Announcement

Collapse
No announcement yet.

The Last of Us Part II

Collapse
X

• Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

Comment

Τελος κι απο μενα και διαβασα τα οσα εγραψαν οι IHNE, Deus που οσο να ναι ειναι οι μονοι που μιλησαν για το παιχνιδι ως τωρα.
      Καταρχας να πω πως ηξερα πως μετα τα leaks ειχε γινει ενας χαμος αλλα δεν ηξερα γιατι υπηρχαν τοσες αντιδρασεις και απλα επλαθα σεναρια στο μυαλο μου χωρις να γνωριζω τιποτα. Παιζοντας το παιχνιδι δεν ειδα τιποτα που θα χαρακτηριζα αμφιλεγομενο και ικανο να προκαλεσει τοσο ντορο. Αν δεν ηξερα τιποτα, ουτε που θα μου περνουσε απο το μυαλο πως κατι τετοιο θα μπορουσε να συμβει και ευτυχως οπως ειδα αυτα τα ειπαν ηδη κι αλλοι στο παρον θεμα.

Επι της ουσιας τωρα.. το παιχνιδι για μενα ηταν ενα μικρο rollercoaster με τα πανω του και τα κατω του. Η αρχη ηταν ΠΟΛΥ αργη σε σημειο που επαιζα 15-20' και εκλειναν τα ματια μου και μαζι εκλεινα και την κονσολα γιατι απλα δεν τραβουσε. Μετα τις πρωτες 2-3 ωρες αρχισε να ανεβαινει καπως ο ρυθμος, οποτε αρχισε να αλλαζει η γνωμη μου για τον τιτλο (να πω πως μου πηρε περι τις 27 ωρες).
      Αυτο που ενιωσα ηταν πως το παιχνιδι θα μπορουσε να ειχε τελειωσει αρκετα νωριτερα και θα ηταν και προς οφελος του αναμφισβητητα.

Καπου κουρασε η μεταβαση απο το ενα action sequence στο επομενο και γενικα υπηρχε πολυ μεγαλη επαναληψη στο να πηγαινεις απο το ενα διαλυμενο κτιριο στο επομενο συνεχως. Νομιζω πως αυτο ηταν και το μεγαλυτερο προβλημα του τιτλου, καπου εκανε overstay its welcome οπως λενε.

Για γραφικα/animations και direction δε νομιζω να χρειαζεται να πω πως ειναι κορυφαια, αυτο το ξερουμε και το περιμενουμε θα ελεγα.
      Το θεμα ειναι πως 7 χρονια μετα, δεν εγινε και ισως να μη μπορουσε να γινει και αλμα το οποιο να ξεπερασει το impact που ειχε το πρωτο παιχνιδι. Εξ' ορισμου λοιπον θεωρω αδυνατο να θεωρηθει το TLOU2 καλυτερο του 1. Το gameplay ειναι σημαντικα καλυτερο αλλα και παλι παταει πανω στην ιδια λογικη και στις ιδιες αρχες. Το pacing του 1 ειναι σαφως καλυτερο και τελος οσον αφορα την πλοκη και τα 2 παιχνιδια κανουν καλη δουλεια, αλλα το καθενα με τον τροπο του. Θα μιλησω για την πλοκη σε spoiler tags παρακατω.

Εν τελει μιλαμε για μια χορταστικη εμπειρια και μια παραγωγη την οποια μονο η Naughty Dog θα μπορουσε να δωσει, γιατι εχει βαλει πολυ ψηλα τον πηχη στα δεδομενα του ειδους. Παρολαυτα νιωθω πως η εμπειρια μου δεν ηταν κατι που θα βαλει το παιχνιδι στη συζητηση σαν εστω GOTY contender, ποσο μαλλον για ενα generation-defining cinematic game, κατι το οποιο οσο να ναι μου το εδωσε το TLOU1 σε μεγαλο βαθμο.

8/10 κι απο εμενα λοιπον.

Plot Discussion

Θα γραψω απλα μερικα bullet points εν συντομια.

- Ο θανατος του Joel δε μου φανηκε καθολου forced, ισα ισα ηταν ενα πολυ καλο plot device για να προχωρησει σωστα η ιστορια.
      - To part της Ellie ηταν πολυ καλο απο αποψης ιστοριας/περιεχομενου/pacing/τα παντα.
      - Η μεταβαση απο part 1 σε part 2 ηταν πολυ ωραια και οι δημιουργοι μπορεσαν να περασουν στον παιχτη με πολυ καλο τροπο το ποσο θολωνουν οι γραμμες μεταξυ σωστου και λαθους σε μια υποθεση εκδικησης. Ηταν πολυ εξυπνο το ποσο γρηγορα σε κανουν να νιωσεις απεχθεια για την Ellie με το που βλεπεις την αλλη πλευρα του νομισματος.
      - To part της Abby ενω ξεκινησε καλα, καπου στα μισα το πολυ με κουρασε. Συμφωνω με IHNE πως το ολο subplot με Seraphites ηταν σχεδον αχρειαστο. Το TLOU1 μας εδινε ξεκαθαρο λογο για τον οποιον ο Joel δεθηκε με την Ellie. Γιατι δεθηκε η Abby τοσο με Lev/Yara; Θα μπορουσε να ανταποδωσει τη χαρη once-off, αλλα βγηκε απο το δρομο της πολλακις για να βοηθησει και τα 2 παιδια, σε σημειο που ηταν τερμα παραλογο και εναντια στη λογικη του χαρακτηρα και του κοσμου του παιχνιδιου.
      - Επισης να πω πως προς το τελος απλα εχασα αρκετο ενδιαφερον και ετρεχα στις πιο πολλες μαχες απλα για να τελειωνουν.
      - Το παιχνιδι θα μπορουσε εστω να τελειωσει λιγο μετα απο το κλεισιμο του σεναριου της Abby αλλα τραβηξε κι αλλο χωρις λογο θα ελεγα. Το φιναλε δεν ξερω αν με γεμισε μιας και πρακτικα δεν κατεληξε καπου. Το παιχνιδι περναει πολλα ωραια μηνυματα θα ελεγα κατα τη διαρκεια του, οποτε τουλαχιστον κραταω αυτο. Δεν ξερω αν ηθελαν να αφησουν περιθωρια και για τριτο παιχνιδι, αλλα για εμενα μακαρι να κλεισει η σειρα εδω και να προχωρησει η ND σε κατι νεο.
      Last edited by Xeno; 17-07-2020, 04:15 AM.

Comment

Originally posted by Ramparter View Post
        Παντως ειναι σαντ ο τυπος αμα τα εμπλεξε με τη Σαρκισιαν.

αφού η ανίτα βοηθησε για να περάσει φεμινισμό μέσα από το the last of ass 2 κι αυτό φαίνεται.

Comment

Working...
        X