Announcement

Collapse
No announcement yet.

Dragon Age 2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    ξενδιαντροπο glitch σε καποια φαση μετα απο το 42525ο respec potion που ηπια ξαφνικα ενω ειμαι lvl 13 βρεθηκα με 23(!) ποντους για ταλεντς ενω επρεπε να ειχα 14+2 απο potions που ηπια,''δεν με χαλασε καθολου ομως!!!''... σκεφτηκα και κοντοσταθηκα...ομως χωρις δευτερο δισταγμο φορτωσα το προηγουμενο save..μαζοχας? ψωροπεριφανος η απλως κοροιδο?

    Comment


    • #47
      Originally posted by Vaynard View Post
      ξενδιαντροπο glitch σε καποια φαση μετα απο το 42525ο respec potion που ηπια ξαφνικα ενω ειμαι lvl 13 βρεθηκα με 23(!) ποντους για ταλεντς ενω επρεπε να ειχα 14+2 απο potions που ηπια,''δεν με χαλασε καθολου ομως!!!''... σκεφτηκα και κοντοσταθηκα...ομως χωρις δευτερο δισταγμο φορτωσα το προηγουμενο save..μαζοχας? ψωροπεριφανος η απλως κοροιδο?
      Σωστοοος καλα εκανες , μαγκια σου και εγω ακριβως το ιδιο θα επρατα .

      Comment


      • #48
        Ναι και εγώ το ίδιο θα έκανα, αλλά είμαι λίγο μαζόχας οπότε...

        Comment


        • #49
          Καλά έκανες, γιατί σε παλιότερα παιχνίδια της Bioware υπήρχε θέμα με το level up όταν εμφανίζονταν τέτοια glitches. Συμπτωματικά βέβαια, ήταν παιχνίδια που είχε αναπτήξει η Obsidian (Neverwinter Nights 2 και Knights of the Old Republic 2) αλλά είχα ακούσει μερικές περιπτώσεις και στο Dragon Age: Origins, ειδικά όταν είχε εγκατασταθεί το respec mod.

          Αλλά επειδή είμαστε TRU και HARDKOR τους σκίζουμε και χωρίς έξτρα πόντους!
          Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

          Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

          Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

          Comment


          • #50
            αφηστε τα τρωω τρελο ξυλο στο nightmare και προχωραω με ρυθμους χελωνας μαχη και save ειμαι

            λοιπον εχω αρχισει να αναθεωρω καποια πραγματα, δεν ειναι ολα ροδινα στο παιχνιδι πχ οντως ανακυκλωνονται χαρτες, το main theme του στορυ so far (καπου στα μισα του chapter 2 ειμαι) δεν εχει χαραχτηρα ειναι χλυαρο και χωρις νευρο, αμη τι αλο εχουνε κανει καλη δουλεια στα sidequests και φυσικα στους διαλογους, οστοσο ωρες ωρες δημιουργητε η αισθηση οτι ολο αυτο το high production value σε voiceover/fluff/universe αναλωνεται σε αδιαφορα θεματα που δεν αγγιζουνε και πολυ το παιχτη δυσκολα θα ταυτιστει και θα δεθει με τους χαραχτηρες.... χαραμιζεται στο πρωτο chapter και περιπου το μισο του δευτερου που εχω φτασει...για να δουμε τη επιφυλλασει η συνεχεια

            ευτυχως οι μαχες ειναι απολαυστικες και σε βαζουνε στην διαδικασια να ξυσεις το κεφαλι σου για να να ορισεις τις στρατηγικες σου

            θα τολμησω να πω η ολη δομη και το ''ταξιδι'' του champion για να αποχτησει πλουτοι, φημη, δοξα και δυναμη μου θυμιζει λιγο fable 3

            επιφυλλασομαι για την συνεχεια μπορει να αλλαξουνε πολλα

            Comment


            • #51
              Ωραία πάει το παιχνίδι. Τελικά αν τα quests είναι καλογραμμένα με ωραίους διάλογους, χαρακτήρες και ατμόσφαιρα μπορώ να συνεχίσω να τα κάνω χωρίς να υπάρχει συγκεκριμένος λόγος. Κάποιο "grand scheme" από πίσω.

              Ενδιαφέρουσα πόλη η Kirkwall το δίχως άλλο, πόλλα συμβαίνουν εντός των συνόρων της με την ίντριγκα να βρίσκεται σχεδόν παντού. Το απολαμβάνω το παιχνίδι. Αν μπορώ να βρω ένα πράγμα που με χαλάει αυτό είναι ο μάλλον αρτσούμπαλος τρόπος που ανεβάζω τα abilities των χαρακτήρων, μου αρέσουν σχεδόν όλα και δεν συγκεντρώνομαι σε 1-2 trees για τον καθένα. Και έκανα και rogue με daggers για main, τι σκατά είχα στο κεφάλι μου δεν ξέρω, ποτέ δεν παίζω πρώτο χαρακτήρα assassin
              sigpic

              Comment


              • #52
                το τελειωσα και εγω γλυφοντας και την τελευταια σανιδα του ποιο μικρου sidequest κατεληξα στο τελος lvl24 παιζοντας nightmare...
                γενικα δυσκολευτικα ( και το ψηλομετανιωσα) σε πολλες μαχες βρηκα υπερβολικα τα hp των αντιπαλων και αρκετα immunities με κανανε να κανω respec απειρες φορες (αναμενομενο)

                το ιδανικο difficulty για να παιξει κανεις το dragonage 2 ειναι το hard τελικα

                θελω να γραψω καποια πραγματα αλλα βαριεμαι τωρα, θα γινει καποια στιγμη, να το τελειωσουνε και καποια υπολοιπα παιδια να γινει κουβεντουλα, συμφωνω σε πολλα με τον christop παντως


                εχω κολλησει ομως αγρια και με βλεπω για ενα speedrun με αλλη class αυτη τη φορα

                Comment


                • #53
                  πολύ gay friendly ρε παιδάκι μου το παιχνίδι, το χέσανε το θέμα.
                  sigpic

                  Comment


                  • #54
                    Vaynard

                     
                    Δώσε κανα tip για viable tank build στην Aveline. Ποια sustained βρήκες ότι λειτουργούν καλά; Από πόσα trees να πάρω talents; Turn the Blade ή Elemental Aegis ή κανένα απ'τα δύο και τα έχω Shield Wall μόνιμα; Bravery ή Battle Synergy; Το δικό της tree αξίζει να το αναπτύξω ως τέλος;
                    sigpic

                    Comment


                    • #55
                      deus_dope

                       
                      κατα γενικο κανονα βρηκα οτι ειναι ποιο αποδοτικο να παιρνεις skills ''κλειδια'' απο διαφορα trees παρα να τα αναπτυσεις μεχρι το τελος εξαιρουμενων καποιων trees του mage οπως primal spirit που ανοιγουνε mastery και buffaρουνε οσα υπαρχουνε στο tree,

                      την aveline την βρηκα αρκετα straightforward και ανοιχτη σε skills αφου ο ρολος της ειναι καθορισμενος (tank) you cant go wrong with her really,μοιραζε ποντους σε strength-constitution σε 50/50 αναλογια (εγω εβαζα λιγους περισσοτερους con λογω nightmare) οσο για skills παρε απο defender turn the blade stonewall με τα upgrades τους, απο το tree της το thick skin ειναι must πιστευω, το immovable ειναι solid το retaliation ειναι ενας καλος τροπος να συνεχιζει να κρατα aggro, το bodyguard επισης δεν ειναι ασχημο ειδικα αν εχεις rogue διπλα της,

                      shield sword tree το perception που ειναι επisης ,must, shield bash να κανει stagger και μετα κανα chain lighting με mage κανει πολυ dmg, για τον ιδιο λογο pommel strike απο warmonger και taunt για ευλογους λογους δεν ειναι ασχημο

                      θα μου πεις αμα δεν βαλεις willpower που θα βρισκεις ποντους για stamina να κανεις κανα active skill, αργοτερα βαζεις απο battlemaster bolster, second wind

                      να σου πω πως την ειχα απο οτι θυμαμαι περιπου σε tactics προς το τελος του παιχνιδιου

                      behavior tank

                      1. self health<25&#37; ~ use elfroot potion/ health potion
                      2. self stamina <25% ~ second wind
                      3. self stamina<10% ~ stamina potion/ restoration potion
                      4. self health 50% ~ stonewall
                      5. enemy disoriented ~ asssault
                      6. enemy dissoriented ~ scatter
                      7. hawke health 50% ~ activate: bodyguard
                      8. ally health 25% ~ activate: bodyguard
                      9. self surrounded by no enemies ~deactivate immovable
                      10. self serrounded by at least 3 enemies ~ activate immovable
                      11. ally being attacked by a melee attack ~ taunt
                      12. self surrounded by no enemies ~ deactivate shield defense
                      13. self surrounded by at least three enemies ~ activate shield defense
                      14.self being attack bya a melee or ranged attack ~ turn the blade
                      15. enemy any: shield bash
                      16.enemy any: scatter
                      17. enemy target rank is normal or higher assault
                      και αλλα τρια που δεν τα θυμαμαι

                      resistances σε elements δεν αξιζουνε να χαραμισεις points imo στην aveline, τους μαγους πρεπει να τους ακινητοποιεις/ σκοτωνεις ASAP ετσι και αλλλιως με τους δικους σου πριν καν χρειαστει να παει το tank εκει

                      Comment


                      • #56
                        Vaynard

                         
                        Moi bien. Αυτό έκανα, έχω ξεχυθεί σε διάφορα trees από 'δω κι από 'κει και λέω βάστα, μήπως κάνω κάτι λάθος.... Σε Weapon/Shield έχω βάλει τα περισσότερα μέχρι στιγμής, έχω μάθει όλα τα βασικά, δίνοντας μόνο στο Shield Bash upgrade για stagger.

                        Aπό defender μόνο Turn the Blade, σκέτο, και βρέθηκα στο δίλημμα ποιο να πάρω ως τρίτο sustained και πόσταρα. Τα passive που δίνει μετά αξίζουνε; Resilience για knockback resistence και Adamant για +5 dmg resist ή τσάμπα πόντοι;

                        Σε Warmonger τώρα έχω Taunt, Pommel Strike, Tremor και της έμαθα και το Bravery. Χωρίς upgrades ακόμα όλα αυτά. Ήμουν ανάμεσα σε Bravery και Battle Synergy από Βattlemaster, αλλά τελικά έδωσα στο Bravery κυρίως για να μάθω μετά το Bravado που δίνει +50% threat στα διπλανά targets. Eκεί είχα παλι δίλημμα, διότι καλό ακούγεται και το Battle Synergy, αυτά που δίνει σε σχέση με το Bravery ευνοούν σαφώς περισσότερο την εντελώς αμυντική προσέγγιση που θέλω να έχει η Aveline, ενώ το upgrade Fearless Synergy δίνει +50% threat transfer από τους allies στην Aveline.

                        Το ιδανικό βέβαια θα ήταν να δώσω και Bravery και Battle Synergy με τα threat upgrades τους αλλά αξίζει; Από τη μια πολλά sustained και από την άλλη μήπως δεν χρειάζεται κιόλας. Έτσι όπως παίζω σπάνια πέρνω το ρόλο της manual και αφήνω τα tactics να κάνουν όλη τη δουλειά, οπότε τουλάχιστον στο θέμα του threat θέλω να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

                        Τέλος είναι και το δικό της tree που δίνει άλλα δύο sustained. Απ'ότι κατάλαβα όμως διαβάζοντας τα tactics σου είναι τελείως situational επομένως δεν χρειάζεται να τα έχω συνέχεια ανοιχτά.


                        Πάμε παρακάτω.

                        Μιας και ο Hawke μου είναι rogue και επέλεξα να τον κάνω dual wield με daggers, πάγκο θα φάει όπως το βλέπω η Isabella. Πέραν αυτής, προσπαθώ να δίνω rotation στους χαρακτήρες αφού όλοι μου αρέσουν.

                        Στον Varric πάει μόνο του το πράγμα, Archery, το tree του και ότι περισσέψει θα τα βάλω ή στο Sabotage ή στο Subterfuge.

                        H Μerill επίσης. Φουλ σε Primal και στο tree της, και ότι περισσέψει λέω να βάλω στο Spirit.

                        H Βethany φουλ σε Elemental ενώ της έμαθα και μερικά Creation αφού δεν είχα βρει τον Anders ακόμα. Το μόνο tree που δεν έχω αξιοποιήσει καθόλου σε μάγο είναι το Entropy, δεν μου φαινονται τόσο απαραίτητα τα debuffs που δίνει, καθώς και το Arcane.

                        Toν Anders, αν και πολύ ενδιαφέρον το προσωπικό του tree, τον έκανα healer. Kαι σαν dmg dealer θα έλεγε αλλά τα healing spells του μου άρεσαν καλύτερα. Αυτόν τον πάω φουλ Creation και εν συνεχεία λέω να του δώσω το Arcane Tree, για μάχες που δεν θα χρειάζεται το healing sustained του.

                        Mε τον Fenris έχω θεματάκι. Two-handed του βάζω και Vanguard. Mε το tree του δεν έχω ασχοληθεί ακόμα. Δεν ξέρω βασικά τι θέλω να τον κάνω, dmg dealer έχω αρκετούς, για off-tank δεν ξέρω αν μπορεί να σταθεί.


                        A και είμαι Act 1 ακόμα οπότε δεν ξέρω αν καλώς αγχώνομαι :p Respec potions πότε παίρνεις;
                        sigpic

                        Comment


                        • #57
                          deus_dope

                           

                          βρηκα τον fenris απο τους καλυτερους χαραχτηρες κανει εξαιρετικο dmg ειναι ιδανικος off tank damager και το tree του ειναι απο τα καλυτερα στο παιχνιδι,

                          respec potions πρεπει να εχεις το black market dlc

                          με τον anders δεν ασχοληθηκα και τοσο αλλα τον εκανα και εγω healer και τον εβαλα μεσα μονο για τα quests του, μιας και ειχα hawke για mage και οταν ηθελα δευτερο εβαζα την merril μιας και ηθελα καποιον gia debuffs+ extra primal και τα blood mage skills της μου ηρθανε κουτι μιας και εβαζα ποντους στο con για life το οποιο ειναι πολυ σημαντικο στο nightmare

                          και ο varric ειναι καλος κανει τρελο dmg και αυτος ουκ ολιγες φορες αναγκαστηκα να κανω kitting με αυτον

                          στην aveline μν την παραφουσκωσεις με sustained για να εχεις ποντους να κανεις και κανα active που δινει stagger κτλπ για cross class counters, εγω κατεληξα σε αυτα που εγραψα στο προηγουμενο post και δεν το μετανιωσα (το μετανιωσε η τσεπη μου ομως απο τα respec)

                          παρε οπωςδηποτε απο το healing tree heroic aura+ healing +haste σε καποιον μαγο και αν εχεις δευτερο να του μαθεις το αλλο sustained το arcane shield

                          to primal ειναι το καλυτερο tree για mage μακραν δινει πολυ χρησιμα spells



                          sorry για την καθυστερηση

                          Comment


                          • #58
                            Vaynard

                             
                            Kαταρχάς σκατά. Μου πέθανε η Bethany και μου το 'πε η κακούργα η μάνα, μην το πάρεις το παιδί μαζί σου.... Τώρα ψάχνω να βρω σε ποιον να δώσω Elemental. Δεν έχω δώσει πουθενά ακόμα.

                            Στο Act 2 βασικά αρχίζουν επιτέλους να δείχνουν οι χαρακτήρες. Τα skills γεμίζουν σιγά σιγά, τα tactics περισσότερα και οι ρόλοι πλέον είναι πιο ξεκάθαροι.

                            Γουστάρω Merril με χίλια πάντως, σαν Blood Mage δεν σταματά να κοβεί ποτέ. Τελικά της φούλαρα το Primal, συνέχεια κάποια cc από Entropy και ύστερα από Arcane.

                            O Αnders σταθερά o healer μου, τα Panaccea spells του είναι απλά must. Λίγο απ'όλα του έχω σαν dmg dealer/cc πριν μπει σε healing mode και πλέον έχει μόνιμη θέση στο group.

                            Στην Aveline τελικά κράτησα Shield Wall και Turn the Blade μονάχα και πήρα Bodyguard για όταν πάει να ψοφήσει ο Anders και το Immovable που το ανοιγοκλείνει ανάλογα τη περίσταση. Πάνω κάτω το build σου δλδ.

                            Ο Fenris όντως κόβει άσχημα, όποτε βαριέμαι τη φάτσα της Aveline και στα περισσότερα side quests τον βάζω. Ήταν μέχρι να αρχίσω να βάζω points στο tree του και να πάρω Battle Synergy και Second Wind.

                            Τον Varric και την Isabella δεν τους πολυχρησιμοποιώ, η σύνθεσή μου είναι οι τέσσερις παραπάνω και ο rogue Ηawke σαν Assassin.




                            Το παιχνίδι γενικά μου αρέσει πολύ αν εξαιρέσω κάποιες χαζομάρες που κάνει στο θέμα δυσκολίας και μερικές μάχες είναι απλά αδύνατο να τις βγάλεις αν δεν την χαμηλώσεις.
                            sigpic

                            Comment


                            • #59
                              deus_d0pe και γω Rogue είχα και με το ίδιο party παίζουμε ακριβώς.

                               

                              Την φάση με την Bethany μου την είχε σφυρίξει ένας φίλος και δεν την πήρα μαζί μου, αλλά ακόμα και να μην σου πεθάνει όταν τελειώσεις με τα τούνελς την παίρνουν στο Circle of Mages οπότε δεν την χρησιμοποιείς στο υπόλοιπο Game...

                              @Vaynard, ρε φίλε σοβαρά το Quest με τον δράκο ΠΩΣ το έβγαλες στο Nightmare? Η μάχη ήταν τελείως imba να ούμ.

                              Comment


                              • #60
                                SUPER BOSSES END GAME BOSS SPOILERS!!!!!

                                 
                                δεν ειναι ηταν και τοσο δυσκολη η μαχη με τον high dragon το μυστικο ειναι να τιγκαρεις se fire resistances

                                ο ancient demon Hybris και η meredith με δυσκολεψε πολυ περσσοτερο εκανα αρκετα reload

                                ναι ολο nightmare το επαιξα

                                Comment

                                Working...
                                X