Announcement

Collapse
No announcement yet.

Mass Effect

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    Originally posted by Titus View Post
    Στο κάτω κάτω, σκηνοθετικά το Star Trek τι παραπάνω είχε πέρα από την καράφλα του Πικάρντ?
    Χαχαχα:resp:

    Τα εφέ δε με πείραζαν τόσο, αν και είμαι σίγουρος ότι αν το ξαναδώ σήμερα θα υπάρχει θέμα. Προσωπικά στο Babylon 5 δε μου άρεσαν αρκετά πράγματα τόσο στο τρόπο αφήγησης, όσο και στο script, ενώ, μετά από ένα σημείο, τα πολλά cliché κάπου κουράζουν.

    Επίσης, έχω μεγάλο θέμα με αυτή την απίστευτη εμμονή της σειράς, τόσο με τη θρησκεία όσο και τη μεταφυσική, και τον απίστευτα υπερβολικό βαθμό στον οποίο κάνουν την εμφάνισή τους. Κάτι που συμβαίνει σε ακόμα μεγαλύτερο βαθμό στο, τραγικό από κάθε άποψη, sequel, το Crusader, οπού εκεί γίνεται μέχρι και εξορκισμός και συνομιλία με τον…διάβολο… Μεσαίωνας με διαστημικό setting.

    Ακόμα κι έτσι πάντως, δηλώνω fanboy Babylon 5. Λιώνω για επιστημονική φαντασία αυτού του είδους, αλλά πραγματικά πιστεύω ότι το, σε γενικές γραμμές πολύ ενδιαφέρον, story του θα μπορούσε να ξετυλιχτεί πολύ καλυτέρα από αυτό που είδαμε τελικά.

    Γουστάρω απίστευτα το universe του, περισσότερο από το αντίστοιχο του Battlestar Galactica, ίσως και από εκείνο του Star Trek, αν και μάλλον αμφότερα τα θεωρώ καλύτερες και σε αρκετά θέματα πιο σοβαρές σειρές.

    Βέβαια αυτό είναι πολύ υποκειμενικό.
    There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
    Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

    Comment


    • #62
      Στο κάτω κάτω, σκηνοθετικά το Star Trek τι παραπάνω είχε πέρα από την καράφλα του Πικάρντ?
      ναι αλλα η παρακαταθηκη που αφησε η παρακατω εικονα νομιζω οτι εκανε αποσβεση ολης της σκηνοθετικης προσπαθειας



      ακομα και σε 50 χρονια απο τωρα οποιος θελει να δειξει facepalm σε καποιον αυτο θα δειχνει

      Comment


      • #63
        TΙ ΤΣΟΛΙ Η ASHLEY

        Είναι δυνατόν να προτείνει threesome ο άντρας ο σωστός ο Shepard και να λέει ΟΧΙ? Ουστ μωρή χαμούρα,χτύπησα καλύτερο γκομενάκι από εσένα,εξωγήινο!


        Comment


        • #64
          και που να δεις το επικο forthsome με την isabella στο dragon age εκει δεν εχει αρνησεις και κουραφεξαλα πολυ κιnky boyz οι devs της bioware

          ειναι τοσο καφροι που στο θυληκο seppard στο ΜΕ2 της εχουνε να διαλεξει αναμεσα σε δυο εξωγηινους και εναν αραπη

          Comment


          • #65
            Εν τω μεταξύ το όλο σκηνικό είχε άπειρο γέλιο.Μετά από council για το τι θα κάνουμε στο μέλλον μπαίνουν φουριόζες.Τις έψηνα από καιρό βλέπεις και τις δύο και μάλλον το κατάβαλαν .Μου λέει το τσόλι η Ashley διάλεξε μία από τις δύο.Πετάω την ιδέα για threesome και ούτε που να με φτύσει η άτιμη.Ενώ η Liara ούτε μίλησε το πουλάκι μου. Ε μόλις με έβρισε η Ashley λέει και η Liara i am glad you picked me...:xp:

            Στο ME2 δεν μπορείς να τους πάρεις όλους μαζί?Άδικο


            Comment


            • #66
              Στο ME2 δεν μπορείς να τους πάρεις όλους μαζί?Άδικο
              Πρέπει να περιμένεις για το Mass effect τρία για τρίο για να έχουν ωριμάσει οι συνθήκες.
              Originally posted by Squall Leonhart
              I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
              Originally posted by 丹野
              Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
              Originally posted by Ryu_gr
              υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

              Comment


              • #67
                Τελος το mass effect... Γενικα δεν ασχοληθηκα ιδιατερα με το παιχνιδι περα απο το main story και μαλλον εχασα καποια πραγματα. Διαβαζω πχ τωρα οτι παιζουν ερωτες αλλα εγω δεν ειχα παρει χαμπαρι.
                Δεν μπορω να πω οτι ενθουσιαστηκα αλλα ολο αυτο το σκηνικο με τις επιλογες μου δημιουργει περιεργια για το πως θα εξελιχθουν στη συνεχεια. Ξεκινησα ηδη και το 2ο ως soldier αντι engineer που ειχα στο πρωτο

                Comment


                • #68
                  Ξέρω ξέρω,νωρίς το θυμήθηκα,αλλά σήμερα λέω να το ξεκινήσω.Σκέφτομαι να φτιάξω είτε Soldier είτε Vanguard.Για την ώρα κάθομαι και μελετάω το Manual καθώς κι ένα βιβλιαράκι με διάφορα έξτρας που είχε μέσα η συλλεκτική.
                  Carpe diem

                  Comment


                  • #69
                    Originally posted by Altair View Post
                    Ξέρω ξέρω,νωρίς το θυμήθηκα,αλλά σήμερα λέω να το ξεκινήσω.Σκέφτομαι να φτιάξω είτε Soldier είτε Vanguard.Για την ώρα κάθομαι και μελετάω το Manual καθώς κι ένα βιβλιαράκι με διάφορα έξτρας που είχε μέσα η συλλεκτική.
                    Νωρίς το θυμήθηκες xD

                    Λοιπόν είναι- με όλα τα flaws του- από τα αγαπημένα μου wrpgs, οπότε go for it. Μη σε ανησυχήσει το menu και το κάπως άκομψο σύστημα εξοπλισμού, θα το βρεις το δρόμο σου σιγά σιγά. Πρώτο playthrough κάνε στο hard γιατί αλλιώς γίνεται piece of cake. Εγώ ξεκίνησα με το default class soldier και έδωσα βάση σε pistol και sniper νομίζω με ολίγη από assault rifle. Όπου κολλήσεις εδώ είμαστε. Επίσης αρκετά καλή είναι και η Mass Effect wiki- για romances etc ;)

                    Κι εγώ είχα διαβάσει δύο φορές το βιβλιαράκι με τις races την ιστορία τους κτλ μιας και βοηθά να μπεις στο lore. Γενικά παίζουν πολλές λεπτομέρειες και στο codex- όρεξη να έχεις δλδ να διαβάζεις πώς κατασκευάζονται και λειτουργούν τα πάντα.

                    Πρόσεξε μη σε αποθαρρύνει ο χειρισμός του Mako και κάτι όμορφα κολλήματα που τρώει πού και πού-θυμίζει το φτωχό αδερφάκι του warthog. Αν δεν το έχεις ήδη τσίμπα και το Bring down the sky DLC πάμφθηνο είναι και σε αυτή την τιμή μια χαρά αποστολή.

                    Στην αρχή μπορεί να σου φανεί κάπως αργό και η Citadel λίγο αχανής αλλά σιγά σιγά θα δεις πως δεν ισχύει κάτι τέτοιο( μετά από λίγο θα βρίσκεις το δρόμο σου πολύ εύκολα). Μετά το πρώτο shock είχα κολλήσει άσχημα.
                    «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                    Comment


                    • #70
                      Sinclair thanks για την άμεση απάντηση.
                      Είχα ξεκινήσει πιο πριν βέβαια με Male Shepard,Soldier τελικά,το παίζω στο Normal.Έχω φτάσει κοντά στο τρίωρο και ακόμα εξερευνώ το Citadel.Ούτε Counsil Meetings ούτε τίποτα ακόμα.
                      Απλά τρέχω γύρω γύρω και μαθαίνω το Lore του τίτλου το οποίο είναι μαγευτικό.Τα γραφικά είναι αρχαία πλέον,αλλά οκ φταίω κι εγώ σε αυτό ().Κατά τ'άλλα το σύστημα μάχης μου αρέσει πολύ.Πάω να συνεχίσω.
                      Carpe diem

                      Comment


                      • #71
                        Βάλε Hard αγόρι μου. Καν'το σωστά. Χωρίς πλάκα δεν είναι τόσο δύσκολο.

                        Ζηλεύω λίγο που τα βλέπεις φρέσκα!;)


                        Comment


                        • #72
                          Βασικά θέλω να είμαι σίγουρος ότι θα πάρω το Tactician Achievement αλλιώς θα το άλλαζα.
                          4 ώρες κι επιτέλους πήρα το Normandy.Άντε να δούμε από δω και στο εξής τι έχει να γίνει.Να δω και τα διαβόητα Mako sections.
                          Carpe diem

                          Comment


                          • #73
                            Είμαι στις 6 ώρες περίπου.Έχω τελειώσει με Eden Prime και έσωσα την Liara T'Soni.
                            To Mako μου φάνηκε οκ,μιας και πρόκειται για εξάτροχο όχημα σε ανώμαλη επιφάνεια,μέχρι που χρειάστηκε να κάνω μάχη με αυτό.Τι σπαστικό.
                            Τώρα είμαι σε δίλημμα.Να ξεκινήσω main quests ή να πιάσω να κάνω κάνα Side Quests;
                            Κατά τ'άλλα το παιχνίδι είναι έπος.Έχει κάποια προβληματάκια αλλά έχω φάει κόλλημα με την ιστορία του και τα codecs.Κάθομαι και διαβάζω ότι άχρηστη πληροφορία μπορεί να φανταστείτε.
                            Carpe diem

                            Comment


                            • #74
                              Ωραίος Altair

                              Ναι και εγώ το είχα πάθει αυτό με τα Codex. Είπαμε το σύμπαν του είναι απίστευτο!!!!

                              Εγώ θα σου έλεγα να κάνει sidequests.Ούτως ή άλλως δεν είναι και τόσο πολλά και στην αρχή είναι πολύ διασκεδαστικά.Μετά γίνονται λίγο μονότονα είναι η αλήθεια :/


                              Comment


                              • #75
                                Ναι καλύτερα να κάνεις μερικά ανά main quest γιατί αλλιώς θα μαζευτούν και θα καταντήσει αγγαρεία. Δε θες να κάθεσαι να κάνεις το ίδιο dungeon 5 φορές στη σειρά...


                                Comment

                                Working...
                                X