Announcement

Collapse
No announcement yet.

Τι dvd/ταινία είδατε σήμερα?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Eιδα επιτελους το Control, τη βιογραφικη ταινια του Corbijn για τον Ian Curtis των Joy Division (η οποια βασιζεται σε βιβλιο της γυναικας του Curtis - το Touching from a distance).

    Εχοντας διαβασει αποσπασματα του βιβλιου και εχοντας κανει αρκετες αναζητησεις για ολη του τη ζωη απο την αρχη ως το τελος, μπορω να πω πως δε με εξεπληξε η ταινια σχετικα με τα οσα ειδα, πραγμα αναμενομενο εδω που τα λεμε.

    Δεν ξερω αν εχει νοημα να κανω αναλυσεις, γιατι η θεματολογια ειναι πολυ συγκεκριμενη, αλλα πιστευω πως μπορει να συγκινησει και ατομα που δεν εχουν ασχοληθει με την post-punk αγγλικη σκηνη των late 70s-early 80s.

    H oυσια για εμενα ηταν το τελος το οποιο περιμενα να δω πως θα αποδοθει.
    Νομιζω εγινε παρα πολυ καλη δουλεια απο αποψη σκηνοθεσιας, προβαλλοντας εξυπνα τα αδιεξοδα του Curtis, σε βαθμο που πιστευω πολλοι θα μπορουσαν να ταυστισουν μαζι του εστω και για λιγο.

    Το κομματι που επαιζε στο τελος της ταινιας (Atmosphere), ταιριαζε γαντι σε αυτο το σημειο. Ενα μερος της συγκινησης μου προς το τελος σιγουρα οφειλοταν σε αυτο, οποτε δε μπορω να μη σχολιασω αυτη την πολυ καλη επιλογη που εγινε.

    Σε οσους το εχουν δει (evans), προτεινω το 24 hour party people, μια ταινια η οποια εξιστορει κατα καποιον τροπο τα σημαντικοτερα γεγονοτα της "madchester" scene και δεν εστιαζει μονο στους JD.

    Κατα τ' αλλα αυτο το συγκροτημα μια ζωη μου γ#$@#ε την ψυχολογια με τις συνθεσεις του και τωρα ηρθε η ταινια να κανει το ιδιο.
    Τελος να πω πως παντα θαυμαζα αυτον τον ανθρωπο μιας και ακομα δε μπορω να πιστεψω πώς σε ηλικια 23 ετων ειχε καταφερει να γραψει τοσο ωριμους στιχους....

    Comment


    • Επιτέλους ρε συ Xenov, το είδες . Εδώ και ένα χρόνο περίμενα αυτό το καταραμένο post!

      Τη συγκεκριμένη ταινία την είδα σε μία περίοδο που περνούσα μία πολύ περίεργη φάση και αναθεωρούσα πάρα πολλά πράγματα σχετικά με τις ερωτικές σχέσεις και το πόσο δεσμευτικές μπορούν να γίνουν. Έγραφα, άκουγα μουσική, διάβαζα Κούντερα, έβλεπα ταινίες σχετικές με τον έρωτα και στα καπάκια είδα αυτήν την ταινία. Σίγουρα, έτσι όπως παρουσιάζετε η ζωή του Curtis μέσω αυτής, υπήρχαν πολλά άλλα προβλήματα που τον οδήγησαν στο τέλος του (η αρρώστια του, καταπίεση λόγω συγκροτήματος), αλλά αυτή η σκηνή που κλαίγοντας έλεγε στη γυναίκα του ότι δεν είναι το ίδιο μία απλή ερωτική σχέση με την αγάπη με συγκλόνησε. Πόσο τέλειο XD .

      Την έχω δει ήδη δύο φορές και θα τη δω και τρίτη πολύ σύντομα... Τη δεύτερη φορά μάλιστα τα συναισθήματα που μου άφησε ήταν πολύ πιο δυνατά από την πρώτη.

      Comment


      • Πρέπει να δείτε το "Λούκι Λουκ: Περιπέτειες Στην Άγρια Δύση"

        Για τους fun είναι Must :Ρ

        Πολύ ωραίο/ανανεωμένο σχέδιο και μεταγλώτηση -δν το είδα με την original φωνή-. Αρκετές σκηνές γέλιου και ένας Άβερελ να κάνει --όπως δλδ πρέπει :Ρ-- τον Τζο να βγάζει καπνούς απ'το κακό του xD
        "...You can have all the faith you want in spirits, and the afterlife, and heaven and hell, but when it comes to this world, don't be an idiot. Cause you can tell me you put your faith in God to put you through the day, but when it comes time to cross the road, i know you look both ways..."

        Comment


        • To eixa protinei se prohgoumeno post

          Xeromai pou sou arese einai ontos foverh tainia kai oxi mono gia tous fun.
          "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
          But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
          Kindred, this blade and I.
          "

          "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
          Greek Gaming Videos
          Greek Final Fantasy Forum

          Comment


          • Ναι από εκεί το είχα δει και το πέτυχα στο video club μπροστά μου και το νοίκιασα
            "...You can have all the faith you want in spirits, and the afterlife, and heaven and hell, but when it comes to this world, don't be an idiot. Cause you can tell me you put your faith in God to put you through the day, but when it comes time to cross the road, i know you look both ways..."

            Comment


            • Lucky Luke κι αξιζει; Hell I'm in. Το κατεβαζω ασαπ.
              Do a barrel roll!

              Comment


              • Lucky Luke κι αξιζει; Hell I'm in. Το κατεβαζω ασαπ.
                [/b]
                Το κατεβάζεις;
                Ουστ παλιοτσιγκούνη, τσαμπατζή! Τα 2 ευρώ λυπάσαι βρε;






























                αστειάκι, απλά δουλεύω σε videoclub

                Comment


                • Reservoir Dogs. Αρχισα να το βλεπω χθες βραδυ και με πηρε ο υπνος.
                  Τελικα το τελειωσα σημερα, πουρνο πουρνο.
                  100 λεπτα χαμενα, καλυτερα να ειχα χασει μονο 1 λεπτο βλεποντας κατι τετοιο:
                  http://www.angryalien.com/0406/reservoirbuns.asp
                  Η ουσια ειναι η ιδια .

                  Υ.Γ.

                  Περαν της πλακας δεν ηταν τοσο κακο, αλλα μπορουσε να ειχε γινει πολυ καλυτερη δουλεια βασισμενη στο ιδιο concept.

                  Comment


                  • Το κατέβασα στο PC και το μετέτρεψα σε mpeg με το mkv2vob και μέσω TVersity (και PS3) το είδα στην HD. Πώς σου φαίνεται .
                    [/b]
                    Έτσι ρε τρελέ ! και εγώ αυτό κάνω B) (μόνο για bluray και TVersity το χρησιμοποιώ το PS3 )
                    Μπορείς να μου πεις τρόπο για να ενσωματώσω τους υπότιτλους σε μία ταινία ; Γιατί με το TVersity δεν μπορώ να δω ταινίες που δεν έχουν ενσωματομένους υπότιτλους.

                    Comment


                    • Mister pink for the win, eimoun mazi tou right from the start, kata ta alla h tainia eprepe na einai 30 lepta mikroterh.
                      "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                      But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                      Kindred, this blade and I.
                      "

                      "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                      Greek Gaming Videos
                      Greek Final Fantasy Forum

                      Comment


                      • Ναι, γιατι το concept ηταν ωραιο, αλλα καπου το χασαν με τους ανουσιους διαλογους. Τουλαχιστον στο Pulp Fiction οι διαλογοι ειχαν ενδιαφερον, παροτι 100% ασχετοι με την ουσια της ταινιας (οποια και αν ηταν αυτη ).
                        Στο Reservoir Dogs ο Tarantino μαλλον ψαχνοταν ακομα, αλλα οκ τωρα καταλαβα γιατι οι μισοι φιλοι μου που προσπαθησαν να δουν το Dogs το παρατησαν στη μεση .

                        Comment


                        • όλες οι ταινίες του Ταραντίνο είναι από καλές εώς εξαιρετικές.εξαιρείται η μετριότητα Jackie Brown.
                          Carpe diem

                          Comment


                          • Έτσι ρε τρελέ ! και εγώ αυτό κάνω B) (μόνο για bluray και TVersity το χρησιμοποιώ το PS3 )
                            Μπορείς να μου πεις τρόπο για να ενσωματώσω τους υπότιτλους σε μία ταινία ; Γιατί με το TVersity δεν μπορώ να δω ταινίες που δεν έχουν ενσωματομένους υπότιτλους.
                            [/b]

                            AviaddXSubs ;)

                            Μου έχει λύσει τα χέρια όταν βλέπω στην TV και όχι στο PC
                            "...You can have all the faith you want in spirits, and the afterlife, and heaven and hell, but when it comes to this world, don't be an idiot. Cause you can tell me you put your faith in God to put you through the day, but when it comes time to cross the road, i know you look both ways..."

                            Comment


                            • 100 λεπτα χαμενα[/b]
                              h tainia eprepe na einai 30 lepta mikroterh.[/b]
                              Περαν της πλακας δεν ηταν τοσο κακο, αλλα μπορουσε να ειχε γινει πολυ καλυτερη δουλεια βασισμενη στο ιδιο concept.[/b]


                              Τo reservoir dog ειναι πολυ καλη ταινια
                              δεν εχει σε καμια περιπτωση μεγαλη διαρκεια
                              και ειναι μια low budget ταινια που σκηνοθετηθηκε απο εναν τυπο που δουλευε ως υπαλληλος σε videoclub




                              edit:
                              με τους ανουσιους διαλογους.[/b]
                              Οι τανιες του Ταρα εχουν τους καλυτερους διαλογους ever

                              Comment


                              • Χθες είδα για 4η φορά το Dark Knight....:ο

                                2η φορά με τον αδερφό μου
                                "...You can have all the faith you want in spirits, and the afterlife, and heaven and hell, but when it comes to this world, don't be an idiot. Cause you can tell me you put your faith in God to put you through the day, but when it comes time to cross the road, i know you look both ways..."

                                Comment

                                Working...
                                X