Announcement

Collapse
No announcement yet.

[Feature] Metal Gear Solid Games

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Naked Snake
    replied
    Originally posted by BigBOSS View Post
    Γιατί ότι είναι εξαιρετικό πρέπει να συνεχίζεται.

    Εμμμ...Βασικά εγώ δεν θέλω να συνεχιστεί.Χαίρομαι μεν που το Peace Walker ξαναγυρνάει σε πιο ιαπωνικό μοτίβο(και ως εκ τούτου στις "ρίζες" του)αλλά είμαι παράλληλα και μεγάλος θαυμαστής του Kojima,και θέλω επιτέλους να τον δώ να δουλεύει σε ένα νέο project εκ του μηδενός.Και επειδή μιλάμε για MGS,που βασίζεται κατα ένα τεράστιο ποσοστό στο story του και στην ultra-complex πλοκή του,το να γίνουν τα πράγματα - storywise - κώλος απο το πουθενά και η σειρά να ξαναμπεί στην λογική του sequel-answer δεν είναι κάτι το απίθανο,αλλά θα έλεγα ένας υπαρκτός κίνδυνος.Και το Peace Walker μπορεί να μοιάζει 'αθώο' εκ πρώτης όψεως (σκεπτόμενοι ότι χρονολογικά παίζει μπάλα σε δικό του 'γήπεδο') αλλά φτάνει μόνο ένα twist στο σενάριο (π.χ. η παρουσία του Liquid στο PW) για να γυρίσουμε και πάλι σε post MGS2 εποχές όπου τα ερωτηματικά ήταν πολλά περισσότερα απο τις απαντήσεις.

    Όχι, τι λογική είναι αυτή, ό,τι είναι εξαιρετικό πρέπει να σταματάει στην ακμή του για να το θυμούνται έτσι όπως ήταν καλύτερο.
    +1

    Έχω άπειρες νοσταλγικές μνήμες απο cartoons,games,ταινίες κλπ και νομίζω ότι αυτό είναι και το νόημα σχεδόν στα πάντα.Να ξέρεις πότε να σταματήσεις.Είναι πολύ δύσκολο να παράγεις κάτι για 10 + χρόνια και να διατηρείς παράλληλα την "φρεσκάδα" ζωντανή.Τίτλοι σαν το Mario,το Zelda,το MGS κλπ,έχουνε περάσει στο πάνθεον του gaming ακριβώς γιατί κατάφεραν να αντέξουνε στον χρόνο,αλλά και να παραμείνουνε πιστά στο ύφος τους.Γι'αυτο και γελάω όταν ακούω κάποιους να συγκρίνουνε το Ratchet με το Mario και το Splinter Cell με το MGS.

    Ευτυχως το ιδιο πιστευει και ο ιδιος ο Kojima, οπως εχει δηλωσει αμετρητες φορες.
    Εκ πείρας θα σου πρότεινα να μην παίρνεις τόσο τοις μετρητοίς τις δηλώσεις του Kojima,γιατί έχει μια τάση να φάσκει και να αντιφάσκει κατα καιρούς.Το μόνο σίγουρο είναι ότι ο Kojima μακροπρόθεσμα έχει φανταστεί την σειρά όπως τις ταινίες του James Bond.Δηλαδή να διημιουργούνται τίτλοι που θα φέρουν το όνομα του franchise (όχι απαραίτητα αλληλένδετοι) θα είναι στο ίδιο πνεύμα με τους ήδη γνωστούς τίτλους,χωρίς απαραίτητα να συμμετέχει ο ίδιος,αλλά απλώς να είναι signed απο αυτόν (αν αναρρωτήθηκες μόλις τώρα αν ο τύπος θέλει να γίνει ο Ian Flemming των video games,σου απαντώ ευθέως : Ναι)


    Εγώ ξενερώνω που συνεχίζουν με Rising και Peace Walker
    Το Rising είναι κατα 99,9% spin off.Δεν είναι τυχαίο ότι αντικαταστάθηκε το "Tactical Espionage Action" απο το "Lightning Bolt Action" και μην ξεχνάμε και το γεγονός ότι διημιουργείται απο μια εντελώς νέα και άπειρη ομάδα που στελεχώνεται απο τα rookies της Kojima Productions και ότι ο ίδιος ο Kojima μένει απλά σε έναν συμβουλευτικό ρόλο.Το Peace Walker απ'την άλλη προσφέρει "έδαφος" για αρκετά sequel και είναι σίγουρα πιο ενδιαφέρον storywise απο το Rising(χέστηκα να μάθω τι έκανε ο Raiden μετά το 2,και ενώ μπορούσανε να διημιουργήσουν τόσους και τόσους stand alone MGS τίτλους με ενδιαφερον,επιλέξανε το χειρότερο),αλλά με το τελευταίο νέο που αναφέρει ότι την τελευταία στιγμή αφαιρέθηκε το "5" απο τον τίτλο,πιστεύω ότι είτε ο Kojima κατευθύνει την σειρά προς έναν νέο κύκλο επεισοδίων ανεξάρτητων μεταξυ τους και με σενάριο που δεν θα επιβαρύνει το "έβερεστ" πληροφοριών που χαρακτηρίζει τα ως τώρα παιχνίδια,είτε κρατάει μια πισινή σε περίπτωση που πάει για ένα remake των MG κάτι που έχει ακουστεί πολύ αλλά για μένα είναι απο δύσκολο εώς απίθανο κυρίως γιατί ο Kojima είναι πολύ ρομαντικός και θέλει το κοινό να θυμάται κάθε παιχνίδι ξεχωριστά και στην εποχή του.

    Leave a comment:


  • nooto
    replied
    Βασικα με το 4ο μερος η ιστορια κλεινει, οσοι το εχουν παιξει ξερουν οτι εγινε μεγαλη προσπαθεια για τη δημιουργια ενος σεναριου που να μην αφηνει κενα και που παραλληλα ριχνει τους τιτλους τελους του ολου saga. Τα δυο νεα παιχνιδια, σεναριακα αφορουν τα δυο σημεια τα οποια δεν αναλυθηκαν σε μεγαλο βαθμο: το''φαινομενικο'' turn του Big Boss και την ιστορια του Raiden απο το 2 μεχρι το 4 (το mgs4 τελειωνει με την φραση ''its rising'' btw...). Απο κει και περα η ιστορια εχει ολοκληρωθει και πιστευω οι ιδιοι οι δημιουργοι δεν εχουν να πουν κατι παραπανω μεσω του συγκεκριμενου franchise. Για πρακτικους λογους αν βγει καποια νεα συνεχεια λογικα θα εχουμε ενα reboot σε νεο setting...

    Αν και οντως η σειρα με καθε νεο επεισοδιο κανει ενα βημα μπροστα, προσωπικα συμφωνω με τους περισσοτερους και θα ηθελα να δω την ομαδα να προχωραει σε κατι καινουργιο.

    Leave a comment:


  • Ramparter
    replied
    Originally posted by Dj Solid View Post
    Εγω παλι νομιζω οτι η σειρα, οπως και ολες οι καλες συνεχειες, εχει κανει τον κυκλο της. Εαν το μονο που θες ΒΒ ειναι ενα MGS στο στυλ του Call of Duty, με ετησιες συνεχειες χωρις νοημα,τοτε πραγματικα λυπαμαι γιατι η σειρα δεν ειναι τετοια και δεν θα επρεπε να ειναι τετοια.
    Καλα δε νομιζω να ειπε κατι τετοιο, κλεινουν 2 χρονια απο το MGS4 και δεν εννοει να βγει αυριο.

    Αλλα με το Peace Walker και το Rising δε βλεπω να υπαρχει κατι αλλο σε προχωρημενο σταδιο αυτη τη στιγμη.

    Leave a comment:


  • McSolid
    replied
    Εγω παλι νομιζω οτι η σειρα, οπως και ολες οι καλες συνεχειες, εχει κανει τον κυκλο της. Εαν το μονο που θες ΒΒ ειναι ενα MGS στο στυλ του Call of Duty, με ετησιες συνεχειες χωρις νοημα,τοτε πραγματικα λυπαμαι γιατι η σειρα δεν ειναι τετοια και δεν θα επρεπε να ειναι τετοια.

    Εαν θελουμε ντε και καλα MGS μονο και μονο επειδη πουλαει 200.000.000.000 κομματια, τοτε μιλαμε οτι το χασαμε τελειως το νοημα. Εαν παλι θελουμε καλα MGS τα οποια να ειναι εξαιρετικα παιχνιδια και να εχουν και νοημα υπαρξης, τοτε θα επρεπε να μην λεμε "θελω θελω θελω" αλλα "θελω αλλα να ειναι καλο, γιατι αν ειναι μουφα (οπως ας πουμε Portable Ops και Peace Walker) ". Και καλα MGS για μενα σημαινει Hideo Kojima και 2-3 χρονια κυκλοφοριας.

    Ευτυχως το ιδιο πιστευει και ο ιδιος ο Kojima, οπως εχει δηλωσει αμετρητες φορες.

    Leave a comment:


  • hideo
    replied
    To προβλημα ειναι αυτο.
    Originally posted by Evans
    Eσύ δηλαδή τι παραπάνω θέλεις από μία σειρά που ό,τι είχε να σου πει στο είπε; Εγώ βλέπω ότι θα βγουν δύο ακόμα παιχνίδια που θα προσθέτουν/ εμβαθύνουν σε ένα σενάριο που αναλύθηκε όσο λίγα.
    Τουλάχιστον ας περασει αρκετος καιρος για να βγει καποιο νεο MG.

    Leave a comment:


  • Ramparter
    replied
    Εγω παλι δε καταλαβαινω τι σας ενοχλει αν βγει κι αλλο MGS; Δηλαδη τα 3 ηταν λιγα και επρεπε να βγει 4 ενω τωρα τα 4 ειναι πολλα και δε πρεπει να βγει 5; Καθε φορα η ιδια ιστορια, αφου αν βγει και ειναι καλο σαν τα αλλα θα το παρετε, what's your problem;

    Leave a comment:


  • BigBOSS
    replied
    To Μetal Gear βασίζεται στα πάντα και δεν πρόκειται να σταματήσει να κυκλοφορεί όσο πουλάει 5.000.000 κομμάτια.

    Αν είναι νέο Socom, απογοητεύτικα.

    Leave a comment:


  • Somari
    replied
    Big Boss δε μπορείς να τα συγκρίνεις πολύ απλά επειδή το mario βασίζεται σε μια καρικατούρα που κάνει πηδηματάκια από πλατφόρμα σε πλατφόρμα ενώ το Metal Gear σε τόμους μυθιστορήματος. Ποιό είναι πιο εύκολο να χάσει την φόρμα του;

    Leave a comment:


  • McSolid
    replied
    Εαν ειναι το SOCOM, τοτε εκπληξαρα, μιλαμε περι μεγατονικης καταστασης....fail.

    Επισης εγω περιμενω απλως το Rising για να καλυψει το κενο της ιστοριας του ξανθου τρομπα. Απο εκει και περα οχι αλλο Metal Gear. Και εγω ειμαι οντως τεραστιος φαν της σειρας. Αλλα ΟΧΙ ΑΛΛΟ. Ας κανει ενα καινουργιο Snatcher, πιο ενδιαφερον θα ειναι... Οχι αλλο ξεζουμισμα, θα καταντησει ξεφτιλα.

    Επισης ΒΒ ελεος, και μονο η συγκριση Mario με Metal Gear σε εκθετει...

    Leave a comment:


  • hideo
    replied
    Originally posted by hideo View Post
    Δεν αποκλειεται.Μπορει να ειναι και ενα νεο Socom.
    Lol
    SOCOM 4: It’s Official!
    Official PlayStation Blog for news and video updates on PlayStation, PS5, PS4, PS VR, PlayStation Plus and more.

    Leave a comment:


  • hideo
    replied
    Originally posted by Pilgrim View Post
    Τέσπα οι φήμες λένε οτι το η ανακοινωση θα είναι Warhawk 2 αλλά δεν το πολυπιστευώ! Για να δουμε.
    Δεν αποκλειεται.Μπορει να ειναι και ενα νεο Socom.

    Leave a comment:


  • Pilgrim
    replied
    Τι πας να συγκρινεις το story του mario με τα MGS και συ ρε ΒΒ!
    Τέσπα οι φήμες λένε οτι το η ανακοινωση θα είναι Warhawk 2 αλλά δεν το πολυπιστευώ! Για να δουμε.

    Leave a comment:


  • BigBOSS
    replied
    Originally posted by Evans View Post
    Καλά επειδή έχεις nick name BigBoss μην ανάγεις τον εαυτό σου στο μεγαλύτερο φαν της σειράς.
    Είμαι μεγαλύτερος απο εσένα πάντως. Για τους hardcore το metal gear είναι κάτι το "ιερό", "αγία γραφή" είπε ο major fox!

    Leave a comment:


  • Evans
    replied
    Καλά επειδή έχεις nick name BigBoss μην ανάγεις τον εαυτό σου στο μεγαλύτερο φαν της σειράς.

    Leave a comment:


  • hideo
    replied
    Ω ρε BB με αυτο το MG.Μακαρι να μην βγει αλλο γιατι βαριεμαι να παρακολουθησω τις 100 σελιδες που θα ακολουθησουν με ανουσια ποστς.Καθε φορα το ιδιο!

    Leave a comment:

Working...
X