Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μουσική: Τί ακούτε αυτό τον καιρό;

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Κομματάρα απλά!

    Θα μου επιτρέψεις να συμπληρώσω με ένα εξίσου αγαπημένο κομμάτι που το έχω "ταιριάξει" με αυτό και ανήκει στον Bob.
    Στη συγκεκριμένη έκδοση τραγουδάει ο γιος του.

    Last edited by Ryu_gr; 05-01-2017, 06:10 PM.
    The illusion of free will is an illusion.

    Comment


    • αφου ειμαστε σε φαση χαλαρωσης

      Comment



      • Ωραία η μικρά.


        Πέτυχα ένα βράδυ στην ΕΡΤ το Searching for Sugar Man.( θα το έχετε δει οι περισσότεροι, εγώ αγνοούσα την ύπαρξή του) Από τότε δηλώνω fan.

        Και σε άλλο μήκος κύματος


        «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

        Comment


        • Carpe diem

          Comment



          • Πρέπει να αποκτηθεί άμεσα.


            Με αυτό το album έμελλε να γνωρίσω τους Χειμερινούς Κολυμβητές. Έρωτας, απλά...


            Από τις αγαπημένες μου ταινίες. Και το OST δεν πάει πίσω με περάσματα που αποτίουν φόρο τιμής στον Morricone και το έχει συνθέσει ολόκληρο ο Χαραλαμπίδης.
            «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

            Comment


            • Πάντως δεν περίμενα να δω Χειμερινούς στο GO!



              +

              Last edited by Raf; 20-01-2017, 01:31 PM.

              Comment


              • Οι Χειμερινοί είναι έρωτας ρε! Εν τω μεταξύ αυτός ο δίσκος που τραγουδάει και η Λευτέρω( ταγμένος fan από χρόνια)είναι καταπληκτικός και τον είχα αγοράσει λόγω τιμής( 6€ νομίζω σε κεντρικό δισκάδικο)απλώς για να δω τι λένε οι Χειμερινοί. Έκτοτε έγινα fan- κάπως έτσι την πάτησα και με τον Θανάση που τον σνόμπαρα( πολύ κακώς)και όταν αγόρασα τον Βραχνό Προφήτη, χτύπαγα το κεφάλι μου στον τοίχο που δεν τον είχα ακούσει όταν είχε κυκλοφορήσει.



                Κι επειδή έχω πιάσει τα παλιά κι αγαπημένα...



                Kι ένα επίκαιρο, γιατί και στους Μικρασιάτες ωραία είχαμε φερθεί κάποτε...
                «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                Comment


                • Πάμε λίγο Θανάσαρο~!



                  Τα 4 μαύρα κοστούμια τα 'χα δει στα 18 μου, btw. Το μίσησα, βαρέθηκα απίστευτα.

                  GO, αλητεία και αναρχία~!
                  Last edited by ChrisTop; 20-01-2017, 03:33 PM.

                  Comment


                  • Εγώ στα 28 μου ξενιτεμένος τότε( είχα κατεβάσει ταινίες από εδώ για να έχω καβάτζα) Γούστα είναι αυτά... Ξαναδέστο κάποια στιγμή, έχω αναθεωρήσει γι αρκετές ταινίες που είχα δει νεότερος( για άλλες πάλι απορούσα πως μου άρεσαν πχ Τιτανικός xD )
                    «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                    Comment


                    • Έδωσες και καλό παράδειγμα. Σχεδόν είχα κλάψει όταν πρωτοείδα Τιτανικό. Και μου άρεσε απίστευτα το Pearl Harbor.
                      Simpler times.

                      Πάμε σινεμάριαν να δούμε κάνα Rubliev να στανιάρουμε τώρα.

                      Comment


                      • Περίφημος ο Θανάσης, σπουδαίο τραγουδοποιητικό μυαλό. Eγώ ανήκω περισσότερο στη σχολή του Σωκράτη, βέβαια - βγάζει και δίσκο όπου να' ναι και, σε αντίθεση με τον προηγούμενο, ακούγεται καλός.

                        Comment


                        • Το έχω λιώσει εδώ και μία εβδομάδα που το αγόρασα


                          Τον Ryuichi Sakamoto δεν τον γνώριζα καθόλου σαν καλλιτέχνη. Πριν από ένα χρόνο ακούγοντας την εκπομπή "ροκ διαδρομές" στο αυτοκίνητό μου, σε αφιέρωμα για τον πρόσφατα εκλιπόντα David Bowier έπεσα στο ακόλουθο κομμάτι από το OST της ταινίας Merry Xmas Mr Lawrence όπου έπαιζε. Καταπληκτικό το main theme. Η υπόλοιπη δισκογραφία του κινείται στο ambient, electronic, jazz w/e του έρχεται στο μυαλό κάθε φορά


                          Οι Ulver από την άλλη είναι προσωπικό κόλλημα και πρέπει κάποια στιγμή να αρχίσω να αναζητώ physical δισκογραφία( έχω μόνο το Νattens Madrigal και το Shadows of the Sun, δισκάρες και τα δύο)
                          «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                          Comment








                          • Originally posted by Sinclair View Post
                            Εγώ στα 28 μου ξενιτεμένος τότε( είχα κατεβάσει ταινίες από εδώ για να έχω καβάτζα) Γούστα είναι αυτά... Ξαναδέστο κάποια στιγμή, έχω αναθεωρήσει γι αρκετές ταινίες που είχα δει νεότερος( για άλλες πάλι απορούσα πως μου άρεσαν πχ Τιτανικός xD )
                            Χαχαχα πόσο, μα πόσο, αλήθεια.

                            Και επειδή έβαλες και Χειμερινούς, θυμάμαι πιτσιρικάς άρεσαν πολύ στους γονείς μου και μέχρι την εφηβεία ήμουν σε φάση "μα γιατί"; Μέχρι τα 20+ είχαν ήδη γίνει απ’ τα αγαπημένα μου ελληνικά συγκροτήματα.

                            Πως αλλάζουν οι καιροί και τα γούστα…
                            There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
                            Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

                            Comment


                            • Originally posted by loggo
                              και επειδή έβαλες και χειμερινούς, θυμάμαι πιτσιρικάς άρεσαν πολύ στους γονείς μου και μέχρι την εφηβεία ήμουν σε φάση "μα γιατί"; μέχρι τα 20+ είχαν ήδη γίνει απ’ τα αγαπημένα μου ελληνικά συγκροτήματα.

                              πως αλλάζουν οι καιροί και τα γούστα…
                              περίεργος ήχος οι χειμερινοί. το μόνο σίγουρο, αν αγαπάς την ελληνική μουσική, αργά ή γρήγορα σε κερδίζουν. έφταναν λίγοι μήνες τριβής εδώ στις εστίες που μένω για να κολλήσω.

                              βγήκαν τα «κάτοπτρα» του σωκράτη! ήδη έχω κάνει τις ακροάσεις μου μόνος και με παρέα. τίμιος δίσκος, πιο προσωπικός απ' ό,τι συνηθίζει, με ενορχήστρωση βασισμένη στην τρομπέτα - και λόγω αυτού θανασίζει ελάχιστα, όπως επισήμανε ένας φίλος (αυτός που με κόλλησε χειμερινίτιδα :p )

                              Comment


                              • Καλώς σε ξαναβρήκαμε Loggo!!

                                Αυτό εξυπακούεται. Κι εγώ χειμερινούς δεν άντεχα να ακούσω παλιότερα ούτε λεπτό. Θες η ταινία οι Ας περιμένουν οι γυναίκες( μέτρια ταινία θεική εμφάνιση από Μπακιρτζή), θες η ανάγκη να τους δώσω μια δεύτερη ευκαιρία μετά από ένα αφιέρωμα της Καθημερινής( προπολεμικό προ 10ετών+)με τους 100 σημαντικότερους ελληνικούς δίσκους, κάπως έτσι τους γνώρισα και τους αγάπησα.

                                Μάλαμα έχω ακούσει ελάχιστα να σου πω την αλήθεια Raf, γιατί κάπου με κούραζε όταν είχα προσπαθήσει- εκτός από τις συνεργασίες με Θανάση και το live με Aλκινοο και Αλεξίου. Είναι και αυτή η Πριγκηπέσσα που αν και πολύ ωραίο σαν κομμάτι έχει πραγματικά χαραμιστεί και υποβαθμιστεί από διάφορους.

                                Και μιας και είπα Αλκίνοο

                                Αυτός ο δίσκος μου άρεσε πάρα πολύ και αποτέλούσε έκπληξη για μένα.

                                Επίσης αγόρασα πρόσφατα το Φλου των Σιδηρόπουλου+ Σπιριδούλα και τον εκτίμησα ακόμη περισσότερο σαν album( βασικά τον θεωρώ μακράν τον πιο ολοκληρωμένο του δίσκο)


                                Γενικά ο Σιδηρόπουλος αδίκησε πολύ τον εαυτό του λόγω του εθισμού του με την ηρωϊνη... Είναι και κρίμα που θαυμάζεται κυρίως λόγω αυτού και θεωρείται και εκπτωτος άγγελος καθώς είχε όλα τα φόντα να πετύχει πολλά πράγματα. Δεν ήταν δηλαδή σαν τον Άσιμο που ο άνθρωπος αν και φοβερός τραγουδοποιός απλώς δεν μπορούσε να προχωρήσει περαιτέρω λόγω σοβαρών ψυχολογικών προβλημάτων. Αδίκησε πολύ τον εαυτό του ρε γμτ.( σόρι άκουγε και ο θείος μου από παλιά που μου έχει μεταλαμπαδεύσει την αγάπη του και μπορεί να ακούγομαι λίγο "κακός") Ας πούμε στο ακόλουθο κομμάτι θεωρώ πως κεντάει- γι'αυτό τον έπελεξε και ο Μαρκόπουλος και πολύ ορθά.
                                Last edited by Sinclair; 02-02-2017, 10:27 PM.
                                «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                                Comment

                                Working...
                                X