Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μουσική: Τί ακούτε αυτό τον καιρό;

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Μόνο εγώ είμαι ή υπάρχουν και άλλοι ανώμαλοι που γουστάρουν γρηγοριανους ψαλμους;;;

    Originally posted by Raf
    Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

    Comment


    • Υπάρχουν, υπάρχουν... ;)
      "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

      Comment


      • Μόνο εγώ είμαι ή υπάρχουν και άλλοι ανώμαλοι που γουστάρουν γρηγοριανους ψαλμους;;;
        Βρες μια εκκλησία με καλούς ψάλτες και κάνε το κέφι σου.
        Προφανώς τη βρίσκουν κι άλλοι. Δε νομίζω πως γράφτηκε για να μην αρέσει σε κανέναν.
        Originally posted by Squall Leonhart
        I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
        Originally posted by 丹野
        Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
        Originally posted by Ryu_gr
        υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

        Comment


        • Είμαι χειρότερος από εσένα, έχω ακούσει ολόκληρες λειτουργίες σε καθεδρικούς (το τιμημένο York minster, τον St Patrick's Cathedral στο Δουβλίνο και τον St Paul's Cathedral στο Λονδίνο) και μου άρεσαν πάρα πολύ σαν εμπειρία και ατμόσφαιρα. Υποθέτω πως το πολύ το "κύριε ελέησον" και το λιβάνι το βαριέσαι κάποια στιγμή και θες κάτι διαφορετικό. Η όλη ατμόσφαιρα με τη χορωδία, το εκκλησιαστικό όργανο και τους ψαλμούς είναι κάτι που δεν περιγράφεται εύκολα, ενώ σε εμάς λόγω της μουσικής που δεν την έχουμε στην εκκλησιαστική μας παράδοση φαίνεται ακόμα πιο έντονα.

          Αχρείαστο disclaimer - είμαι αγνωστικιστής και στην εκκλησία πάω σε γάμους, βαφτίσια και την Ανάσταση
          Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

          Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

          Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

          Comment


          • Savatage- Handful of Rain. Πολυ όμορφος δίσκος δεν το περίμενα πως θα έτρωγα τέτοιο κόλλημα μετά από τόσα χρόνια.


            Necros Christos- Doom of the Occult. Πολύ ενδιαφέρων δίσκος black/death. Καμμία σχέση με Deathspell Omega όσον αφορά το στυλ, πολύ πιο προσβάσιμος αλλά και πιο old school.
            «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

            Comment


            • Τις τελευταίες μέρες κάνω μια συγκριτική ανάλυση ανάμεσα σε αυτά τα δύο...







              Είναι από τις λίγες φορές κατά την ταπεινή μου γνώμη που μια διασκευή είναι τόσο διακριτή από το πρωτότυπο, χωρίς να το ανταγωνίζεται και να βάζει τον ακροατή σε διαδκασία άμεσης σύγκρισης. Η εκτέλεση των Led Zeppelin είναι...αυτή που είναι, απλά, πανέμορφη, αξεπέραστη και νομίζεις πως περικλείει το νόημα του σύμπαντος. Η εκτέλεση των Tool είναι πιο αγωνιώδης, βίαιη και με στιγμές τρομερής έντασης, ενώ μου αρέσει πολύ το πώς παίζει με το βασικό ρυθμό - ειδικά προς το τέλος μοιάζει να πρόκειται για άλλο κομμάτι.
              Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

              Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

              Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

              Comment


              • Dire Straits του 1978 στο ομώνυμο και Brothers in Arms του 1985.
                Ο πρώτος τους δίσκος ακολουθεί μία φλατ ροκ-εν-ρολ λογική και πλημμυρίζει από τη κιθάρα του Knopfler. Στο Sultans of Swing βρίσκω δε ένα από τα αγαπημένα μου σόλο.
                Το Brothers in Arms δείχνει μεγάλη εξέλιξη στο ύφος, ένας πολυσυλλεκτικός δίσκος αφού συνδυάζει ήχους πολλών καταγωγών και διαθέσεων. Πολλές αναγνωρίσιμες μελωδίες (Your Latest Trick, A Walk in Life) και το ομώνυμο έπος που κλείνει το κύκλο.

                Comment


                • Περνάω μια brit pop φάση αυτές τις μέρες, οπότε η playlist μου αποτελείται από τους παρακάτω κυρίους...








                  Αλλά αν θέλω αλλαγή κλίματος πετάω και το Postmortem από Slayer ενδιάμεσα, για λόγους που φοβάμαι να αναζητήσω.
                  Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

                  Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

                  Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

                  Comment


                  • Originally posted by Raf
                    Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                    Comment




                    • There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
                      Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

                      Comment


                      • Ένα για το Burai!



                        Που μάλλον είναι ελαφρώς απογοητευμένος από τα πράματα για να κάθεται να ακούει Άσιμο εκεί στα ξένα ;)

                        Το κομμάτι είναι από το τελευταίο επεισόδιο της δεύτερης σαιζόν του The Wire.
                        Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

                        Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

                        Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

                        Comment


                        • Xε, χε δε λέω ό,τι είναι και το καλύτερο εδώ. Αλλά βλέπω τι γίνεται πίσω, τι μου λένε και οι δικοί μου όποτε μιλάμε και χθες κάπου έφτασα στο αμήν...

                          Τέλος πάντων, ας βάλω κι εγώ τι ακούω τον τελευταίο καιρό.


                          ενώ με έχει πιάσει και μια οξεία "φιλκολίανσις" και ακούω το face value ξανά και ξανά. Αυτό το The roof is leaking είναι μεγάλο κομμάτι.


                          EDIT:
                          Κι ένα που βρήκα χαμένο σε έναν φάκελο στο PC... Τι κομματάρα που να με πάρει. Ακόμη να αξιωθώ να αγοράσω το Minstrel in the gallery
                          «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                          Comment


                          • Ρε ποιος phil??Μόνο ο Peter!!!!!

                            Πάντως το επόμενο κλιπάκι δεν πρέπει να λείπει από κανένα Videogames forum....

                            Oldschool, Nes, Final Fantasy ολα είναι εκεί!!

                            Comment




                            • 'Η αλλιως τι παιρνεις εαν βαλεις τα καλα στοιχεια των Sabbath με τα καλα στοιχεια των Pink Floyd και την ταινια V for Vendetta.

                              Ανετα οτι καλυτερο εχω ακουσει μετα τους Tool. Και καλυτεροι μαλιστα. Επος δισκος, επος ολοκληρωτικο.
                              :tanno:Κωστας Χατζαροπουλος:tanno:

                              Comment


                              • Van Morrison, Astral Weeks



                                Lou Reed, The Bells



                                Επίσης Scorpions - Fly to the Rainbow, Queen - Jazz, Nico - The Marble Index, Johny Winter - Second Winter, Blue Oyster Cult - Agents of Fortune, Witchcraft - Witchcraft, Lake of Tears - A Crimson Cosmos κι άλλα.

                                Όμως πάντα ακούω Rory Gallagher οπότε...

                                Comment

                                Working...
                                X