Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μουσική: Τί ακούτε αυτό τον καιρό;

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • ...ακομα δεν πεθαναν αυτοι;...

    O Dj Shadow ειναι μεσα στην πενταδα των κορυφαιων Original Djs του κοσμου (για σενα που δεν σκαμπαζεις Χριστο απο μουσικη, original ειναι οι Djs οι οποιοι δημιουργουν δικια τους μουσικη και δεν παιζουν μονο τραγουδακια στα ραδιοφωνα και στα κλαμπακια. Επισης original dj ειναι καποιος ο οποιος δημιουργει την δικια του μουσικη χρησιμοποιοντας και κομματια αλλων καλυτεχνων αλλα και συνθετοντας την δικια του κατασταση. Γκεγκε; ).

    Ειδικα το Six Days Remix που εχει κανει μαζι με τον Mos Def ειναι τουλαχιστον απιστευτο κομματι...
    [/b]

    Ποιοι ειναι οι υπολοιποι;

    Εγω παντως εχω ΚΑΕΙ με το Blood on the motorway και με αλλα π.χ. Mutual slump κτλ... Να ποιος ειναι ο καλυτερος φιλος της εξεταστικης περιοδου .

    Επισης το six days αν και σε αλλο στιλ ειναι οντως Α-Π-Ι-Σ-Τ-Ε-Υ-Τ-Ο.
    Δεν εχω ακουσει αλλες εκδοσεις του ομως.. παω τωρα να το ερευνησω.

    Comment


    • Daft Punk - Alive 2007 .. Me korifaio ..

      http://www.youtube.com/watch?v=oGECJP3phyY

      Around The World/ Aerodynamic



      Comment


      • Χeno οι υπολοιποι ειναι με τυχαια σειρα: Tiesto, Paul Οκενφολντ (δε θυμαμαι πως γραφεται στα αγγλικα lol), Sasha και κανα δυο ακομα που δεν μπορω να θυμηθω. Μιλαμε παντα για ολα τα ειδη της ηλεκτρονικης μουσικης. Απο εκει και περα μπορω να αρχισω να λεω και για hip-hop, αλλα θα χρειαστει ολοκληρο θεμα...
        :tanno:Κωστας Χατζαροπουλος:tanno:

        Comment


        • Α.. τα αναμενομενα ονοματα απο Global Underground και τα ρεστα..
          Δεν τρελαινομαι για τετοια αν και ειναι συμπαθητικα.
          Οι Deep Dish ειναι πολυ καλοι στο ειδος.

          Επισης δε με ξετρελανε η εκδοση αυτη του six days.. παλι στο πιο ηρεμο original version γυρισα.


          Αυτη τη στιγμη παντως ακουω Portishead.
          Μα τι φωναρα η Gibbons;

          Αντε, ερχεται και νεο αλμπουμ φετος, επιτελους!
          Μακαρι να ρθουν και προς τα εδω μια βολτουλα.

          Comment


          • E κοιτα, ο Shadow ειναι οπως και να το κανουμε πιο hip-hop παρα ηλεκτρονικος. Οποτε το Six days ειναι πιο "μαυρο" σαν τραγουδι...

            Απο εκει και περα δεν ασχολουμαι και παρα πολυ με τα ονοματα που αναφερεις...
            :tanno:Κωστας Χατζαροπουλος:tanno:

            Comment


            • Yparxoun terastia onomata se auti tin skini .. Paul Van Dyk, Armin Van Buuren, John Digweed, Oakenfold, Sasha, Ferry Corsten, Above & Beyond ... O Shadow pote den mou arese .. Den nomizo na anoikei kan stin idia katigoria me tous proanaferomenous kai sigoura den einai mesa stous top-5 ( toulaxiston oxi me tin episimi lista ) ..



              Comment


              • Δε συγκρινεται με τους πιο εμπορικους DJ που τρεχουν στα διαφορα μεγαλα clubs για τα DJ sets τους.

                Ειναι αλλης σχολης και αλλης νοοτροπιας ... Οπως και να χει καποιες "καινοτομιες" του, του εχουν δωσει αυτο το status του πρωτοπορου...

                Comment


                • I LL BE DAMNED!!
                  Δεν μπορώ να το πιστέψω...Κυριακή μεσημέρι και εν μέσω μιας εργασίας, κάνω ένα search στο ξεκάρφωτο για Λευκή Συμφωνία..και ακολουθώντας δαιδαλικά λινκs, καταλήγω εδώ....
                  http://www.myspace.com/leukisumfonia

                  ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ! Ενα απο τα πιο αγαπημένα μου σχήματα όλων των εποχών, με ένα τραγούδι τους που έχει σημαδέψει την εφηβεία και όλους τους έρωτες μου, της απώλειας και της εύρεσης,(Το φεγγάρι αιμορραγεί/είναι 2ο εκεί στον Player) με ένα από τους καλύτερους dark wave δίσκους και με ελληνικό στίχο κι όλας..(Μυστικοί Κήποι!)
                  Τον Θοδωρή Δημητρίου, είχα την τύχη να τον γνωρίσω στο περιθώριο μιας συναυλίας των Closer, και μου έιχε φανεί πολύ φιλικός τύπος///
                  Το site έχει video, αρκετά σπάνια, που είναι πραγματικά μάννα εξ ουρανού για μένα που πάντα έψαχνα υλικό τους!!
                  Το φεγγάρι θα αιμορραγεί για πάντα....

                  Να και το video από τα πρώτα σκοτεινοκυματικά μονοπάτια τους...

                  Nintendo must have created a virtual Eternal Darkness game that has engorged reality. The sanity meter right now is maxed out x 10000 so we're experiencing some weird stuff.

                  Let's just all say the magic words and go back to reality.

                  THIS CAN'T BE HAPPENING!!!!!

                  Comment


                  • εγώ αυτόν τον καιρό το έχω ρίξει σε πιο παραδοσιακά ακούσματα

                    http://www.youtube.com/watch?v=r6sViZZjiZE

                    http://www.youtube.com/watch?v=1yntdJ1kDI4
                    Carpe diem

                    Comment


                    • Γαλλικο Rap! δειτε δυο βιντεακια απο Fonky Family που εχω προχειρα, να παρετε μια γευση.



                      Comment


                      • Φίλε αν η rap δεν αντέχεται μία, η γαλλική rap δεν παλεύεται με τίποτα...
                        Ενδιαφέρουσα πιανιστική λούπα στο δεύτερο, κάτι μου θύμισε κιόλας, αλλά μέχρι εκεί...

                        Τον τελευταίο καιρό ένα από τα cd που έλιωσα ήταν και το τελευταίο των metalcorers As I Lay Dying...
                        Πολύ καλό άκουσμα για όσους αρέσκονται στο άθλημα,ανέβηκε κιόλας μέχρι την 8η θέση στο Billboard...
                        Not bad at all!!Aσε που είναι και ChristCore μπάντα....

                        Video από το τελευταίο cd, Αn Ocean between us



                        Kαι από τον προηγούμενο, με ένα εκπληκτικό breakdown στο τελευταίο μισό του κομματιού...Και μην ρωτήσει κανείς τι είναι το breakdown!

                        Nintendo must have created a virtual Eternal Darkness game that has engorged reality. The sanity meter right now is maxed out x 10000 so we're experiencing some weird stuff.

                        Let's just all say the magic words and go back to reality.

                        THIS CAN'T BE HAPPENING!!!!!

                        Comment


                        • well, για τον απλο metalα ισως να μην αντεχετε, κι ακομα χειροτερα για τους ψευτοελιτιστες blackmetalαδες που ακουνε μονο blackmetal και τιποτα παραπερα απο αυτο, γιατι θεωρουν ολα τα υπολοιπα ειδη μουσικης untrue.

                          εγω ομως δεν ειμαι ετσι, ακουω και Rap (οπως και τοσα αλλα ειδη), και γουσταρω ειδικα το Γαλλικο πολυ περισσοτερο απο τα αλλα, που κατα τη γνωμη μου ειναι και το πιο εξελιγμενο απο τις υπολοιπες χωρες (δε θα αναφερθω σε εμπορικες Αμερικανικες τυροπιτουλες τυπου 50 Cent, αυτο ειναι R'n'B απλα).

                          Comment


                          • Εγώ ούτε απλός μεταλλάς είμαι, και πολύ περισσότερο ούτε blackoμεταλλάς..
                            Όταν μεγαλώνεις με Peter Gabriel και Genesis, όταν το σύνολο των ομηλίκων άκουγε guns από τη μία και New kids από την άλλη, δεν μπορείς να είσαι τυπικός..
                            Και άλλωστε δεν χρειάζεται να ακούς sony και καλά rap για να δείξεις ότι έχεις ευρεία πληθώρα ακουσμάτων,,υπάρχουν τόσες πολλές επιλογές για να δικαιώσουν το profile ενός αληθινά μουσικόφιλου...
                            Nintendo must have created a virtual Eternal Darkness game that has engorged reality. The sanity meter right now is maxed out x 10000 so we're experiencing some weird stuff.

                            Let's just all say the magic words and go back to reality.

                            THIS CAN'T BE HAPPENING!!!!!

                            Comment


                            • χαχα οχι δεν το ειπα προσωπικα για σενα, γιατι ποσταρες και βιντεο με metalcore οποτε ακυρο το να σε πω κολλημενο blackoμεταλλά. απλα λεω ποιοι σκεφτονται ετσι για τα αλλα ειδη μουσικης, και παραμενουν κολλημενοι με ενα μονο ειδος. και ναι συμφωνω οτι δεν χρειαζεται να ακους rap για να το παιξεις μουσικοφιλος, εμενα απλα μου αρεσει αυτο το ειδος και το ακουω, οχι επειδη ειναι στη "μοδα" και πουλαει ομως. επισης ακουω και ηλεκτρονικη μουσικη παρα πολυ, το εχω ξαναναφερει στις πισω σελιδες, απλα τις τελευταιες μερες μου ξαναρθε ενα κολλημα με το Γαλλικο rap οπως ειχα και παλιοτερα, ε και αυτο ποσταρα εδω...

                              Comment


                              • shadow γουστάρω mc solaar
                                o συνονόματός σου dj shadow μιας και πιάσατε τη κουβέντα του, είναι ενας θρύλος κατα γενική ομολογία για όσους ασχολούνται με τη μουσική γενικότερα, αλλα έπεσε πολύ στην υπόληψή μου μετά το τελευταίο άλμπουμ του "the outsider" που αποφάσισε να εξερευνήσει την τρόμπικη πλευρά της hip-hop :S
                                ακόμα κι έτσι, τα προηγούμενα άλμπουμ του είναι σημεια αναφοράς.

                                now listening: no more heroes o.s.t. (masafumi takada) - good stuff!

                                Comment

                                Working...
                                X