Announcement

Collapse
No announcement yet.

Final Fantasy XIII

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • wesker το ΧΙΙΙ είχε ένα από τα καλύτερα battle system που έχω δει σε παιχνίδι. Υπάρχουν αρκετά πράγματα που δε μου άρεσαν, όπως το πολλές φορές ασυνάρτητο σενάριο και τα ελάχιστα πράγματα να κάνεις σε side-quests, η κοιλιά που κάνει στην gran pulse και η αίσθηση του μισοτελειωμένου, συνολικά όμως μου άφησε πολύ θετικές εντυπώσεις. Το βάζω και εγώ αρκετά χαμηλά στη λίστα των FF, αλλά με τίποτα δε λέω ότι δε μου άρεσε. Πάντως το θεωρώ άνετα από τα χειρότερα FF, χωρίς να σημαίνει ότι δεν είναι καλό. Σίγουρα το χειρότερο μετά το V.
    Molis etoimastika na pw: "I have no Equal, TWRA to eipes swsta!"
    Kai meta eida oti to post to ekane o Evans

    MarVell...
    + ο κόσμος (σε στυλ VIII και X παρά IX και XII)
    Ela mou? Giati sta + afto?

    + η διάρκεια του βασικού παιχνιδιού (50 αντί για 100 ώρες)
    Kai ksana, giati eipame afto einai sta +?

    + επιτέλους, ο βασικός πρωταγωνιστής δεν ήταν ένα αμούστακο, ορφανό αγόρι
    Einai amoustakh orfanh gynaika

    - οι χαρακτήρες είναι μέτριοι, δεν συγκρίνονται με αυτούς των VII και VIII
    To 7 nai alla to 8 pou kollaei?
    To FF me tous perissoterous komparsous EVAR htan.

    ο Odin παλιά σκότωνε με ένα χτύπημα, τώρα είναι ένα άλογο που κάνει λιγότερη ζημιά από οτι οι 3 βασικοί χαρακτήρες!!
    Yparxei pithanothta na skotwsei me to teliko tou Hit
    Se arketa FF htan thema pithanothtwn omws.

    - η μουσική ήταν άχρωμη, αδιάφορη. Πάνε οι εποχές των επικών soundtracks (VII, VIII)
    Pistevw pws to FF13 eixe poly kalo soundtrack eideika to battle theme htan to kalytero pistevw apo to FF7 kai meta an ekseraisoume to "Man with the machinegun".
    Alla ok afta einai gousta, oute ston Straier arese.
    Emena mou thn edwse pou den eixe victory theme

    Μπορεί τα - να είναι περισσότερα από τα + αλλά το battle system είναι τόσο καλό που όλα τα αλλα είναι δευτερεύοντα. Official MarVell score:phil:: 8/10 :win:
    Symfwnw me thn vathmologia sou.
    "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
    But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
    Kindred, this blade and I.
    "

    "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
    Greek Gaming Videos
    Greek Final Fantasy Forum

    Comment


    • Originally posted by Ground_zero View Post
      Yparxei pithanothta na skotwsei me to teliko tou Hit
      Se arketa FF htan thema pithanothtwn omws.
      Εδώ θα διαφωνήσω εν μερεί... στο VIII τον είχες στα χέρια σου μέχρις την Ultimecia... Τον θυμάμαι που εξαφανίστηκε μετά τo Ragnarok πριν την Ultimecia...
      sigpic

      Comment


      • Θελω να πω και εγω πολλα πραγματα αλλα θα κρατηθω λιγο ακομα. Παντως προσωπικα εχω πολυ θετικες εντυπωσεις και συμφωνω πολυ με τα οσα ειπε ο deus. Απο κει και περα υπαρχουν σιγουρα θεματα προς συζητηση... θα τα τοποθετουσα κυριως σε οτι αφορα τις επιλογες που εκανε οι S-E δεδομενου παντα οτι μερικα χρονια πριν ειχε δωσει ενα παιχνιδι οπως το ΧΙΙ.

        Στα δικα μου τωρα, απ'οτι φαινεται το παρακανα με τα adamantoise . Τα λεφτα οχι μονο εφτασαν για τις αναβαθμισεις αλλα μου εμειναν και 1.5m gill . Τωρα εχω 2 επιλογες: αγοραζω τα οπλα απο το gilgamesh inc αφου τα λεφτα φτανουν ή αναβαθμιζω μερικα σε max tier 3.

        Οπως και να εχει το θετικο ειναι οτι δεν εχω πλεον καθολου farming αφου υπαρχει παντα η επιλογη του δευτερου save για παραπανω χρηματα...

        Πηγαινω στα gui για τις τελικες διαδικασιες, λογικα μου μενουν 1-2 ωρες και κλεινω το παιχνιδι.

        Marvell ωραιος

        Comment


        • Εδώ θα διαφωνήσω εν μερεί... στο VIII τον είχες στα χέρια σου μέχρις την Ultimecia... Τον θυμάμαι που εξαφανίστηκε μετά τo Ragnarok πριν την Ultimecia...
          Kai sto VIII thema pithanothtwn htan, den ton elenxes, opote tou kapnize evgaine
          Kai afou ginotan Gilgamesh h pithanothtes, htan akoma mikroteres, 1/4 EAN apofasize na emfanistei...
          "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
          But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
          Kindred, this blade and I.
          "

          "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
          Greek Gaming Videos
          Greek Final Fantasy Forum

          Comment


          • Θέμα γούστου είναι όλα, για μένα η ιεραρχία των FF (που έχω παίξει όταν βγήκαν, όχι ρετρό) με βάση πόσο τα διασκέδασα είναι:

            1. VIII
            2. VII
            3. XIII
            4. X
            5. IX
            6. Χ-2
            7. ΧΙΙ (το μόνο FF που δεν μου έκανε κέφι να το τελειώσω...)

            Comment


            • To 8 me to 12 einai se lathos thesh
              "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
              But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
              Kindred, this blade and I.
              "

              "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
              Greek Gaming Videos
              Greek Final Fantasy Forum

              Comment


              • Originally posted by Ground_zero View Post
                To 8 me to 12 einai se lathos thesh
                Όταν πρωτοέπαιξα το 8 μου την έσπαγε πολύ αλλά το έπαιξα μέχρι τέλους. Μετά από 1-2 χρόνια μου ήρθε να το ξαναπαίξω, το ξανατελείωσα και έγινε ένα από τα πιο αγαπημένα μου παιχνίδια. Γραφικά, μουσική, μάχες, κόσμος, GFs, χαρακτήρες ήταν όλα τέλεια. Απο ιστορία δεν κατάλαβα και πολλά αλλά εντάξει :lovedance:

                Το 12 προσπάθησα 3 φορές να το παίξω, στην τρίτη προσπάθεια έφτασα γύρω στις 20 ώρες αν θυμάμαι καλά αλλά δεν μου άρεσε και το παράτησα...

                Πίσω στο 13, κάτι που με χάλασε είναι η έλειψη Marlboro (ή μήπως εγώ δεν τα βρήκα?).

                Comment


                • Originally posted by MarVell View Post
                  Το 12 προσπάθησα 3 φορές να το παίξω, στην τρίτη προσπάθεια έφτασα γύρω στις 20 ώρες αν θυμάμαι καλά αλλά δεν μου άρεσε και το παράτησα...

                  Πίσω στο 13, κάτι που με χάλασε είναι η έλλειψη Marlboro (ή μήπως εγώ δεν τα βρήκα?).
                  Εγώ τερμάτισα το 12. Ίσως δεν έχεις και αρκετή υπομονή, όπως εγώ...

                  Όσο για την έλλειψη του Marlboro, ασχολίαστο, καθώς δεν ξέρω αν υπάρχουν πιο μπροστά. Είμαι ακόμα στην Gran Pulse και έχω να κάνω και τις last 7 αποστολές.
                  sigpic

                  Comment


                  • Eiste kai oi 2 lathos, Marlboro einai tsigara, oi exthroi legontai Malboro

                    Oxi den yparxoun, den einai omws IMO megalyterh eleipsh apo victory theme, pou einai to "tara tara ra ra ra rara" mou?
                    "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                    But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                    Kindred, this blade and I.
                    "

                    "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                    Greek Gaming Videos
                    Greek Final Fantasy Forum

                    Comment


                    • Originally posted by MarVell View Post
                      Θέμα γούστου είναι όλα, για μένα η ιεραρχία των FF (που έχω παίξει όταν βγήκαν, όχι ρετρό) με βάση πόσο τα διασκέδασα είναι:

                      1. VIII
                      2. VII
                      3. XIII
                      4. X
                      5. IX
                      6. Χ-2
                      7. ΧΙΙ (το μόνο FF που δεν μου έκανε κέφι να το τελειώσω...)
                      Αλλαξε το VII με το VIII και ειμαστε περιπου στα ιδια.. Με την προσθηκη του VI που το βαζω δευτερο..

                      Comment


                      • To X-2 ti gyrevei mazi me ta Final Fantasy?
                        "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                        But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                        Kindred, this blade and I.
                        "

                        "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                        Greek Gaming Videos
                        Greek Final Fantasy Forum

                        Comment


                        • Nooto: Τι max tier 3 ρε, πλάκα κάνεις . Τράβα πάρε όλα τα όπλα να τελειώνεις, ανέβασε και με όσα λεφτά σου μείνουν τα tier 3 και είσαι jet, άνετα τα βγάζεις όλα μετά.

                          Γενικά πάντως συμφωνώ με τα όσα λέει ο ground. Είναι θέμα γούστου βέβαια, αν και αδυνατώ να καταλάβω προς τι η αντιπάθεια στο ΜΕ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ καλύτερο FF EVER (XII ).

                          Comment


                          • ΜΕ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ καλύτερο FF EVER (XII ).
                            Kai tha prostheta "International Zodiac Job System" gia na mhn yparxei oute mia amfivolia pleon
                            "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                            But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                            Kindred, this blade and I.
                            "

                            "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                            Greek Gaming Videos
                            Greek Final Fantasy Forum

                            Comment


                            • Originally posted by MarVell View Post
                              κάτι που με χάλασε είναι η έλειψη Marlboro (ή μήπως εγώ δεν τα βρήκα?).

                              Αυτά είναι Marlboro



                              Και αυτά είναι Malboro




                              Μικρή διαφορά θα μου πεις, ειδικά αν σου σκάσουν κανένα Bad Breath δεν καταλαβαίνεις τη διαφορά, αλλά λέμε τώρα


                              Α, και καλύτερο FF είναι το ΙΧ (έτσι για να υπάρχει και ένας αντίλογος στην πληθώρα των συνηθισμένων επιλογών).

                              PK World - Τα πάντα για Disney comics!

                              Comment


                              • Ρε τελείως άσχετο, αλλά δικός σου είναι ο μπόμπιρας βρε Marvell; Μούρη ο μικρός, τέλεια φάτσα, να σας ζήσει . Σου μοιάζει κι όλας (αν θυμάμαι καλά τις φωτογραφίες σου). Τι κάθεσαι και παίζεις FF XIII ρεεε!!

                                Comment

                                Working...
                                X