Announcement

Collapse
No announcement yet.

Final Fantasy XIII

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Gia mia arxh den eprepe na yparxei metavash kai telos stis maxes alla telos pantwn.
    "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
    But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
    Kindred, this blade and I.
    "

    "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
    Greek Gaming Videos
    Greek Final Fantasy Forum

    Comment


    • Τι εννοεις? δεν εχουν καποιο πλεονεκτημα οι εχθροι απεναντι σου..
      Βρε Evans, είπα παίζω το FFXIII για την ώρα στο Χ360, μόλις το τερματίσω, θα το πουλήσω και θα πάρω το PS3 FFXIII. Έτσι να συνηθίσω τι παίζει εκεί και μετά θα ασχοληθώ σαν 2ο playthrough στο PS3.
      Τι να παιζει δηλαδη? το ιδιο παιχνιδι ειναι δεν εχει παραπανω missions στο ps3 η τιποτα αλλο...

      Comment


      • Tέλος και από εμένα.

        Οι εντυπώσεις είναι απλά οι καλύτερες.Η τελική μάχη από τις πιο εντυπγωσιακές και δύσκολες που έχω δει και το τέλος απλά επικό.Η μουσική επίσης απλά δεν υπάρχει,δεν χόρταινα να ακούω το final boss theme.

        Το τελικό dungeon είναι εφιάλτης σκέτος...Σε γενικές γραμμές όλο το παιχνίδι είναι πολύ δύσκολο αλλά η συγκεκριμένη περιοχή ξεφεύγει πραγματικά.Είχα πάνω από 15 game over μόνο στην τελική περιοχή και στον τελικό.

        Έχω βγάλει το 42% των αποστολών και τώρα θα αρχίσω να ολοκληρώνω και τις υπόλοιπες αποστολές σιγά σιγά.Άντε έχνουμε και ένα πλατινένιο τρόπαιο να πάρουμε.

        Θα το ξαναπώ πάντως πως αυτό το παιχνίδι έχει από τις καλύτερες,αν όχι τις καλύτερες,μάχες που έχω δει.Πραγματικά δεν χορταίνεις να πολεμάς και να δοκιμάζεις στρατηγικές και abilities.Μπράβο στην square που δημιούργησε ένα τόσο καλό σύστημα μάχης.


        Tidy!

        Do not blame me.Blame yourself or God.
        In Matsuno we trust.

        Comment


        • Έσφαξα 4 Adamantoises, τα δύο μου έδωσαν platinum ingot και τα άλλα 2 catalyst . Αυτά είναι drops. Πάντως άρχισα να κάνω upgrade όλα τα όπλα στο 2ο tier και παρατήρησα ότι μέχρι και για αυτή τη διαδικασία χρειάζεται άπειρο χρήμα. Να μην αναφέρω τα 6 όπλα του Gilgamesh Inc...

          Comment


          • Τι εννοεις? δεν εχουν καποιο πλεονεκτημα οι εχθροι απεναντι σου..
            Tha to egrafa kai egw, alla thymithika merikes spanies periptwseis pou epeidh kapoioi exthroi etrexan san maniakoi ekanan kapoia hits mou na astoxoun.
            "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
            But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
            Kindred, this blade and I.
            "

            "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
            Greek Gaming Videos
            Greek Final Fantasy Forum

            Comment


            • Originally posted by Ground_zero View Post
              Tha to egrafa kai egw, alla thymithika merikes spanies periptwseis pou epeidh kapoioi exthroi etrexan san maniakoi ekanan kapoia hits mou na astoxoun.
              Ναι αλλα εχεις και εσυ, πχ στα Adamanchelid οταν εισαι σε attack απο COM δεν σε πετυχαινει το stomp οταν εισαι στον αερα αν θυμαμαι καλα..

              Comment


              • Afto den exei sxesh me thn kinhsh, otan eisai ston aera den se varane oi groun epitheseis.

                Tha mporouses na peis pws h toumpes pou kanoun otan opisthoxwroun meta thn epithesh oi paixtes exei evasive properties (kai ontws apofevgoun kapoia hits) alla oute kai afto exei sxesh me thn kinhsh.
                "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                Kindred, this blade and I.
                "

                "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                Greek Gaming Videos
                Greek Final Fantasy Forum

                Comment


                • Πωπω 2 ώρες προσπαθώ να βγάλω το mark 64 και δεν τα καταφέρνω. Τελικά κατέληξα στο ότι δεν έχω αρκετά αναβαθμισμένους τους δευτερεύοντες ρόλους στη βασική μου τριάδα, οπότε συνεχίζω το grinding. Είναι να μπεις στη λογική της μάχης, ξέρω πώς να τη βγάλω, απλώς δεν μπορώ . Πρέπει να αναβαθμίσω και κάποια accessories μάλλον. Εσείς με τι build πήγατε; Εγώ με το παρακάτω:

                  Light - Hope - Fang
                  ------------------------
                  Sab - Syn - Sab
                  Syn - Syn - Syn
                  Com - Rav - Com
                  Med - Med - Com
                  Rav - Rav - Rav
                  Sen - Sen - Sen

                  Και ο εξοπλισμός είναι σχετικά απλώς, δεν έχω πολλά accessories που να προσφέρουν physical και magical resistance. Υποθέτω ότι είναι καλό να έχω μερικά εξοπλισμένα, ιδιαίτερα τα tier 3 full αναθμισμένα. Αυτό σημαίνει περισσότερα adamantites, άρα άπειρα χρήματα, άρα βαρετό farming...

                  Τέλος πάντων, από HP είμαι περιπου 17k στην Light, δε θυμάμαι στον Hope, 21k στην Fang.

                  Εκεί πάντως που η Fang (leader) είχε 500 HP ο Hope θεράπευε την Light (που είχε μερικές χιλιάδες ΗΡ...).

                  Comment


                  • Originally posted by i Have no Equal View Post
                    Τι εννοεις? δεν εχουν καποιο πλεονεκτημα οι εχθροι απεναντι σου..
                    Όταν οι εχθροί είναι stagged, εκεί είναι μειονεκτικοί εναντίον σου. Όμως το να μετακινούνται οι εχθροί, ενώ οι δικοί μας όχι, αυτό είναι μειονέκτημα για μας τους χαρακτήρες, γιατί πολλές φορές αποφεύγουν τα χτυπήματα μας, ιδιαιτέρως οι ιπτάμενοι εχθροί.

                    Έφτασα 2ο CD και νίκησα 4ο Boss Fight(Ένα περίεργο τετράποδο που θύμιζε Pokemon "Bulbasaur")... Μου πήρε ώρα να το νικήσω. Ακολούθησα την στρατηγική "Com-Med" με γιατρό τον Hope. Αυτό το τετράποδο απέφευγε τα χτυπήματα μου.
                    sigpic

                    Comment


                    • Τα Summon θα γίνουν ποτέ χρήσιμα; Προς το παρόν το μόνο που κάνουν είναι να αργούν τη μάχη και να χαμηλώνουν τη βαθμολογία.
                      Κατάφερα να φτιάξω ένα Malboro Wand για τη Vanille (έχει γίνει ο αγαπημένος μου χαρακτήρας, και σίγουρα ο πιο ενδιαφέρων όλων), με όλα μου τα λεφτά να επενδύονται σε αυτό, αν και δεν το έχω κάνει master ακόμα. Δυστυχώς αν και μπορώ πλέον να κάνω δικιά μου ομάδα, η υποχρεωτική παρουσία της Lightning με αναγκάζει να χρησιμοποιήσω Fang και Hope.
                      Τα γραφικά είναι πολύ εντυπωσιακά, πολλές φορές δε μπορώ να καταλάβω αν πρόκειται για CG.
                       
                      Είμαι μέση 9ου κεφαλαίου (κάπου με κούρασαν τόσες μάχες) και έχω μία παρατήρηση για την ιστορία. Με βάση τα όσα ξέρουν οι χαρακτήρες τα σχέδια τους δε στέκουν πολύ. Το κίνητρό τους να "ελευθερώσουν" τους ανθρώπους είναι ευγενές μεν αλλά σκοντάφτει στα όσα ξέρουν για τα fal'Cie (ασχέτως αν είναι ή όχι αλήθεια τελικά). Σύμφωνα με ό,τι ξέρουν τα fal'Cie είναι υπεύθυνα για τα πάντα στην Cocoon, από το φως μέχρι το φαΐ. Αν τα ξεφορτωθούν τι ακριβώς θα γίνει; Αυτό δεν το έχουν σκεφτεί; Όλοι οι χαρακτήρες κόλλησαν Snowίτιδα;
                      Originally posted by Squall Leonhart
                      I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                      Originally posted by 丹野
                      Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                      Originally posted by Ryu_gr
                      υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                      Comment


                      • Τα Summon θα γίνουν ποτέ χρήσιμα; Προς το παρόν το μόνο που κάνουν είναι να αργούν τη μάχη και να χαμηλώνουν τη βαθμολογία.
                        Tha alakseis gnwmh otan anakalipseis oti prwton: otan fevgoun ta summons anastenoun kai giatrevoun plhrws thn omada kai defteron otan mpainou sthn maxh me tis xelones, tous pernoun apeftheias ta podia rixnontas tes katw.
                        Epishs xrhsimevoun sto na gemizoun to stagger meter grhgora kai me sxetikh asfalia arkei na mhn xrhsimopoihseis Gestalt mode.
                        Ths lightning to Zantetsuken exei pithanothta na skotwsei olous tou exthrous.

                        έχει γίνει ο αγαπημένος μου χαρακτήρας, και σίγουρα ο πιο ενδιαφέρων όλων
                        O Sazh thes na peis, eftixos yparxei o Hope kai h Vanillia glitwnei to rolo tou xeiroterou xarakthra.
                        "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                        But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                        Kindred, this blade and I.
                        "

                        "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                        Greek Gaming Videos
                        Greek Final Fantasy Forum

                        Comment


                        • Originally posted by Ground_zero View Post
                          Ths lightning to Zantetsuken exei pithanothta na skotwsei olous tou exthrous.
                          Μιλάμε για το θρυλικό summon στην ιστορία Final Fantasy. O Odin είναι ο
                           
                          γαμάω και δέρνω
                          με το Zantetsuken του. Αντίθετα του Snow, οι δίδυμες Shiva κάνουν καλή δουλειά...

                          Ελπίζω να υπάρξουν κι άλλοι summons στο τέλος κοντά.

                          Originally posted by Ground_zero View Post
                          O Sazh thes na peis, eftixos yparxei o Hope kai h Vanillia glitwnei to rolo tou xeiroterou xarakthra.
                          Εμένα αγαπημένος μου χαρακτήρας είναι η Vanille, όχι μόνο επειδή είναι γλυκούλα, αλλά είναι και αστείο κορίτσι. Επίσης και ο Sazh, με το chocobo του, που με κάνει να γελάω με τα κωμικά σχόλια του. Σαν δίδυμο είναι ένα ταιριαστό ζεύγος κωμικών ! Ώρες ώρες γελάω μ' αυτούς...
                          sigpic

                          Comment


                          • O Sazh den einai kwmikos, einai....."fysikos"...

                            H Square ekane fantastikh souleia me afton ton xarakthra kai akomh kalyterh douleia ekane o voice actor tou (pou den mporw na pw to idio gia thn eknevistikh voice actor ths Vanille)...

                            Gia mena makran o kalyteros "xarakthras" sto game htane o Sazh, amesws meta erxetai h Fang, apo konta akolouthoun o Snow kai h Lightning kyriws logw emfanishs kai teleftaioi kai kataidrwmenoi h xazoxaroumenh Vanille kai o Emo Hope...

                            Mporei na exete diaforetikh gnwmh alla pragmatika den mou aresan katholou aftoi oi 2...
                            "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                            But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                            Kindred, this blade and I.
                            "

                            "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                            Greek Gaming Videos
                            Greek Final Fantasy Forum

                            Comment


                            • Και εμένα ο αγαπημένος μου είναι ο Sazh, όλοι οι άλλοι μου είναι το ίδιο συμπαθείς . Τη Vanille τη βρίσκω σούπερ, δεν ξέρω γιατί, voice over rox .

                              BTW τέλεια ατάκα του Sazh:

                              "...but the bird... the bird says no..."

                              Ειδικά ο τρόπος που έλεγε το bird ήταν τέλειος :xp: .

                              Comment


                              • Originally posted by Evans View Post
                                BTW τέλεια ατάκα του Sazh:

                                "...but the bird... the bird says no..."

                                Ειδικά ο τρόπος που έλεγε το bird ήταν τέλειος :xp: .
                                Το Bird ήταν ένα μωρό chocobo ! Θα έπρεπε να το ξέρεις που τα αγαπάς πάρα πολύ αυτά ! :xp:

                                Εκεί ήταν πολύ φιλόσοφος ο Sazh...
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X