Announcement

Collapse
No announcement yet.

Demos - Συζήτηση και εντυπώσεις

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • feugoun oi exthroi kai de tous vlepeis pote kai pws epitithontai. de doulepsan kala th kamera, as zitousan tips apo th santa monica sth teliki
    Θα λεγα τίποτα τώρα αλλά τελοσπάντων.
    Originally posted by Squall Leonhart
    I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
    Originally posted by 丹野
    Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
    Originally posted by Ryu_gr
    υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

    Comment


    • Τεχνικα ρε παιδια δε μ' αρεσε αυτο που ειδα, ηταν λιγο choppy και btw ειμαι το τελευταιο ατομο που βλεπει διαφορες σε frames κτλ και γενικα δεν ασχολουμαι ποτε με τον τεχνικο τομεα.
      Κατι το animation, κατι η συνεχομενη βροχη, καπου χαλαστηκα με τον τεχνικο τομεα.
      Το gameplay δε με χαλασε παντως εκ πρωτης.

      Οντως πολυ μικρο demo, δε μπροω να πω πολλα με βαση αυτο, παντως οταν βγει το κανονικο παιχνιδι σιγουρα θα το δω σε καναν φιλο πρωτα και μετα θα σκεφτω αν ειναι αξιο αγορας.

      Comment


      • Εγω θα σας χαλασω λιγο το παρτι και θα μιλησω για ενα αλλο demo.

        WRC - PS3

        Το πρωτο πραγμα που σκεφτηκα οταν αρχισε το demo ηταν ο χειρισμος. Πεπειραμένος απο παλαιοτερα παιχνιδια του ειδους (Colin McRae, Richard Burns Rally [ο απολυτος simulator], WRC και Dirt), ηξερα οτι τεχνικα το παιχνιδι θα ειναι οκ, ηχητικα επισης, αλλα ο χειρισμος ειναι το πιο νευραλγικο σημειο σε ενα τετοιο παιχνιδι.

        Win Win Win Win Win!!!!!!

        Απο την πρωτη στιγμη, και με το fail sixaxis-no-rumble μπορουσα να πηγαινω στο pro mode (χωρις βοηθηματα) τουλαχιστον με 8/10 ρυθμο. Η αποκριση, το feeling και οι αντιδρασεις ειναι spot on, με αποτελεσμα η εμπειρια να σε απογειωνει απο την πρωτη στιγμη. To γκαζι, το φρενο, το χειροφρενο και η αποκριση του αυτοκινητου ειναι τοσο καλα, που συνεχως με κανουν να γυριζω πισω στο παιχνιδι για να βελτιωσω τον χρονο μου.

        Αφου λοιπον περασε ο μεγαλυτερος μου φοβος, αρχισα να ξεψηριζω τα δευτερευοντα:

        - Ηχητικα το παιχνιδι ειναι εκπληκτικο ακομη και στο demo, καθως ακους αυτα που πρεπει να ακουσεις. Οι οδηγιες του συνοδηγου συνοδευονται με καποια σχολια και αντιδρασεις αναλογα με την οδηγηση ή το τρακαρισμα κλπ. Εαν συγκεντρωθεις λιγο ακους τα παντα σε οτι αφορα την λειτουργια του αυτοκινητου, ενω και τα εφε ειναι επισης πολυ ομορφα.

        - Γραφικα: δεν ειναι φανταστικα (καθοτι demo) και επιδεχονται βελτιωσης. Ομως η first person driving καμερα ειναι ΑΝΕΤΑ η καλυτερη καμερα που εχει μπει ποτε σε παιχνιδι, συμπεριλαμβανομενου και του NFS Shift. Ενα πολυ ομορφο blur εφε μετατρεπει το Rallying σε ταχυτατη εμπειρια, καθως πλεον η αισθηση ταχυτητας περιλαμβανει και αυτου του ειδους το εφε. Σκονες, πετρες κλπ ειναι εκει, και το destruction model ειναι επισης καλο, αν και οχι φανταστικο. Ειπαμε, demo.


        Τελος η γενικοτερη παρουσιαση του demo δειχνει οτι ειναι ενα πολυ προσεγμενο πακετο, και σιγουρα πετυχαινει τον σκοπο του: να ιντριγκαρει τον Φανατικο του WRC. Σε αυτο συμβαλει πολυ η χρησιμοποιηση των official γραμματοσειρων, που κανει πιο αυθεντικη την ολη παρουσια. Κατι το οποιο θα επρεπε να κανει και το F1 2010 κατα την γνωμη μου...

        Παιζοντας το demo θυμηθηκα στιγμες Colin McRae 2 και 4, κατι πολυ θετικο. Ελπιζω και το τελικο προϊον να διατηρησει τα καλα στοιχεια και να βελτιωσει τα λιγα εναπομενοντα.
        :tanno:Κωστας Χατζαροπουλος:tanno:

        Comment


        • Originally posted by Xeno View Post
          Τεχνικα ρε παιδια δε μ' αρεσε αυτο που ειδα, ηταν λιγο choppy και btw ειμαι το τελευταιο ατομο που βλεπει διαφορες σε frames κτλ και γενικα δεν ασχολουμαι ποτε με τον τεχνικο τομεα.
          Κατι το animation, κατι η συνεχομενη βροχη, καπου χαλαστηκα με τον τεχνικο τομεα.
          Το gameplay δε με χαλασε παντως εκ πρωτης.

          Οντως πολυ μικρο demo, δε μπροω να πω πολλα με βαση αυτο, παντως οταν βγει το κανονικο παιχνιδι σιγουρα θα το δω σε καναν φιλο πρωτα και μετα θα σκεφτω αν ειναι αξιο αγορας.
          Εμένα τα γραφικά μου άρεσαν ΠΑΡΑ πολύ, τα βρήκα εξαιρετικά, αλλά το frame rate είναι τελείως τραγικό, έχω την αίσθηση ότι μόνιμα είναι κάτω από το φυσιολογικό και σε κάποιες στιγμές πατώνει τελείως. Δεν ξέρω γιατί το έκαναν έτσι, δεν το τέσταραν πριν το κυκλοφορήσουν;

          Comment


          • Originally posted by straier View Post
            Θα λεγα τίποτα τώρα αλλά τελοσπάντων.

            ti na peis? i santa monica exei th kalyteri statiki kamera sta gow. To monadiko game pou de thelw pote na exei free kamera.


            Episis h review ekdosi tou 360 eixe provlima me to frame rate, to teliko proion tha einai opws kai i ekdosi gia ps3. Vgike o Cox kai to ksekatharise to prama giati se polla reviews tonizan pws h ekdosi gia 360 ypoferei para poly apo frame drops.

            Ta grafika theika, eixe slowdowns alla den einai kai gow3 na krataei 45-50 frames me gemato background kai full AA
            Ground_Zero:

            Kathomoun san hsyxo provato kai etrwga to sano mou edw kai posa xronia kai ksafnika emfanizontai atoma kai lene pws opoios trwei xortari tha souvlizetai apo edw kai pera epeidh to swsto einai na trws grasidi giati den ponaei sta matia otan to koitas (ontas prasino).

            Comment


            • Δοκίμασα σήμερα τα εξής demos.

              Gothic 4 ArcaniA
              Έπαιξα κάνα 5λεπτο και σκυλοβαρέθηκα.Οπότε το παράτησα με τη μία.

              Quantum Theory
              Αν εξαιρέσουμε ένα ωραίο headshot που έκανα,πάνω στο 5λεπτο το παράτησα κι αυτό.

              Hydrophobia
              Μου άρεσε πάρα πολύ η μηχανή γραφικών του και κάποιοι μηχανισμοί αλλά κατά τ'άλλα με κούρασε.Ίσως κάποτε ασχοληθώ.

              Castlevania Lords of Shadow
              Πολύ μικρό ντέμο αλλά και πολύ ευχάριστο.Σύντομα θα το ξαναβάλω.

              Enslaved Odyssey To The West:
              Είχα ακούσει πως το ντέμο αδικεί το τελικό αποτέλεσμα.Πειράζει που το λάτρεψα;Παίζει να έχει τα καλύτερα facial animations που έχω δει εδώ και καιρό.Στην αρχή μου φάνηκε λίγο περίεργη η κίνηση του Monkey αλλά μόλις το συνήθισα,κανένα πρόβλημα.Το σύστημα μάχης,απλό αλλά ευχάριστο.Το platforming το ίδιο.Τα γραφικά ωραία,όλα good λοιπόν.
              Carpe diem

              Comment


              • Ενα demo το οποιο απολαμβανω απιστευτα ειναι αυτο του Madden NFL 11 στο PS3.

                Ok θα πειτε, εισαι σοβαρος; Αμερικανικο football;

                Ειναι ενα αθλημα το οποιο παρακολουθω εδω και λιγα χρονια, και απο φετος πολυ πιο στενα (ακομα και το κολλεγιακο γουσταρω). Madden επαιζα επισης και στο PC καποτε, οποτε ειχα ακουσει οτι φετος θα αλλαζαν αρκετα πραγματα και ηθελα να το δοκιμασω.

                Αυτο το οποιο εχουν κανει στο παιχνιδι ειναι το εξης: εχουν απλοποιησει τελειως το μερος οπου ο παικτης επρεπε να αποφασισει για την καθε φαση - play πουθα επαιζε, δλδ το στησιμο της ομαδας, τις αλλαγες κλπ.

                Για καποιον ο οποιος δεν γνωριζει, το Αμερικανικο Football ειναι οτι πιο κοντινο υπαρχει σε ομαδικο αθλημα στο σκακι, με την τοποθετηση, την αντιδραση και το timing να ειναι στοιχεια ακρως σημαντικα και απαραιτητα για την εξελιξη της καθε φασης. Δεν εχει ουτε ΜΙΑ βαρετη στιγμη εαν το παρακολουθεις και γνωριζεις.

                Ετσι λοιπον το Gameflow einai η gimmickια που βαλαν φετος, ωστε ο "coach" να σου δινει τα καταλληλα plays για καθε περιπτωση σε επιθεση και αμυνα. Αυτο που εχεις να κανεις εσυ ειναι απλως να πατησεις το κουμπι και να δεις πως θα ειναι στημενη η ομαδα, αναλογως κινουμενος με την εξελιξη της φασης.

                Εαν βεβαια θελεις να αλλαξεις κατι το κανεις αμεσα, οποτε συνολικα ειναι ενα στοιχειο που μπηκε για να προσελκησει και νεο κοσμο αλλα και να βοηθησει τους παλιους να μην αναλωνονται συνεχως σε στησιμο και playcalling.

                Αυτο κανει επιτελους το Madden ιδιαιτερα προσιτο και βαθυ προς ολους, και αυτο φαινεται στο demo.

                Ekei που θελω να σταθω ομως ειναι στην διαρκεια του: το demo σου δινει την δυνατοτητα να παιζεις εναν ΟΛΟΚΛΗΡΟ αγωνα 4ον πενταλεπτων, ενω δεν εχει καμια αλλη δεσμευση (μπορεις να το παιζεις επ αοριστον). Αυτο ειναι ΕΥΕΡΓΕΤΙΚΟ για το παιχνιδι, γιατι πολυ απλα μπορεις να αποφασισεις πολυ πιο ανετα εαν θελεις να ασχοληθεις ή οχι με το παιχνιδι.

                Και με κανει να αναρωτιεμαι: γιατι δεν το κανουν αυτο και τα υπολοιπα demos των αθλητικων παιχνιδιων; Ειδικα το NBA2K11 σου δινει μονο μια περιοδο λιγων λεπτων για να παιξεις. Κακως.

                Τεχνικα το demo ειναι μεν καλο, αλλα φαινεται οτι το bild ηταν αρκετα "αγουρο", με πτωσεις του Frame rate στα replays, μερικες out of place ανακοινωσεις και σχολιασμο και καποια μικρα μπερδεματα. Ομως μεσα στο παιχνιδι τα παντα λειτουργουν κανονικα, και ο χειρισμος του ειναι εξαιρετικος, με το νεο συστημα τρεξιματος να δειχνει πως λειτουργει πολυ καλυτερα απο τους συνδιασμους πληκτρων του παρελθοντος.

                Γενικα ειναι ενα παρα πολυ καλο demo, το οποιο μπορει να μην ειναι και ιδιαιτερα σχετικο για την χωρα μας αλλα σιγουρα καλυπτει τις αναλογες απαιτησεις του σχετικου κοινου.
                :tanno:Κωστας Χατζαροπουλος:tanno:

                Comment


                • Originally posted by Dj Solid View Post
                  Και με κανει να αναρωτιεμαι: γιατι δεν το κανουν αυτο και τα υπολοιπα demos των αθλητικων παιχνιδιων; Ειδικα το NBA2K11 σου δινει μονο μια περιοδο λιγων λεπτων για να παιξεις. Κακως.
                  Το ιδιο θεμα και στο Fifa, εχεις μονο 2 λεπτα και παιζεις με αγχος, δε μπορω να ευχαριστηθω το παιχνιδι και να το μαθω κι ειναι κριμα.
                  Do a barrel roll!

                  Comment


                  • Ε; Μια χαρα χρονο σου δινει και με ενα κουμπι το demo ξαναρχιζει. Επισης εχεις 5-6 ομαδες να διαλεξεις, για demo respect.

                    Comment


                    • Originally posted by Altair View Post
                      Δοκίμασα σήμερα τα εξής demos.

                      Gothic 4 ArcaniA
                      Έπαιξα κάνα 5λεπτο και σκυλοβαρέθηκα.Οπότε το παράτησα με τη μία.
                      Εντάξει, να δεχτώ πως τα Gothic δεν είναι για όλους, αλλά το ότι σκυλοβαρέθηκες στο πεντάλεπτο είναι λίγο βαρύ. Πότε πρόλαβες?
                      Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

                      Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

                      Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

                      Comment


                      • Αργούσε πολύ ο χαρακτήρας να κινηθεί ρε συ από το ένα σημείο στο άλλο.Και εντάξει τέτοια απιχνίδια δεν κρίνονται από ένα ντέμο,οπότε αν κάποια στιγμή θλεήσω να ασχοληθώ σοβαρά θα το παίξω υπό άλλες συνθήκες το ντέμο.Τώρα απλά το έβαλα να το δω πως είναι κλπ,αλλά με κούρασε.Αυτό είναι όλο ρε συ.
                        Carpe diem

                        Comment


                        • Kατέβασα τα demo του crysis και του dirt 2 για να δω πόσο τραβάει το νέο pc
                          To crysis με όλα τέρμα και με 8x ΑΑ σε 1280x1024 έτρεχε κυρίως μεταξύ 35-40fps, σπάνια έπεφτε κάτω από 30 fps (29-28fps) ενώ αρκετές φορές έπιανε και τα 45fps.
                          To dirt 2 με όλα τέρμα και με 8x ΑΑ σε 1280x1024 κατά μέσο όρο έτρεχε στα 80 fps και ποτέ δεν έπεσε κάτω απο 70 fps.
                          Star Citizen videos Star Citizen gallery

                          Comment


                          • Kατέβασα το demo του Mafia ΙΙ στο pc. Καλά από γραφικά καμία σχέση με την σκουπιδιάρικη έκδοση του ps3. Mε όλες τις ρυθμίσεις στο τέρμα και σε ανάλυση 1280x1024 το game έτρεχε με τουλάχιστον 80 fps κατά μέσο όρο με όλα στην οθόνη να δείχνουν πεντακάθαρα. Εδώ κάποιες εικόνες..





                            Eπίσης τα controls ακόμη και με ποντίκι + πληκτρολόγιο είναι μια χαρά και δεν συνάντησα κανένα απολύτως πρόβλημα. Κλασικά με αριστερό κλικ πυροβολάς, με δεξί στοχεύεις (aim) ενώ με control κολλάς και βαράς με πλάτη στον τοίχο. Γενικά αυτή τη φορά καταευχαριστήθικα το demo λόγω της απουσίας τεχνικών προβλημάτων - ατελειών.
                            Star Citizen videos Star Citizen gallery

                            Comment


                            • Ουαου εχεις και γρασιδι αυτη τη φορα ασε και στις 2 κονσολες το παιχνιδι ειναι απλα τραγικο, μονο στο pc το προσεξανε αλλα και παλι δεν ειναι και τελειο απο τεχνικης πλευρας, τα εχω πει και παλιοτερα στο gaming news thread.

                              Οσο για το crysis οποτε θες σε παιρνω απτο χερακι να σου δειξω καποια βασικα στο μονταρισμα ετσι ωστε να εχεις σκιες πολυ ανωτερες απο αυτες του "very high" setting, ενα γενικα πολυ διαφορετικο στην εμφανιση παιχνιδι και επιδοσεις ελαφρως πιο υψηλες απο απο αυτες που θα ειχες αμα το εβαζες στο απλο "high" + αρκετα πιο θανασιμο AI, το 8x AA τι το θες ρε τρελαρα ? 2x συνηθως ειναι υπεραρκετο για τα jaggies, αντε 4x. τζαμπα πορους σπαταλας.

                              on topic : force unleashed II στο 360, συμπαθητικοτατο θα ελεγα, μου την σπαει βεβαια που το lock και το στριψιμο της καμερας δεν γινονται ανετα, αναρωτιεμαι πως θα ητανε με mouse keyboard, στο batman αυτος ο συνδυασμος εβγαινε πολυ καλυτερος απτο gamepad κατα την γνωμη μου γιατι μπορουσες να βαρας και να στριβεις ταυτοχρονα, βεβαια γινοτανε μια χαζομαρα και αμα κραταγες πατημενο εστω και 2 δευτερολεπτα το δεξι κλικ αντι να κανει αμυνα εβγαζε μπαταρανγκ να σημαδεψεις :S

                              Περα απτο χειρισμο το gameplay βασιζει στα χναρια του πρωτου αποσο καταλαβα, ( ρηχο και "αμυαλο" με μπολικο button mushing ) παιζοντας μου ανοιξε η ορεξη για jedi outcast και dark forces mod ( ο κυριος λογος που αγορασα το jedi academy -> http://darkforces.jediknight.net/index2.shtml )

                              Γραφικα πολυ καλα και αυτο που μου αρεσε ητανε οτι οι διαφορες στις εκδοσεις για 360 και ps3 ητανε ελαχιστες / ασημαντες, καμια σχεση με το πρωτο unleashed που αμα ηθελες σταθερο framerate διαλεγες ps3 ενω αμα ηθελες περισσοτερη λεπτομερεια στα γραφικα λουζοσουνα στην μαπα τα slowdown της εκδοσης για 360 http://www.lensoftruth.com/?p=2870

                              Comment


                              • Super Meat Boy:
                                Απίστευτο παιχνίδι.Τόσο δύσκολο που απλά δεν θυμώνεις πια,αλλά περνάς στο άλλο άκρο και γελάς σαν χάνος με τις βλακείες σου.Πολύ έξυπνο level design,απίστευτη μουσική,άμεσος χειρισμός.Τέλειο απλά.

                                Majin and the Forsaken Kingdom
                                Ευχάριστος οπτικός τομέας,ωραία μουσική,καλός χειρισμός αλλά λίγο "μπερδεψιάρικος" και όχι μπερδεμένος που λένε οι ακαδημαϊκοί,ευχάριστη ατμόσφαιρα,συμπαθείς πρωταγωνιστές.Κάποια στιγμή θα αγοραστεί,όπως και το παραπάνω φυσικά.
                                Carpe diem

                                Comment

                                Working...
                                X