Announcement

Collapse
No announcement yet.

Τι dvd/ταινία είδατε σήμερα?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Omg, τελικά τo Hellsing είναι ακόμη χειρότερο απ'ότι το θυμάμαι .

    αυτο ισως το δω συντομα αν και δε ξερω με τι εχει να κανει, ουτε τι ειδους ταινιας ειναι, απλα ακουγεται πολυ και μου το προτειναν. αν θες πες λιγα λογια παραπανω.
    [/b]
    Το Se7en είναι ένα αστυνομικό thriller που προσπαθεί να ξεχωρίσει. Πρωταγωνιστούν οι Morgan Freeman και Brad Pitt, παίζει και ένας εκπληκτικός Κevin Spacey. Περισσότερα δεν ξέρω αν μπορώ να πω, I'll spoil the fun. Αν θες ένα minor spoiler πάντως, η κεντρική ιδέα γύρω από την οποία περιστρέφεται το Se7en είναι οι 7 θανάσιμες αμαρτίες.
    "All art is at once the surface and symbol. Those who go beneath the surface do so at their peril."

    Comment


    • τελικα το Se7en μαλλον το εχω δει αλλα δεν ηξερα οτι λεγετε ετσι. αμα το εχει δειξει και στη τηλεοραση, και μαλιστα προσφατα στο Star, τοτε σιγουρα το εχω δει.

      τεσπα και για σημερα να βαλουμε αλλα δυο...



      θα κατεβασω και την παλια τριλογια The Omen συντομα.

      Comment


      • Φετος το Seven το εχει δειξει στο Star. Τωρα για προσφατα θα σε γελασω.
        My blog:Doppel's Den

        Comment


        • Hellboy for today...

          Comment


          • Μιας και αναφέρθηκε το "Children of Men" είμαι ο μόνος που δεν του άρεσε η συγκεκριμένη ταινία?Αν εξαιρέσεις ορισμένα σημεία γενικά την βρήκα βαρετή,κακοσκηνοθετημένη και πάνω απ'όλα γεμάτη σεναριακά κενά.Έχει περάσει αρκετός καιρός από τότε που την είδα,αλλά μου είχε κάνει μεγάλη αρνητική εντύπωση διότι περίμενα να δω κάτι πολύ καλό και τελικά απαγοητεύτηκα πολύ.Το σενάριο και η πλοκή γενικότερα ήταν πολύ "επιφανειακά".
            Μου αρέσει να τρώω μικρά παιδάκια.

            Comment


            • Μιας και αναφέρθηκε το "Children of Men" είμαι ο μόνος που δεν του άρεσε η συγκεκριμένη ταινία?Αν εξαιρέσεις ορισμένα σημεία γενικά την βρήκα βαρετή,κακοσκηνοθετημένη και πάνω απ'όλα γεμάτη σεναριακά κενά.Έχει περάσει αρκετός καιρός από τότε που την είδα,αλλά μου είχε κάνει μεγάλη αρνητική εντύπωση διότι περίμενα να δω κάτι πολύ καλό και τελικά απαγοητεύτηκα πολύ.Το σενάριο και η πλοκή γενικότερα ήταν πολύ "επιφανειακά".
              [/b]
              +1

              Με το που τελείωσε σκεφτόμουν 'τι, αυτό ήταν;'. Η μόνη σκηνή που μου άρεσε πολύ ήταν προς το τέλος που περνούσε μέσα από το πεδίο της μάχης.


              Comment


              • Well, οπως εγραψα ειναι μια απλοϊκη ταινια, χωρις τα γαματα effects ή το πανεξυπνο σεναριο. και με μια μεγαλη δοση ρεαλισμου. μαλλον προσπαθει να περασει καποιο μηνυμα, αυτο της ελπιδας, και φυσικα να φανει καπως προφητικη αφου στο μελλον ετσι καπως θα καταντησει ο κοσμος μας. δεν ειναι τιποτα το σπουδαιο σιγουρα, και το open end σε πολλους αρχικα φανηκε μαλακια, οπως και σε εμενα. απλα θελει να σε βαλει να σκεφτεις "που παμε?" κι αν αξιζει μια ζωη τοσο κοπο (ειδικα αν εξαρτιεται το ανθρωπινο ειδος απ'αυτη τη μια ζωη που γινεται το θεμα ολο στη ταινια)...

                εμενα παντως, απο οσες ειδα κι εγραψα εδω, το Sheitan με απογοητευσε περισσοτερο, το περιμενα πιο βιαιο και τρομαχτικο απο τι ηταν. κριμα για τους Γαλλους.

                Comment


                • κι αυτες μαλλον ειναι οι τελευταιες (τουλαχιστον μεχρι να βρω καμια ενδιαφερον να ξανακατεβασω)...



                  το Silent Hill μου φανηκε πολυ παραξενο. το Iron Man παλι γαματο, αν και το ειδα σε ψιλοχαλια αναλυση.

                  Comment


                  • ρε τι λέτε;στις προηγούμενες σελίδες λέγατε για τη Σιωπή των Αμνών.τώρα λέτε για το seven.να σοβαρευτούμε λίγο;πρόκειται για τις 2 καλύτερες ταινίες του είδους.επίσης να προσθέσω μία πιο άγνωστη αλλά στο ίδιο στυλ πάλι στην οποία πρωταγωνιστεί και ο highlander.ονομάζεται η ενδέκατη εντολή.μιλάμε για αρρώστια.δεν είναι τόσο καλή όσο τα 2 προαναφερθέντα αριστουργήματα αλλά είναι πολύ καλή.
                    Carpe diem

                    Comment


                    • ρε τι λέτε;στις προηγούμενες σελίδες λέγατε για τη Σιωπή των Αμνών.τώρα λέτε για το seven.να σοβαρευτούμε λίγο;πρόκειται για τις 2 καλύτερες ταινίες του είδους[/b]
                      Συγνώμη αλλά που το βασίζεις αυτό; Δεν πιστεύω ότι μπορούμε εύκολα να πούμε ποια είναι η καλύτερη ταινία θρίλλερ που υπάρχει, όπως δεν μπορούμε να μιλήσουμε και για καλύτερη ταινία σε ένα είδος (btw πουθενά δεν μπορούμε να το κάνουμε αυτό). Ταινίες θρίλλερ υπάρχουν από το 1920 (η πρώτη, αν δεν κάνω λάθος, θεωρείται το The Cabinet of Dr Calligari του Robert Wiene) και εσύ υποστηρίζεις ότι δύο ταινίες που βγήκαν το 1991 και το 199-κάτι είναι οι καλύτερες του είδους; Ειδικά για τη σιωπή των αμνών διαφωνώ πλήρως, είναι μία ταινία που βασίστηκα πάνω σε παλιότερα μοτίβα και (Για μένα) δεν κατάφερε και πολλά.

                      Αν φυσικά αναφέρεσαι στις καλύτερες ταινίες του είδους που εσύ έχεις δει, πάω πάσο . Για μένα πάντως η σιωπή των αμνώνω δεν είναι τίποτα το ιδιαίτερο, αλλά το seven το σέβομαι τρελά (γενικά David Fincher τρελό respect, ότι ταινία του έχω δει μου έχει αρέσει από λίγο εως πολύ - ξεχωρίζω το fight club με διαφορά).

                      Comment


                      • Πάντως οι προαναφερθείσες ταινίες δεν έχουν σχέση με το horror genre.Tόσο το silence όσο και το Se7en.Θα έλεγα πως εμπίπτουν στην κατηγορία του αστυνομικού/ψυχολογικού θρίλερ.Και τα δύο βασίζονται στο δίπολο πρωταγωνιστής-εγκληματίας και μελετούν την ψυχοσύνθεση του καθενός.Δεν θα έλεγα πως πρωταρχικός σκοπός τους είναι να προκαλέσουν τρόμο στο θεατή ή σε περίπτωσεις προσαρμογών(από βιβλία κτλ)να πούνε μια τρομακτική ιστορία.

                        Aν και για να μη γενικεύω,προσωπικά δε θα τις κατέτασσα στο είδος του horror.Όπως πιστεύω πως το mainstream horror πνέει τα λοίσθια εδώ και καιρό,αλλά αυτό είναι μια άλλη πονεμένη ιστορία.

                        Την εποχή που είχαν κυκλοφορήσει και οι δύο ταινίες ήταν σίγουρα κάτι το φρέσκο για το είδος τους,με σαφέστατο προβάδισμα να έχει η Σιωπή των Αμνών.Ο Hannibal είναι πλέον συνυφασμένος με την κουλτούρα των 90s και την πιο σοβαρή διάθεση που έλαβε το cinema μέσα σε αυτή τη δεκαετία(είχε ξεκινήσει από τα τέλη των 80s imo τα οποία παρότι έχουν παρεξηγηθεί συνέχισαν μια παράδοση που κρατούσε από τα 70s με antiheroes,κακό τέλος κτλ αλλά επικαλυμμένη με λακ )Προσωπικά τάσσομαι υπέρ το se7en για πολλούς λόγους,ωστόσο δεν μπορώ να παραγνωρίσω το βάρος του Lecter.Ίσως αν είχα δει στην εποχή της την ταινία να ήμουν καλύτερος κριτής.

                        Κάτι παρόμοιο συμβαίνει με το υπερεκτιμημένο thriller/αστυνομικό Basic Instinct...Εκείνη την εποχή γινόταν ο χαμός,με την προκλητικότητα της ιστορίας,τις σκηνές κτλ κτλ.Τελικά δεν έμεινε τπτ από όλα αυτά,παρά μία ταινία που χαρακτηριζόταν από την αισθητική των early 90s,ταυτίστηκε με αυτά και θα μνημονεύεται τελικά ως διάττων αστήρ,μόνο για τις γυμνές σκηνές της Stone.Βέβαια και μόνο η σύγκριση της Tramell με τον Lecter προκαλεί γέλιο.
                        «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                        Comment


                        • Οχι ρε παιδια το children of men ειναι ταινιαρα
                          την αδικειται απιστευτα την ταινια
                          θυμαμαι ειχα παει μονος μου σινεμα για να την δω και μου αρεσε τοσο πολυ που την ξαναειδα μετα απο μια εβδομαδα και δεν το μετανιωσα καθολου
                          και οι κριτικες ηταν διθυραμβικες και εστιαζαν ακριβως στα σημεια τα οποια αναφερεται ως αρνητικα

                          νομιζω οτι για καποιο λογο την αδικεισατε οταν την βλεπατε
                          ειδικα μετα απο σχολια οπως κακοσκηνοθετημενη και επιφανειακα με κανει να πιστευω οτι ισως και να ειδατε αλλη ταινια

                          νομιζω οτι θα επρεπε να της δωσετε μια δευτερη ευκαιρια
                          και το λεω αυτο γιατι πολλες φορες εχω αδικησει και εγω ταινιες
                          επειδη μπορει να βαριομουν και απλα ηθελα να δω μια ταινια για να περασει η ωρα(κατι που ειναι μεγαλο λαθος αν βλεπεις τετοιες ταινιες)
                          ή επειδη νυσταζα και δεν προσεχα καλα
                          και οταν ξανασχοληθηκα μαζι τους καταλαβα οτι εκανα λαθος

                          Comment


                          • Παίδες , έχετε να μου προτείνεται κάποιες ταινίες που να ταιριάζουν με το Καλοκαίρι ;

                            Comment


                            • Οχι ρε παιδια το children of men ειναι ταινιαρα
                              την αδικειται απιστευτα την ταινια
                              θυμαμαι ειχα παει μονος μου σινεμα για να την δω και μου αρεσε τοσο πολυ που την ξαναειδα μετα απο μια εβδομαδα και δεν το μετανιωσα καθολου
                              και οι κριτικες ηταν διθυραμβικες και εστιαζαν ακριβως στα σημεια τα οποια αναφερεται ως αρνητικα

                              νομιζω οτι για καποιο λογο την αδικεισατε οταν την βλεπατε
                              ειδικα μετα απο σχολια οπως κακοσκηνοθετημενη και επιφανειακα με κανει να πιστευω οτι ισως και να ειδατε αλλη ταινια

                              νομιζω οτι θα επρεπε να της δωσετε μια δευτερη ευκαιρια
                              και το λεω αυτο γιατι πολλες φορες εχω αδικησει και εγω ταινιες
                              επειδη μπορει να βαριομουν και απλα ηθελα να δω μια ταινια για να περασει η ωρα(κατι που ειναι μεγαλο λαθος αν βλεπεις τετοιες ταινιες)
                              ή επειδη νυσταζα και δεν προσεχα καλα
                              και οταν ξανασχοληθηκα μαζι τους καταλαβα οτι εκανα λαθος
                              [/b]
                              θα συμφωνισω εδω, αν και ταινιαρα δε τη λες γιατι ειναι καπως απλη και στο σεναριο και γενικα χωρις πολλα effects (αντε ισως εκει που γινεται πολεμος προς το τελος κατι λιγα). μαλλον οσοι περιμεναν να δουν κατι εντυπωσιακο να απογοητευτηκαν, ή οσοι παλι την ειδαν τελειως επιφανειακα οπως ειπες, να μην επιασαν το μηνυμα που προσπαθει να περασει...

                              Bart_Simpson οταν λες ταιριαζουν με το καλοκαιρι τι εννοεις ? να εχουν παραλιες θαλασσες σε νησια κλπ ?

                              Comment


                              • Παίδες , έχετε να μου προτείνεται κάποιες ταινίες που να ταιριάζουν με το Καλοκαίρι ;
                                [/b]
                                Miyazaki .-

                                Βασικά τράβα σε κανά θερινό κινηματογράφο να νιώσεις. Παίξε και Sonic Adventure και είσα ωραίος.

                                Comment

                                Working...
                                X