Announcement

Collapse
No announcement yet.

Τι dvd/ταινία είδατε σήμερα?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Μόλις είδα το Zombie Strippers.Με παρέα παίζει να βγάζει γέλιο.Εγώ που το είδα μόνος μου όμως ψιλοξενέρωσα.Έχει κάποιες καλές ιδέες,πολύ σπλάτερ και ωραίες πρωταγωνίστριες.
    3/10.Με παρέα 4.5/10.
    Carpe diem

    Comment


    • Τωρα μου θυμισες το Doomsday. Αν το βλεπα μονος θα εκλαιγα τα λεφτα μου αλλα με τα παιδια ριξαμε περισσοτερο γελιο απ'οτι σε κωμωδια.
      Do a barrel roll!

      Comment


      • Eίδα και το Sweeney Todd και με αυτή την ταινία είδα τα άπαντα από Burton.Μου άρεσε αρκετά η ατμόσφαιρα , τα τραγούδια όλο ήταν υπέροχα όπως σε όλες τις ταινίες του συγκεκριμένου σκηνοθέτη. Παρόλαυτά όμως η ταινία η οποία μου άρεσε περισσότερο ήταν το Big Fish.

        Για να είμαι ειλικρινής αυτό που με προβλημάτισε σε ορισμένες ταινίες του Burton όπως και στο Sweeney Todd είναι ότι το μεγαλύτερο μέρος της ταινίας δείχνει συνέχεια τους ίδους χώρους και δεν υπάρχει επίδραση του ''έξω'' κόσμου από αυτόν που ζουν οι χαρακτήρες του, κάτι το οποίο δεν το είδαμε στο Big Fish, χωρίς αυτό απαραίτητα να είναι αρνητικό.

        Συνεχίζω με μικρά βήματα την πορεία μου στον κινημτατογράφο αυτή την φορά με 3 ταινίες του Darren Aronofsky (Requiem,The Fountain και The Wrestler).

        Comment


        • Το Big Fish καλό είναι αλλά το βρίσκω πάρα πολύ μελλιστάλαχτο σε διάφορα σημεία. Σίγουρα έχει ωραία ατμόσφαιρα και ιστορία (και δεν μπορώ να κρύψω ότι το αγαπάω πολύ σαν ταινία), αλλά βρίσκεται πολύ μακριά από αυτό που λατρεύω στον Burton, δηλαδή σκοτεινή-γοτθική ατμόσφαιρα.

          Αυτό που είπες για τους χώρους δεν το κατάλαβα .

          Comment


          • Bart, βαλε και το Pi στη λιστα.

            Comment


            • Originally posted by Evans View Post
              Το Big Fish καλό είναι αλλά το βρίσκω πάρα πολύ μελλιστάλαχτο σε διάφορα σημεία. Σίγουρα έχει ωραία ατμόσφαιρα και ιστορία (και δεν μπορώ να κρύψω ότι το αγαπάω πολύ σαν ταινία), αλλά βρίσκεται πολύ μακριά από αυτό που λατρεύω στον Burton, δηλαδή σκοτεινή-γοτθική ατμόσφαιρα.

              Αυτό που είπες για τους χώρους δεν το κατάλαβα .
              Εννοώ πως π.χ στο Sweeney Todd δείχνει στη μεγαλύτερη διάρκεια του έργο το κουρείο και το μαγαζί με τις πίτες και μας δείχνει ελάχιστα από τον κόσμο έξω από αυτό , αλλά επαναλαμβάνω πως δεν το θεωρώ άσχημο γιατί ειδικά στην συγκεκριμένη ταινία πήγαινε , απλά μου έκανε εντύπωση.

              Comment


              • Τις τελευταίες μέρες έχω δει τα εξής:

                Τελευταίο τρένο για τη Γιούμα (πολύ καλό western,8/10)
                Day of the Dead (νόμιζα ήταν Remake του κλασσικού αριστουργήματος του Ρομέρο αλλά καμία σχέση.Τελικά όμως άξιζε λόγω σπλατεριάς 7/10)
                The Chinese Connection (Η τρίτη ταινία του Bruce Lee,πολύ καλή αλλά κατώτερη από άλλες δουλειές του 8/10)
                Carpe diem

                Comment


                • Originally posted by Ramparter View Post
                  Ειδα οπως ηταν φυσικο το Harry Potter and the Half-Blood Prince. Μ'αρεσε αρκετα, περισσοτερο απ'το προηγουμενο αλλα οχι οσο το Goblet of Fire που παραμενει το αγαπημενο μου. Ισως φταιει ο σκηνοθετης γι αυτο καθως και σ'αυτο αλλα και στο The Order of the Phoenix ειχα την αισθηση οτι σε αρκετες περιπτωσεις εβλεπα ξεκαρφωτες σκηνες παρμενες απο μια γενικοτερη ιστορια κι ας μην εχω διαβασει τα βιβλια. Καπου χανοτανε η συνδεση της ιστοριας.

                  Ελπιζω το Deathly Hollows να ειναι αρκετα πιο περιεκτικο αφου θα το χωρισουν σε δυο ταινιες.

                  Μαλλον θα το δω και στο σινεμα οταν ερθει εδω με εναμησι μηνα καθυστερηση.

                  Αν ειχες διαβασει τα βιβλια, πιστεψε με, θα ηθελες να δολοφονησεις τον David Yates, σκηνοθετη της 5ης, 6ης αλλα και 7ης ταινιας.

                  Κατα την γνωμη μου, οι τρεις πρωτες ταινιες ηταν εξαιρετικες, λιγα κοψιματα απο τα βιβλια, που δεν ειχαν ιδιαιτερη επιρροη στην κατανοηση του σεναριου.

                  H τεταρτη ηταν εξισου καλη (το 4ο βιβλιο ειναι το δευτερο αγαπημενο μου μετα το 7ο/τελευταιο) αλλα δυστυχως κοψανε πολλες σκηνες. Τουλαχιτον οι τρεις αθλοι ηταν εξαιρετικα σκηνοθετημενοι οπως επισης και οι τελευταιες σκηνες με την αναγεννηση του Voldemort.

                  Η πεμπτη ομως τα διελυσε ολα.. οχι μονο πετσοκοψαν το μισο βιβλιο, αλλαξαν και κομματια της ιστοριας αλλοιωνοντας ετσι την πλοκη με τελειως ακυρες σκηνες... Βιβλιο 800 σελιδων σε ταινια 2 ωρες και 20 λεπτα δεν χωραει πως να το κανουμε.. Ηθελε οπωσδηποτε 3ωρη ταινια και με καλυτερο σκηνοθετη.. Εδω οι πρωτες 2 ταινιες ειχαν διαρκεια 2 ωρες και 30-40 λεπτα.. Βεβαια ηταν εξαιρετος ο σκηνοθετης.. και ο σεναριογραφος.

                  Αυτος ο David Yates τα ισοπεδωσε ολα. Την εκτη δεν την εχω δει ακομη, περιμενω στον κινηματογραφο πρωτα.



                  Ramp σου συνιστω ανεπιφυλακτα να διαβασεις το εβδομο βιβλιο ... Αλλα για να ειμαι ειλικρινης αν θελεις να κατανοησεις πληρως ορισμενα κομματια της ιστοριας τοτε πρεπει να αρχισεις απο το 5ο τουλαχιστον !





                  Comment


                  • Ναι κοιτα η 5η ειδικα ηταν μεγαλη ξενερα, κι ας μην εχω διαβασει τα βιβλια η διαρκεια της μου φανηκε πολυ μικρη γιατι ενιωθα οτι πηδαγε πραματα, απ'το ενα ξεκαρφωτο σκηνικο στο αλλο. Την 6η τη βρηκα αρκετα καλυτερη αλλα οπως ειπα δε φτανει τη 4η σε καμια περιπτωση ουτε τη 3η.

                    Τωρα να διαβασω βιβλιο; Ευχαριστω για τη συμβουλη αλλα θα προσπερασω. Δε τα σνομπαρω σε καμια περιπτωση απλα γενικα δεν ειμαι των βιβλιων. Τις προαλλες παντως ελιωσα στη wikipedia (και στα spoilers), μελετησα το background παρα πολλων ηρωων και ιδιαιτερα του Snape.
                    Do a barrel roll!

                    Comment


                    • Απο ταινιες ειδα προχτες το πρωτο Hellboy. Μου αρεσε. Περιμενα τεραστια πατατα, αλλα ηταν κλασσικη ταινια με ηρωα (το dark knight δεν πιανεται ως κλασσικη). Εχω διαβασει μονο τον πρωτο τομο του κομικ και ειδα καποια κοινα στοιχεια, αλλα δε με πειραξε καθολου που αλλαξαν καποια πραγματα.
                      Τωρα θελω να δω και τη δευτερη ταινια.


                      Επισης, χτες ξεκινησα τη σειρα Mad Men. Στην Αμερικη της δεκαετιας του 60 η σειρα περιγραφει τη ζωη τη ζωη καποιων επαγγελματιων διαφημιστων και πως επειρεαζονται οι ζωες τους και η δουλεια τους απο τις αλλαγες που σιγα σιγα αρχιζουν να ερχονται. Το πρωτο επισοδειο ηταν πολυ καλο και ειχε να κανει απο επαγγελματικης αποψεως με τη διαφημιση των Lucky Strike μετα την ανακοινωση των ιατρικων πορισματων οτι το καπνισα συνδεεται με καρκινο του πνευμονα. Ο ηρωας ειναι κι αυτος το κατι αλλο. Μετρημενος, σοβαρος, με τροπους, αλλα σεβεται τον εαυτο του και ταυτοχρονα εχει κι αυτος ελλατωματα.
                      My blog:Doppel's Den

                      Comment


                      • Τις τελευταίες μέρες είδα τα εξής:
                        Martyrs (αρρωστημένο γαλλικό θρίλερ,με πολύ καλές ιδέες,κι ένα αρκετά αμφιλεγόμενο φινάλε) - 9/10

                        The Day The World Stood Still(μια μούφα με εξωγήινους,πέρασαν ευχάριστα τα 100 λεπτά) 5.5/10

                        The Dragon Tiger Gate (ποζεράδικη ταινία πολεμικών τεχνών με 3 emo για πρωταγωνιστές,πολύ γέλιο και χαβαλές,μην περιμένετε σοβαρή ταινία) 6.5/10

                        Ice Age 3: Dawn Of The Dinosaurs (το είδα σε real D και έφαγα καπέλωμα στην τιμή αλλά γενικά ευχάριστη ταινία και για μένα καλύτερη από το 2,το 1 δεν το θυμάμαι)8.5/10
                        Carpe diem

                        Comment


                        • Πριν πω τι είδα, να ενημερώσω για το τι παίζει στη Θεσσαλονίκη. Από τον Ιούλιο και μέχρι τέλη Αυγούστου ο Αγγελιοφόρος οργανώνει ένα αφιέρωμα στον κλασικό κινηματογράφο, προβάλοντας στον κινηματογράφο Μακεδονικόν ταινίες κλασικών πλέον σκηνοθετών. Παραθέτω το πρόγραμμα, το οποίο βρίσκω ιδιαίτερα ενδιαφέρον:

                          9-12 ΙΟΥΟΛΙΟΥ
                          Κοιονωνική 1982 (Εγχρ.), Διάιρκεια: 108'
                          Ο ΚΑΒΑΓΑΤΖΗΣ / QUEURELLE
                          Σκηκνοθεσία: Ράιάνερ Βέρένερ Φασαμπίντερ

                          13-15 ΙΟΥΟΛΙΟΥ
                          Κοιονωνική 1976 (Εγχρ.), Διάιρκεια: 105'
                          Η ΑΥΤΥΟΚΡΑΤΟΤΡΙΑ ΤΩΝ ΑΙΣΙΘΗΣΕΩΝ / IN THE REALM OF THE SENESES
                          Σκηκνοθεσία: Ναγακίζα Οσίμα

                          16-19 ΙΟΥΟΛΙΟΥ
                          Κωμωωδία 1951, Διάιρκεια: 75'
                          ΑΝΕΝΒΑΣΜΑ ΣΤΟΝ ΟΥΡΥΑΝΟ / SUBUIDA AL CIELO / ASCSENT TO HEAEVEN
                          Σκηκνοθεσία: Λουί Μποπυνιουέλ

                          20-22 ΙΟΥΟΛΙΟΥ
                          Κοιονωνική 1958, Διάιρκεια: 94'
                          ΝΑΖΑΑΡΕΝ / NAZAARIN
                          Σκηκνοθεσία: Λουί Μποπυνιουέλ

                          23-26 ΙΟΥΟΛΙΟΥ
                          Θρίρλερ 1984 (Εγχρ.), Διάιρκεια: 104'
                          ΤΟ ΣΤΟΤΙΧΕΙΟ ΤΟΥ ΕΓΚΓΛΗΜΑΤΟΣ / THE ELELMENT OF CRIME
                          Σκηκνοθεσία: Λαρς Φον Τρίερ

                          27-29 ΙΟΥΟΛΙΟΥ
                          Κοιονωνική 1998 (Εγχρ.), Διάιρκεια: 110'
                          ΟΙ ΗΛΙΛΘΙΟΙ / THE IDIDOTS
                          Σκηκνοθεσία: Λαρς Φον Τρίερ

                          30 ΙΟΥΟΛΙΟΥ-2 ΑΥΓΥΟΥΣΤΟΥ
                          Κοιονωνική 1962, Διάιρκεια: 93'
                          Ο ΕΞΟΞΛΟΘΡΕΥΕΤΗΣ ΑΓΓΓΕΛΟΣ / EL ANGEL EXTXERMINANDOR / THE EXTXERMINANTING ANGEL
                          Σκηκνοθεσία: Λουί Μποπυνιουέλ

                          3-5 ΑΥΓΥΟΥΣΤΟΥ
                          Κοιονωνική 1950, Διάιρκεια: 85'
                          ΟΙ ΞΕΧΕΑΣΜΕΝΟΙ / LOS OLVLIDADOS / THE YOUNG AND THE DAMANED
                          Σκηκνοθεσία: Λουί Μποπυνιουέλ

                          6-9 ΑΥΓΥΟΥΣΤΟΥ
                          Κοιονωνική 2006 (Εγχρ.), Διάιρκεια: 101'
                          ΚΛΙΛΜΑΤΑ ΑΓΑΓΠΗΣ / IKLKIMLER / LES CLILMATS / CLILMATES
                          Σκηκνοθεσία: Νουρί Μπιπλγκέ Τσεσϊλάν

                          10-12 ΑΥΓΥΟΥΣΤΟΥ
                          Κοιονωνική 1968 (Εγχρ.), Διάιρκεια: 105'
                          ΤΟ ΘΕΩΕΡΗΜΑ / TEOEREMA / THEHOREM
                          Σκηκνοθεσία: Πιερ Πάολο Παζαολίνι

                          13-16 ΑΥΓΥΟΥΣΤΟΥ
                          Κωμωωδία 1958, Διάιρκεια: 91'
                          Ο ΚΛΕΛΨΑΣ ΤΟΥ ΚΛΕΛΨΑΝΤΟΣ / I SOLOITI IGNGOTI / BIG DEAL
                          Σκηκνοθεσία: Μάριο Μονοιτσέλι

                          17-19 ΑΥΓΥΟΥΣΤΟΥ
                          Κοιονωνική 1941, Διάιρκεια: 119'
                          Ο ΠΟΛΟΙΤΗΣ ΚΕΪΝ / CITIIZEN KANE
                          Σκηκνοθεσία: Ορσον Γουοέλς

                          20-23 ΑΥΓΥΟΥΣΤΟΥ
                          Κοιονωνική 1962, Διάιρκεια: 118'
                          Η ΕΚΛΚΕΙΨΗ / L' ECLCISSE / THE ECLCIPSE
                          Σκηκνοθεσία: Μικιελάντζτελο Αντνονιόνι

                          24-26 ΑΥΓΥΟΥΣΤΟΥ
                          Εποπχής 1954, Διάιρκεια: 121'
                          SENSO
                          Σκηκνοθεσία: Λουοκίνο Βισικόντι

                          27-30 ΑΥΓΥΟΥΣΤΟΥ
                          Κοιονωνική 1951, Διάιρκεια: 122'
                          ΛΕΩΕΦΟΡΕΙΟΝ Ο ΠΟΘΟΣ / A STRTEETCAR NAMED DESEIRE
                          Σκηκνοθεσία: Ελία Καζάν

                          31 ΑΥΓΥΟΥΣΤΟΥ- 2 ΣΕΠΕΤΕΜΒΡΙΟΥ
                          Κοιονωνική 1962, Διάιρκεια: 152'
                          ΛΟΛΟΙΤΑ / LOLOITA
                          Σκηκνοθεσία: Στάτνλεϊ Κιοιύμπρικ
                          Δυστυχώς το ανακάλυψα όταν προβάλονταν οι Ηλίθιοι του Trier, οπότε τις προηγούμενες ταινίες τις έχασα. Είδα τους Ηλίθιους, το "Εξολοθρευτής άγγελος" και το "Οι ξεχασμένοι" (και οι δύο του Bunuel), ενώ δεν είδα το "Κλίματα Αγάπης" γιατί το είδα πρόπερσι (ταινία του 2007, τελείως άκυρη για το συγκεκριμένο αφιέρωμα αλλά w/e ).

                          Θα δω όλες τις ταινίες που μένουν, είναι σίγουρα μία φοβερή ευκαιρία να έρθω σε επαφή με τους συγκεκριμένους κινηματογραφιστές.

                          Είδα και το Gran Torino, το οποίο δε μου άφησε και τίποτα, αν και διασκέδασα πολύ όσο το έβλεπα. Οι ατάκες του Eastwood ήταν τέλειες, άπειρο γέλιο.

                          Όταν τελειώσει το αφιέρωμα ίσως γράψω δύο λόγια για την κάθε ταινία. Πάντως το "Εξολοθρευτής Άγγελος" αξίζει να το δει ο οποιοσδήποτε,

                          Comment


                          • Toν τελευταίο καιρό (aka την τελευταία βδομάδα) έχω δει τα εξής: 21, Burn After Reading, Madagascar 2, Hancock, Underworld: Rise Of The Lycans, 4 Rooms (για την ακρίβεια τα 2 πρώτα δωμάτια λόγω κούρασης - τα άλλα δύο έρχονται σύντομα) και το πολυδιαφημισμένο/πολυσυζητημένο Slumdog Millionaire.

                            Λίγα λόγια για τις παραπάνω ταινίες:

                            21:
                            το προτείνω ανεπιφύλακτα, αν και γνώριζα μεγάλο μέρος από την υπόθεση ήταν ιδιαίτερα απολαυστικό.

                            Burn After Reading:
                            τεράστια απογοήτευση, η χειρότερη εκ των παραπάνω (και πολλών περισσότερων ακόμη) ταινιών (γύρω στο 2/10 - 3.5/10 για μένα) δεδομένων των ηθοποιών και κυρίως του Brad (fanboy here) .Για τους σκηνοθέτες δεν μπορω να εκφέρω άποψη. Ωραία ιδέα, υπερβολικά άσχημη υλοποίηση.

                            4 Rooms:
                            επίσης απογοητευτικό μέχρι στιγμής: ok υπάρχει ένα κάποιο ιδιαίτερο/"σουρεάλ" στοιχείο όμως δεν μου άρεσε.

                            Slumdog Millionaire:
                            μια "ευχάριστη" ταινία, όχι τίποτα ιδιαίτερο όμως και σίγουρα overhyped για μένα. Εντάξει, είχε ωραία μουσική και τα παιδιά παίζουν πολύ καλά όμως μέχρι εκεί. Ιδιαίτερα εμφανής η ύπαρξη του όλου "αμερικάνικου feeling" και δομής (ελπίζω να καταλαβαίνετε τι εννοώ), καταλαβαίνει κανείς γιατί πήρε 8 Oscar. Ίσως εάν δεν είχα ακούσει τόσα να την έβλεπα με άλλο μάτι και να μου άρεσε πολύ περισσότερο.

                            Madagascar 2:
                            μου άρεσε πάρα πολύ (σε αντίθεση με το πρώτο). Πολύ γέλιο, μια επίσης καλή πρόταση εάν είστε σε κατάλληλο mood.

                            Για τα άλλα 2, δεν έχω να πω κάτι το ιδιαίτερο, κινούνται γύρω στο μέτριο.

                            Overall Conclusion: Δείτε το 21.
                            "All art is at once the surface and symbol. Those who go beneath the surface do so at their peril."

                            Comment


                            • Μία ταίνια που είδα πρόσφατα είναι το Hangover, την οποία προτίνω σε όσους γουστάρουν τα buddy comedies να την δουν οπωσδήποτε!! Η ταινία είναι must σας λέω!
                              sigpic

                              Comment


                              • Το είδα κι εγώ το Hangover, πολύ γέλιο. Α+


                                Comment

                                Working...
                                X