Announcement

Collapse
No announcement yet.

Street Fighter IV

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Σε λιγες μερες θα εχω πιο πολυ χρονο να μπαινω και οκ καμια ωριτσα πριν την πεσουμε ειναι καλη φαση σιγουρα μιας και απ ο,τι βλεπω σε βολευουν αυτες οι ωρες.
    Δοκιμασε και αλλους χαρακτηρες σιγουρα.

    Να πω την αληθεια ζοριζομαι παρα μα παρα πολυ να παρω νικες με την Chun και μπορει να μην εχω λιωσει κιολας, αλλα εχω ασχοληθει αρκετα και θα ηθελα να τα πηγαινω καλυτερα μιας και ειναι ο μονος χαρακτηρας που κατεχω εξισου καλα στα 2 προηγουμενα SF, αλλα στο 4 κατι παει στραβα δυστυχως .

    Τα hard trials της ειναι ψιλοδυσκολα, αλλα οχι και τραγικα - περαν του 5ου εστω.
    Give it a go, δε χανεις τιποτα.
    Τελος πιστευω πως θα παιξουμε και απο κοντα καποια στιγμη μεσα στους επομενους μηνες .

    Comment


    • Είχα την τιμή να παίξω σήμερα αρκετά ματσάκια με τον Evans και λιγότερα με τον Deus( μας τα χάλασε το net)

      Να πω πως τα απόλαυσα, τα περισσότερα από τα ματς με τον Evans ηταν Balrog VS Ryu αν και δοκίμασα σε κανά δυο Ryu και Ken απλά for fun. Evans πολύ επιθετικός, καλή χρήση του focus( προσοχή στις armor breaking επιθέσεις του balrog ;)), έχεις πιάσει και τη λογική της Ultra του Ryu σε γενικές γραμμές. Με τον καιρό θα προσθέσεις και άλλα combos στο ρεπερτόριό σου- κάτι που πρέπει να κάνω κι εγώ επειγόντως...

      Με τον Deus τι συμπεράσματα να βγάλω σε τόσο μικρό χρόνο?- 2-3 ματσάκια Μου αρέσει που έπαιξα σε μια Chun Li και μάλιστα ήξερες πολυ καλά τι έκανες και είχε πολυ καλό execution στα combos- όπου εγώ είμαι κάπως πίσω Μακάρι να παίξουμε πάλι κάποια στιγμή. Για το ιστορικό σου έκανα ένα inivte με το που μας πέταξε και πήρα το pm σου, αλλά μάλλον σε πέταξε και από το Live.

      Σε άλλα νέα έβγαλα το 3ο hard trial του Balrog σχετικά εύκολα και μου αρέσει αρκετά και σαν combo. Τώρα έχω τα 4 και 5... Έπαιξα και hard time attack απλά για να συνειδητοποιήσω το πόσο μπορεί να κλέβει η CPU. Ultra on wakeup ενάντια στο Fei long ο οποίος δεν είχε κάνει ακόμη recover από το rdp- το πολύ να έκανε άμυνα σε πραγματικές συνθήκες- και στο καπάκι μου βγάζει Ultra( ωωωωωπα είσα μεγάλος λέμε) Γενικά τραγελαφικές καταστάσεις με την AI... Έπαιξα στο normal να βρω την υγειά μου( όπου τα πράγματα είναι τραγικά εύκολα στα πρώτα 4-5 που έπαιξα) αλλά και πάλι είναι ένα mode που δύσκολα θα ασχοληθώ( ένα code να τα κάνω unlock όλα )
      «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

      Comment


      • Xeno φυσικά και θα παίξουμε και από κοντά κάποια στιγμή αφού έχω σκοπό να κατέβω Αθήνα όποτε μπορέσω.Πέρα από το ότι θέλω να βρεθούμε και να τα πούμε και από κοντά θέλω να έρθω εεπιδή θέλω πολύ να δω και την Αθήνα...Δεν έχω τριγυρίσει καθόλου σε αυτήν και θέλω πολύ να το κάνω για να δω και κάποια αξιοθέατα...Πχ το νέο μουσείο της Ακρόπολης.

        Burai και εγώ τα χάρηκα πολύ τα ματσάκια παρόλο που το ιντερνετ έκανε τα δικά του.Καλά το κατάλαβες,με πέταξε έξω το live και για αυτό δεν πήρα το invite σου.Δεν πειράζει όμως,θα έχουμε την ευκαιρία να ξαναπαίξουμε σύντομα.

        Σχετικά με τα ματς.Εμένα μου φάνηκε ότι παίζεις μια χαρά.Ειδικά στο σημείο που έκανες λινκ την ultra φάνηκε ότι έριξες αρκετή ώρα στο training.Δεν είναι και πολύ απλό να συνδέσεις ultra με special move και ειδικά με charge χαρακτήρα όπως είναι ο balrog.Σίγουρα υπάρχουν πολλά που δεν μπορείς να πετύχεις(όπως όλοι μας άλλωστε)αλλά με τον καιρό και με την εξάσκηση γίνονται δεύτερη φύση σιγά σιγά.

        Θα ξαναπαίξουμε σύντομα...


        Tidy!

        Do not blame me.Blame yourself or God.
        In Matsuno we trust.

        Comment


        • Η αποπειρα με Deus ηταν περα για περα αποτυχημενη, τετοιο lag δεν ειχα ξαναδει.
          Μετα που δοκιμασα με αλλους 2 ηταν μια χαρα, αναρωτιεμαι Γιωργο αν εφταιγε η συνδεση σου, μιας και κατι τετοιο μου πες.
          Για τα περι ερχομου προς τα δω θα τα πουμε κατ' ιδιαν παντως υπαρχουν αρκετες επιλογες, ενω λογικα θα κανω κι εγω ενα περασμα απο εκει μεσα στους επομενους μηνες για διαφορους λογους.

          Ελπιζω αυριο να μπορουμε να παιξουμε γιατι σημερα.. δεν.

          Comment


          • Ωραίοι οι Street Fighters!!!

            Να γράψω και γω τη μ εεε... το post μου.
            Λοιπόν το στο 2ο hard trial της chun-li παίζει ΠΟΛΥ μούργα!!!
            Πώς θα προλάβετε μετά από crouch medium kick να κάνετε τις γρήγορες κλωτσίες;;;;
            Ε, θα απαντήσει ο Ryu_gr για πάρτη σας!! (Ο Xeno χαλαρά θα το ξέρει όμως )
            Πρέπει μετά την εναέρια δυνατή κλωτσιά να πατήσετε γρήγορα 2 φορές low kick (απλά θα το κρατήσει στη μνήμη, δεν θα βγει τίποτα), μετά medium kick κανονικά και μετάααα απλά μόνο μια φορά low kick (θυμάται τα 2 προηγούμενα low kicks) !! Μετά it's up to you να κάνετε medium kick και super, δεν είναι τίποτα εύκολο δυστυχώς αλλά τι να κάνουμε...
            The illusion of free will is an illusion.

            Comment


            • Εγω εκανα αλμα και mash mk μεχρι να αρχισει το animation του cr. mk, μετα mash lk .
              Καποια στιγμη το συνηθιζεις και στην πορεια πρεπει να σου βγει το link σε cr. mk μετα τα legs, και το cancel σε super δεν ειναι δυσκολο imo μπροστα στα αλλα.
              Ωραιος ο Ryu, εχει παρει φορα .

              Comment


              • Α, πιο εύκολο ακούγεται αυτό. Νόμιζα ότι δεν έχει νόημα να κάνεις mash mk γιατί το παιχνίδι ζητάει LK legs αλλά απ' ότι φαίνεται πιάνει! CooL.
                Ε, ναι μωρέ τέλος το championship και έχω τα trials για υποκατάστατο. Δε με χαλάει, εκτός από μερικά trials βέβαια.
                The illusion of free will is an illusion.

                Comment


                • Ερώτηση...

                  Έβαλα το SF στο PC για να παίζω με φιλους ώσπου να το πάρω στο X360...και όταν πατάω start μου λέει ότι δν θα έχω achievements με αυτό το profile....και ότι αν θέλω να βάλω Live κτλ..κτλ...

                  Achievements εννοεί για παράδειγμα "10 νίκες σε σειρά κτλ...κτλ...κτλ...." ή μετράει και το Unlock characters?

                  Έχω παίξει κανά μισάωρο και έχω ξεκλιδώσει εμφανήσεις...videos κτλ....
                  "...You can have all the faith you want in spirits, and the afterlife, and heaven and hell, but when it comes to this world, don't be an idiot. Cause you can tell me you put your faith in God to put you through the day, but when it comes time to cross the road, i know you look both ways..."

                  Comment


                  • Εγώ τελικά αποφάσισα να ασχοληθώ και με την cammy.Μου αρέσει σαν χαρακτήρας και έχει ωραίες κινήσεις.θα συνεχίσω να ασχολούμαι και με chun li ταυτόχρονα.

                    Επίσης μου άρεσαν πολύ και οι sakura και gouken,αλλά για την ώρα θα κοιτάξω να ασχοληθώ κυρίως με chun li και cammy.

                    Ακόμη έβγαλα όλα τα normal trials tis chun καθώς και το πρώτο hard.Το δεύτερο hard μπορώ να βγάλω άνετα τα επιμέρους κομμάτια αλλά δεν κατάφερα ακόμη να τα συνδέσω όλα...Το έχω φτάσει αρκετές φορές μέχρι το τελευταίο σημείο αλλά δυσκολεύομαι να κάνω λινκ το medium kick με super.Με λίγη εξάσκηση θα το καταφέρουμε και αυτό...

                    Επίσης έβγαλα σχετικά άνετα τα normal trials της cammy.Koμματάκι εύκολα μπορώ να πω...


                    Tidy!

                    Do not blame me.Blame yourself or God.
                    In Matsuno we trust.

                    Comment


                    • Ναι Sith, achievements σαν αυτό που λες μπορείς να βγάλεις τόσο στο arcade mode όσο και στο online vs mode.
                      Cammy με ενδιαφέρει και εμένα και κάααααποια στιγμή θα ασχοληθώ πιο σοβαρά με αυτή.
                      Altair τι έγινε, έπαιξες με Evans & The Gang; Θα έχει πολύ ενδιαφέρον να μάθουμε εντυπώσεις.
                      The illusion of free will is an illusion.

                      Comment


                      • Σημερα μου κανε πολλα κολπα η συνδεση και ολα πηγαν στραβα, αλλα επαιξα εστω 10 ματσακια με Deus.
                        Γιωργο βλεπω στα combos εχεις βελτιωθει πολυ οπως και στο να κρατας αποστασεις. Προσεχεις πολυ τα αλματα σου, γιατι οπως ειδες ακομα και μια στο τοσο να πηδας, συνηθως σου βγαινει σε κακο (ιδιως εναντιον Ryu).
                        Αυτο που σου μενει να σκεφτεις και να δουλεψεις ειναι το πως θα πρεσαρεις τον αντιπαλο, πρεπει να βρεις δηλαδη τροπους να χωνεσαι και να πιεζεις με διαφορα attack strings και να πας ειτε για combo, ειτε για throw.

                        Την Cammy δουλεψε την οταν βρεις χρονο, ειναι πολυ καλη αν μαθεις ποτε να αξιοποιεις τις κινησεις της. Μου κανε εντυπωση παντως το οτι εβγαλες πολλα καλα combos, keep it up.

                        In other news καταφερα σημερα να κανω πρωτη φορα kara raging demon με τον Akuma, δηλαδη κατι τετοιο:


                        Στην ουσια κανεις cancel την overhead του σε super/ultra και ειναι πραγματικα πολυ ψαρωτικο (οταν ο αλλος σηκωνεται που συνηθως ειναι και σκυφτος). Στην ultra λογικα προλαβαινει ο αντιπαλος να πηδηξει, αλλα στη super που βγαινει στιγμιαια οχι (εφοσον ο Akuma ειναι διπλα του προφανως).
                        Δεν ειναι δυσκολο σε λογικη, απλα θελει πολυ μεγαλη ταχυτητα και ειπα να πεισμωσω και να το δοκιμασω και ευτυχως επιασα τη λογικη αυτη αρκετα γρηγορα.

                        Comment


                        • Deus afou paizeis, goustareis na paiksoume avrio?
                          "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                          But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                          Kindred, this blade and I.
                          "

                          "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                          Greek Gaming Videos
                          Greek Final Fantasy Forum

                          Comment


                          • Ryu μόνο με σένα,Xeno & Nick έπαιξα.Αφού έφαγα τρελές ήττες δεν δοκίμασα καν να παίξω με άλλους.Όχι ότι δε θέλω κάποια στιγμή.Απλά βλέπω ότι είμαι τελείως outclassed.
                            Carpe diem

                            Comment


                            • Give it a go, υπαρχουν αλλα τοσα ατομα διαθεσιμα και δε μπορει, θα βρεις και καποιον να ναι λιγο πολυ στα μετρα σου.
                              Οι 3 που αναφερεις τυχαινει να ειναι και οι 3 πιο λιωμενοι με το παιχνιδι .

                              Comment


                              • Η αλήθεια είναι ότι όντως το νιώθω και εγώ ότι έχω βελτιωθεί,όμως έχεις δίκιο πρέπει να μάθω να χρησιμοποιώ pressure combos.Επίσης υστερώ και στην χρήση των focus attacks.Θα προσπαθήσω να τα βάλω και αυτά στο παιχνίδι μου σιγά σιγά.

                                Πάντως θεωρώ ότι η chun είναι εύκολος χαρακτήρας για αρχή αλλά είναι δύσκολο να μάθεις να την παίζεις πολύ καλά...Καταρχάς χάνει γρήγορα σε σχέση με άλλους χαρακτήρες και είναι δύσκολο να συνδέσεις σε combo την ultra της...(Σε αντίθεση με κάποιους άλλους χαρακτήρες (ryu,cammy)που είναι σχετικά εύκολο.)Τέλος,δεν έχει καλές anti air άμυνες και έχει αρκετά άγαρμπο άλμα,γεγονός που την αφήνει ανοιχτή σε αντεπιθέσεις.Παρόλα αυτά όμως κατάλαβα ότι όσο παίζεις βρίσκεις λύσεις και στρατηγικές για τα πάντα σιγά σιγά.

                                Ground για αύριο λίγο δύσκολο γιατί έχω κανονίσει...Αν αλλάξει κάτι θα σε ειδοποιήσω μέσω πμ.Ο evans πάντως δεν θα είναι εδώ.Φεύγει αύριο πρωί.Πάντως σίγουρα θα κανονιστεί τέτοια φάση.Θα είσαι Θεσ/νικη έτσι;


                                Tidy!

                                Do not blame me.Blame yourself or God.
                                In Matsuno we trust.

                                Comment

                                Working...
                                X