Announcement

Collapse
No announcement yet.

Τι dvd/ταινία είδατε σήμερα?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    Mόλις χθες είδα το Brick. Καλή ταινία, αν και ίσως μπορώ να πω ότι απογοητεύτηκα με την έννοια του ότι είχα ακούσει τόσο καλά σχόλια για αυτήν και ακριβώς λόγω αυτού περίμενα κάτι καλύτερο από αυτό που είδα. Από την άλλη, ίσως να έφταιγε απλά το ότι την έβλεπα μισοκοιμισμένος .

    Edit: O πρωταγωνιστής ήταν τρομερός τύπος.
    "All art is at once the surface and symbol. Those who go beneath the surface do so at their peril."

    Comment


    • #77
      SPOILER ALERT!!!!!!!!! !!!!!!
      ->Αν εξαιρέσουμε το γεγονός ότι πέφτει από ελικόπτερο που απογειώθηκε κάπου 2 λεπτά πριν και κάνει ένα 10λεπτο μες στο νερό για να τσακιστεί στο έδαφος, προλαβαίνει να πάρει τηλέφωνο, να σκεφτεί για τον εαυτό του και για την γκόμενα και να αφήσει μήνυμα στον τηλεφωνητή, ναι, είναι ο ορισμός της θεΐλας <-
      [/b]
      Ε, εντάξει, δεν είπα ότι είναι ρεαλιστική ξέρω γω, απλά η όλη φάση με το τηλεφώνημα και αυτά που λέει είναι ωραία.
      gently hold our heads,
      gently hold our heads on high

      Comment


      • #78
        Όχι σήμερα αλλά πρόσφατα είδα το Rush Hour 3 και το Simpsons.

        Το Rush Hour 3 είναι μία κωμωδία με κλισέ χαρακτήρες, κλισέ πλοκή, κλισέ χιούμορ, κλισέ δράση, αλλά τουλάχιστον βγάζει γέλιο, διασκεδάζει. Τίποτα το σοβαρό βέβαια. Πολύ ρατσιστικό χιούμορ.

        Το Simpsons ήταν η καλύτερη ταινία κινουμένων σχεδίων που έχω δει ποτέ μου. Παραδίδει μαθήματα για το πως θα πρέπει να είναι μία animation κωμωδία [ειδικά στους άσχετους με κωμωδία Ιάπωνες], πολυποίκιλο έξυπνο και εύστοχο χιούμορ, ωραία χρώματα και μουσική που ενώ δεν έχω ξαναδεί ποτέ μου Simpsons μου φάνηκε οικεία.

        Πριν ακόμα περισσότερες μέρες είδα το "The Good Son" με τον Macaulay Culkin και τον Elijah Wood. Την είχα δει παλιά και μου είχε κάνει εντύπωση. Πολύ συμπαθητικό φιλμάκι με πρωτότυπη υπόθεση. Όποιος το δει κάπου ας του ρίξει μία ματιά, αξίζει.

        Comment


        • #79
          Εχθές είδα το Little Miss Sunshine

          Μου άρεσε πολύ.Πολύ ωραίοι χαρακτήρες και σενάριο.Επίσης η εξέλιξη ήταν εκπληκτική.Πολύ ωραίες τραγελαφικές καταστάσεις(βλ παππού).Προτείνεται πάντως


          Comment


          • #80
            Είδα: La Antena, I&#39;m not there. Καταπληκτικά και τα δύο.

            Το La antena πρόκειται για μία βουβή ταινία, ισπανικής, αν δεν κάνω λάθος, παραγωγής. Σκηνοθέτης ο Esteban Sapir. Μοναδική εμπειρία, πρωτόγνωρη για μένα, όταν έκλεισαν τα φώτα και άρχισε η ταινία χάθηκα στη μαγεία της. Ασπρόμαυρη, βουβή, φοβερά ευρηματική, πανέξυπνη και πολύ ενδιαφέρουσα. ΤΟ πώς παρουσιάζονται οι λέξεις ως η "φωνή" και το πώς δίνονται, από το σκηνοθέτη, πολλές φιγούρες είναι το κάτι άλλο. Απογοητεύτικα προς το τέλος, ενώ κάπου με κούρασε, αλλά στο σύνολο της μου άρεσε πολύ και, μπορώ να πω, ότι με γοήτευσε. Κάτι πολύ ξεχωριστό για την εποχή που ζούμε και, σίγουρα, με μοναδικές και πρωτότυπες ιδέες.

            Το I&#39;m not there το θεωρώ απλώς πανέξυπνο. Δυστυχώς είμαι παντελώς άσχετος με το θέμα (τον τραγουδιστή τον ίδιο) για αυτό και δεν μπόρεσα να την παρακολουθήσω. Παρουσιάζει την ζωή του Bob Dylan μέσω εφτά διαφορετικών προσώπων, τα οποία πρόκειται ότι είναι άσχετα άτομα, οι ζωές των οποίων αποτελούν ένα κομμάτι της ζωής του τραγουδιστή. Με την παρουσίαση των εφτά, αυτών, ατόμων και της ζωής τους μας δίνεται, έμμεσα, η ζωή του ίδιου του Bob Dylan, χωρίς, όμως, να γίνεται κάποια άμεση αναφορά σε αυτόν. Σίγουρα πρέπει να ξέρεις κάποια πράγματα για το πώς είναι στημένη η ταινία και πρέπει, οπωσδήποτε, να γνωρίζεις και την ζωή και το έργο του ίδιου του τραγουδιστή. Δεν μπορώ να πω ότι την απόλαυσα, αλλά σίγουρα μου έκανε εντύπωση. Η ερμηνεία της Cate Blanchet ήταν απλώς απίστευτη.

            Τις προτείνω και τις δύο.

            Comment


            • #81
              Παιδια σας την προτεινω με 1000.
              Τοσο γλυκια,χαριτωμενη,αστεια και ανθρωπινη ταινια ειχα να δω πολυ καιρο.Πραγματικα ΠΟΛΥ ΟΜΟΡΦΗ ταινια.

              Και η κοπελιτσα που επαιζε την Juno,τα εσπαγε...και σε ερμηνεια...και σε ομορφια(ασχετα αν της λειπουν λιγα..."προσοντα") [/b]
              Ανάλαφρη ταινία αλλά ως εκεί. Βασικά θα έλεγα ότι είναι από τις ταινίες που σε όποιον αρέσουν κάτι τέτοια θα το λατρέψει, αλλιώς θα το πάρει ο ύπνος άμα προσπαθήσει να την δει. Η κοπέλα όντως συπμαθητική αλλά όταν κάποια είναι 20 χρονών και φαίνεται για 15-16 τότε μάλλον αυτό δεν είναι καλό.

              - Το I am legend αρκετά καλή και με νόημα ταινία αν και το τέλος είναι ίσως το πιο απότομο και άκυρο που έχω δει ποτέ σε ταινία.
              - Είδα και το Notting hill χτες. ΜΕ απογοήτευσε καθώς με βάση τα όσα έχουν ακουστεί για την ταινία, την περίμενα πολύ καλύτερη, βέβαια ίσως απλά εγώ είμαι υπερβολικά αυστηρός .

              Comment


              • #82
                Rainman (Ο άνθρωπος της βροχής) με τους Dustin Hoffman και Tom Cruise.Πολύ όμορφη ταινία με επίκεντρο τον "διανοητικά ανάπειρο" Dustin Hoffman και τη σχέση του με τον αδερφό του(Tom Cruise) ο οποίος μαθαίνει για την ύπαρξη του μετά το θάνατο του πατέρα τους.Η ερμηνεία του Dustin Hoffman είναι συγκλονιστική(αν θυμάμαι καλά έχει πάρει και Oscar),αλλά και αυτή του Tom Cruise μου άρεσε αρκετά.Αν σας αρέσει το Rainman μπορείτε να δείτε μία αντίστοιχη ταινία με τον Sean Penn που λέγεται "I Am Sam".Αρκετά καλή ταινία και αυτή.
                Μου αρέσει να τρώω μικρά παιδάκια.

                Comment


                • #83
                  Το I am Sam είναι φανταστική ταινία,ειδικά ο son pean δίνει ρέστα.

                  Είδα το Sweeny Todd.Μου άρεσε πολύ η ατμόσφαιρα και το όλο musical στυλάκι του.Πολύ περίεργη ταινία αλλά ενδιαφέρουσα,δεν σε κουράζει.Πολύ ωραία μουσική και εκπληκτική ερμηνεία από τον johnny deep.Προτείνεται πάντως, και για σινεμά ;)


                  Comment


                  • #84

                    Πρόσφατα είδα τον Λαβύρινθο του πάνα και μπορώ να πω πως δεν ήταν και τίποτε τρομερό κυρίως γιατί έγιναν κάποια γεγονότα εντελώς τυχαία και άσχετα και επειδή διαδραματιζόταν σε μία μικρή περιοχή σε ολόκληρη την Ισπανία ήθελα καμιά πόλη ή κάτι άλλο όχι πάντως χωριό...
                    Πάντως πολύ καλή εξέλιξη της ιστορίας και ενδιαφέρουσα η ζωή εκτός του παραμυθιού που ζούσε το κοριτσάκι

                    Comment


                    • #85
                      Εγώ το θεωρώ χάλια πάντως, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα. Δεν μπορώ να μιλήσω για το έργο του σκηνοθέτη, γιατί δεν έχω δει κάποια άλλη ταινία του, ενώ το Ορφανοτροφείο, του οποίου ήταν παραγωγός, το βρήκα πλήρως αδιάφορο.

                      Όπως και να έχει, πήγα και είδα και την τελευταία καλή ταινία που παίζεται αυτήν τη στιγμή στη Θεσσαλονίκη, το Στην άκρη του Ουρανού (του Fatih Akin). Είναι από τις ταινίες που πρέπει να τις δεις για να τις απολαύσεις. Πολύ ενδιαφέρον σενάριο, πάρα πολύ ενδιαφέρον θα έλεγα. Με εντυπωσίασαν και κάποιες εικόνες. Ε γενικά ήταν ταινιάρα. Όποιος θέλει ας τη δει .

                      Επιστρέφω στα dvd μου, στο Berlin Alexanderplatz και στον Ιαπωνικό κινηματογράφο... BTW μόλις τελείωσε και το Brother του Kitano, το οποίο δε με εντυπωσίασε. Τα Πυροτεχνήματα και το Dolls μου άρεσαν πολύ περισσότερο (ειδκά το Dolls - 1000 thanx XenoBurai).

                      Comment


                      • #86
                        Είδα χτες για πολλοστή φορά το T2:JUDGEMENT DAY.κάθε φορά που το βλέπω μου φαίνεται και καλύτερο.έπίσης μου αρέσει που έχει και πολλά νοήματα σχετικά με την καταστροφική πλευρά των ανθρώπων.ειδικά η σκηνή που νομίζεις ότι ο Τ-1000 πέθανε και λες τι γαμάτος τρόπος να τελειώσει,ξαφνικά ξαναζωντανεύει και λες,Ε, ΟΧΙ ΡΕ ΓΑΜΩΤΟ.ΔΕΝ ΨΟΦΑΕΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ;
                        και αυτό το λες ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ που τη βλέπεις την ταινία.Κάθε φορά=Πρώτη φορά.έτσι απολαμβάνεις πιο πολύ μια ταινία.
                        πάω τώρα να δω το 3,ναι ξέρω ότι είναι μούφα, αλλά το φινάλε που κερδίζουν οι μηχανές ΤΑ ΣΠΑΕΙ&#33;&#33;&#33;το βουλώνω εδώ γιατί μπορώ να μιλάω για ώρες για αυτήν την ταινία κι ας μην είναι μέσα στις αγαπημένες μου,believe it or not...
                        Carpe diem

                        Comment


                        • #87
                          Θα συμφωνήσω μαζί σου σε όλα.Το Τ2 τα σπάει άσχημα και κάθε φορά που το βλέπεις σου δημιουργείται η ίδια ένταση με την 1η φορά.Το 3ο ψιλομουφίτσα ήτανε,εκτός από την "κακιά ρομποτίνα" που ανάβει φωτιές και το τέλος που ξεφεύγει από τα γνωστά φλώρικα πλαίσια(δυστυχώς όμως εξαιτιάς αυτού του τέλους,τώρα ετοιμάζουν και νέα τριλογία που θα εξελλίσεται στο μέλλον...ARGH&#33;&#33;&#33;...Εγκεφαλικό...).

                          Κατά τ&#39;άλλα χθές είδα το As Good as it Gets (Καλύτερα δε Γίνεται).Πολύ όμορφη ταινία,γενικά αυτού του είδους οι ταινίες δεν είναι οι αγαπημένες μου,αλλά η συγκεκριμένη μου άρεσε πολύ.Η Helen Hunt ήταν πολύ καλή,αλλά όλα τα λεφτά για εμένα ήταν αυτός ο μεγάλος,ο εξαιρετικός ηθοποιός που λέγεται Jack Nicholson...Respect&#33;

                          Σήμερα νοίκιασα και τα "Lolita" (του Kubrick,όχι το remake με τον Jeremy Irons) και το Carlito&#39;s Way με τον Al Pacino(άλλος "γίγαντας" του παγκόσμιου κινηματογράφου ).Μέχρι τη Δευτέρα θα τα έχω δει και θα γράψω και για αυτά.
                          Μου αρέσει να τρώω μικρά παιδάκια.

                          Comment


                          • #88
                            Θα συμφωνήσω μαζί σου σε όλα.Το Τ2 τα σπάει άσχημα και κάθε φορά που το βλέπεις σου δημιουργείται η ίδια ένταση με την 1η φορά.Το 3ο ψιλομουφίτσα ήτανε,εκτός από την "κακιά ρομποτίνα" που ανάβει φωτιές και το τέλος που ξεφεύγει από τα γνωστά φλώρικα πλαίσια(δυστυχώς όμως εξαιτιάς αυτού του τέλους,τώρα ετοιμάζουν και νέα τριλογία που θα εξελλίσεται στο μέλλον...ARGH&#33;&#33;&#33;...Εγκεφαλικό...).

                            Σήμερα νοίκιασα και τα "Lolita" (του Kubrick,όχι το remake με τον Jeremy Irons) και το Carlito&#39;s Way με τον Al Pacino(άλλος "γίγαντας" του παγκόσμιου κινηματογράφου ).Μέχρι τη Δευτέρα θα τα έχω δει και θα γράψω και για αυτά.
                            [/b]

                            1ον:χαίρομαι που θα βγει καινούρια τριλογία γιατί γουστάρω τρελά την ιστορία των ταινιών και θα ήθελα πολύ να δω πως θα εξελλιχθεί ο πόλεμος μεταξύ ανθρώπων - μηχανών.όσον αφορά την ποιότητα των ταινιών που θα βγουν σίγουρα θα είναι τουλάχιστον μέτρια εκτός κι αν γίνει κανένα θαύμα.

                            2ον:Ωραίες ταινίες και τα 2 αλλά το Carlito&#39;s Way είναι απίστευτη ταινία.Εγώ το Σέρπικο θέλω να δω αλλά δεν το βρίσκω σε ντιβιντι.

                            ΙΔΕΑ:ΘΑ ΤΟ ΚΑΤΕΒΑΣΩ&#33;&#33;&#33;
                            Carpe diem

                            Comment


                            • #89
                              Τα σπάει το Σέρπικο.Και είναι και από τις 1ες ταινίες του Pacino.Αγνώριστος είναι
                              Μου αρέσει να τρώω μικρά παιδάκια.

                              Comment


                              • #90
                                σε dvd υπάρχει;ξέρεις;
                                Carpe diem

                                Comment

                                Working...
                                X