Announcement

Collapse
No announcement yet.

Mass Effect

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Burai να ξεκινήσεις στα καπάκια το ME 2, μην το αφήσεις για άλλη στιγμή. Τώρα που έχεις ζεστό το 1 . Απείρως καλύτερο σε όλους τους τομείς.

    Comment


    • #32
      Και αν έχεις τη δυνατότητα Burai να παίξεις και όλα τα DLC ή έστω τα story related όπως της Kasumi και του Shadow Broker, κάντο. Προσθέτουν ακόμα περισσότερα στο βασικό παιχνίδι και αξίζουν με χίλια.
      sigpic

      Comment


      • #33
        Ξεκίνησα άλλο game τελικά και αν δεν αλλάξει κάτι θα το τελειώσω και μετά πιάνω Mass Effect. Ζεστό ξεζεστό θα πάθαινα overdose με δεύτερο γύρο shooting. Άλλωστε το σενάριο το θυμάμαι απέξω, όπως και τους διαλόγους πλέον

        Dope εννοείται πριν το ξεκινήσω θα έχω αγοράσει ήδη τα DLCs του. ¨Ηδη μέσω Cerberus κατέβασα ό,τι ήταν διαθέσιμο.
        «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

        Comment


        • #34
          Μπουράι σε περιμένουμε κι εσένα στην τρελοπαρέα μας στο θέμα του Mass Effect 2!



          Κάτι έχω πάθει με αυτό το παιχνίδι και το προμοτάρω σε όλο το forum...
          Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

          Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

          Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

          Comment


          • #35
            Μη μου άγχεσαι Τίτε. Τελειώνω το παιχνίδι που έχω καταπιαστεί σε 2-3 μέρες και πιάνω Shepard. Αλλά εξακολουθώ να πιστεύω ότι το έκανα πολύ λάθος που δεν έπαιξα καθόλου το πρωτο game με θηλυκό Shepard, infiltrator. Με έφαγαν τα default γμτ.
            «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

            Comment


            • #36
              Ερώτηση: Πρέπει να έχεις παίξει το Mass Effect 1 για να καταλάβεις τι γίνεται στο 2;

              Comment


              • #37
                Originally posted by Enpsty View Post
                Ερώτηση: Πρέπει να έχεις παίξει το Mass Effect 1 για να καταλάβεις τι γίνεται στο 2;
                Ναι, καθώς συνδέονται. Η αρχή του ME2 αρχίζει αμέσως μετά το τέλος του ME1.
                sigpic

                Comment


                • #38
                  Μπα... Το σενάριο του πρώτου συνοψίζεται σε 4-5 γραμμές. Τώρα αν εννοείς το παιχνίδι σαν εμπειρία: Αφενός μεν πλέον είναι αρκετά παρωχημένο- ένα test drive με το demo του δεύτερου αρκεί, αφετέρου δεν έχει καμμία αξιομνημόνευτη στιγμή πέραν των τελευταίων setpieces. Αν βέβαια είσαι sci fi fan και ασχοληθείς ΜΟΝΟ με το main story και κάποια side quests που σχετίζονται με το σενάριο τότε ναι αξίζει. Προσωπικά μου άρεσε αρκετά αλλά έχει πολλά μειονεκτήματα και πρέπει να κάνεις συμβιβασμούς. Btw μην ακούς ότι λένε για επιλογές και σημασίες... Οι επιλογές που κάνεις είναι ήσσονος σημασίας και μια δυο σημαντικές απλά δεν έχουν τον αντίκτυπο που θα περίμενες.

                  bottom line: Αν έχεις ένα 12ωρο διαθέσιμο παίξε το πρώτο εν τάχει. Αν όχι βουρ στο 2.
                  «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                  Comment


                  • #39
                    Στην περίπτωση που δεν έχεις το κόμικ όμως δεν έχεις κανένα συνδετικό κρίκο μεταξύ των δύο. Για μένα είναι απαραίτητο ένα γρήγορο playthrough του πρώτου. Οι PS3 owners βέβαια δεν έχουν κάποια εναλλακτική.

                    Comment


                    • #40
                      youtube.
                      Aν ένα comic υποκαθιστά την εμπειρία του πρώτου, σίγουρα το κάνουν και τα vid στο youtube. Αλλά είπαμε δεν είναι κακό για ένα playthrough. Βέβαια τι μιλάω κι εγώ που το έχω τελειώσει δύο φορές και μία το άφησα πριν την τελευταία μάχη λόγω αλλαγής gamertag.
                      «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                      Comment


                      • #41
                        στο συγκεκριμενο franshize και γενικοτερα στους τελευταιους τιτλους της bioware δεν εχει τοσο σημασια το στορυ αυτο καθε αυτο μιας και σιγουρα μπορει να συνοψηζεται του 1 σε 4-5 γραμμες αλλα σημασια εχει να ζησεις την εμπειρια την αλληλεπιδραση με τους χαραχτηρες να απορροφηθεις απο το πλουσιο universe του mass effect, μετα σκηνικα σαν και αυτο αποχτουνε ξεχωριστη αξια και νοσταλγια

                        θεωρω πως ειναι επιβεβλημενο να παιξει το mass effect 1 καποιος αν θελει να πρωχωρησει στο 2 γιατι η εμπειρια που θα βιωσει παιζοντας μετα το 2 θα ειναι ποιο ολοκληρωμενη και εντονη (δεν ειναι και τοσο μεγαλο αλλωστε το 1)
                        and...for gods sake...μιλαμε για direct sequel και rpg
                        αν δεν αξιζει εδω τοτε που αξιζει να παιξεις ενα προηγουμενο νουμερο μιας σειρας?

                        Comment


                        • #42
                          Koίταξε, για να μην παρεξηγηθώ, κι εγώ Mass Effect fan είμαι και οκ για να το παίξω τόσες φορές κάτι 8α του βρήκα. Απλά αντικειμενικά θεωρώ πως είναι ένα καλό game του 7/10.

                          Τώρα αν κάποιος για οποιονδήποτε λόγο- περιορισμένο χρόνο, δουλειά, απέχθεια στο sci fi etc etc δεν το παίξει δε θεωρώ πως χάνει και τπτ. Οκ το να βλέπεις τη Liara πχ στην αρχή του 2 έχει άλλη άισθηση όπως και οι μικρές λεπτομέρειες που έχω διαβάσει οτι υπάρχουν στο 2 αλλά κακά τα ψέμα δεν είναι και τπτ κοσμογονικές οι αποφάσεςι που κάνεις στο 1- εκτός από το τέλος του πρωτου.

                          Βέβαια ένα playthrough του 10ωρου άντε 15 ωρου κάτι μπορεί να αναπληρώσει αλλά και πάλι το να το πας με την ψυχή στο στόμα δίκην αγγαρείας δεν ξέρω αν προσφέρει- φταίει και το οτι εγώ τα rpgs τα παίζω ήρεμα και κάνω ο.τι sidequest υπάρχει.

                          Ελπίζω να έβγαλε ένα συμπέρασμα από ό,τι είπα ο enpsty γιατί εγώ προβληματίστηκα περισσότερο για την αρχική μου τοποθέτηση xD
                          «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                          Comment


                          • #43
                            δεν δαφωνουμε καπου, αλλα για να κανω και τον δικηγορο του διαβολου πιστευω οτι δεν εχει να κανει με το αν εισαι φαν των mass effect η οχι,απλα το λεει η κοινη λογικη οτι πρεπει να παιξεις το 1 ειναι direct sequel και ειναι role playing game

                            εχω την αισθηση οτι αυτο τα συνοψηζει ολα δεν χρειαζονται υπεραναλυσεις πανω σε αυτο, και δεν ειναι δα και καμια αγγαρεια το game εσυ ειπες οτι θα του εβαζες 7 εγω θα του εβαζα ενα 8 ακομα και σημερα παιζεται ευχαριστα

                            ο αντικτυπος μικρος η μεγαλος στις αποφασεις που περνανε στο 2 επισης πιστευω οτι ειναι μικρης σημασιας μπρος στην ολοκληρωμενη εμπειρια που θα αποκομησεις παιζοντας και τα 2, επισης οι αποφασεις αυτες ομως δινουνε μια επιπροσθετη νοτα στην ολη εμπειρια, ποτε ητανε οι τελευταια φορα που ειδαμε να συμβαινει κατι παρομοιο σε sequel videogame και μαλιστα rpg? δεν ειναι κριμα καποιος που θελει να ασχοληθει με το franshize να μην βιωσει αυτη την μεταβαση?

                            edit:απο την αλλη αν οπως ειπες χαραχτηριστικα καποιος εχει απεχθεια σε sci fi setting γιατι να μπει στο κοπο να δει τα mass effect και να χαλαει τοσες ωρες απο την ζωη του?

                            Comment


                            • #44
                              Σε αυτό το τελευταίο είμαι μαζί σου. Απλά ξέρεις πώς γίνεται ΑΑΑ από παντού να το παίξουμε, δε μας αρέσει το setting bleeeh. Τέλος πάντων εγώ δεν είμαι κανάς sci fi fan τρελός αλλά με αυτό το παιχνίδι πέρασα πολύ καλά. Δε θα πω ψέματα κάπου είχε γινει αγγαρεία, ειδικά κάτι εξερευνήσεις με το Mako ήταν... ύπνος. Aλλά από την άλλη ερχόταν κάτι μάχες όπως με τη benezia και τα συγχωρούσα όλα

                              Αλλά θα πώ ψέματα αν δεν παραδεχθώ πως στο veteran- το hard είναι νομίζω- το διασκέδασα περισσότερο από το πρώτο playthrough. Προσωπικά λόγω ιδιοσυγκρασίας όταν ασχοληθώ με μια τριλογία θέλω να παίζω όλα τα games ασχέτως ποιότητας, αλλά δεν είναι όλοι της ίδιας "ψυχαναγκαστικής" άποψης.

                              επίσης θεωρώς πως καλό είναι να έχεις μια πιο ουσιαστική επαφή με τον τίτλο γιατί οκ υπάρχουν τόσα πράγματα που δεν δίνονται με cut scenes αλλά υπάρχουν στα archives- τα οποία είναι υπέραναλυτικά και βοηθούν πάρα μα πάρα πολύ και οκ βοηθούν στο να εκτιμήσεις τη δουλειά που έχει γίνει στο σύπαν του MAss EFFEct. Όπως καταλαβαίνεις μάλλον καμμένος fan είμαι και μου το έβγαλες με το χειρότερο τρόπο Ουστ!!
                              «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                              Comment


                              • #45
                                Εγώ πάντως που παίζω τώρα Mass Effect κοιμάμαι κυριολεκτικά στο Mako

                                Πάντως το 1ο αν δεν είχε αυτό το ΥΠΕΡΟΧΟ universe πραγματικά θα ήταν πολύ μέτριο παιχνίδι.Αλλά οκ το universe είναι love it with all your heart or hate it.Εγώ το λάτρεψα από την πρώτη στιγμή,και το θετικό είναι ότι τα περισσότερα clusters-nebulas κλπ είναι υπαρκτά και έχουν ίδια εικόνα!

                                Για τα archieves burai θα διαφωνίσω εν μέρη.Ναι γουστάρω και εγώ αναλύσεις και να τα διαβάζω πάντα αλλά πραγματικά ποιον ενδιαφέρει πόσα είδη πλοίων υπάρχουν?Είναι υπερ αναλυτικό σε ορισμένα(δευτερεύοντα) σημεία που δεν θα έπρεπε να είναι.Και επίσης ανούσιο όταν ανεβαίνει ένα αρθό για την Asari Religion ας πούμε που μόλις έχω ακούσει από την Liara χαρτί και καλαμάρι και το μόνο που προσθέτει σε 10 παραγράφους είναι μισή πληροφορία.


                                Comment

                                Working...
                                X