Announcement

Collapse
No announcement yet.

Resident Evil 5

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Καλα τα λεει ο hideo, καπως ετσι το σκεφτομαι κι εγω.
    Κακο δεν ειναι το παιχνιδι ετσι γενικα... Ειναι κακο γιατι το βαραινει και το ονομα της σειρας και η ποιοτητα του προκατοχου του και γι' αυτο και καποιοι το κρινουν πιο αυστηρα, γιατι οι συγκρισεις οσο να ναι ειναι αναποφευκτες και δε μιλαμε για ενα τυχαιο franchise, ουτε για κανα μικρο studio που το εκανε develop.

    Συμφωνω πως δεν ειναι σωστο να κανεις κατι αγγαρεια, αλλα οκ οπως ειπα απλα ηθελα να δω αν ειναι τοσο κακο οσο εχω ακουσει απο αρκετους γνωστους.

    Σαφως και σε καποιους αρεσε και οκ δικαιωμα τους, αυτο ελειπε να χαμε ολοι τα ιδια γουστα.
    Vaynard δε διαφωνω με αυτα που λες, απλα εχω μια ενσταση στα περι της κατηγοριας που εκπροσωπει το παιχνιδι.

    Το horror στοιχειο εχει παει περιπατο (ακομα και το re4 ηταν πιο ατμοσφαιρικο/τρομακτικο) και πλεον μιλαμε για ενα 3rd person shooter της σειρας (δεν το λεω με την κακη εννοια, απλα οκ δεν απεχει και πολυ απο ενα Gears of War ξερω γω).

    Altair, με την 1η ευκαιρια ισως ριξω και ενα βλεφαρο στο AC. Τωρα το θεμα ειναι τι θα πεσει πρωτο στα χερια μου, γιατι αγορες δεν παιζουν αυτη την περιοδο, οποτε οκ ο,τι καβατζωσουμε για την ωρα και στην πορεια βλεπουμε .

    Comment


    • ναι εχεις δικαιο οτι τα horror στοιχεια στο RE5 εχουνε παει περιπατο αλλα να σου πω την αληθεια για μενα το horror στοιχειο εχει σταματησει απο το 3 και μετα στα RE, σε αυτη τη κατηγορια λιγα παιχνιδια εχουνε μεινει πλεον, το amnesia για pc και τo dead space 2 κανουνε οτι μπορουνε ευτυχως

      το amnesia βεβαια κατα την αποψη μου εχει ΜΟΝO ατμοσφαιρα και δεν το θεωρω ολοκληρομενο τιτλο, ολα τα υπολοιπα τα βρηκα κατω του μετριου

      θα σας προτεινα να δοκιμασετε το dead space 2 παντως οσοι θελετε να φοβηθειτε και να το συνδυασετε με καλο gameplay

      τα assasin's creed ειναι εξαιρετικα sandbox games αλλα αν καποιος βαριεται ευκολα δεν ξερω κατα ποσο μπορει να τον απορροφησουν, ειδικα το πρωτο AC που δεν ειχε ποικιλια στα missions, τα υπολοιπα εχουνε βελτιωθει βεβαια σε μεγαλο βαθμο αλλα και παλι, υστερα ειναι και το setting αν σε τραβηξει,

      αμα δεν σου καθετε καλα ενα genre οτι και να σου φερουνε δεν θα ξετρελαθεις

      Comment


      • To Horror stoixeio exei stamathsei sta RE apo tote pou vghke to Silent Hill Imo, ta jump scares den to kanoun poia gia mena.
        "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
        But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
        Kindred, this blade and I.
        "

        "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
        Greek Gaming Videos
        Greek Final Fantasy Forum

        Comment


        • και τα silent τα 2 πρωτα ειχανε εντονα horror στοιχεια και λιγο το 3 imo απο εκει και περα χλυαρα πραγματα αλλα τα slient hill πειρανε την κατω βολτα στο gameplay και στην γενικοτερη ποιοτητα τους κατι που δεν συνεβει στα RE imo

          edit:ξεχασα να ανεφερω το ψυχολογικο θριλερ alan wake που με την επιβλητικη του ατμοσφαιρα δινει καποια καλα horror στοιχεια , και χωρις να χρειαστει να βγαλει zombies να σε κυνηγανε,

          σκεφτητε απλα στη βιομηχανια σημερα ποσοι τιτλοι σε βαζουνε να σκοτωσεις zombies και ποσοι υπηρχανε οταν πρωτοβγηκε το resident evil 1, εχει γινει τετρημμενο , πιστευω πως οι περισσοτεροι gamers πλεον αντιμετωπιζουν zombies με απαθεια

          Comment


          • Exeis dikio gia to gameplay alla den exeis dikio gia to Silent hill 3.
            Kai to 3 kai to 4 an kai den einai sto epipedo twn 1 kai 2 einai tromaxtika games, kamia sxesh me opoiodhpote RE.

            Den ftaine mono ta zombies imo, aplws ta RE den eixan pote to stoixeio tou fovou twn SH, mono tou ksafniasmatos kai ths kleistofovias.
            "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
            But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
            Kindred, this blade and I.
            "

            "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
            Greek Gaming Videos
            Greek Final Fantasy Forum

            Comment


            • Το τελευταιο παιχνιδι με εκανε να τρομαξω ηταν το fatal frame/project zero του ps2.

              Comment


              • eternal darkness sanity's requiem

                ναι gz εχεις δικαιο μπερδεψα στο μυαλο μου το 3 (που ητανε οντως καλο) που πρωταγωνιστουσε ενα ξανθο κοριτσακι με το homecoming, το 4 παντως ητανε για σφαλιαρες σε ολα τα επιπεδα

                Comment


                • Originally posted by Vaynard View Post
                  το amnesia βεβαια κατα την αποψη μου εχει ΜΟΝO ατμοσφαιρα και δεν το θεωρω ολοκληρομενο τιτλο, ολα τα υπολοιπα τα βρηκα κατω του μετριου
                  Κι εγώ αυτό έλεγα στο δικό μου review όταν το τερμάτισα. Είναι εν μέρει ατμοσφαιρικό. Από ιστορία, μου θυμίζει κάπως το Call of Cthulhu. Σαν τον Lovecraft ένα πράγμα. Είναι εν μέρει ολοκληρωμένος ο τίτλος. Αυτό που του λείπει είναι λίγη βάση στην ιστορία και λίγη λεπτομέρεια για να το κάνει ακόμα πιο τρομακτικό και ατμοσφαιρικό.

                  Originally posted by Ground_zero View Post
                  To Horror stoixeio exei stamathsei sta RE apo tote pou vghke to Silent Hill Imo, ta jump scares den to kanoun poia gia mena.
                  Λάθος. Το κάνει το Amnesia και μ' έχουν τρομάξει αυτά τα zombies.

                  Originally posted by Vaynard View Post
                  edit:ξεχασα να ανεφερω το ψυχολογικο θριλερ alan wake που με την επιβλητικη του ατμοσφαιρα δινει καποια καλα horror στοιχεια , και χωρις να χρειαστει να βγαλει zombies να σε κυνηγανε,
                  Θα χαρείς να μάθεις ότι η Remedy ετοιμάζει το Alan Wake 2. Μάθανε από τα λάθη του πρώτου και θα καλυτερεύσουν στο 2.
                  sigpic

                  Comment


                  • Γιατί το Silent Hill Homecoming δεν είναι τρομακτικό? Τα Fatal Frame? Τα Siren?

                    Ξεχνάτε εύκολα μάλλον. Σε κάποια από αυτά υπάρχει απίστευτη ατμόσφαιρα. Μπορεί να μην είναι όλα παιχνίδια κορυφής, όμως για τους fans τον horrors είναι απίστευτα.

                    Το Cryostasis επίσης αρκετά ατμοσφαιρικό και τρομακτικό.

                    Comment


                    • Originally posted by Aion View Post
                      Γιατί το Silent Hill Homecoming δεν είναι τρομακτικό? Τα Fatal Frame? Τα Siren?

                      Το Cryostasis επίσης αρκετά ατμοσφαιρικό και τρομακτικό.
                      Με τίποτα δεν ξεχνάμε. Εγώ πάντως τα έχω παίξει και τα 3, εκτός παραπέρα το Siren που έχει του Διαβόλου τα προβλήματα, όταν το έπαιξα. Θα περιμένω να βρω το remake.

                      Για το Project Zero ας φέρουν πρώτα το 4 και μετά το 5!
                      sigpic

                      Comment


                      • Και οσον αφορα το RE5 δεν νομιζω να ειναι τυχαιο που θεωρειτε απογοητευση απο τους φανς , Εγω προσωπικα δεν το βαζω καν μεσα στα 5 καλυτερα resi.

                        Για εμενα ειναι
                        1:RE2
                        2:RE4
                        3:RE
                        4:RE Code Veronica
                        5:RE3
                        6:RE5

                        Comment


                        • Kai egw thn idia seira me sena vazw sta RE ektos apo mia allagh tou prwtou Resident Evil to opoio vazw sthn prwth thesh.
                          Ws atmosfaira ekane kapoia pragmata kalytera kai epipleon apo to 2 kai meta panta kserame ti paizei, mono to prwto eixe to stoixeio tou aifnidiasmou gia mena.
                          "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                          But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                          Kindred, this blade and I.
                          "

                          "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                          Greek Gaming Videos
                          Greek Final Fantasy Forum

                          Comment


                          • Έλα τώρα, δεν αιφνιδιαστικές για παράδειγμα στο Resident Evil 4 όταν πεθαίνει ο Luis Sera και μετά μπαίνει η Ashley Graham στην σκηνή χωρίς να αναφέρει οτιδήποτε (μονο που δεν πατάει το πτώμα του) και φεύγει με τον Leon χωρίς να ξαναμιλήσουν για τον πεθαμένο? Ακούς εκεί δεν υπάρχει το στοιχειο του αιφνιδιασμού... Μην λέμε ότι θέλουμε.

                            Όντως, το πρώτο δεν υπάρχει απλά. Θέλω κίάλλο Remake σε 5-10 χρονια.

                            Tanno όντως τα Siren είναι κάπως... προβληματικά, όμως προσωπικά αυτό συνδυάστηκε με την rotten ατμόσφαιρα του και το έκανα deal.

                            Comment


                            • Den katalaves ti enow sto sxolio mou gia ton aifnidiasmo.
                              Prin to Resident evil den yphrxan paixnidia thriller, meta to Resident Evil yphrxan.
                              Afto enow.
                              "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                              But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                              Kindred, this blade and I.
                              "

                              "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                              Greek Gaming Videos
                              Greek Final Fantasy Forum

                              Comment


                              • sOLiD SNAKE συμφωνώ 100% με την λίστα σου περί Resi.Κι εγώ με την ίδια σειρά θα τα έβαζα.
                                Α και btw Leon>>>Chris.
                                Carpe diem

                                Comment

                                Working...
                                X