Announcement

Collapse
No announcement yet.

Τι dvd/ταινία είδατε σήμερα?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Εξαιρώντας το sound vision (που κάλλιστα θα μπορούσε να ήταν σαν thermal vision σε άλλη ταινία) δεν βλέπω τίποτα το batmanίστικο.

    Το ότι βασίζεται στο planning του χώρου συνδυάζοντας ταχύτητα, rappeling, stealth και σκακιστικές τακτικές
    (δλδ να είσαι μια κίνηση στο μυαλό σου ήδη μπροστά από τον αντίπαλο - βλέπε σκηνή που ενώ τον ακινητοποιούν έχει δέσει ήδη τους swat και τους κάνει pendulum orgy) για να εξουδετερώσει όλους τους swat και τους "επιστήμονες" ταυτόχρονα. Ξέρεις. Intelligence over raw muscle powah.

    @The Cursed εμένα μου φάνηκε σαν ένας τρόπος να περάσεις ότι οποιοσδήποτε αντιτίθεται σε αυτό το σύστημα είναι αναγκαστικά Bane - χρησιμοποιεί πολλές ομοιότητες με real life counterparts στον τρόπο που παρουσιάζειται (occupy wall street, anonymus), και άσε δε που στο τέλος πήρα το μήνυμα "η αστυνομία είναι μία". Δε μπορώ γμτ να το αναπτύξω καλά...

    Originally posted by Raf
    Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

    Comment


    • Haha, 9gag πριν λιγο

      Originally posted by Raf
      Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

      Comment


      • Originally posted by Somari View Post
        @The Cursed εμένα μου φάνηκε σαν ένας τρόπος να περάσεις ότι οποιοσδήποτε αντιτίθεται σε αυτό το σύστημα είναι αναγκαστικά Bane
        Πάντως αυτό (αν το καταλαβαίνω καλά) ίσα - ίσα, είναι η επιτομή του πολιτικά ορθού.
        "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

        Comment


        • Ειναι πολιτικα ορθο οτι αν αντιτιθεσαι στο συστημα εισαι Bane?

          BTW η σκηνη με την αστυνομια στο τελος ηταν λιγο αστεια imo... Χριζει αναλυσης βεβαια αλλα λεω τι μου ηρθε σαν πρωτη σκεψη.

          Comment


          • Symfwnw me ton Somari gia akomh mia fora.
            Diafwnw ligo me to 9gag epeidh enas kalos detective mpoei na parei plhrofories kai apo anakrish.
            To thema einai oti den yphrxe analysh stoixeiwn kai entaksei me ton Joker alla tha mporouse na valei alla pragmata stis alles tainies.

            Xreiazomaste mia kalh tainia me ton Riddler, an ginei swsta tha einai POLY kalh tainia.
            "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
            But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
            Kindred, this blade and I.
            "

            "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
            Greek Gaming Videos
            Greek Final Fantasy Forum

            Comment


            • Δεν έχω δει τη ταινία ακόμη αλλά υποψιάζομαι πως η ιδέα που λες πως περνάει η ταινία θα την ονόμαζαν πράγματι "πολιτικά ορθή" και όχι το αντίθετο.

              Comment


              • Ε, οκ, τοτε να το θέσω αλλιώς -- για την δική μου αντίληψη των πραγμάτων ήταν politically incorrect
                Originally posted by Raf
                Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                Comment


                • Πάντως και στο rises πήγε να παίξει με stealth-gadgets αλλά δεν του βγήκε στον Bane.
                   
                  ο οποίος είπε την ατακάρα "εσύ αγκάλιασες το σκοτάδι, εγώ όμως γεννήθηκα σ' αυτό" και τον έδειρε.

                  Πιο πριν τα είχε χρησιμοποιήσει στους απλούς thugs.
                   
                  Γούσταρα που ένας thug τον έβλεπε σε διαφορετική θέση, όλο και πιο κοντά του κάθε φορά που πυροβόλαγε και φωτιζόταν ο χώρος

                  Όλα αυτά όμως ίσα για μερικά δευτερόλεπτα, αφήνοντας ανικανοποίητο ένα fan αυτού του στυλ.

                  Εμένα δε με χάλασε πάντως γιατί είμαι fan του στςςς στςςς.
                  The illusion of free will is an illusion.

                  Comment


                  • Δε νομίζω πως περνούσε αυτό το μήνυμα Σόμαρη. Ίσως επιφανειακά.
                    Στην ουσία αυτό που έλεγε είναι να είσαι σκεπτικός σε όσους παρουσιάζονται ως μεσσίες. Τουλάχιστον εγώ αυτό κατάλαβα...

                    Αν θες Μπάτμαν και σκιές βλέπεις τα Μπάτμαν του Μπάρτον, απλά πράγματα. Ο Νόλαν διάλεξε ως χαρακτήρα το Μπάτμαν για τις ταινίες του επειδή είναι δαιμόνιος, ξέρει πολεμικές τέχνες και είναι πλούσιος. Άλλωστε με το μέγεθος που παίρνουν οι καταστάσεις στη δεύτερη και κυρίως την τρίτη ταινία το stealth δεν κολλούσε σεναριακά.

                    Θα ήθελα και γω ταινία με τον Riddler αλλά στην παρούσα τριλογία δε θα ταίριαζε ως συνέχεια. Θα ταίριαζε πολύ περισσότερο ως πρώτη ταινία της τριλογίας.
                    Originally posted by Squall Leonhart
                    I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                    Originally posted by 丹野
                    Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                    Originally posted by Ryu_gr
                    υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                    Comment


                    • Άλλωστε με το μέγεθος που παίρνουν οι καταστάσεις στη δεύτερη και κυρίως την τρίτη ταινία το stealth δεν κολλούσε σεναριακά.
                      Mα όπως ξαναείπα, το TDK είχε 2 αρκετά μεγάλες stealth σκηνές. Κίνα + SWAT

                      Μπάτμαν για τις ταινίες του επειδή είναι δαιμόνιος, ξέρει πολεμικές τέχνες και είναι πλούσιος.
                      Mακάρι να το 'βλεπα στο TDKR. Αν είδες και αυτό μου έλειψε. Όχι λύνω την υπόθεση με ξύλο, αλλά πηγαίνοντας στην batcave, αναλύοντας στοιχεία, κλπ...

                      Eπίσης RIDDLER είχε το Nolanverse, δε ξέρω αν έχετε δει αυτή τη deleted scene του TDK


                      Originally posted by Raf
                      Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                      Comment


                      • Εξαιρετικές ταινίες τα Batman του Nolan. Μπορούμε να λέμε, για οποιαδήποτε μεταφορά από comic, πως θα θέλαμε να βλέπαμε κάποια πράγματα αλλιώς, ξεχνώντας όμως πως η ερμηνεία του Nolan στο σύμπαν του Batman οικοδομήθηκε με ένα συγκεκριμένο σκεπτικό και αν κάτι μικρό άλλαζε τότε θα είχαμε να κάνουμε με ένα πολύ διαφορετικό αποτέλεσμα.

                        Comment


                        • Giati oxi?
                          Ra's al ghul prwtos
                          Riddler defteros
                          Joker to telos ths trilogias

                          Kai afinw kai xwro gia mia poly kalh tainia me Scarecrow pou exei trelo potential kai o Nolan ton ekane kobarso tou kerata.

                          Tha to protimousa etsi, den sympathousa kai synexizw na mhn sympathw to Bane oso tainiara kai na einai to trito.
                          Diavase to Batman "Hush" an den to exeis kanei, den einai Nolan alla emena einai einai apo tis agaphmenes mou istories Batman.

                          BTW Ryu protimw thn ataka pou eipe o Batman ston Owlman:
                          "We've both looked into the abyss.... but when it looked back at us.... you blinked!!"

                          Gia na mhn parekshgithw den lew pws oi tainies tou Nolan den maresan (avrio tha dw to TDKR) to antitheto einai kai gamw tis tainies, alla thelw na dw kati allo apo Batman pleon, kati pou den ekane o Nolan se toso megalo vathmo.
                          "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                          But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                          Kindred, this blade and I.
                          "

                          "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                          Greek Gaming Videos
                          Greek Final Fantasy Forum

                          Comment


                          • http://9gag.com/gag/5149927
                            Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

                            Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

                            Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

                            Comment


                            • Merika posts poio panw re Titus
                              "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                              But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                              Kindred, this blade and I.
                              "

                              "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                              Greek Gaming Videos
                              Greek Final Fantasy Forum

                              Comment


                              • Έχει μπει ήδη
                                Πριν λίγες μέρες είχα δει και το usual suspects για το οποίο είχες ρίξει μέγα spoiler πριν κάτι χρόνια αλλά ευτυχώς είχα ξεχάσει τι είχες γράψει

                                Comment

                                Working...
                                X