Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μουσική: Τί ακούτε αυτό τον καιρό;

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Α ρε Μιχάλη με τις κομματάρες σου.Όρεξη να έχεις να ανακαλύπτεις κομματάρες.
    Carpe diem

    Comment


    • Carpe diem

      Comment


      • Αποφάσισα να ψάξω περισσότερο το Henry Rollins και ειδικά τη Rollins Band και πιστεύω πως ανακάλυψα χρυσωρυχείο

        Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

        Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

        Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

        Comment




        • Εμ... Στα κουφά τελείως το πέτυχα στο Reload( το boxsetακι της επανέκδοσης) και με συνοπτικές διαδικασίες το τσίμπησα. Το είχα στην κορυφής της must purchase λίστας από όταν είχε κυκλοφορήσει η επανέκδοση , αλλά για κάποιο λόγο το είχα ξεχάσει τελείως. Μεγάλος δίσκος, απο κορυφαίες μορφές. Ρισπεκτ...
          «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

          Comment


          • Εξαιρετικό κομμάτι από εξαιρετική ταινία, νομίζω έχει αναφερθεί στο αντίστοιχο θέμα. Δεν θυμάμαι σε πιο σημείο της έπαιζε το συγκεριμένο.

            The illusion of free will is an illusion.

            Comment


            • Είναι μια ταινία που μπερδεύει τον ηρωισμό με τη βλακεία. Τουλάχιστον είχε ρεαλιστικό τέλος.
              Originally posted by Squall Leonhart
              I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
              Originally posted by 丹野
              Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
              Originally posted by Ryu_gr
              υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

              Comment


              • Έχεις ξανασχολιάσει πόσο χαζή σου φαίνεται η ταινία και ενώ καταλαβαίνω το σκεφτικό σου πρέπει να επέμβω. Στους δικούς σου κύκλους της επιστήμης και της τετράγωνης λογικής ίσως δεν έχει θέση ένα τυπάκι που αποφάσισε να γίνει ο υπέρτατος χίπης, αλλά στους δικούς μου κύκλους της Τέχνης και του ρομαντισμού το 95% των ατόμων έχει σκεφτεί στην ζωή του να αφήσει τα πάντα και να φτιάξει την ζωή του κάπου σε αρμονία με την φύση και μηδαμινό budget. Και λέω για έξυπνα άτομα.
                Οπότε αυτοί, όπως και γω, δεν βλέπουμε την ταινία ως μια ιστορία ενός μισάνθρωπου εγωιστή βλάκα που νόμιζε οτι μόνος του θα κάνει ζωάρα, αλλά ως μια ιστορία ενός έξυπνου πλην ρομαντικού ατόμου που μέσα απο τα ταξίδια του ανακάλυψε την χαρά της φύσης, της αληθινής επικοινωνίας με τους ανθρώπους, της εξερεύνησης, της τρέλας με bonus το μήνυμα Happiness not Real if not shared που έτσι και αλλιώς είναι έκδηλο καθόλη την διάρκεια της ταινίας. Η μόνη του βλακεία ήταν ο υπέρμετρος εγωισμός του που δεν τον άφηνε να δει γιατί πέρναγε καλά τις στιγμές που πέρναγε καλά, αλλά ο εγωισμός και η Τέχνη είναι δύο πράγματα αλληλένδετα.

                Comment


                • Originally posted by ChrisTop View Post
                  Στους δικούς σου κύκλους της επιστήμης και της τετράγωνης λογικής
                  lol μ αρεσε αυτο. Ταπα!
                  Do a barrel roll!

                  Comment


                  • Δεν το πα αρνητικά, απλά αυτή την εντύπωση μου δίνει ο Straier και ήθελα να δείξω πως σκέφτεται μια άλλη πλευρά. Και μας οι σπουδές μας της επιστήμης και της τετράγωνης λογικής είναι.

                    Comment


                    • Originally posted by ChrisTop View Post
                      Έχεις ξανασχολιάσει πόσο χαζή σου φαίνεται η ταινία και ενώ καταλαβαίνω το σκεφτικό σου πρέπει να επέμβω. Στους δικούς σου κύκλους της επιστήμης και της τετράγωνης λογικής ίσως δεν έχει θέση ένα τυπάκι που αποφάσισε να γίνει ο υπέρτατος χίπης, αλλά στους δικούς μου κύκλους της Τέχνης και του ρομαντισμού το 95% των ατόμων έχει σκεφτεί στην ζωή του να αφήσει τα πάντα και να φτιάξει την ζωή του κάπου σε αρμονία με την φύση και μηδαμινό budget. Και λέω για έξυπνα άτομα.
                      Οπότε αυτοί, όπως και γω, δεν βλέπουμε την ταινία ως μια ιστορία ενός μισάνθρωπου εγωιστή βλάκα που νόμιζε οτι μόνος του θα κάνει ζωάρα, αλλά ως μια ιστορία ενός έξυπνου πλην ρομαντικού ατόμου που μέσα απο τα ταξίδια του ανακάλυψε την χαρά της φύσης, της αληθινής επικοινωνίας με τους ανθρώπους, της εξερεύνησης, της τρέλας με bonus το μήνυμα Happiness not Real if not shared που έτσι και αλλιώς είναι έκδηλο καθόλη την διάρκεια της ταινίας. Η μόνη του βλακεία ήταν ο υπέρμετρος εγωισμός του που δεν τον άφηνε να δει γιατί πέρναγε καλά τις στιγμές που πέρναγε καλά, αλλά ο εγωισμός και η Τέχνη είναι δύο πράγματα αλληλένδετα.
                      Well said.

                      Comment


                      • Δε βρίσκω το βίντεο από το Μπραφ που κράζει έναν χίπη που τα παράτησε όλα και πήγε να ζήσει στη φύση.Αν αναφέρεστε στο ίδιο περιστατικό,συμφωνώ με τον straier 100%.
                        Carpe diem

                        Comment


                        • Christop για πρόεδρος, Straier και Altair για τιμωρία playthrough το Desert Bus.

                          Όντως το βίντεο του Μπραφ που τον κράζει έχει αφαιρεθεί! Ίσως έγινε παρέμβαση λόγω προσβολής μνήμης νεκρού;
                          The illusion of free will is an illusion.

                          Comment


                          • Έχεις ξανασχολιάσει πόσο χαζή σου φαίνεται η ταινία και ενώ καταλαβαίνω το σκεφτικό σου πρέπει να επέμβω. Στους δικούς σου κύκλους της επιστήμης και της τετράγωνης λογικής ίσως δεν έχει θέση ένα τυπάκι που αποφάσισε να γίνει ο υπέρτατος χίπης, αλλά στους δικούς μου κύκλους της Τέχνης και του ρομαντισμού το 95% των ατόμων έχει σκεφτεί στην ζωή του να αφήσει τα πάντα και να φτιάξει την ζωή του κάπου σε αρμονία με την φύση και μηδαμινό budget. Και λέω για έξυπνα άτομα.
                            Πίστεψέ με και στους δικούς μου κύκλους της επιστήμης και της τετράγωνης λογικής πολλοί έχουν σκεφτεί να αφήσουν τα πάντα και να πάνε να ζήσουν στη φύση. Θα έλεγα ότι όλοι το έχουν σκεφτεί από μια ηλικία και έπειτα.
                            Οπότε αυτοί, όπως και γω, δεν βλέπουμε την ταινία ως μια ιστορία ενός μισάνθρωπου εγωιστή βλάκα που νόμιζε οτι μόνος του θα κάνει ζωάρα, αλλά ως μια ιστορία ενός έξυπνου πλην ρομαντικού ατόμου που μέσα απο τα ταξίδια του ανακάλυψε την χαρά της φύσης, της αληθινής επικοινωνίας με τους ανθρώπους, της εξερεύνησης, της τρέλας με bonus το μήνυμα Happiness not Real if not shared που έτσι και αλλιώς είναι έκδηλο καθόλη την διάρκεια της ταινίας. Η μόνη του βλακεία ήταν ο υπέρμετρος εγωισμός του που δεν τον άφηνε να δει γιατί πέρναγε καλά τις στιγμές που πέρναγε καλά, αλλά ο εγωισμός και η Τέχνη είναι δύο πράγματα αλληλένδετα.
                            Το πρώτο λέει τι είναι η ταινία και το δεύτερο τι θα ήθελες να είναι, μην τα μπλέκεις.
                            Όταν είχα δει την ταινία μου είχε αφήσει μια πολύ πικρή γεύση, όχι με την έννοια της κακής ταινίας αλλά με το περιεχόμενο το οποίο το βρήκα προσβλητικό. Το βρίσκω λάθος και κακό να ηρωοποιούμε τέτοιες συμπεριφορές, εκτός αν το μήνυμα ήταν πρόσεχε τι θα πάθεις αν βγεις μόνος στη φύση το οποίο και δε νομίζω, απλά η πραγματικότητα δεν είναι τόσο γενναιόδωρη και είχαμε το τέλος που είχαμε. Μπορεί κάποιος να βλέπει με ρομαντισμό και νοσταλγία την εποχή που η γυναίκα ήταν κλεισμένη στο σπίτι και οι μαύροι δούλοι, δικό του θέμα, αν το πει μπροστά μου θα το σχολιάσω αρνητικά.
                            Ο πρωταγωνιστής δεν έκανε τέχνη οπότε δεν έχει σχέση πόσο αλληλένδετα είναι τέχνη και εγωισμός.

                            Αυτό θα θρέψει το επιχείρημα σου βέβαια περί τετράγωνης λογικής αλλά δεν πειράζει:
                            Η επιστροφή στη φύση μακριά από τους υπόλοιπους ανθρώπους είναι βαθιά εγωιστική, όχι επειδή γίνεσαι μισάνθρωπος αλλά επειδή ο πλανήτης δεν έχει χώρο για να κάνουμε όλοι την ίδια δουλειά. Όλοι γίνονται χίπηδες μέχρι να κάνουν παιδιά και αρρωστήσουν. Εκεί τους θέλω. Γιατί ζω στη φύση σημαίνει πως θα υποστώ τις συνέπειες, δηλαδή τα μισά παιδιά που θα κάνω θα πεθαίνουν, ίσως και η γυναίκα μου στη γέννα, όχι μόλις χρειαστεί θα κάνω μια επίσκεψη στον πολιτισμό. Γιατί έτσι δε διαφέρω και πολύ από τον κροίσο που έχει ένα σπίτι μέσα στο δάσος.
                            Τελοσπάντων, πολύ το τράβηξα, προφανώς ο καθένας έχει την άποψή του.


                            Το Desert Bus τι είναι;
                            Originally posted by Squall Leonhart
                            I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                            Originally posted by 丹野
                            Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                            Originally posted by Ryu_gr
                            υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                            Comment


                            • Ήταν προφανώς άνθρωπος των Τεχνών μέχρι τα μπούνια εξού η ατάκα περί υπέρμετρου εγωισμού των Καλλιτεχνών. Η ταινία δεν είχε σκοπό να ηρωοοποιήσει τέτοιου είδους συμπεριφορές (εξάλλου είναι προφανές οτι αυτό που πήγε να κάνει ακόμα και ο πρωταγωνιστής κατάλαβε πως είναι χαζό), ήταν απλά μια ταινία για έναν άνθρωπο που παράτησε την συμβατική ζωή και είδε τα θετικά και τα αρνητικά των επιλογών του. Επίσης, είναι ένα πανέμορφο φωτογραφικό album με όμορφη μουσική υπόκρουση, μια ωδή στην φύση, ένας λόγος να βγούμε έξω απο τους τέσσερις τοίχους μας.

                              Κατά την άποψή μου, η ταινία δεν σε προωθεί να γίνεις Χίπης. Σου δείχνει πόσο ωραία είναι να ταξιδεύεις αντισυμβατικά, να γνωρίζεις ωραίο κόσμο, να έρχεσαι σε επικοινωνία με ανθρώπους και φύση χωρίς άγχος.

                              Επίσης, είναι ξεκάθαρο πως ο τύπος ήταν πανέξυπνος (για IQ μιλάμε έτσι;) και οτι του άρεσε η επικοινωνία με ανθρώπους. Το πόσο χρειαζότανε το δεύτερο άργησε, απλά, να το καταλάβει.

                              Comment


                              • Δυστυχώς το συγκεκριμένο Μπραφ έχει εξαφανιστεί.
                                Για όποιον ενδιαφέρεται είναι το νούμερο 50.
                                Αλλά υπάρχει αυτό που το σχολιάζουν:




                                Περιττό να πω πως τον θεωρώ τέρμα βλάκα τον τυπά που πήγε και πέθανε.
                                I'm back bitches... Version 2.0

                                Το νέο forum για το αυτοκίνητο: PetrolHeads

                                Comment

                                Working...
                                X