Announcement

Collapse
No announcement yet.

Τι dvd/ταινία είδατε σήμερα?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • @Snake (δεν τα είπαμε για mgs4 btw)

    Εγώ τον Bergman τον γνώρισα πέρσι (Βασικά πρόπερσι άρχισα να παρακολουθώ πολύ σοβαρά κινηματογράφο) και μπορώ να πω ότι άργησα πολύ να φτάσω σε ένα σημείο να καταλάβω κάποιες ταινίες του και τις τεχνικές του. Οι πρώτες ταινίες που είδα είναι η τριλογία Persona/Hour of the Wolf/Shame η οποία και με εξέπληξε. Ειδικά το Persona είναι κάτι πολύ πέρα από αυτά που έχω δει, κινηματογράφος ξεχωριστός και μοναδικός.

    Από εκεί και πέρα έχω δει τη Φθινοπωρινή Σονάτα και τη Φανή και Αλεξανδρος. Στο πρώτο ήταν εκπληκτικός ο τρόπος που έδειχνε το ξέσπασμα των χαρακτήρων σε συγκεκριμένες σκηνές, ύστερα από ιδιαίτερη πίεση. Δηλαδή ο τρόπος που παρουσίαζε τους χαρακτήρες του ήταν μοναδικός, έβλεπες τα ξεσπάσματα ύστερα από τόσα χρόνια καταπίεσης και αναρωτιόσουν πώς μπορεί ένας σκηνοθέτης να δώσει τόσο πειστικά αυτά τα συναισθήματα (φυσικά και οι ερμηνείες ήταν εκπληκτικές).

    Η φανή και ο αλέξανδρος δεν έχει ωριμάσει ακόμα μέσα μου σαν ταινία. Την είδα προχτες και σίγουρα θέλω αρκετό καιρό ακόμα ώστε να χωνέψω αυτό που είδα...

    Φοβερά πλάνα, φοβερή σκηνοθεσία, φοβερές ιδέες και ο τρόπος που αυτές περνιούνται στο θεατή... Δεν είναι τυχαίο θα μου πεις, για να έχει το όνομα που έχει... Άλλο όμως να το βλέπεις...

    Comment


    • ειδα το Dark City που ειχα ξεχασει, και στο τελος σε εκεινη τη σκηνη στη θαλασσα θυμηθικα οτι οντως το εχω ξαναδει και δε μου αρεσε. η δουλεια του σκηνοθετη με το σεναριο αρκετα μπροστα (απο αυτο ισως επηρεαστηκε το The Matrix) αλλα η δουλεια του παραγωγου και γενικα η ταινια αυτη καθαυτη ηταν ψιλομαπα βαρετη και κουραστικη. ψηνομαι για το Wanted αν και με οσα διαβαζω μαλλον περι πατατουλας προκειται κι αυτο, απλα μαλλον εχει καλογυρισμενες σκηνες δρασεις.

      Comment


      • Το Wanted είναι ένα πολύ ωραίο ψέμα.
        Είναι μία πολύ ωραία ταινία με πολύ εφέ, ωραίες σκηνές εφετζίδικες και πολύυυυυ ψέμα μέσα.
        Είναι μία πάρα πολύ ωραία ταινία για να την δεις το βραδάκι με παρέα και Coca Cola + Pop Corn.
        Χωρίς πλάκα, αξίζει για περιπέτεια με εφέ
        "...You can have all the faith you want in spirits, and the afterlife, and heaven and hell, but when it comes to this world, don't be an idiot. Cause you can tell me you put your faith in God to put you through the day, but when it comes time to cross the road, i know you look both ways..."

        Comment


        • Αντίθετα, τα Death Proof και Planet Terror είναι αναμφισβήτητα cult. Μάλιστα, η "cultίλα" του πρώτου, όπως το βλέπω εγώ τουλάχιστον, έγκειται ακριβώς στους βαρετούς και ανούσιους διαλόγους που το έκαναν να μην αρέσει στον Raphael.[/b]
          + 1000


          @Εvans(ναι ειχαμε κανει μια συζητηση περι MGS4 )

          Βασικα το φανη και ο αλεξανδρος ειναι μεγαλη ταινια απο οποια πλευρα και να το δεις
          ειναι γεματη συμβολισμους και ιδεες εχει πολλους και σημαντικους χαρακτηρες θιγει πολλα θεματα απο θρησκευτικα και υπαρξιακα ως και μεταφυσικα
          + τα πολλα και διαφορα που γινονται στο σεναριο και την μεγαλη της διαρκειας
          το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν ειναι απο τις ευκολες τανιες για να δεις
          εγω προσωπικα δεν την ειδα με την πρωτη αποπειρα αλλα και οταν την ειδα αν και με ειχε γεμισει και κερδισει σαν ταινια
          την σκεφτομουν για μερες και αργησα να την χωνεψω .

          Tα υπολοιπα που λες δεν τα εχω δει
          το περσονα λογικα θα το δω συνταμα γιατι το εχω σε dvd .

          για το το καλοκαιρι με την μονικα και το μετα την προβα ξεκινησα να γραψω πολλα αλλα θα αρκεστω να πω οτι αξιζει να τα δεις καποια στιγμη ειδκα το πρωτο αξιζει να το δεις για να νιωσεις μια πραγματα μεγαλη στιγμη στην ιστορια του κινηματογραφου κατι που σκηνοθετικα και ερμηνευτικα δεν θυμαμαι να εχω ξαναδει

          Comment


          • Ετυμολογια του cult:Cult χαρακτηριζεται ενα μεσο/στοιχειο (ταινια, video game, συγκροτημα μουσικης κτλ) το οποιο προκαλει συναισθηματα λατρειας ΣΕ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΕΝΟ ΚΑΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ κοινο.Αυτο ειναι.Τοσο απλα.

            Δε μπορει ο καθενας να καθησει και να απολαυσει το Planet Terror, στους περισσοτερους θα φανει μαλακια.Πρεπει να σου αρεσει το συγκεκριμενο στυλ κινηματογραφου.

            Οσο για το Wanted, ενταξει ρε m8, ειναι μεσα στον σουρεαλισμο αλλα τι περιμενες;Αυτη ειναι ολη η B) φαση .
            <div align="center">

            "Strive For Improvement Through Every Day To Become The Best You Can"</div>

            Comment


            • + 1000
              @Εvans(ναι ειχαμε κανει μια συζητηση περι MGS4 )

              Βασικα το φανη και ο αλεξανδρος ειναι μεγαλη ταινια απο οποια πλευρα και να το δεις
              ειναι γεματη συμβολισμους και ιδεες εχει πολλους και σημαντικους χαρακτηρες θιγει πολλα θεματα απο θρησκευτικα και υπαρξιακα ως και μεταφυσικα
              + τα πολλα και διαφορα που γινονται στο σεναριο και την μεγαλη της διαρκειας
              το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν ειναι απο τις ευκολες τανιες για να δεις
              εγω προσωπικα δεν την ειδα με την πρωτη αποπειρα αλλα και οταν την ειδα αν και με ειχε γεμισει και κερδισει σαν ταινια
              την σκεφτομουν για μερες και αργησα να την χωνεψω .

              Tα υπολοιπα που λες δεν τα εχω δει
              το περσονα λογικα θα το δω συνταμα γιατι το εχω σε dvd .

              για το το καλοκαιρι με την μονικα και το μετα την προβα ξεκινησα να γραψω πολλα αλλα θα αρκεστω να πω οτι αξιζει να τα δεις καποια στιγμη ειδκα το πρωτο αξιζει να το δεις για να νιωσεις μια πραγματα μεγαλη στιγμη στην ιστορια του κινηματογραφου κατι που σκηνοθετικα και ερμηνευτικα δεν θυμαμαι να εχω ξαναδει
              [/b]
              Το Φανή και Αλέξανδρος είναι και πολύ πιο άμεση από την τριλογία που ανέφερα. Προσωπικά δεν κατάφερε να με αγγίξει η τριλογία γιατί δεν την κατάλαβα, είναι πολύ πιο πέρα από αυτά που εγώ μπορώ να κατανοήσω στον κινηματογράφο και σίγουρα θέλει να ξέρεις και κάποια πράγματα για τον ίδιο το σκηνοθέτη, τα έργα του και τις επιρροές του.

              Να πω ότι από τη μέση και μετά του "Φανή και Αλέξανδρος" απλώς έβλεπα και απολάμβανα. Ήταν μίαμιση ώρα που ξέχασα τελείως οτι έβλεπα μία ταινία, είχα χαθεί μέσα στον κόσμο του. Ήταν όλα εκπληκτικά και απερίγραπτα.

              Σκηνές που σίγουρα ξεχώρισα είναι στο σπιτι των Εβραίων. Εκεί με τα όσα λέγονταν για τον Θεό, η μουσική στο background, τα αργά πλάνα μέσα στο σπίτι ανάμεσα στις κούκλες, το φλεγόμενο κορμί της γυναίκας εκείνης, οι σκηνές με τον παπά και τη γυναίκα του, οι εναλλακτικές λήψεις των ίδιων σκηνικών, ο ερμαφρόδιτος και τα ερωτήματα που έθετε...

              Δεν έχει και νόημα να τα πολυ-συζητάμε βασικά, ό,τι και να πούμε είναι λίγο. Μία τεράστια από κάθε άποψη ταινία, πολύ σωστά το έθεσες (και είδα τη μικρή βερσιον της ).

              Πάντως αυτές είναι για μένα πραγματικές ταινίες. Σε μαγεύουν και δε σε αφήνουν να βαρεθείς ούτε στιγμή. 3 ώρες άρτιες, τέλειες, που το κάθε λεπτό έχει κάτι να σου πει. Δώστε μου τέτοιες ταινίες και πάρτε μου την ψυχή ένα πράγμα...

              Σε ευχαριστώ για τις ταινίες που μου είπες, θα τις δω σίγουρα όταν ωριμάσει μέσα μου το "Φάνη και Αλέξανδρος" (αν και πρώτα θα δω τη μεγάλη έκδοσή της).

              Cursed συμφωνώ μαζί σου, δεν μπορώ να πω κάτι παραπάνω. Ο λόγος που δε σχολίασα νωρίτερα (και δε θα επεκταθώ παραπάνω) είναι για να μη συνεχιστεί γιατί κουράστηκα .

              Πάντως τα πάντα σε συγκεκριμένο κοινό προορίζονται, άρα εύκολα όλα θα μπορούσαν να χαρακτηριστούν ως cult.

              Comment


              • Βέβαια δεν είπα πως ταινίες σαν το Deathproof δεν είναι "cult" (δεν μ&#39;αρέσει αυτός ο χαρακτηρισμός γιατί τώρα αισθάνομαι meanstreamάκιας και χαζούλης που δεν μου άρεσε το αριστούργημα του Ταραντίνο). Ίσως στην προσπάθειά του να γίνει ένα καθως πρέπει cult έχασε την ουσία που είναι η διασκέδαση. Αν είναι να ακούω συζητήσεις μπορώ να πάω στο πλάζα και κάθομαι και ακούω τους γεράκους με τα κομπολόγια.

                Comment


                • Βέβαια δεν είπα πως ταινίες σαν το Deathproof δεν είναι "cult" (δεν μ&#39;αρέσει αυτός ο χαρακτηρισμός γιατί τώρα αισθάνομαι meanstreamάκιας και χαζούλης που δεν μου άρεσε το αριστούργημα του Ταραντίνο). Ίσως στην προσπάθειά του να γίνει ένα καθως πρέπει cult έχασε την ουσία που είναι η διασκέδαση. Αν είναι να ακούω συζητήσεις μπορώ να πάω στο πλάζα και κάθομαι και ακούω τους γεράκους με τα κομπολόγια.
                  [/b]
                  Αν οι συζητησεις τους ειναι επιπεδου Tarantino ναι να κατσεις να τους ακουσεις... ;) ;)

                  Ο τυπος απλα δεν υπαρχει σε διαλογους και ατακες, το death proof βεβαια δεν ειναι καλο παραδειγμα της δουλεια του δες το pulp fiction καλυτερα..

                  Comment


                  • Βέβαια, το Pulp Fiction και τα Kill Bill, ταινιάρες, μάλιστα. Τo Reservoir Dogs δεν το&#39;χω δει ακόμα.
                    Ίσως του δώσω δεύτερη ευκαιρία του Deathproof. Το είδα τον περασμένο Νοέμβριο με παρέα και ήθελα να ψήσω τη διπλανή και ίσως είχα το νου μου αλλού.

                    Αν οι συζητησεις τους ειναι επιπεδου Tarantino ναι να κατσεις να τους ακουσεις...[/b]
                    Ω, πίστεψέ με.

                    Comment


                    • Το Deathproof δεν είναι τόσο καλτ από μόνο του όσο αυτό που κατάφερε να κάνει ένας γνωστός μου... Πήγε στην τουαλέτα στην πιο σημαντική σκηνή της ταινίας... Μπορείτε εύκολα να φανταστείτε ποια εννοώ...
                      Originally posted by Squall Leonhart
                      I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                      Originally posted by 丹野
                      Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                      Originally posted by Ryu_gr
                      υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                      Comment


                      • Εγω πριν λιγο καιρο προσπαθησα να δω το 2001: Space Odyssey που ακουγα απο παντου περι masterpiece κλπ.
                        Λεω προσπαθησα διοτι στην 1 ωρα και κατι,την εκλεισα.
                        Ε ελεος δηλαδη,40 λεπτα ταινιας χωρις ιχνος διαλογου,εγω προσπαθησα να την δω ,αυτη γιατι δεν προσπαθησε να με κρατησει?

                        Επισης,ειδα και το Bladerunner.Ωραια ταινια δε λεω,αλλα το μονο που μου εμεινε ειναι η εκπληκτικη ατμοσφαιρα.Φοβερη.
                        Κατα τα αλλα δε κρατησα κατι αλλο(εκτος απο την μετρια ερμηνεια του νεαρου χαρισον φορντ) και επισης δεν καταλαβα το τελος.Ας μου το εξηγησει καποιος ..

                        Comment


                        • Το wanted βασιζεται καθολου στο comic?
                          My blog:Doppel&#39;s Den

                          Comment


                          • Το οτι βασιζεται στο κομικ (το οποιο ουτε που το ηξερα) ειναι σιγουρο αλλα απο οτι διαβαζω μη περιμενεις πιστη μεταφορα.

                            Κατα τα αλλα το Wanted μου αρεσε,οτι πρεπει για ενα 2ωρο χαλαρο,χωρις πολλες σκεψεις ,με παρεα για να εχεις στηριξη στα wow,omg,wtf που θα φωναζεις κατα τη διαρκεια της ταινιας με αυτα που βλεπεις

                            Comment


                            • Το Deathproof δεν είναι τόσο καλτ από μόνο του όσο αυτό που κατάφερε να κάνει ένας γνωστός μου... Πήγε στην τουαλέτα στην πιο σημαντική σκηνή της ταινίας... Μπορείτε εύκολα να φανταστείτε ποια εννοώ...
                              [/b]
                              LOL&#33;

                              Και μιλώντας για καλές ταινίες, χτες είδα μια που πραγματικά με άφησε άφωνο.

                              Ονομάζεται Dead Awake (η μετάφραση στα ελληνικά ήταν "Στα Δίχτυα του Δολοφόνου" αν θυμάμαι καλά). Καθηλωτικές ερμηνείες από Stephen Baldwin και Michael Ironside, ενδιαφέρουσα πλοκή που σε κρατάει, πολύ καλή σκηνοθεσία, ιδιοφυείς χαρακτήρες και ωραία ατμόσφαιρα. Μοντέρνα, χωρίς πολλά κλισέ, πραγματικά είναι μια σύγχρονη ταινία που φέρνει τα πάνω - κάτω. Μοναδικό της μειονέκτημα το ότι δεν έχει κάποιο μήνυμα να περάσει, φιλοσοφικό, κοινωνικό ή δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο, όμως είμαι επιφυλακτικός έναντι του κατά πόσο αυτό είναι κάτι το οποίο αφαιρεί "πόντους" από μια τέτοια ταινία.

                              Τουλάχιστον όπως το βλέπω αυτήν την στιγμή, είναι από τις καλύτερες ταινίες που έχω δει, αλλά δυστυχώς είναι αρκετά "βαριά" (όχι κουλτουριάρικη, αλλά είναι δύσκολο να την παρακολουθήσεις και ειδικά να την εκτιμήσεις) και σίγουρα δε μπορεί να την απολαύσει ο καθένας. Αν έβαζα βαθμό... Κατά πάσα πιθανότητα 10/10 (θέλω να την ξαναδώ για να σιγουρευτώ) και ίσως είναι και η μοναδική ταινία 21ου αιώνα στην οποία θα έδινα τον βαθμό αυτό. Ελπίζω να μην φταίει ο πολύς ενθουσιασμός και να είναι όντως μια άποψη που σχημάτισα μετά από σωστό φιλτράρισμα (άσχετο το αν τελικά είναι σωστή).
                              "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

                              Comment


                              • Μιας και μιλαμε για καλτ και αναφερθηκαν και οι διαλογοι του Ταραντινο
                                εγω εχω να πω ενα πραγαμα
                                αυτην την στιγμη διαβαζω το πρωτο τσαπτερ απο το σκριπτ της νεας ταινιας του Tarantino(Inglorious Bastards ) και προβλεπω να ειναι πολυ επικη ταινια(επικη στα πλαισια του Ταραντινο) μιλαμε γουσταρω τρελα με τους διαλογους και τους χαρακτηρες.

                                Οποιος ειναι φαν του Ταραντινο και θελει το σκριπτ ας μου πει και θα του στειλω πμ

                                Comment

                                Working...
                                X