Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μουσική: Τί ακούτε αυτό τον καιρό;

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #91
    ο κολλητός μου ξεκίνησε με darkthrone lol
    Carpe diem

    Comment


    • #92
      Δε με ενδιαφέρει τι έκανε ο κολλητός σου, εγώ το έριξα στους...

      Gogol Bordello - Start wearing purple Gypsy punk από τη Νέα Υόρκη με πολλές πολλές προοπτικές...

      http://www.youtube.com/watch?v=p_81l4DXlwM
      Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

      Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

      Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

      Comment


      • #93
        Γενικότερα, συνηθίζω να ακούω μουσική υπό την "μορφή" δισκογραφιών συγκροτημάτων τα οποία δεν έχω ξανακούσει, κάνοντας ευχάριστα διαλείμματα με αγαπημένα μου κομμάτια. Έτσι λοιπόν, τον τελευταίο καιρό ακούω ως επί το πλείστον Tristania (ατμοσφαιρικότατη μπάντα, συστήνω ανεπιφύλακτα το Illumination), Elvenking (κλασσική ευχάριστη power metal μπάντα χωρίς τίποτε το ιδιαίτερο) τους οποίους και δεν είχα ξανακούσει και για κάποιον περίεργο λόγο Metallica (μάλλον είχα μήνες να ακούσω και μου έλλειψαν ) καθώς και Pain Of Salvation (χωρίς λόγια).
        "All art is at once the surface and symbol. Those who go beneath the surface do so at their peril."

        Comment


        • #94
          εγώ αυτόν τον καιρό λιώνω για πολλοστή φορά το Tenth Dimension του Blaze Bayley. B) B) B)
          Τίτε οι gogol bourdello πρέπει να τα σπάνε ανελέητα έτσι;και δες το προηγούμενο ποστ του προήγουμενου ποστ μου. ;)
          Carpe diem

          Comment


          • #95
            Τις τελευταίες μέρες ακούω το Precambrian των The Ocean. Πολυ καλό album σίγουρα στο top10 της προηγούμενης χρονιάς. Το πρώτο cd δεν μου άρεσε και τόσο πολύ, imho είχε αρκετές καλές στιγμές αλλά και κάπoιες μέτριες (π.χ το Hadean), δεν πολυακούω ,βέβαια, και πολύ αυτό το είδος(π.χ. Mastodon, Dillinger Escape Plan). Το δεύτερο cd όμως, που είναι και πιο experimental, μου άρεσε πάρα πολύ. Πολύ ωραίες αλλαγές μεταξύ των πιο ήρεμων κομματιών με το πιάνο και τα άλλα όργανα όπως βιολί και των μερών με τα death vocals. Το album πρέπει να ακουστεί ολόκληρο αφού έχει
            κομμάτια που δένουν πάρα πολύ καλά μεταξύ τους αλλά δεν ακούγονται μόνα του με εξαίρεση το Rhyacian, κυρίως, και 1-2 άλλων.Άλλωστε όπως λένε και στο βιβλιαράκι δεν είχαν σκοπό τη δημιουργία μίας συλλογής τραγουδιών αλλά ενός ολοκληρωμένου album. Πολύ καλό και το artwork της συσκευασίας αλλά στο 2ο βιβλιαράκι σου βγαίνουν τα μάτια
            για να διαβάσεις τους στίχους του Νίτσε(!) και Μποντλαίρ(!), αφού έιναι γιαλυστερό μαύρο τυπωμένο σε μαύρο(!!!).

            Ένα 8-8,5 χαλαρά από μένα! Αξίζει να του δώσετε μια ευκαιρία!

            Comment


            • #96
              Τις τελευταίες μέρες ακούω το Precambrian των The Ocean.
              Ένα 8-8,5 χαλαρά από μένα! Αξίζει να του δώσετε μια ευκαιρία!
              [/b]

              Για μένα είναι στις άμεσες αγορές μου, ενόψει και μάλιστα της εμφάνισης τους στην Αθήνα..
              Αν και, αν μου επιτρέπεις, δεν έχουν τόσες ομοιότητηες με Dillinger Εscape Plan, που εγώ θα τους κατέταζα ώς MathCore, έστω και avantgarde...


              edit: Όσοι ξέρουν ποιο είναι το Πάθος των Εραστών και ακόμα τριγυρίζουν αναλογιζόμενοι για το αν ο Βella Lugosi είναι νεκρός η απλά απέθαντος, νομίζω θα χαρούν με αυτό το νέο..http://www.avopolis.gr/news/default.asp?ID=11547
              Nintendo must have created a virtual Eternal Darkness game that has engorged reality. The sanity meter right now is maxed out x 10000 so we're experiencing some weird stuff.

              Let's just all say the magic words and go back to reality.

              THIS CAN'T BE HAPPENING!!!!!

              Comment


              • #97
                Αν και, αν μου επιτρέπεις, δεν έχουν τόσες ομοιότητηες με Dillinger Εscape Plan, που εγώ θα τους κατέταζα ώς MathCore, έστω και avantgarde...
                [/b]
                Το δεύτερο cd δεν έχει φυσικά καμία σχέση με dillinger escape plan, αλλά το πρώτο πιστεύω πως έχει μερικά παρόμοια στοιχεία. Δεν έχω όμως πολυακούσει τους dep οπότε δεν μπορώ να πω με σιγουριά . Τέλος πάντων, σημασία δεν έχει αν ψιλομοιάζει το πρώτο cd του album ή όχι. Αυτό που έχει σημασία είναι ότι το Precambrian είναι must buy album.

                Comment


                • #98
                  εγω το ξαναριξα στο Punk τις τελευταιες μερες, ετσι εκτος απο Πανουση που συνηθιζω να ακουω τουλαχιστον μια φορα τη μερα, ακουω παλι τους θεους Νεκρους Μπακογιαννηδες και Χαοτικο Τελος, και τους δυο μπορειτε να τους βρειτε και να κατεβασετε τα παντα απο εδω http://www.punk.gr

                  Comment


                  • #99
                    Μιας και αναφερατε τους Dillinger Escape Plan προτεινετε μου καποιο κομματι να δω τι λενε... Εχω ακουσει αρκετα γι αυτους, αλλα δεν ετυχε ακομα να ασχοληθω.

                    Επισης, οντως οι Bauhaus επιτελους επιστρεφουν αν και δε ξερω τι να περιμενω τοσα χρονια μετα.
                    Οπως και να χει η φωνη του Murphy ελπιζω να διατηρειται ακομα στα γνωριμα standards.

                    Καπου διαβασα παντως πως ερχεται ο Nick Cave με τους Bad seeds 6&7/6 Θεσσαλονικη και Αθηνα.
                    Επισης αναμενεται και η Marianne Faithful 13 και 14 Μαρτιου.

                    Πολυ μεγαλα ονοματα, για οσους ενδιαφερονται τουλαχιστον.

                    Οσο για το τι ακουω, το ριξα στα ελαφρια ακουσματα γιατι συνηθως ακουω κατι σχετικα ηρεμο αυτες τις μερες οσο διαβαζω...
                    Ενδιαφερουσα η ενασχοληση με τον DJ Shadow - καμια σχεση με typical DJs... ο τυπος μου εκανε εντυπωση - ειναι πολυ μπροστα στις ιδεες του.

                    Comment


                    • ριξε μια ματια εδω http://www.myspace.com/dillingerescapeplan και αμα θελεις κι αλλα, κανε ενα search στο myspace.com υπαρχουν περισσοτερα profiles με μουσικη σιγουρα.


                      επισης οι Children Of Bodom επιστρεφουν με νεο δισκο φετος...



                      Tracklist:

                      01. Hellhounds On My Trail
                      02. Blooddrunk
                      03. LoBodomy
                      04. One Day You Will Cry
                      05. Smile Pretty For The Devil
                      06. Tie My Rope
                      07. Done With Everything, Die For Nothing
                      08. Banned From Heaven
                      09. Roadkill Morning


                      Release dates:

                      09.04.2008 Finland & Japan
                      11.04.2008 Germany
                      14.04.2008 Europe
                      15.04.2008 USA


                      στο http://www.myspace.com/childrenofbodom μπορειτε να ακουσετε το track 8.

                      Comment


                      • Ενδιαφερουσα η ενασχοληση με τον DJ Shadow - καμια σχεση με typical DJs... ο τυπος μου εκανε εντυπωση - ειναι πολυ μπροστα στις ιδεες του.[/b]
                        Mongrel...Meets his maker ;) B)

                        Όσοι ξέρουν ποιο είναι το Πάθος των Εραστών και ακόμα τριγυρίζουν αναλογιζόμενοι για το αν ο Βella Lugosi είναι νεκρός η απλά απέθαντος [...][/b]
                        Bella Lugosi is not dead, he is undead, undead, undead...

                        Παραδόξως, αυτό τον καιρό δεν ακούω τίποτα. Ή, μάλλον, το έριξα στον Tom Waits και το δίσκο του Rain Dogs...

                        Singapore
                        http://www.youtube.com/watch?v=T_OiO_OHc6s

                        Walking Spanish
                        http://www.youtube.com/watch?v=TzMgAIpGiIw

                        Jockey full of Bourbon
                        http://www.youtube.com/watch?v=vFtdBEM2AnY

                        Rain Dogs
                        http://www.youtube.com/watch?v=Xzp5hdO4deQ
                        Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

                        Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

                        Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

                        Comment


                        • ανελεπως
                          metallica
                          dream theater
                          slayer
                          I like walking in the rain cause noone can see my crying

                          Comment


                          • ανελεπως
                            metallica[/b]
                            Τέτοια ν' ακούω... B)
                            "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

                            Comment


                            • ...ακομα δεν πεθαναν αυτοι;...

                              O Dj Shadow ειναι μεσα στην πενταδα των κορυφαιων Original Djs του κοσμου (για σενα που δεν σκαμπαζεις Χριστο απο μουσικη, original ειναι οι Djs οι οποιοι δημιουργουν δικια τους μουσικη και δεν παιζουν μονο τραγουδακια στα ραδιοφωνα και στα κλαμπακια. Επισης original dj ειναι καποιος ο οποιος δημιουργει την δικια του μουσικη χρησιμοποιοντας και κομματια αλλων καλυτεχνων αλλα και συνθετοντας την δικια του κατασταση. Γκεγκε; ).

                              Ειδικα το Six Days Remix που εχει κανει μαζι με τον Mos Def ειναι τουλαχιστον απιστευτο κομματι...
                              :tanno:Κωστας Χατζαροπουλος:tanno:

                              Comment


                              • Τώρα τελευταία έχω φάει κόλλιμα με τα παλιά rock-άκια. AC/DC, Led Zepellin ποιο συγκεκριμένα. Αυτό θα το διαπιστώσετε και όσοι με έχετε στο MSN απο το pm μου.
                                "to katarameno mixanima de deixnei ti photo... axristi eparxia, den vazan perysi kai mia fwtia se ayto to net cafe na ta pernan ola kainouria grrrr"

                                by Fyge 114 Amaliada edition

                                "Εγώ όμως και μόνο που πατάω goombas με το Mario αφηνιάζω! "

                                by Chaoscrow

                                Comment

                                Working...
                                X