριστήθηκα θα είναι και λίγο. Παρολαυτά, η ταινία είναι φτιαγμένη με τέτοιο τρόπο και το κάνει καλά. Αυτό ήθελε να δείξει, αυτό μπορούσε άλλωστε, και το έκανε με τον καλύτερο τρόπο.

                    2011, το cinema προχωρα, και γενικά η τεχνολογία. Μέχρι και remake ταινίες βγαίνουν για την 3D εμπειρία.

                    Τα σχόλια τύπου "Τα γυαλιά είναι καραγκιοζιλίκια" και "Εγώ προτιμώ να το δω σε μέτρια ποιότητα σπίτι μου" είναι αντικοινωνικά και άσχετα! Που τα στηρίζεται? Η μήπως είστε τόσο φτωχοί?

                    Είναι σαν να είμαστε κάτι δεκαετίες πίσω, όπου μόλις άρχισαν να βγαίνουν έγχρωμες ταινίες, και να πετάγεστε να λέτε "Εγώ προτιμώ να τις βλέπω μαυρόασπρες επειδή το χρώμα δεν κάνει την ταινία". Μα που κόλα? Το cinema είναι τέχνη, η τεχνολογία προχωρα, η κάθε ταινία προσπαθεί να πλασάρει αυτό που θέλει με οποιο τρόπο της αρέσει. Στο μέλλον κάτι άλλο θα βγει και θα πεταχτούν άλλοι να πούνε "A εγώ προτιμώ τις ταινίες να τις βλέπω σπίτι μου 3D παρα να πηγαίνω cinema και να τις βλέπω 5D".

                    Κύριε ελέησον πλέον μέσα σε αυτό το forum, δηλαδή θα ακούσουμε τα πάντα.

                    Δεν θέλω Ferrari επειδή το Honda από τα 80s που έχω με παίρνει μια χαρά στην δουλειά.

                    Δεν θα πάω σε bar να πιο μπίρα και να δώσω 3 Ευρώ επειδή μπορώ να την αγοράσω από το περίπτερο 1 Ευρώ και να την πιο σπίτι μου.

                    Δεν θα αγοράσω Plasma/LCD/LED TV επειδή στη CRT που έχω πρακτικά μπορώ να δω και ταινίες και να παίξω τα νέα VideoGames.

                    Είμαι 200 κιλά οι καρέκλες του cinema δεν με χωράνε άρα δεν μου αρέσει το cinema άρα τα cinema δεν αξίζουν γενικά και δεν είναι ωραία άρα είναι καλύτερα να βλέπει κάποιος ταινίες σπίτι του.

                    It's a madhouse! A MADHOUSE!

                    Altair αν δω μια ταινία τον 40s σπίτι μου, και εκεί που την βλέπω κοπεί το ρεύμα για κάνα πεντάλεπτο και μετά ξανάρθει, θα πρέπει να σκεφτώ "Όχι ρε π..στη μου, το 40 δεν ζούσα να την δω μια χαρά στο cinema!"? Λέω το ακριβώς αντίθετο με το παράδειγμα που είπες για το κατούρημα.

                    Ναι μπορεί μια ταινία να την απολαύσεις πολύ καλύτερα σπίτι σου, και ας είναι σε χαμηλή ποιότητα. ΟΜΩΣ αν η ταινία είναι φτιαγμένη με τέτοιο τρόπο (για 3D και σε μεγάλη οθόνη) τότε σε γενικές γραμμές έτσι πρέπει να την δεις για να την απολαύσεις καλύτερα. Έτσι είναι φτιαγμένη, έτσι προορίζεται. Τώρα αν κάποιος έχει αντικοινωνικά, οικονομικά, ή τελοσπάντων ψυχολογικά issues με το cinema, η τύχη σαν βλέπει την ταινία να γίνει σεισμός και να εγκλωβιστεί στα συντρίμμια, αυτό είναι εντελώς άσχετο και άλλο θέμα. Μπορεί δηλαδή κάποιος να νιώθει πολύ καλύτερα όταν βλέπει ταινία σπίτι του, δεν σημαίνει ότι αυτό ισχύει και γενικά, ούτε μπορεί να υπονοεί ότι ισχύει γενικά.

                    Ρε παιδιά ξέρω ότι το ύφος του post μου μπορεί να φαίνεται επιθετικό, ή ειρωνικό, όμως λέτε κάτι πράγματα... Τι να πω, αφού δεν ξέρω πως αλλιώς να απαντήσω κιόλας.

                    Comment


                    • Τι να πω, αφού δεν ξέρω πως αλλιώς να απαντήσω κιόλας.
                      φάνηκε



                      OΛΑ ΜΑΖΙ όμως
                      Originally posted by Raf
                      Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                      Comment


                      • Egw to mono pou tha pw einai oti twra katalavainw se poious apefthynontai oi ofthalmapates pou mas poulane
                        Ante kai se xantres thn epomenh fora.
                        "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                        But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                        Kindred, this blade and I.
                        "

                        "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                        Greek Gaming Videos
                        Greek Final Fantasy Forum

                        Comment


                        • Aion όπως βλέπεις δε χρειάζεται καν να απαντήσω.Τα είπαν όλα.Αν από όσα έχουν ήδη γραφτεί πάλι δεν κατάλαβες,μεγειά σου με χαρά σου.
                          Carpe diem

                          Comment


                          • "Τα γυαλιά είναι καραγκιοζιλίκια"


                            Είπα "τα θεωρώ καραγκιοζιλίκι". Αντικοινωνικός επειδή δε γουστάρω να φοράω κάτι ηλίθια κοκκινομπλέ γυαλιά για να δω μια ταινία; Θα μας τρελάνεις;

                            Δεν θέλω Ferrari επειδή το Honda από τα 80s που έχω με παίρνει μια χαρά στην δουλειά.


                            check με τα χίλια.

                            Δεν θα πάω σε bar να πιο μπίρα και να δώσω 3 Ευρώ επειδή μπορώ να την αγοράσω από το περίπτερο 1 Ευρώ και να την πιο σπίτι μου.


                            Όταν δε παίζουν πολλά χρήματα, check.

                            Δεν θα αγοράσω Plasma/LCD/LED TV επειδή στη CRT που έχω πρακτικά μπορώ να δω και ταινίες και να παίξω τα νέα VideoGames.


                            Με φώναξε κανείς; Check.

                            Είμαι 200 κιλά οι καρέκλες του cinema δεν με χωράνε άρα δεν μου αρέσει το cinema άρα τα cinema δεν αξίζουν γενικά και δεν είναι ωραία άρα είναι καλύτερα να βλέπει κάποιος ταινίες σπίτι του.
                            Κανείς δε πρότεινε ένα τόσο ανόητο συλλογισμό.

                            Στο μέλλον κάτι άλλο θα βγει και θα πεταχτούν άλλοι να πούνε "A εγώ προτιμώ τις ταινίες να τις βλέπω σπίτι μου 3D παρα να πηγαίνω cinema και να τις βλέπω 5D".


                            Η υπόθεση αυτή σφάλλει στην ουσία της γιατί λαμβάνει την εξέλιξη του cinema σε 3d ως κάτι το δεδομένο ενώ μέχρι τώρα το μόνο που έχει αποδειχθεί είναι πως πρόκειται για ένα γουστόζικο gimmick.

                            Όπως και να' χει όμως, ό,τι χρειάζεται για να μπορεί κάποιος να δει μία ταινία έχει βγει. Εικόνα, χρώμα, ήχος. Εκεί ολοκληρώθηκε το σετ πριν από μερικές δεκαετίες. Απο' κει και πέρα έχουμε καλύτερη εικόνα και καλύτερο ήχο, πράγματα καλοδεχούμενα. Τώρα, το 3D, μία μαλακία και μισή είναι, τουλάχιστον έτσι όπως εφαρμόζεται τώρα. Αν ποτέ γίνει το μέλλον του σινεμά σημαίνει πως θα έχει γίνει καλύτερο, οπότε καλώς να το δεχτούμε. Αν ποτέ, όχι τώρα.

                            Ρε παιδιά ξέρω ότι το ύφος του post μου μπορεί να φαίνεται επιθετικό, ή ειρωνικό, όμως λέτε κάτι πράγματα...


                            Είσαι και επιθετικός και ειρωνικός και άδικος πάνω απ' όλα γιατί κανείς δε σου έδωσε το ερέθισμα να είσαι έτσι γιατί απλά ο καθένας υπερασπίστηκε υπεύθυνα τη θέση του. Δε μπορώ να καταλάβω γιατί τρελαίνεσαι τόσο.
                            Και εγώ θα μπορούσα να γράψω ένα αγανακτισμένο post-σεντόνι για το πως σε θεωρώ χοντρό θύμα του καπιταλιστικού συστήματος και της εξέλιξης της τεχνολογίας αλλά δεν το κάνω παρά αφήνω μονάχα στον αέρα αυτή τη σύντομη δήλωση γιατί δε νομίζω πως αξίζει να ασχοληθώ παραπέρα.

                            Comment


                            • Να πω και εγω την αποψη μου πανω σε αυτο το ζητημα αν και ελαχιστη σημασια εχει μετα απο τοσα σχολια τα οποια καταλαβαινω και συμφωνω εν μερη.
                              Το θεμα ειναι οτι απο τη ταινια σα ταινια ειτε 15GB Blu-ray rip ειτε 800mb dvdrip θα καταλαβεις τα ιδια πραγματα και θα παρεις τις ιδιες εικονες. Οταν πας να προτινεις σε εναν φιλο σου μια ταινια θα του πεις την πλοκη για να τον ιντριγκαρεις να δει την ταινια , την οποια πλοκη την καταλαβαινεις οπως και να'χει. Το θεμα ειναι ομως τι εχει να προσφερει αυτη η ταινια για να την δουμε σε 1080p ποιοτητα ή σε 360p , εγω προσωπικα προτιμω τα blockbusters τα οποια εχουν πολλες σκηνες με εφε,ανατιναξεις κτλ. να τα βλεπω στην καλυτερη δυνατη ποιοτητα οταν προκειται να το κατεβασω ενω ταινιες κοινωνικες,δραματικες κτλ. τις βλεπω και σε χαμηλοτερη χωρις κανενα προβλημα. Π.χ το immortals , αν και δεν μου αρεσουν τετοιες ταινιες, θα το εβλεπα σε blu-ray ποιοτητα.

                              Ωσον αφορα το 3D , εχω δει μεχρι στιγμης 4 ταινιες με το συγκεκριμενο feature (Avatar, Toy Story 3 , Captain America και TinTin). Μπορω να πω με σιγουρια απο τις συγκεκριμενες ταινιες το 3D αξιζε και με το παραπανω στο Avatar , στις υπολοιπες υπηρχε απλα για να υπαρχει αλλα στο Avatar οντως αλλαζε ολοκληρη την "εμπειρια" , ηταν πραγματικα εξαιρετικη εμπειρια για μενα που δεν θα ξεχασω ευκολα.
                              Ομως αυτο δεν συμαινει πως καποιος που το ειδε σε dvdrip/blu-ray rip δεν καταλαβε τα ιδια πραγματα που καταλαβα και εγω απλα σιγουρα δεν ενιωσε οπως ενιωσα εγω βλεποντας το εξαιρετικο 3D της ταινιας. Προσωπικα αν την εβλεπα στο σπιτι θα ελεγα πως ειναι μια μετρια ταινια σαν σεναριο κτλ. αλλα βγαινοντας απο το cinema ναι μεν δεν μου αρεσε σεναριακα αλλα με κερδισε το 3D και αυτο την εκανε να ανεβει πολυ στα ματια μου απο οτι θα γινοταν αν την εβλεπα σπιτι.

                              Comment


                              • E Bartman συμφωνώ μαζί σου ως ένα σημείο. Τουλάχιστον εσύ δεν φέρεσαι σαν εξυπνάκιας, ούτε σαν επαναστάτης που κατάλαβε τι παίζεται και δεν μασάει πλέον τέτοια.

                                Διάβαζα πριν καιρό σε ένα περιοδικό για κάτι νέα ηχεία, σαν concept, που τα έχουν βάλει σε μονο ένα cinema, και αλλάζουν εντελώς την διάσταση του ήχου σε σημείο που να ακούς τα πράγματα όπως ακριβώς θέλει να σου τα δείξει η ταινία, διπλα σου, μακριά σου, πλαγια σου, με το βάθος που πρέπει, σαν να είσαι μέσα στο δωμάτιο που σου δείχνει η ταινία. Είναι σαν "τηλεκατευθυνόμενος" ήχος. Κάτι τέτοιο τελοσπάντων. Εμενα που δεν με τρομάζει η εξέλιξη, μου αρέσει το cinema, και δεν είμαι οπισθοδρομικός, δεν θα με χαλάσει να δώσω κάτι παραπάνω για κάποιες ταινίες όταν και αν κυκλοφορήσει κάτι τέτοιο.

                                Όμως όλο και κάποια άτομα θα πεταχτούνε πάλι, να δηλώσουν ότι αυτά είναι χαζομάρες και ότι αυτοί δεν τα σηκώνουν κάτι τέτοια επειδή είναι οι εξυπνάκηδες της νέας γενιάς που κατάλαβαν ότι τους πιάσανε κορόιδο και ότι αυτοί είναι οι μυαλωμένοι και όχι τα θύματα που πληρώνουν για να έχουν σπίτι τους home cinema ή 3D και μπλα μπλα μπλα...

                                Στο μέλλον μπορεί να βιώνουμε και εμπειρίες virtual reality. Αν και, καταβάθος έστω, σας εξιτάρει κάτι τέτοιο, μην φοβάστε, όλο και κάποιος από τους απογόνους σας θα πεταχτεί με το εξυπνακίστικο ύφος του να σνομπάρει την όλη φάση. Έτσι είναι, είναι στη φύση του ανθρώπου αυτά. Τέτοιες... Ανάγκες.

                                Σε αυτό το forum τα έχω ακούσει όλα λέμε. Από μπετατζούδες play girls μέχρι και ότι το Transformers αξίζει έστω και μια τρίχα περισσότερο πέραν τον εφέ και tin 3D εμπειρία του.

                                Comment

                                Working...
                                X