Announcement

Collapse
No announcement yet.

Τι dvd/ταινία είδατε σήμερα?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #91
    1ον:χαίρομαι που θα βγει καινούρια τριλογία γιατί γουστάρω τρελά την ιστορία των ταινιών και θα ήθελα πολύ να δω πως θα εξελλιχθεί ο πόλεμος μεταξύ ανθρώπων - μηχανών.όσον αφορά την ποιότητα των ταινιών που θα βγουν σίγουρα θα είναι τουλάχιστον μέτρια εκτός κι αν γίνει κανένα θαύμα.
    [/b]
    What what whaaat? (Kyle's mom mode)

    Ελα ρε! Καλη φαση. Ελπιζω να μην ειναι σαν το 3 ομως, αν και μετα το Matrix δε ξερω αν μπορουν να κανουν καλυτερο το concept Man VS Machines. Κατα τ'αλλα ειδα σημερα το Jin Roh. Ωραιο ητανε, βαρυ λιγο αλλα πολυ ωραιο. Ποτε δε φανταζομουνα οτι το παραμυθι της Κοκκινοσκουφιτσας μπορει να χρησιμοποιηθει ετσι...
    https://en.wikipedia.org/wiki/Outcast_(game)

    H μονη αποδειξη οτι το Βελγιο υπαρχει...

    Comment


    • #92
      σε dvd υπάρχει;ξέρεις;
      [/b]
      Δεν ξέρω αν σε βοηθάει αλλά πέρσι το είχα νοικιάσει από το Imagine (έτσι λέγεται νομίζω ) στου Ζωγράφου.

      Comment


      • #93
        Το Σερπικο υπαρχει σε dvd
        αν πας σε οποιοδηποτε seven θα το βρεις.


        Tα Terminator 1,2 ειναι τρομερες ταινιας (αγαπημενο μου το 1) το 3 ειναι πολυ μετριο και φαινεται πολυ η απουσια του Καμερον
        ο οποιος αν και ηθελε να κανει ενα σικουελ ακομα δεν το εκανε λογο του οτι οταν χωρησε απο την Linda Hamilton πηρε αυτη τα δικαιωματα τα οποια τα πουλησε στους Mario Kassar και Andrew Vajna
        με αποτελεσμα να δουμε το Τ3 μια προσπαθεια για ξεπατικουρα του Τ2
        (και μαλιστα κακη ξεπατικουρα)
        και επειδη ειμαι Terminator φαν το Τ3 δεν το θεωρω κανον και δεν θελω να το θυμαμαι
        ο σκηνοθετης ηταν εντελως για τα μπαζα λες και δεν ειχε δει ποτε του κανενα απο τα Terminator
        και εφτιαξε μια ταινια αχρωμη αοσμη που περναγε και δεν ακουμπαγε
        μα ποσο ###### πρεπει να εισαι για να φτιαξεις Terminator που εκτυλισσεται ολη την ωρα κατα την διαρκεια της μερας και νυχτα ειχε μονο 5 λεπτα στην αρχη

        δεν μπορω να καταλαβω γιατι μπηκαν στον κοπο να το φτιαξουν
        τουλαχιστον αν ηθελαν να κανουν σικουελ ας πηγαιναν κατευθειαν στο Terminator Salvation: The Future Begins

        Τουλαχιστον η τριλογια που θα βγει εχει σκηνοθετη καποιον που ειναι μεγαλος φαν της σειρας
        ο οποιος εχει κερδισει και το Καμερον και εχει συνεχη επαφη μαζι του
        και μαλιστα τον ηθοποιο που θα παιξει το ενα απο του δυο βασικους ρολους τον πρωτεινε ο ιδιος
        + ενα μεγαλο ατου της ταινιας ο αλλος βασικος ρολος ο John Connor θα είναι ο Christian Bale

        Comment


        • #94
          Είδα το The Illusionist απόψε.

          Είναι ίσως η μοναδική ταινία την οποία μετάνιωσα που είδα και θεώρησα την διαδικασία παρακολούθησής της σπατάλη χρόνου. Βρωμάει από πάνω έως κάτω κλισέ και το σενάριό της είναι μακράν ό,τι πιο προβλέψιμο έχει πέσει στην αντίληψή μου. Έχει κάποια καλά στοιχεία, αλλά δυστυχώς χάνονται μέσα σε έναν ωκεανό προβλεψιμότητας.

          Αν έπρεπε να την βαθμολογήσω, υποκειμενικά τουλάχιστον, θα της έβαζα 1 με άριστα το 10. Και όχι, δεν κάνω πλάκα. Ίσως να υπερβάλλω λίγο λόγω της απογοήτευσης, αλλά πάνω από 3 στα 10... No, no, no...
          "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

          Comment


          • #95
            Α γεια σου.Και μενα δεν μου αρεσε καθολου.Βαρετηηηη...
            Ασε που στο τελος στην -και καλα- ανατροπη,το ηλιθιο χαμογελο του αστυνομικου που τα καταλαβαινει ολα,μου εσπασε τα νευρα
            Γενικως,αναποφευκτα την συνεκρινα συνεχεια με το Prestige, κι εκει απλα δεν υφισταται συγκριση...

            Comment


            • #96
              Γενικως,αναποφευκτα την συνεκρινα συνεχεια με το Prestige, κι εκει απλα δεν υφισταται συγκριση...
              [/b]
              Θα συμφωνήσω. Στην διαδικασία σύγκρισης μπήκα επειδή εντόπισα άλλους που τα σύγκριναν, αλλά νομίζω ότι το Prestige είναι μακράν καλύτερο σε κάθε τομέα.
              "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

              Comment


              • #97
                είδα επιτέλους χτες το πρώτο μέρος του Grindhouse.Α, ρε Κουέντιν.το έκανες πάλι το θαύμα σου.Cult μέχρι το κόκκαλο το Deathproof.Ο Κερτ Ράσελ φοβερός στο ρόλο του.πολύ ωραίες γκομενίτσες,και πειστικές.μου άρεσε επίσης που τα εσωτερικά σκηνικά δεν περιλαμβάνανε καθόλου σπίτια παρά μόνον ένα νοσοκομείο,ένα μπαρ κι ένα κατάστημα.όλοι οι υπόλοιποι διάλογοι γινόντουσαν μέσα στα αυτοκίνητα.άντε να μπορέσω να δω και σήμερα-αύριο το δεύτερο μέρος του Grindhouse το Planet Terror.
                Carpe diem

                Comment


                • #98
                  Δεν έχω δει το Illussionist,αλλά το The Prestige είναι πραγματικά μία ταινία που αξίζει να τη δεις.Είναι από τις καλύτερες ταινίες που είδα στο cinema τα τελευταία χρόνια.

                  Σχετικά με το Grindhouse πιστεύω ότι για άλλη μια φορά αποδεικνύεται η μεγαλειότητα των Tarantino και Rodriguez οι οποίοι με πολύ εύστοχο και πετυχημένο τρόπο απέδωσαν την "φιλοσοφία" του συγκεκριμένου είδους ταινιών.Από την σκηνοθεσία,τις λήψεις και τις splatter σκηνές μέχρι το σενάριο και τις ερμηνείες όλα είναι φοβερά.

                  A grindhouse is an American term for a theater that mainly showed exploitation films. It is also a term used to describe the genre of films that played in such theatres. Grindhouses were known for continuous programs of B movies, usually consisting of a double feature where two (and very often three) films were shown consecutively. Most of these films were made for Drive-in theaters as second and third features. Since most large urban areas did not have drive-ins, these movies were shown in older theaters that formerly featured burlesque shows which included "bump and grind" dancing, leading to the term "grindhouse." On the other hand, the producers, distributors, and exhibitors of the films were required to provide a large amount of low budget films for double features so would "grind"' them out like mincemeat. Beginning in the late 1960s and especially during the 1970s, the subject matter of grindhouse films was dominated by explicit sex, violence, bizarre or perverse plot points, and other taboo content.

                  Πηγή Wikipedia

                  Μου αρέσει να τρώω μικρά παιδάκια.

                  Comment


                  • #99
                    To Death Proof μου άρεσε περισσότερο από το Planet Terror. Ήταν πιο βατό, πιο ωραίο σεναριακά και μερικές ωραίες σκηνές (χορός στο μπαρ ftw). Το Planet Terror ήταν ψιλοαχταρμάς, γούσταρα πάντως τη μορφή τον Bruce Willis και μερικά σκηνικά με τα zombie που έβγαζαν πολύ γέλιο.
                    sigpic

                    Comment


                    • To Death Proof είναι από τις αγαπημένες μου ταινίες. Με είχε απορροφήσει και με διασκέδασε αφάνταστα!
                      "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

                      Comment


                      • Είχε την πεταλούδα γι'αυτό σ'άρεσε


                        Είδα το "Κυριος Του κυρίου" με τον Adam Sandler,
                        πολύ γέλιο η όποια κατάσταση μπλεκόταν με τον κολλητό του και οι αττάκες μεταξύ τους.
                        "...You can have all the faith you want in spirits, and the afterlife, and heaven and hell, but when it comes to this world, don't be an idiot. Cause you can tell me you put your faith in God to put you through the day, but when it comes time to cross the road, i know you look both ways..."

                        Comment


                        • Τις τελευταιες 5-10 ημερες ειδα τα Groundhog Day (πολυ συμπαθητικο), Corpse Bride (μια απ τα ιδια), Dogville (αναμενομενα περιεργο, αλλα με πολυ καλο τελος) και Sweeney Todd (φοβερη εμπειρια, θα το ξαναβλεπα ανετα).

                          Ωραια ολα αυτα αλλα καλυτερα να αναφερθω σε κατι διαφορετικο... Παρεπιπτοντως παιζει να μην εχω ξαναμιλησει για ταινια στο forum, αλλα οκ σπαει κι αυτο το καταστημενο μιας και ειπα να ασχοληθω λιγακι με το αθλημα.

                          Μολις ειδα λοιπον το Jacob's Ladder, ταινια του Adrian Lyne που κυκλοφορησε το 1991.
                          Μου ειναι δυσκολο να κανω καποια περιγραφη, γιατι τα spoilers ειναι αναποφευκτα, αλλα σε γενικες γραμμες ο πρωταγωνιστης παρατηρει καποια συμπτωματα (ψυχολογικα) στη συμπεριφορα του και εχοντας υπηρετησει στο Vietnam προσπαθει να μαθει τι πραγματικα συνεβη τοτε σε εκεινον και τους υπολοιπους στρατιωτες της μοναδας του.

                          Στην πραξη αποδεικνυετιαι ταινια που δεν εστιαζει σε πολεμο, μαχες κτλ οποτε μην εχετε τετοιες προσδοκιες...
                          Φοβερη ταινια με απλα, αλλα παραλληλα σημαντικα διδαγματα.
                          Παρτε καλυτερα ενα κομματι απο το imdb:

                          Jacobs Ladder is one of those rare films that throws you and your mind about like a ragdoll before giving you a bitter conclusion that turns everything upside down again. Forget Donnie Darko, that was mere childs play, this film is something else. Jacobs Ladder provides an experience so intimidating, brutal, wonderful and beautiful unparalleled to this day. This is something you have never seen or experienced before in film, and will probably never experience again.
                          I'm not going to say that this is accessible to everyone, its not in the least. If your favourite film is American Pie than turn away, this is REAL film making. A lot of people will not like this, because they will expect, like with most films, to have all the answers served to them on a plate. Jacobs Ladder requires the viewer to do the thinking, letting them have their own perceptions of the film rather then being fed that of the directors. If you do choose to go on Jacobs journey with him be warned, it wont always be pretty, but you will come out of it gratified that for once in film you have the freedom to think for yourself.

                          -----------------

                          Verdict: watch it

                          Comment


                          • Φοβερή ταινία το Jacob's Ladder,φοβερή ερμηνεία από τον Tim Robbins.Αυτός ο ηθοποιός έχει στην "γκαρνταρόπα" του πολύ καλές ταινίες και εξαιρετικές ερμηνείες,αλλά δεν είναι τόσο γνωστός στο ευρύτερο κοινό όσο θα έπρεπε.Κρίμα...
                            Μου αρέσει να τρώω μικρά παιδάκια.

                            Comment


                            • Χθες είδα το lotr return of the king special edition με όλες τις κομμένες σκηνές. 4 ώρες γεμάτες.... Θεϊκό...

                              Comment


                              • Σημερα ειδα το Stardust. Λυπαμαι αφανταστα που δε το ειδα στο σινεμα οπως αξιζει σε αυτη την ταινια. Πιστευω πως ειναι αριστουργημα, και μπηκε αυτοματα στις καλυτερες μου. Μη τη χασετε (διαταγη! xP).
                                https://en.wikipedia.org/wiki/Outcast_(game)

                                H μονη αποδειξη οτι το Βελγιο υπαρχει...

                                Comment

                                Working...
                                X