Announcement

Collapse
No announcement yet.

PC Helpdesk

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Πάρε έναν ρούτερ.
    Originally posted by Squall Leonhart
    I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
    Originally posted by 丹野
    Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
    Originally posted by Ryu_gr
    υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

    Comment


    • Εχει usb το modem?Αν ναι βαλε με usb to PC και με ethernet την κονσολα.Eνας φιλος μου ετσι κανει.
      Ground_Zero:

      Kathomoun san hsyxo provato kai etrwga to sano mou edw kai posa xronia kai ksafnika emfanizontai atoma kai lene pws opoios trwei xortari tha souvlizetai apo edw kai pera epeidh to swsto einai na trws grasidi giati den ponaei sta matia otan to koitas (ontas prasino).

      Comment


      • Ευχαριστώ παιδιά. Για αρχή θα κάνω το κόλπο του Azrael και μετά θα πάρω ένα router.
        https://www.emulator-zone.com
        I am an iteration closer to my desired solution!
        The World Ends With You

        I will wipe out the Belmonts from the face of earth!
        Castlevania Lords of Shadow

        I am Wowser, King of the Woopa Twoopa and ruler of the Shroom Kingdom
        Hyperdimension Neptunia

        Comment


        • Ας αρχίσω ανάποδα. Το πρόβλημα εντοπίζεται στα αρχεία video. Ποιό είναι αυτό; Χθες λοιπόν προσπάθησα να τρέξω ένα video (.avi) από το VlC Player. Το αποτέλεσμα ήταν όταν το έβαλα σε full screen να "πιξελιάζει". Αρχικά νόμιζα ότι ήταν πρόβλημα του video, τρέχοντας όμως και άλλα (και 1 -2 που δεν ήταν .avi με το πρόβλημα να εμφανίζεται) απέκλεισα το ενδεχόμενο. Ύστερα σκέφτηκα το VLC, γεγονός που επίσης απορρίφθηκε λόγω του ότι δοκίμασα και άλλα players (neuview, KMP, Real Player, Media Player Classic). Το πρόβλημα μειώθηκε κάπως με το τελευταίο, όμως και πάλι ήταν εμφανές. Κατέβασα αρχικά το k - lite codec pack και έπειτα το communicity codec pack μα τίποτα δεν βελτιώθηκε. Το παράδοξο είναι, ότι την Πέμπτη, όλα τα αρχεία video τρέχαν μια χαρά. Ποιά ήταν η κύρια αλλαγή από τότε; Κατέβασα το Service Pack 1 για τα Vista μου. Καμιά ιδέα πέρα από το να πετάξω τα Vista στα σκουπίδια; Ίσως καμιά προτεινόμενη ρύθμιση στα codecs που να εξαφανίζει το πρόβλημα;
          Α little help here would be appreciated. Thank you.
          "All art is at once the surface and symbol. Those who go beneath the surface do so at their peril."

          Comment


          • Χμμμ....το πρωτο που μου ηρθε ειναι οτι αλλαξες οθονη, η αλλαξες αναλυση στην οθονη σου αλλα μονο service pack αλλαξες λες....

            Περιεργο αυτο που λες...δν το εχω ξανακουσει σαν περιστατικο

            Δεν μου φαινεται σαν προβλημα λογω service pack να πω την αληθεια...

            Κοιταξες στο Google καθολου? Γραψ'το ακριβως οπως ειναι και σιγουρα θα σου βρει...

            "video
            glitching/pixelising " κτλ..κτλ...και σιγουρα κατι θα βρεις σε καποιο forum, στην τελικη ρωτα στο yahoo η σε κανα Πλαισιο κτλ;)


            Αν βρεις τλκ την απαντηση στο προβλημα κανε ενα Post να το εχουμε υπ'οψην
            "...You can have all the faith you want in spirits, and the afterlife, and heaven and hell, but when it comes to this world, don't be an idiot. Cause you can tell me you put your faith in God to put you through the day, but when it comes time to cross the road, i know you look both ways..."

            Comment


            • Update: φυσικά και έψαξα στο google (ένας μάλιστα πρότεινε το k - lite codec pack, το οποίο και εν τέλει δεν έκανε τίποτα) όμως όπως είπες το πρόβλημα είναι μάλλον σπάνιο. Στο θέμα μας τώρα: το πρόβλημα δεν είχε σχέση με το SP1 αλλά με μια αλλαγή πιο μικρή που θεώρησα ασήμαντο να αναφέρω. Το Σάββατο κατέβασα το VistaGlazz με σκοπό βάλω κάποιο άλλο theme στα Vista. Για να γίνει αυτό λοιπόν, μου ζήτησε να κάνει patch όλα τα files του συστήματος και μάλλον εκεί έγκειται το πρόβλημα (τα έκανα unpatch και δουλεύουν μια χαρά τώρα). Βέβαια τώρα, δεν μπορώ να αλλάξω theme, αλλά ας μην είμαστε πλεονέκτες. Αν πάντως κάποιος έχει καμιά ιδέα περί του τι να κάνω ας πει - όχι ότι έχω κάποιο πρόβλημα πλέον αλλά anyway.

              Funny info: Στο site της microsoft, σε σημείο περί της απεγκατάστασης του SP1 λέει το εξής:
              "Μετά την εγκατάσταση του Windows Vista SP1, ενδέχεται να παρατηρήσετε ότι μια συσκευή υλικού ή ένα εγκατεστημένο πρόγραμμα λειτουργούν διαφορετικά. Κατά συνέπεια, μπορεί να θέλετε να καταργήσετε την εγκατάσταση του Windows Vista SP1 ως βήμα της αντιμετώπισης προβλημάτων". I loled.

              Windows Vista: The lamest OS Microsoft ever made.
              "All art is at once the surface and symbol. Those who go beneath the surface do so at their peril."

              Comment


              • Αντε λυθηκε...ε μην βαλεις θεμα σιγα το πραγμα

                Originally posted by _Lloyd View Post

                Funny info: Στο site της microsoft, σε σημείο περί της απεγκατάστασης του SP1 λέει το εξής:
                "Μετά την εγκατάσταση του Windows Vista SP1, ενδέχεται να παρατηρήσετε ότι μια συσκευή υλικού ή ένα εγκατεστημένο πρόγραμμα λειτουργούν διαφορετικά. Κατά συνέπεια, μπορεί να θέλετε να καταργήσετε την εγκατάσταση του Windows Vista SP1 ως βήμα της αντιμετώπισης προβλημάτων". I loled.

                Windows Vista: The lamest OS Microsoft ever made.
                Προτεινομενες Λυσεις : Linux, MAC OS
                Το φανταζεσαι σε link διπλα να εχει αυτο?
                "...You can have all the faith you want in spirits, and the afterlife, and heaven and hell, but when it comes to this world, don't be an idiot. Cause you can tell me you put your faith in God to put you through the day, but when it comes time to cross the road, i know you look both ways..."

                Comment


                • Τα Vista είναι σαν τα Millenium. Όλοι περιμένουν την επόμενη έκδοση.
                  Παίζει να έχεις ψιλομούφα κάρτα γραφικών και απλά μόλις έβαλες το θέμα να έτρωγε resources με συνέπεια το πιξέλιασμα;
                  Originally posted by Squall Leonhart
                  I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                  Originally posted by 丹野
                  Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                  Originally posted by Ryu_gr
                  υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                  Comment


                  • Δεν το νομίζω αν και δεν σκαμπάζω και πολλά από τέτοια. GeForce 8600 GM (or was it GS? ) με updated drivers (άσχετη info αλλά το δοκίμασα ΚΑΙ αυτό εκτός των άλλων). Δεν είναι καλό; Επίσης το θέμα δεν ηταν κάτι το wow για να πεις ότι τρώει και πολλά resources αν όπως είπα και προν είμαι και ψιλοάσχετος με αυτούς τους -πως τους λέτε εσείς στην πόλη- κομπιούτερς.
                    "All art is at once the surface and symbol. Those who go beneath the surface do so at their peril."

                    Comment


                    • μονο εγω πηρα τα σκουπιδια του azrael lollollollol
                      :tanno:Κωστας Χατζαροπουλος:tanno:

                      Comment


                      • Δυστυχώς έκανες βλακεία που πήρες τα Windows Vista, τα οποία είναι τα πιο προβληματικά που δημιούργησε η Moneysoft... Μια χαρά παίζουν τα videos, απλά φταίνε τα Vista, επειδή είναι πιο βαριά από τα XP... Εγώ πάντως θα περιμένω τα XP 7... Αν η κάρτα γραφικών είναι ολοκαινούργια, τότε δεν είναι εκεί το πρόβλημα... Το είχε πάθει κι ένα άλλο παιδί στο άλλο forum...
                        sigpic

                        Comment


                        • Partition,μετα format και μετα επανενωση;Πωτς γενεν αυτο;

                          Το λοιπον,θελω να περασω τα Seven στο pc.Απο τα 500gb του σκληρου μου τα 60 ειναι ελευθερα.Το αρχικο μου προβλημα ηταν οτι εχω κατεβασει καποια προγραμματα σε iso μορφη τα οποια ομως ειναι απο 20 μεχρι 40gb.Επειδη δεν θελω να καθομαι να γραφω τοσα dvd(μονο τα προγραμματα που σας λεω θα χρειαστουν κοντα 30 dvd ασε που θα χρειαστω και αλλα 5 για backup ολων των υπολοιπων αρχειων) σκεφτηκα την λυση του εξωτερικου σκληρου.Ολοι οι φιλοι μου ομως που εχουν εξωτερικο,δεν εχουν τοσο χωρο ελευθερο και εμενα δεν μου περισσευουν τωρα να παω να αγορασω εναν να τελειωνω.Ετσι,σκεφτηκα την λυση του partition.Εδω ειναι ομως που εχω φαει το σκαλωμα.Εστω οτι δημιουργω ενα partition 20gb και κανω εκει την εγκατασταση των Seven,μετα πως θα μπορεσω να ενωσω τα δυο μερη και να φυγουν τα vista;Ειναι κουλο αυτο που σκεφτηκα;

                          Comment


                          • Πολύ περίπλοκο μου ακούγεται. Δε ξέρω αν μπορείς να φτιάξεις έτσι απλά ένα partition..και μετά να το ξαναενώσεις..
                            Το απέκλεισες ήδη αλλά πραγματικά προτείνω να κάνεις back-up ό,τι πρέπει να κάνεις και μετά να προβείς σε ολικό φορμάτ.

                            Comment


                            • Τι προγράμματα θα βάλεις και θες 30!!! ντιβιντι; Έλεος!
                              Με το Partition Magic μπορείς να κάνεις Partition χωρίς format. Στο καινούργιο που θα φτιάξεις, βάζεις τα 7. Μετά θα μπορείς να βλέπεις ότι αρχεία έχεις και στο άλλο Partition. Ποιος ο λόγος να τα ξαναενώσεις; Υπόψιν θα πρέπει να ξανακάνεις ινσταλλ ότι προγράμματα θες.
                              Αν θες να ξεφορτωθείς απλά τα Βίστα, μετακίνησε όσα αρχεία χρειάζεσαι σε ένα φάκελο πχ D:\backup\ και (αφού έχεις βάλει τα 7) σβήσε οτιδήποτε άλλο υπάρχει στον σκληρό (μαζί με τα Βίστα). Έχω την εντύπωση πως είναι δυνατόν να βάλεις τα 7 πάνω στα βίστα αν και δεν ξέρω τι συνεπάγεται αυτό...
                              Originally posted by Squall Leonhart
                              I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                              Originally posted by 丹野
                              Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                              Originally posted by Ryu_gr
                              υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                              Comment


                              • Στεκει αυτο που λες οτι δεν χρειαζεται να τα ξαναενωσω αλλα θελω να φυγουν τελειως τα vista.Αν απλα εγκαταστησω τα 7 στο δευτερο partition,σε καθε εκκινηση του pc θα με ρωταει με ποιο λογισμικο να μπει.Αν κανω εγκατασταση τα 7 πανω απο τα vista,θα μου διαγραψει τα αρχεια,που εγω αυτο ακριβως θελω να αποφυγω και σκεφτομαι ολες αυτες τις καγκουριες.

                                Comment

                                Working...
                                X