Announcement

Collapse
No announcement yet.

Τι dvd/ταινία είδατε σήμερα?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • μόλις το είδα και το καινούριο.Lloyd τι σου έλεγα;μια χαρά ταινία.αν και πολύ διαφορετική σε σημεία και τίγκα στα πρόσφατα χολυγουντιανά κλισέ.κατά τ'άλλα είχε πολλά στοιχεία που μου θύμισαν tomb raider,πιο πολλά απ'ότι τα προηγούμενα,και αυτό το μετράω στα θετικά.βέβαια το φινάλε ήταν κάπως καθώς και το μικρό πλοτ τουίστ αλλά και πάλι μια πολύ ωραία και ευχάριστη ταινία.και στην τελευταία σκηνή που λες τώρα θα γίνει η μλκ ευτυχώς το σώζουν.μιλάω για τη σκηνή με το καπέλο.
    εντάξει καλά τα έγραψα και μάλιστα χωρίς αποκαλύψεις.μια χαρά.
    Carpe diem

    Comment


    • Εντάξει, τι να πώ; Ή εγώ είμαι πολύ εκλεκτικός ή εσύ Indy-fanboy , ή απλά φταίει ότι η εντύπωση που μου κάνει μια ταινία οφείλεται στην συνολική εικόνα που θα μου αφήσει και ως εκ τούτου ακόμη και τα επί μέρους στοιχεία της ταινίας (και στη συγκεκριμένη περίπτωση οι εξωφρενικές υπερβολές) με επηρεάζουν (και στην συγκεκριμένη περίπτωση αρνητικά ). Χαίρομαι πάντως που σου άρεσε.

      Edit: Και όταν λέω υπερβολές, δεν αναφέρομαι στα πάμπολλα σημεία όπου η ταινία αψηφά την φυσική (όπως στο σημείο με την πυρίτιδα στην αρχή) που είναι φυσικό να υπάρχουν σε μια ταινία Indiana Jones αλλά για πολύ "χοντρά" σημεία όπως στο σημείο με τον οικισμό και φυσικά, το τέλος - που δυστυχώς εμπλέκεται στην κύρια πλοκή της ταινίας.
      "All art is at once the surface and symbol. Those who go beneath the surface do so at their peril."

      Comment


      • είναι καθαρά υποκειμενικό το θέμα... ;)
        Carpe diem

        Comment


        • Σπάνια βλέπω DVD ταινίες και έχω κόψει τo Cinema από την εμφάνιση του The Constant Gardener στις κινηματογραφικές αίθουσες αλλά χθες είπα να κάνω την εξαίρεση και να βάλω κάτι στο Xbo 360 να δουλέψει.

          Harry Potter and the Order of the Phoenix βλέποντάς την 2 φορές χθες

          Πρέπει να πω ότι ο θαυμασμός μου για το υποκριτικό ταλέντο των Gary Oldman, Jason Isaacs και Ralph Fiennes(ΗΘΟΠΟΙΑΡΕΣ) παραμένει μεγάλος ενώ για την μόλις ενήλικη Emmούλα δεν χρειάζεται να πω τίποτα.
          [/b]
          Σε βρισκω πολυ σωστο. Το μονο πραγμα που με χαλασε στη ταινια ηταν το μεγεθος της. Μου φανηκε οτι τελειωσε αρκετα γρηγορα, ηθελα περισσοτερο. Anyway αυτη και την 4η ταινια τις βλεπω με μεγαλη ευχαριστηση.
          Do a barrel roll!

          Comment


          • Μολις ειδα το "ΑΜΗΝ" του Κωστα Γαβρα.Πολυ δυνατη ταινια,οχι απο τεχνικης αποψης (σκηνοθεσια κι ερμηνειες δεν εχουν να πουν και πολλα) ομως ειναι ενα ευστοχο ντοκουμεντο πανω στα αισχη του ναζισμου και την μετριοπαθεια της καθολικης εκκλησιας απεναντι στις κτηνοδιες που διεπραχθησαν απεναντι στους Εβραιους.Κομματακι πιο αργη απο οτι θα επρεπε,χωρις να κουραζει ιδιαιτερα και σιγουρα εχει πραγματα να δωσει...
            <div align="center">

            "Strive For Improvement Through Every Day To Become The Best You Can"</div>

            Comment


            • μόλις είδα το Planet Terror.Γάμησε στεγνά.άπειρες δόσεις καλτίλας,ποζεριάς,σπλατεριάς και μαύρου χιούμορ.
              δείτε το ΟΛΟΙ ανεξαιρέτως.

              πριν από αυτό είδα και το superhero movie.αν περιμένεις κάτι της προκοπής θα ξενερώσεις.αν περιμένεις μια βλακεία θα σου αρέσει έστω και λίγο.από την αρχή ήξερα τι να περιμένω.απλά λόγω θεματολογίας και μόνο γούσταρα να το δω.τζάμπα ήταν άλλωστε
              Carpe diem

              Comment


              • Σε τρεις μερες ειδα ολα τα επεισοδια του Neon Genesis EVANGELION και εχω μεινει αναυδος...πραγματικα ΜΕΓΑΛΕΙΩΔΕΣ&#33;Ειλικρινα,δεν υπαρχουν λογια για να περιγραψω ποσο με συγκλονισε,ποσα μου προσεφερε και ποσο με προβληματισε.Ξεκινα δυνατα,προχωρα ισορροπημενα,κλιμακωνεται κι αποθεωνεται μπροστα στα ματια του αποσβολωμενου θεατη.Μια φιλοσοφικη αναζητηση με απειρες διακλαδωσεις προκαλει τον (σκεπτομενο παντα) παρατηρητη να αναρωτηθει χιλιαδες πραγματα για τον ιδιο και για τον κοσμο γενικοτερα...ειχα να νιωσω τοσο σοκαρισμενος απο οταν ακουσα (και διαβασα τους στιχους) του Operation:Mindcrime για πρωτη φορα...καντε ολοι μια χαρη στον εαυτο σας και δειτε το,οχι,ΚΑΤΑΒΡΟΧΘΙΣΤΕ το&#33;Ακομα κι αν καποιος δε καταλαβει τα παντα (χρειαζεται τεραστιο ευρος εγκυκλοπαιδικων γνωσεων για κατι τετοιο,η αληθεια να λεγεται) σιγουρα θα εχει κερδισει παρα πολλα...και μην αφησετε να σας ξεγελασει η φαινομενικα χιλιοειπωμενη αρχικη υποθεση...το NGE ειναι ενα απο τα πιο ψαγμενα και φιλοσοφημενα δημιουργηματα της τεχνης στην οποια υπαγεται που θα εχετε ποτε την ευκαιρια να δειτε...νιωθω ειλικρινα υποχρεος και ευγνωμων απεναντι στους δημιουργους του και ειδικα απεναντι στον εμπνευστη του,Hideaki Anno,του οποιου το προσωπικο ταξιδι της δημιουργιας τον εφερε αντιμετωπο με πολλα προβληματα,καποια εκ των οποιων ειναι γνωστα και στο ευρυτερο κοινο...ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ&#33;&#33;&#33;
                <div align="center">

                "Strive For Improvement Through Every Day To Become The Best You Can"</div>

                Comment


                • 3η φορά "Suspiria" και 4η το "Nightmare Before Christams"

                  epic super imba hyper &#33;&#33;&#33;&#33;&#33;
                  "...You can have all the faith you want in spirits, and the afterlife, and heaven and hell, but when it comes to this world, don't be an idiot. Cause you can tell me you put your faith in God to put you through the day, but when it comes time to cross the road, i know you look both ways..."

                  Comment


                  • Σε τρεις μερες ειδα ολα τα επεισοδια του Neon Genesis EVANGELION και εχω μεινει αναυδος...πραγματικα ΜΕΓΑΛΕΙΩΔΕΣ&#33;Ειλικρινα,δεν υπαρχουν λογια για να περιγραψω ποσο με συγκλονισε,ποσα μου προσεφερε και ποσο με προβληματισε.Ξεκινα δυνατα,προχωρα ισορροπημενα,κλιμακωνεται κι αποθεωνεται μπροστα στα ματια του αποσβολωμενου θεατη.Μια φιλοσοφικη αναζητηση με απειρες διακλαδωσεις προκαλει τον (σκεπτομενο παντα) παρατηρητη να αναρωτηθει χιλιαδες πραγματα για τον ιδιο και για τον κοσμο γενικοτερα...ειχα να νιωσω τοσο σοκαρισμενος απο οταν ακουσα (και διαβασα τους στιχους) του Operation:Mindcrime για πρωτη φορα...καντε ολοι μια χαρη στον εαυτο σας και δειτε το,οχι,ΚΑΤΑΒΡΟΧΘΙΣΤΕ το&#33;Ακομα κι αν καποιος δε καταλαβει τα παντα (χρειαζεται τεραστιο ευρος εγκυκλοπαιδικων γνωσεων για κατι τετοιο,η αληθεια να λεγεται) σιγουρα θα εχει κερδισει παρα πολλα...και μην αφησετε να σας ξεγελασει η φαινομενικα χιλιοειπωμενη αρχικη υποθεση...το NGE ειναι ενα απο τα πιο ψαγμενα και φιλοσοφημενα δημιουργηματα της τεχνης στην οποια υπαγεται που θα εχετε ποτε την ευκαιρια να δειτε...νιωθω ειλικρινα υποχρεος και ευγνωμων απεναντι στους δημιουργους του και ειδικα απεναντι στον εμπνευστη του,Hideaki Anno,του οποιου το προσωπικο ταξιδι της δημιουργιας τον εφερε αντιμετωπο με πολλα προβληματα,καποια εκ των οποιων ειναι γνωστα και στο ευρυτερο κοινο...ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ&#33;&#33;&#33;
                    [/b]

                    torrent please. you baked me.
                    My blog:Doppel&#39;s Den

                    Comment


                    • Ενα search ειναι σε sites οπως isohunt.com ή torrentz.com ...

                      Κατα τ&#39; αλλα χαιρομαι Fioth για το πως εκφραζεσαι, σιγουρα το χαρηκες και μαλιστα με το παραπανω. Οντως πολυ ξεχωριστη εμπειρια.

                      Παντως για οσους σκοπευουν να το δουν τωρα πρωτη φορα να ξερουν τουλαχιστον πως τωρα βγαινει σε 4 μερη το Rebuild of Evangelion, το οποιο εξιστορει την ιδια ιστορια με ενα διαφορετικο τελος σε 4 "τηλεταινιες" αντι για 26 επεισοδια που εχει το original nge (+ τα End of Evangelion / Death and Rebirth).

                      Για την ωρα εχει βγει μονο το 1ο μερος, το Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone.

                      Συνεχεια στο θεμα για anime περι NGE και των σχετικων.

                      Comment


                      • Ειδα χτες το Indiana Jones 4 και το λατρεψα. Ενταξει το σχετικο plot twist στο τελος ηταν ...οκ..., αλλα γενικα ολες αυτες οι υπερβολες της ταινιας με κερδισαν. Μα ποσο πιο περιπετιωδες, cool και χαβαλετζιδικο μπορουσε να γινει

                        Η Γκαλαντριελ ειναι μια ρωσιδα με σπαθι wtf
                        My blog:Doppel&#39;s Den

                        Comment


                        • Eida to "There Will Be Blood" ... Pera apo tin ermineia tou Daniel Day Lewis, to ergo auto einai metriotato kai polles fores katanta vareto .. Ena apo ta pio overrated erga pou exoun kikloforisei ta teleutaia xronia imo ...



                          Comment


                          • Σήμερα (και σχεδόν κάθε Τρίτη) έχεις στις 24:00 στην ΕΤ1 ταινίες μικρού μήκους ελληνικής παραγωγής. Το πρόγραμμα λέγεται "Νέες ελπίδες" και το σημερινό θέμα είναι "Ξένοι μετανάστες στην Ελλάδα". Είδα την εκπομπή της προ-προηγούμενης τρίτης (την προηγούμενη δεν είχε), με θέμα "Ιστορίες έρωτα και ενηλικίωσης" και μου άρεσε πάρα πολύ. Τέτοιες εκπομπές αξίζουν πάρα πολύ, κυρίως γιατί δείχνουν το που βαδίζει ο Ελληνικός κινηματογράφος και προσφέρουν αυτό που δεν μπορούμε να δούμε στις αίθουσες. Εγώ, προσωπικά, τα κυνηγώ αυτά και μάλιστα τα γράφω (ελέω αρχείου) από την τηλεόραση.

                            Comment


                            • Μολις ειδα το Sweeney Todd.Kinky stuff,το ακριβως αντιθετο απο την προηγουμενη ταινια του κ.Burton.Στιγμες-στιγμες σοκαρει με το περιεχομενο του και ειναι γεματο κυνισμο και μαυρο humour.Δειτει το αν σας αρεσει το ειδος (musical) ή αν θελετε επι τελους να μαθετε απο που προερχεται το πιτογυρο .
                              <div align="center">

                              "Strive For Improvement Through Every Day To Become The Best You Can"</div>

                              Comment


                              • Κυνισμό; Δε θα το έλεγα, η ταινία κάθε άλλο παρά κυνική είναι. Η φιλοσοφία του κυνισμού είναι τελείως άσχετη με τον όρο που έχει αποκτήσει η έννοια τη σήμερον ημέρα.

                                Ο κυνισμός σήμερα χρησιμοποιείται για να εκφράσει την αναισθησία και, πολλές φορές, την ωμή αντίλληψη για κάποια πράγματα. Σα φιλοσοφικό ρεύμα ξεκίνησε από τον Αντισθένη και αναφέρεται στη λιτότητα που χρειάζεται κάποιος για να αποκτήσει την πραγματική ευτυχία, τελείως στερημένος από οτιδήποτε περιττό. Ουσιαστικά αντιμάχεται τον υλισμό και οτιδήποτε παροδικό, ενώ είναι έντονος "υπέρμαχος" των βασικών για την επιβίωση (άρα και ευτυχία) πραγμάτων. Ο Διογένης (και για το τέλος της ιστορίας) ζούσε σε ένα πιθάρι. Όταν τον είδε ο Μ.Αλέξανδρος, τον ρώτησε τι θα ήθελε από την ζωή και αυτός του απάντησε απλώς να παραμερίσει γιατί του έκρυβε τον ήλιο.

                                /offtopic

                                Comment

                                Working...
                                X