Announcement

Collapse
No announcement yet.

Final Fantasy XV

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Αχ προσπάθησα να του το κρύψω αυτό που λες για το regalia F, είναι ωραία έκπληξη όταν το βρεις μόνος σου/ ακούσεις κάποιον να μιλάει για αυτό εκεί που νόμιζες ότι τα έχεις δει όλα!
    Btw εγω εκει εχασα το genji glove, mega facepalm, ειχα παει τοσο προσεκτικα παντου για να τα κανω ολα αλλα εκεινο το part ηταν τοσο ψυχοφθορο που δεν αντεξα και πηδησα απο το αγαλμα χωρις να δω αν υπαρχει κατι .

    Comment


    • Originally posted by nooto View Post
      Btw εγω εκει εχασα το genji glove, mega facepalm, ειχα παει τοσο προσεκτικα παντου για να τα κανω ολα αλλα εκεινο το part ηταν τοσο ψυχοφθορο που δεν αντεξα και πηδησα απο το αγαλμα χωρις να δω αν υπαρχει κατι .
      Καλά για τα κλάματα accessory είναι, μη σου πω ότι ήσουν τυχερός που το έχασες. Εγώ έφτασα στο άγαλμα ΜΕ ΤΑ ΧΙΛΙΑ ΖΟΡΙΑ ΚΑΙ ΜΕ ΑΠΕΙΡΑ ΝΕΥΡΑ και λέω "Αποκλείεται να πρέπει να πας προς τα πάνω. Γιατί να πας προς τα πάνω; Δεν υπάρχει ΚΑΝΕΝΑ νόημα στο να πας προς τα πάνω" κι άρχισα να κατεβαίνω χαρούμενος. Παίρνω το genzi glove, λέω από μέσα μου "Παίχτη Παναγιώτη, με τόση εμπειρία ξέρεις να ξεχωρίζεις τη σωστή κατεύθυνση από τη λάθος" και μετά πηδάω σε ένα περβάζι που υπήρχε παραδίπλα και με τηλεμεταφέρει στην αρχή (ξέρεις, αφού πρώτα κάνει εκείνο το σπαστικό ΒΖΝΤΟΥΠ ήχο).

      Δε φαντάζεσαι τι νεύρα είχα, απλά δε φαντάζεσαι XD . Με το super meat boy δεν έφτασα σε τέτοιο σημείο, αυτό το dungeon με ισοπέδωσε.

      Comment


      • Originally posted by Evans View Post
        Καλά για τα κλάματα accessory είναι, μη σου πω ότι ήσουν τυχερός που το έχασες. Εγώ έφτασα στο άγαλμα ΜΕ ΤΑ ΧΙΛΙΑ ΖΟΡΙΑ ΚΑΙ ΜΕ ΑΠΕΙΡΑ ΝΕΥΡΑ και λέω "Αποκλείεται να πρέπει να πας προς τα πάνω. Γιατί να πας προς τα πάνω; Δεν υπάρχει ΚΑΝΕΝΑ νόημα στο να πας προς τα πάνω" κι άρχισα να κατεβαίνω χαρούμενος. Παίρνω το genzi glove, λέω από μέσα μου "Παίχτη Παναγιώτη, με τόση εμπειρία ξέρεις να ξεχωρίζεις τη σωστή κατεύθυνση από τη λάθος" και μετά πηδάω σε ένα περβάζι που υπήρχε παραδίπλα και με τηλεμεταφέρει στην αρχή (ξέρεις, αφού πρώτα κάνει εκείνο το σπαστικό ΒΖΝΤΟΥΠ ήχο).

        Δε φαντάζεσαι τι νεύρα είχα, απλά δε φαντάζεσαι XD . Με το super meat boy δεν έφτασα σε τέτοιο σημείο, αυτό το dungeon με ισοπέδωσε.
        Λέτε για το κρυφό dungeon που μόνο με το ιπτάμενο Ρεγκάλια πας;

        Αν ναι, σας νιώθω. Εγώ με το που γύρισα και βγήκα έξω, ολοκληρώνοντας την πίστα, έχασα τα πάντα στην απογείωση, γιατί απέτυχε να βγει απ΄εκεί το Ρεγκάλια. Μου φόρτωσε πάλι στην αρχή που είχαν παρκάρει στον δρόμο τα παιδιά και ξενέρωσα εντελώς. Βαριέμαι να ξαναπεράσω την πίστα. Μου πήρε 3 ώρες να την περάσω, γιατί ήταν γιγαντιαίος γρίφος με πολύ προσεκτικά άλματα.
        sigpic

        Comment


        • Εν τω μεταξύ, εκεί που λέω πως τα έχω δει όλα, βλέπω πως η Altissia έχει αρένα, wtf

           

          Έκατσα λίγη ώρα για να δω τι φάση είναι, και κατέληξα να πειραματίζομαι κάνα δίωρο. Δεν είναι και άσχημο, ύστερα από λίγη ώρα μαθαίνεις ποια τέρατα νικάνε ποια κλπ. Πήρα ένα lance και ένα καλάμι που ήθελα, όμως από εκεί και πέρα δεν θα ασχοληθώ και πολύ. Δεν σε αφήνει να ποντάρεις πολλά φράγκα, θέλει και αρκετές προσευχές στον RNGesus, και εν τέλει δεν αξίζει, αφού το αντικείμενο που θέλει ώρες για να ξεκλειδώσεις, είναι πλέον άχρηστο post game (άπειρη βενζίνη). Πάντως βρήκα εδώ έναν πολύ καλό οδηγό. Όσην ώρα ασχολήθηκα, μου χρησίμευσε.

          Τέσπα, είδα πως υπάρχει μαγαζί που αγοράζεις megalixirs και εξοπλισμούς με ascension coins, ωραίος. Τώρα παίζω και τα Hunts, μου έχουν μείνει 2-3 και τελειώνω και με την Βενετία. Εν τω μεταξύ είχε και ένα quest για τον φωτογράφο, που έβγαινε ένα φάντασμα από τον πίνακα, πολύ καλή φάση. Αν το είχα παίξει στα προτεινόμενα LV θα ήταν πολύ δυνατή μάχη. Όπως καταλάβατε, δεν είχα ασχοληθεί καθόλου με Altissia. Πιο πολύ την είδα στο Chocobo - Moogle event, παρά στο main story


          Απ' ό,τι βλέπω, τελειώνουμε και από εδώ, κομπλέ. Μερικά Hunts και πίσω στον Lucis για να βγάλουμε τα dungeons 100% κομπλέ
          Last edited by Phantom Duck; 09-02-2017, 12:10 AM.

          PK World - Τα πάντα για Disney comics!

          Comment


          •  
            Eίμαι στο Pitioss. Αρκετά μετά το άγαλμα όπου πήρα το Genji Glove, πέφτω και με βγάζει στο πρώτο δωμάτιο που ήμουν στην αρχή και το checkpoint έχει κολλήσει εκεί. Αν υπάρχει θέμα glitch ή οτιδόποτε κάνω χαρακίρι τώρα. Μέχρι τα μισά περίπου το dungeon είναι οκ, εώς διασκεδαστικό σε σημεία. Μετά απλώς καταντάει ενοχλητικό και αποδεικνύει τι γίνεται όταν ένας χιμπαντζής παίζει με τα κουμπιά πυρηνικού σταθμού( με λίγα λόγια όταν έχεις φτιάξει ένα game που τα controls του δεν έχουν καμμία σχέση με puzzle platformers και προσπαθείς να φτιάξεις levels που βασίζονται σε μηχανισμούς από το Super Mario) Αν αυτός που έφτιαξε το Regalia F πρέπει να απολυθεί, αυτός που έφτιαξε το dungeon προς το τέλος και το checkpoint system του, πρέπει να περιφέρεται σε δημόσιους χώρους γυμνός με πινακίδα που να γράφει Είμαι Τέντι Μπόι. Αίσχος απλά.


            ΕDIT:
            Μόλις συνειδητοποίησα πόσο στερείται λογικής το checpoint στο συγκεκριμένο σημείο...


            ΕDIT 2:
             
            Τέλος. 3μιση ώρες που μου φάνηκαν προς το τέλος αιώνας.
            Μέχρι και λίγο πριν το άγαλμα το level design μπορείς να το πεις και καλό, όπως και τα puzzles. Όταν ξεκινάει και αλλάζει η αρχιτεκτονική του dungeon και η προοπτική η λογική πάει περίπατο. Εκεί δεν ήξερα πού να προσγειωθώ. Ενδεικτικά έκανα αλμα σε ένα σημείο- γιατί αυτό ήταν το λογικό- όπου σε περίμενε ένα αντικείμενο αλά ενάντια σε κάθε λογική έπρεπε απλώς να πέσω. Προς το τέλος με τις platforms από κάγκελα το πράγμα έγινει γελοιωδέστερο του γελοίου. Τα chekcpoints στο τελευταίο puzzle μπορεί να απορρυθμιστούν αν προσγειωθείς κάπου και δεν σκοτωθείς.
            Όσο για τα 2d levels, εντάξει, απλώς δεν υπάρχει περίπτωση άνθρωπος να τα τέσταρε. Πεθαίνεις όταν πέφτεις στο foreground? Κάνεις άλμα χωρίς να βλέπεις καν τον χαρακτήρα σου και να έχεις ένδειξη του πού βρίσκεται επειδή τον καλύπτει τοίχος?
            Έπρεπε να το είχα παίξει νωρίτερα σαν dungeon, πραγματικά μου κατέστρεψε το session σήμερα.
            Τώρα έμεινε ο Adamantoise που απλώς πρέπει να βρω λίγο χρόνο να τον βγάλω. Αυτό και τέλος το 15 για αρκετό χρονικό διάστημα. Καλά πέρασα δεν λέω, αλλά πλέον κάηκα. Τα sealed dungeons+ DLCs το καλοκαίρι.


            EDIT 3:
             
            Aπό την άλλη οφείλω να ομολογήσω, πως σαν extra περιεχόμενο ήταν από τις πολύ καλές κινήσεις που έχει κάνει η SEnix. Ειδικά το σημείο που φτάνεις περνώντας το εμπόδιο με το Regalia F και βλέπεις στο βάθος το dungeon, περιμένεις κάτι πολύ καλό και ειιδκά μέχρι και το άγαλμα δεν απογοητεύει ιδιαίτερα. Μετά βέβαια καπου το ξηλώσανε. Ώρες ώρες έφερνα το μυαλό μου το Babel Tower από το Xenogears( εκεί βέβαια ήταν μέρος του main story.
            Last edited by Sinclair; 09-02-2017, 08:08 PM.
            «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

            Comment


            • Χαχαχαχαχα δεν σου αρεσε τελικα? Εγω για να πω την αληθεια μου φανηκε φανταστικο και γενικα δεν με πειραξε ο χειρισμος, ισα ισα που τον βρηκα πολυ καλο και δεν περιμενα να μπορει να αποδωσει τετοιο gameplay. Εμενα το μονο σημειο που με τεσταρε ως προς την υπομονη ηταν εκει με το αγαλμα (και γι'αυτο εχασα και το genji), εκει με την αλλαγη σε
               
              2D
              με ειχε παισει ενθουσιασμος οταν το πρωτοειδα αλλα εχεις δικιο οτι το πραγμα ηταν σαδιστικο οσο για το
               
              περασμα απο τους τοιχους ηταν καραπαρμενο απο smb, χαχαχαχαχαχα και εγω την πρωτη φορα που περασα και επεσα επειδη δεν εβλεπα τι γινεται ηταν ολα τα λεφτα


              Anyway εγω το ειχα αφησει για το τελος και επειδη μου αρεσε πολυ μου φανηκε οτι εκλεισε πολυ ωραια το παιχνιδι και ηταν κατι διαφορετικο, επιπλεον
               
              αν και ειναι οντως εκνευριστικο σε σημεια, το level design μου αρεσε παρα πολυ και το βρηκα πολυ εξυπνο σε πολλές στιγμες


              Btw παιζει να ειμαι ο μονος ανθρωπος στον πλανητη που προσγειωσα το regalia με την πρωτη και ημουν σε φαση μα γιατι ολοι κραζουν το συγκεκριμενο σημειο

              Comment


              • Το Regalia το μισώ στον υψηλότερο βαθμό που μπορεί να το μισήσει κάποιος. Από εκεί και πέρα τα spoilers σας δεν τα ανοίγω, επειδή θα πάω στο συγκεκριμένο σημείο μετά τα sealed dungeons και θέλω να το βγάλω μόνος μου χωρίς βοήθεια. Αν και ύστερα από τα όσα ακούω, ίσως να κάνω και χαζομάρα, αλλά δεν πειράζει, yolo. Post game με 100 ώρες και ακόμα δεν ανοίγω όλα τα spoilers, δεν μας χάλασε τελικά το παιχνιδάκι, τεράστιο μας έκατσε

                ΕΔΙΤ
                Δοκίμασα και τον Adamantoise να δω τι ψάρια πιάνω τώρα που είμαι στα 70 LV. Ύστερα από κάνα 15λεπτο είχε πέσει ένα ψήγμα της ενέργειάς του. Αααααααν είχε κάποιον καλό χειρισμό, ίσως και να με τραβούσε να τον φαρμάρω, όμως εδώ οι τύποι πρέπει να είπαν «Ποιος είναι ο χειρότερος τρόπος να αξιοποιήσουμε την ήδη χάλια κάμερα του παιχνιδιού;» Και εγένετο Adamantoise. Οκ, παίρνει αναβολή για όταν πάω 99 + max stats & weapons για να ξεμπερδεύουμε.
                Last edited by Phantom Duck; 09-02-2017, 10:49 PM.

                PK World - Τα πάντα για Disney comics!

                Comment


                •  
                  Η ζυγαριά στο τέλος κλίνει προς το θετικό σαν εμπειρία γιατί ήταν κάτι το extra και πραγματικά μέχρι και το άγαλμα ήταν ωραία υλοποιημένο. Ωστόσο θεωρώ πως τα controls δεν ήταν καλά για το συγκεκριμένο section.( βασικά δεν έχουν σχεδιαστεί για να υποστηρίξουν κάτι τέτοιο) Ο κύριος λόγος είναι το momentum που έχει ο χαρακτήρας- πχ ναι είναι ρεαλιστικό όταν πέφτει από ένα Χ ύψος να προσγειώνεται και να κάνει μια έξτρα τούμπα, αλλά όταν βάζεις άλμα και κάνει την τούμπα και πέφτει στο κενό δεν εξυπηρετεί το platforming gameplay- και το ότι δεν μπορείς να στρίψεις τον χαρακτήρα ενώ είσαι ακίνητος( αυτό είναι νομίζω και η κύρια πηγή εκνευρισμού) Επιπρόσθετα θα ήθελα να μπορεί να πιάνεται από τα ledges, κάτι που ο Sora το έχει σαν κίνηση από το πρώτο κιόλας Kingdom Hearts.

                  Αλλά ενώ το level design και τα puzzles στην αρχή είναι πολύ καλά δουλεμένα, μετά το άγαλμα, ειδικά το σημείο με τα σιδερένια κάγκελα είναι απογοητευτικό. Περίεργη προοπτική, περίεργες γωνίες λήψης, δεν ξέρεις πού ακριβώς να προσγειωθείς, γλιστράς σε σημεία που δεν το περιμένεις κ.ο.κ. Το 2d section ήταν χειρότερο και από αυτό του Splatterhouse Remake( και αυτό λέει πολλά) Το μοναδικό αντικείμενο που δεν πήρα σε όλο το dungeon ήταν σε αυτό το section.

                  Επίσης στο τελευταίο δωμάτιο, τα checkpoints μπερδεύονται λόγω των πτώσεων που καταλήγεις ορισμένες φορές στην αρχή του dungeon με αποτέλεσμα να πηγαίνεις σε earlier checkpoints και να κάνεις ενοχλητικό backtracking. Πιστεύω θα εξυπηρετούσε αν σπάγανε όλο το dungeon σε sections και μπορούσες να το καθαρίσεις σε διαφορετικά sessions. Τώρα όπως είναι κάπου στο τέλος, προσωπικά μιλώντας, μην γενικεύω, κουράστηκα και εξαντλήθηκα. Πάντως το δωμάτιο με τον "Demon Wall" ήταν φανταστικό και δεν με κούρασε καθόλου, όπως και αυτό με τον κύλινδρο. Γενικά μέχρι και το άγαλμα- με μικρή παραφωνία το section με την αλλαγή προοπτικής, όπου πραγματικά χάθηκα σε ορισμένα σημεία και δεν ήξερα τι να κάνω-θύμιζε ένα ps1 era 3d action/ platformer όπως το Deathtrap Dungeon( λόγω και της περιορισμένης ορατότητας που έχεις) Από την άλλη αυτό του ζντουπ όταν πεθαινεις και το πολύ γκρι τούβλο μου φέρανε στο μυαλό το Kurushi

                  To Regalia εγώ το προσγείωσα με την 3η προσπάθεια. Γενικά θα το πιστέψετε αν σας πω, πως πετάω σχεδόν συνέχεια με το overworld theme από το δεύτερο μισό του FF 6?Αν εξαιρέσω την πρώτη επαφή μαζί του, νομίζω πως έχει υλοποιηθεί σωστά με καλό χειρισμό( απλώς συνηθίζεις πως σε πηγαίνει auto pilot αρκετές φορές πάνω από κάποιο δρόμο( κάτι που διευκολύνει και την προσγείωση) Πλέον έχω αντιληφθεί πλήρως το πώς προσγειώνεται. Εννοείται βέβαια με το που βγήκα από το dungeon, rest στο camp και save καλού κακου για παν ενδεχόμενο. Ευτυχώς το απογείωσα με την πρώτη


                  EDIT:
                  Πάντως για τρία χρόνια ουσιαστικής ανάπτυξης- αν λάβουμε υπόψη τι έχει πει ο Tabata καθώς προηγουμένως δεν υπήρχε κάποια σοβαρή πρόοδος- χωρέσαν πάρα πολύ περιεχόμενο. Εγώ ας πούμε υπάρχουν πράγματα που δεν τα έχω δει πχ είμαι στις 100+ ώρες και δεν έχω ακόμη πετύχει cactuar, δεν έχω κανεις τις αποστολές με τους maps( βασικά από το guide έμαθα πως υπάρχουν), έχω ακόμη αρκετά από τα repair kits, ενώ μόλις χθες βρήκα πώς μπαίνεις στα sealed dungeons( τη δε συγκεκριμένη περιοχή όπου έιναι ο NPC την ανακάλυψα μόλις προχθές ) Σε όλα αυτά να προσθέσω πως έχω ακόμη να βρω όλα τα ψάρια και όλες τις συνταγές και τέλος να ολοκληρώσω και όλα τα hunts που μου μένουν( είμαι hunter rank 7 ακόμη). Αν προσθέσω και το AP farming για το Ascension grid( τα limit breaks δεν τα εχω καν ενεργοποιήσει), ε νομίζω πως έχει πολύ μέλλον. Μόλις πριν λίγο ξεκλείδωσα το τρίτο accessory slot για τον Noctis( για τους άλλους ούτε λόγος)

                  Υπάρχουν βέβαια και πολλά εκνευριστικά πράγματα. Πιο πρόσφατα αντιμετώπιζα δύο Marlboros στην περιοχή που λέμε πιο πάνω και εκεί που πήγαινα να τοποθετηθώ πίσω τους για blindstrike, έβγαινα από τα όρια της μάχης και τερματιζόταν η μάχη. Και δεν ήταν η πρώτη φορά που συνέβη. Θα ήταν καλύτερο να έχουν κάπως διαφορετικά τα όρια εντός των οποίων διεξάγεται η μάχη, πχ να σου δίνει ένα Χ χρονικό περιθώριο για να επιστρέψεις πριν τερματιστεί η μάχη.
                  Last edited by Sinclair; 09-02-2017, 11:17 PM.
                  «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                  Comment


                  •  
                    μια θεωρία λέει ότι η μάνα του Prompto είναι το Naga που πολεμούσαμε σε ένα dungeon . Αν θυμάστε καλά έλεγε συνέχεια where is my son, bring me back my son κτλ. Απορώ που τα σκέφτονται αυτά.

                    Comment


                    •  

                      Ναι, το έχω διαβάσει κι εγώ αυτό. Λίγο το ότι η Naga είχε σημαντικό ρόλο στο anime, λίγο το ότι απαγάγει τον Prompto ζητώντας το παιδί της, λίγο το ότι ο Prompto είναι ΜΤ, λίγο το ότι δεν μας εξηγούν τα πάντα λόγω των DLC, ε, δεν θέλει και πολύ για να οργιάσουν οι φήμες

                      PK World - Τα πάντα για Disney comics!

                      Comment


                      • Originally posted by Evans View Post
                         
                        μια θεωρία λέει ότι η μάνα του Prompto είναι το Naga που πολεμούσαμε σε ένα dungeon . Αν θυμάστε καλά έλεγε συνέχεια where is my son, bring me back my son κτλ. Απορώ που τα σκέφτονται αυτά.
                         
                        Εγώ θυμάμαι να λέει λίγο διαφορετικά τη φράση απόγνωσης, "Where's my child?" κτλ. Δεν είπε ποτέ για υιό. Και ναι, θυμάμαι που ήταν στο Glacier Caverns (το παγωμένο dungeon πίσω από τον καταρράκτη). Επίσης, ήδη η φάση για τον Πρόμπτο αποκαλύφθηκε. Αυτός δεν είναι καν από την Ινσόμνια. Ο ίδιος το είπε. Ήταν πρόσφυγας από το Νιφλχάιμ, ή κάτι τέτοιο. Το Νάγκα προφανώς εννοούσε το άλλο Νάγκα στο ανιμέ που απήχθη από τους φασίστες.
                        sigpic

                        Comment


                        • Platinum και τέλος προς το παρόν η ενασχόληση.

                           
                          To Αdamantoise έπεσε στα 20-25λεπτά με Zwill Crossblades, Dark Matter, Blue Diamond Bracelet και Diamond Bracelet και Ignis με Enhancement και από food Marrowshroom Chowder. Παίζει να ήταν η πιο βαρετή μάχη του τίτλου. Σαν να είχες ένα τεράστιο σάκο του μποξ και να πρέπει να τον σπάσεις. Επικινδυνο το Adamantoise δεν γίνεται ούτε για πλάκα απλώς είναι σπαστικό πως πολλές φορές εξαφανίζεσαι μέσα στο πόδι του και δεν ξέρεις καν που χτυπάς όταν ενεργοποιείς το Armiger. Θα μπορούσαν να το είχαν κάνει αρκετά μικρότερο- ειναι εντυπωσιακό να το βλέπεις από μακριά σαν βουνό δε λέω- ή έστω να σπάγανε τη μάχη σε στάδια( να ήταν κάτι σαν ζωντανό dungeon δλδ, που πρέπει να φτάσεις στο κεφάλι ξεκινώντας από χαμηλά ή κάτι παρόμοιο τέλος πάντων. Imo θα ήταν πιο επικό και η κλίμακα θα ήταν περισσότερο επιβλητική.
                          Sealed dungeons, fishing, recipes και DLC σε βάθος χρόνου όπως προείπα.


                          Γεμάτη εμπειρία 113 ώρες well spent, οι fans της σειράς θα το ευχαριστηθείτε στο μέγιστο πιστεύω.
                          Last edited by Sinclair; 10-02-2017, 04:05 PM.
                          «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                          Comment


                          • Έπεσε στα χέρια μου αυτό το thread, και αξίζει λέει να το διαβάσει όποιος έχει τελειώσει το Pitioss. Εγώ δεν το έχω βγάλει ακόμα επομένως δεν το διάβασα, όμως είπα να το βάλω εδώ για όποιον ενδιαφέρεται

                            Pitioss Ruins; Revelations
                            Last edited by Phantom Duck; 12-02-2017, 12:58 AM.

                            PK World - Τα πάντα για Disney comics!

                            Comment


                            • Originally posted by Phantom Duck View Post
                              Έπεσε στα χέρια μου αυτό το thread, και αξίζει λέει να το διαβάσει όποιος έχει τελειώσει το Pitioss. Εγώ δεν το έχω βγάλει ακόμα επομένως δεν το διάβασα, όμως είπα να το βάλω εδώ για όποιον ενδιαφέρεται

                              Pitioss Ruins; Revelations
                              Την έχω βγάλει την πίστα.

                              Τα κάτωθεν σπόιλια μόνο για όσους την έχουν βγάλει:

                               
                              Το άγαλμα θυμίζει την Αφροδίτη της Μήλου για κάποιον λόγο. Επίσης, δεν είχα αντιληφθεί νωρίτερα την ονομασία του κόσμου τους που λέγεται Έως που στα Αρχαία Ελληνικά σημαίνει Φως. Τί σας θυμίζει; Μα, βέβαια, το όνομα του διαβόλου, του Εωσφόρου, που κι αυτό στα Αρχαία Ελληνικά σημαίνει ο Φερών του Φωτός (Αυτός που φέρνει το Φως).

                              Αν τα όσα λέει εκεί είναι απλώς μία θεωρεία, κι εγώ θα μπορούσα να δω κάποια από τα Astrals με τα κάτωθεν ονόματα:

                              Ramuh = Ζεύς/Δίας
                              Ifrit = Άδης
                              Titan = Άτλας/Αττίλας
                              Shiva = Skadi (Θεά του Χειμώνα στην Νορβηγική Μυθολογία)

                              Οι άλλοι δύο είναι εβραϊκής και Αραβικής μυθολογίας, πράγμα που δεν πιστεύω καν λόγω του ότι συνδέονται με τις αιρέσεις τους.
                              Last edited by 丹野; 12-02-2017, 05:48 AM.
                              sigpic

                              Comment


                              •  
                                Έχω την αίσθηση πως το ξεχειλώσανε λίγο. Εντάξει fan theories είναι, αλλά νομίζω πως παραδίνουνε σημασία. Όταν με το καλό βγούνε τα DLC episodes, πιστεύω να έχουμε μια πιο ολοκληρωμένη εικόνα. Ακόμη και στο video του ff peasant που υπάρχει στο συγκεκριμένο post, νομίζω το υπεραναλύει το πράγμα ειδικά στο σημείο με το Nadir( είχα την αίσθηση πως Nadir -ναδίρ- είναι το βιβλίο ή το κεφάλαιο της κοσμογονίας του 15 από όπου προέρχεται το συγκεκριμένο απόσπασμα, που ονομάστηκε έτσι γιατί είναι το κατώτερο σημείο που θα φτάσει ο κόσμος πριν εκπληρωθεί η προφητεία, μπορεί να κάνω και λάθος βέβαια)

                                Επίσης η εικονα που συγκρίνει την είσοδο της σπηλιάς με την ανθρώπινη καρδιά κτλ κτλ ε, παραείναι a shot in the dark κατά την άποψή μου. Το μόνο σίγουρο είναι πως δεν θα ήθελα ένα DLC episode με τον Ardyn και το backstory του. Eίναι ένας φανταστικός villain και το σχετικά θολό backstory που έχει θα προτιμούσα να μείνει ως έχει. Είναι μέρος της γοητείας του χαρακτήρα του, όπως και με τον Kefka. Ας βγουνε τα DLC για τους άλλους τρεις bros- άλλωστε γι'αυτούς είναι η ιστορία- και ελπίζω να έχουμε απαντήσεις, στα μέτρα του δυνατού και για τα υπόλοιπα πρόσωπα όπως πχ ο Ravus( ο οποίος είναι χαρακτήρας που θα άξιζε να έχει δικό του episode, ή έστω σε ένα από αυτά που θα κυκλοφορήσουν να έχει μια παραπάνω ανάλυση σαν χαρακτήρας)
                                Last edited by Sinclair; 12-02-2017, 12:27 PM.
                                «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                                Comment

                                Working...
                                X