Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μουσική: Τί ακούτε αυτό τον καιρό;

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    κι απ' ότι είδα ξέρεις και για άλλα είδη μουσικής πέρα από μεταλ...ωραίος!
    Carpe diem

    Comment


    • #77
      μα ναι δεν ακουω μονο black metal και γενικα metal, ακουω και hardcore rap κυριως απο ελλαδα αλλα και λιγο απο γαλλια
      (κι απο εξωτερικο εννοειτε) και μαζι με αυτο και λιγο horrorcore, terror ebm και dark electro, uplifting και psychedelic trance, speedcore και gabber και γενικα τα παντα εκτος απο τα ελληνικα τυπου Βισση / Βανδη / Κοκκινου οπως εχω ξαναναφερει.
      και να φανταστεις οτι αργησα να ξεκινησω να ψαχνωμε με τη μουσικη...

      Comment


      • #78
        μια που οι In Flames ανακοίνωσαν τον τίτλο και το artwork του νέου άλμπουμ (το εξώφυλλο δεν μ'άρεσε παρεμπιπτόντως), έβαλα ξανά στο repeat το Jester Race για να θυμηθώ τα παλιά και πολύ συγκινήθηκα και μετά έβαλα και το metaphor από το Reroute to remain και ξανασυγκινήθηκα και με έπιασαν τα κλάμματα..

        Ρισπέκτ επίσης στους Καραγιάννη-Γιοβανίτη που αναφέρατε, από δαύτους έμαθα τους Arcturus, Ulver και Dodheimsgard.
        gently hold our heads,
        gently hold our heads on high

        Comment


        • #79
          Δεν το ειδα το εξωφυλλο, αμα μπορεις βαλτο. Αλλα κλασικοι In Flames καταταλλα, καθε χρονο σχεδον κυκλοφορουν και νεο δισκο, δεν βαρεθηκαν μια ζωη να παιζουν τα ιδια και τα ιδια ?

          To 2008 θα κυκλοφορησουν τα: Carpathian Forest - Universal Evil, Deicide - Till Death Do Us Part, νεα Septic Flesh, Hate Eternal, Morbid Angel, Αmon Amarth, Children of Bodom με Μοοnspell και ασφαλως Metallica! Eνω στη πορεια περιμενουμε κι αλλα φυσικα...

          Εγω παντως ποτε μου δεν αγορασα περιοδικο σχετικα με τη μουσικη, αλλα αν περιμενα κι απο κει να μαθω, τοτε θα ακουγα μονο οτι μου προτεινουν και κανουν reviews, black metal απο τη Νορβηγια κυριως, οτι πουλαει δηλαδη!

          Comment


          • #80
            Aπο ποτε πουλαει το black metal;Εγινε mainstream και αυτο;Εγω που ημουν;Αν ναι,τοτε μια μουσικη για λιγους ειχαμε τη μαθανε ολοι οι φλωροι,που πρωτοακουσαν "black metal" με Cradle of filth.To black γαμωτο ΠΡΕΠΕΙ NA MEINEI underground.


            Οσον αφορα τις νεες κυκλοφοριες,δε μας νοιαζουν,μονο το dvd των Maiden να βγει συντομα.


            Περιοδικα τωρα παιρνω το hammer(αν και αυτο το μηνα το ξεχασα).Τωρα πια το αγοραζω μονο για συνεντευξεις και για την αφισα .Τα reviews καταντησαν αηδια και οι αποψεις πολλων συντακτων φαινονται πολυ γραφικες(ολο για μπυρες,σεξ κτλ χεστε μας).
            Ground_Zero:

            Kathomoun san hsyxo provato kai etrwga to sano mou edw kai posa xronia kai ksafnika emfanizontai atoma kai lene pws opoios trwei xortari tha souvlizetai apo edw kai pera epeidh to swsto einai na trws grasidi giati den ponaei sta matia otan to koitas (ontas prasino).

            Comment


            • #81
              Mα οχι δεν ειναι κακο να πουλαει ενα συγκροτημα, ισα ισα το αντιθετο, οσο περισσοτεροι ακουνε αυτο το ειδος τοσο περισσοτεροι μολυνονται με τον ιο κι αυτο συμφερει καπως

              το μονο κακο ειναι οτι ζηλευουν και θελουν να προσπαθησουν κι αυτοι μετα να γινουν διασημοι για την "κακια τους" κι ετσι βλεπουμε χαλια αποτελεσματα κι ερασιτεχνικες μπαντες της κακιας ωρας, χωρις ιχνος ιδεολογιας κι αποψεων, παιζουν χωρις λογο, για τη πλακα τους απλα, γιοματο το myspace.com απο δαυτες!

              αλλα οσον αφορα συγκεκριμενα τα περιοδικα, θα μπορουσαν να εχουν πχ μια σελιδα με λιγακι πιο underground κυκλοφοριες για τους ψαγμενους, τι να μου πουν για παραδειγμα τωρα εμενα οι Arcturus, Ulver και Dodheimsgard, ειναι σαν να τους ξερω απο το νηπιο...

              Comment


              • #82
                Δε θα ήθελα να διακόψω την κουβέντα σας, αλλά ένα καταπληκτικό τραγούδι από έναν άνθρωπο που σιχαίνομαι...

                Bob Dylan - Things have changed

                http://www.youtube.com/watch?v=WQDeYzUkXOU


                και οι στίχοι

                http://www.stlyrics.com/lyrics/wonderboys/...havechanged.htm
                Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

                Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

                Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

                Comment


                • #83
                  Γιατι τον σιχαινεσε;
                  My blog:Doppel's Den

                  Comment


                  • #84
                    Εμένα πάλι πέρα από τα κλασικά με μέγεψε το επόμενο
                    One more cup of coffee
                    http://www.youtube.com/watch?v=Hvht7fToVx0

                    από ένα πανέμορφο δίσκο του Dylan.

                    Και βάζω και κάτι από τον πολύ καλό Lou Reed
                    Walk on the wild side
                    http://www.youtube.com/watch?v=WZ88oTITMoM
                    «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                    Comment


                    • #85
                      μια που οι In Flames ανακοίνωσαν τον τίτλο και το artwork του νέου άλμπουμ (το εξώφυλλο δεν μ'άρεσε παρεμπιπτόντως), έβαλα ξανά στο repeat το Jester Race για να θυμηθώ τα παλιά και πολύ συγκινήθηκα και μετά έβαλα και το metaphor από το Reroute to remain και ξανασυγκινήθηκα και με έπιασαν τα κλάμματα..
                      [/b]
                      Και εγω άρχισα μια αναδρομή στους Flames τελευταία. Τώρα ψάχνω και το Lunar Strain να ακούσω τον τρισμέγιστο Stanne με τους Flames. Εμένα πάντως μου άρεσε το εξώφυλλο,διαφορετικό από οτι μας έχουν συνηθίσει. Όσο για το άλμπουμ, αν είναι επιπέδου Come Clarity θα είμαι ικανοποιημένος πολύ, αφού στο στύλ των παλιών πια δεν βγάζουν.
                      In the darkest corner of my mind, I see a boy with a crooked smile...

                      Comment


                      • #86
                        για τον φιλο Azrael που καπου ανεφερε τους Belphegor, απλα ποσταρω αυτο για να ενημερωσω οτι κυκλοφορει το νεο αλμπουμ τους σε λιγους μηνες. προσωπικα αν και μαρεσει παρα πολυ το εξωφυλλο, μουσικα ξερω πανω κατω τι προκειται να ειναι...

                        Comment


                        • #87
                          A question to heaven-Iced Earth

                          The time is close now, the end is near
                          My walk through the valley, trails of fear
                          I feel empty, my penance overdue,
                          I guess it's too late now to be with you
                          I'm extremely frightened of what will surely be
                          I sold myself, the death of me
                          I know you can't forgive me I know I'm on my own,
                          I've betrayed you I walk alone

                          What exactly is the meaning of this
                          Just pawns in your twisted game
                          Severe pain for the lie I'm livin'
                          For a love I never could betray

                          [Bridge]
                          Question me not say the lord unto thee
                          You have chosen your own fate and your own destiny
                          Denied of this life is what you are to be
                          You have chosen your own fate and your own destiny

                          Lord I pound my fists at you
                          Won't you just let me die
                          Would I not suffer enough
                          No inner peace no after life

                          [Repeat Bridge]

                          I did what I thought was right
                          All for the love of my life
                          I know it's sad but true
                          Something is very wrong
                          Condemned to suffer so long
                          For a love so true

                          The question that lies within
                          Is so hard to understand
                          It still tears at me
                          And in my dying breath
                          My heart holds no regrets
                          I wouldn't change a thing

                          My spirit begins to rise to the heavenly skies
                          Just to be shunned away by you
                          Now all I want is to die, no streets of gold in the sky
                          And I wash my hands of you

                          [Bridge]
                          Rising to the heaven's light
                          Just to plead for death
                          Just to be denied

                          Rising to the heaven's light
                          Just to plead for death
                          Just to be denied

                          Ooohhh, I know you can't forgive me
                          I know I'm on my own
                          I know that I've betrayed you
                          You know I walk alone
                          You know I walk alone

                          I walk, I walk the trail of fear
                          I pound my fists at you
                          I'm shunned away by you
                          I wash my hands of you

                          Why won't you let me die
                          Why won't you let me die
                          Why won't you let me die

                          Έπος
                          http://www.youtube.com/watch?v=VGX_Y...eature=related
                          Star Citizen videos Star Citizen gallery

                          Comment


                          • #88
                            στο music and lyrics έπρεπε να μπει το συγκεκριμένο ποστ.λαλ.
                            αυτό τον καιρό ακούω το diary of a madman τι ποιανού;
                            Carpe diem

                            Comment


                            • #89
                              εγω σημερα ακουσα το νεο Meshuggah - Obzen κι απογοητευτικα, στη μεση καπου βαρεθηκα και το εκανα delete!

                              και τελευταια ξανακουω απο Necro αυτα τα δυο που λατρευω:



                              Comment


                              • #90


                                Εγω παντως ποτε μου δεν αγορασα περιοδικο σχετικα με τη μουσικη, αλλα αν περιμενα κι απο κει να μαθω, τοτε θα ακουγα μονο οτι μου προτεινουν και κανουν reviews, black metal απο τη Νορβηγια κυριως, οτι πουλαει δηλαδη!
                                [/b]
                                κοίτα, όταν ξεκινάς να ακούς μουσική (στην προκειμένη περίπτωση μεταλ) από κάπου πρεπει να ενημερώνεσαι. Το 1998 ας πούμε, δεν είχε εξαπλωθεί τόσο πολύ το downloading κλπ κλπ και κάθε μήνα περίμενα το hammer και το metal invader για να δω τι δίσκους θα αγοράσω. Όταν κάποιος έχει 30-40 δίσκους, κυρίως maiden, iced earth κλπ, ε, λογικό δεν είναι όταν θελήσει να ψαχτεί περισσότερο να κοιτάξει μπάντες του στυλ Arcturus, Ulver, Dodheimsgard? Εσύ μπορεί όταν ήσουν στο νηπιαγωγείο να άκουγες το nattens madrigal, ρισπέκτ, αλλά φαντάζομαι ότι δεν υπάρχουν πολλοί 13χρονοι που ξεκινούν τα ακούσματά τους με Darkthrone ξερω γω.
                                gently hold our heads,
                                gently hold our heads on high

                                Comment

                                Working...
                                X