Announcement

Collapse
No announcement yet.

I just finished

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Deus View Post
    Tanno συμφωνώ εν μέρει στα σχετικά με το star ocean.Το σύστημα μάχης παρόλο που αρχικά εντυπωσιάζει έχει αρκετά λάθη και δεν είναι και πολύ ισορροπημένο.Υπάρχουν skills πχ που εκμηδενίζουν την πρόκληση και κάνουν το παιχνίδι υπερβολικά εύκολο.

    Από κει και πέρα γιατί βρε θέλεις σώνει και καλά τον claude και την rena;Το star ocean 4 εξελίσσεται 200 χρόνια ΠΡΙΝ από το star ocean 2.Ακόμα και να ήθελαν να τους βάλουν,δεν θα έστεκε σεναριακά η παρουσία τους.

    Maxim το valkyrie 2 είναι πολύ καλύτερο από το πρώτο κατά την γνώμη μου.Βελτιώθηκε πάρα πολύ σε όλους τους τομείς.Το μόνο που δεν έχει είναι οι τραγικές σκηνές θανάτου των einherijar.(έτσι γράφεται;)Για εμένα είναι παιχνίδι που πρέπει να το δει ο οποιοσδήποτε δηλώνει φαν των rpgs.
    Δεν έχω παίξει τα προηγούμενα... Και όπως το λες δεν ήξερα ότι παίρνει μέρος 200 χρόνια πριν το Star Ocean 2...

    Περιμένω από τον Xeno το Star Ocean 3...

    Επίσης είδα το anime "Star Ocean EX" που έχουν τον Claude και την Lanford και μου άρεσε πολύ η Rena...

    Σωστά, δεν ανέφερα και την ισορροπία μεταξύ ομάδων D + A. Βάζεις την μία, μειώνονται σχεδόν τα πάντα εκτός το health status, ενώ αν βάζεις την άλλη γίνεται ακριβώς το αντίστροφο. Αν βάλεις Neutral είναι που τα ισορροπεί όλα, αλλά χωρίς αναβάθμιση... Στην τελική η Saionji είναι παραδυναμωμένη έτσι όπως της έριξα τα πιο καλά όπλα και τα πιο καλά ρούχα... Από την άλλη ειναι και ο Bacchus δυνατός, αλλά αργεί επειδή είναι τεράστιο robot(καλύτερα Cyborg)...
    sigpic

    Comment


    • Torchlight. Εντυπωσεις αργοτερα, παω για νανι.
      :tanno:Κωστας Χατζαροπουλος:tanno:

      Comment


      • Eγώ τερμάτισα για 2η φορά το Uncharted 2, στο crushing. Τελικά μία χαρά είναι και σε αυτό το επίπεδο δυσκολίας. Κάποια σημεία θέλουν αρκετή προσοχή, σε γενικές γραμμές όμως παλεύεται. Το hard βέβαια ήταν καλύτερο.

        94% των trophies λοιπόν και τα μόνα medals που δεν πήρα ακόμα είναι αυτά που σχετίζονται με τα trophies που μου λείπουν. 81 θησαυρούς βρήκα μόνος μου, τους υπόλοιπους με οδηγό γιατί δεν παλεύεται και τρίτο playthrough με τόσο ψάξιμο.

        Θείο παιχνίδι και κρίμα που είμαστε τόσοι λίγοι που το παίξαμε εδώ μέσα.

        Comment




        • To review μου για το Torchlight...
          :tanno:Κωστας Χατζαροπουλος:tanno:

          Comment


          • Τελειωσα και το career mode του Top Spin 3 στο 360.

            Στην αρχη ειναι πολυ δυσκολο να καταλαβεις το τι θελαν να πετυχουν με τον χειρισμο του παιχνιδιου, αλλα οταν καταφερεις να φερεις τον αθλητη σου σε ενα επιπεδο που μπορεις να ανταπεξελθεις σε καθε κατασταση μεσα σε ενα παιχνιδι τεννις (διαχειρηση χτυπηματων, ροη παιχνιδιου, Stamina, σερβις και υποδοχη, τροποι χτυπηματος και αποφασεις), τοτε γινεται πολυ ευκολο και ειδικα στο τελος παιρνεις παιχνιδια για πλακα, ακομα και στο hard.

            Καλο παιχνιδι, αλλα το Top Spin 2 ηταν καλυτερο...
            :tanno:Κωστας Χατζαροπουλος:tanno:

            Comment


            • Τελειωσα το Crisis Core.

              Ιδιαιτερα σtις τελευταιες σκηνες με συγκινησε παρα πολυ και μου προκαλεσε συναισθηματα που σπανια εκδηλωνω.. με τις εμπειριες πυ προσφερουν τα.. σημερινα.. RPGs.

              Πολυ καλο παιχνιδι, αψογο στησιμο αλλα δυσκολα μπορει να το αποκαλεσει κανεις classic. Το Σαββατο μαλλον θα αρχισω να ετοιμαζω το review του.

              Βλεποντας και τη σκηνη του τερματισμου, πιστευω ακομη πιο εντονα πως ειναι το καλυτερο handheld rpg και δυστυχως ή ευτυχως η Square-Enix το πιο σοβαρο στουντιο Ιαπωνικων RPGs.
              " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

              Authenticity sir, authenticity. "

              Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



              Comment


              • Kingdom Hearts II

                Αυτό σημαίνει το τέλος της περιπέτειας του νεαρού Sora για την αναζήτηση των φίλων του. Σύντομα θα γράψω ολοκληρωμένο review και για τα 2 παιχνίδια μίας που αν παίξεις και τα 2 είναι σαν να βλέπεις ολόκληρη ταινία.

                Πραγματικά το Kingdom Hearts II είναι πιο δύσκολο από το προηγούμενο και έχει και νέους κόσμους από την Disney που δεν ήξερα πριν.
                sigpic

                Comment


                • Τελος το final fantasy tactics στο psp μετα απο περιπου 60 ωρες. Τα τελευταια side quests μοιραια τα παρελειψα μιας και ηθελα πολυ να το τερματισω, ωστοσο εκανα ενα δευτερο save στην περιπτωση που θελησω να γυρισω πισω και να ολοκληρωσω οτι λειπει. Σχετικα με το παιχνιδι, πραγματικα οτι και να πω ειναι λιγο...οι ωρες που κρατησε ηταν απο τις πιο γεματες και ποιοτικες που μου εχει δωσει ποτε videogame. Τελικα τα παντα ηταν τελεια απο την αρχη μεχρι το τελος με τις ανατροπες να πεφτουν βροχη (ειδικα μετα απο τις σκηνες με τους laarg και goltana) σε ενα απο τα πιο ψαγμενα και ποιοτικα σεναρια που εχω δει. Παραλληλα περα απο το περιεχομενο -το εχω πει και θα συνεχισω να το λεω- ο τροπος γραφης των διαλογων δινουν ενα κειμενο πολυ μεγαλης λογοτεχνικης αξιας που ομοιο του προσωπικα δεν εχω συναντησει σε videogame. Το τελος μου αφησε καποια ερωτηματα που για να πω την αληθεια θα ηθελα να συζητησω καποια στιγμη (evans, ground και λοιποι) σε ενα topic πιο ανετο στο θεμα των spoilers..

                  Απο κει και περα, gameplay wise με ενα απο τα καλυτερα συστηματα μαχης που εχει δωσει η square (το βαζω στο no1 και μετα αυτο του 12). Τα μονα πραγματα που δεν καταφερα να συνηθισω ηταν ο μεγαλος ρολος που επαιζαν οι πιθανοτητες στα skills των mages, mystics κλπ που εκανε τις κλασεις πιο δυσχρηστες (αν και δημιουργουσε ενα ειδος ισορροπιας) και ο τροπος που γινοταν η εξερευνηση αποκλειστικα μεσω του χαρτη (βασικα δεν ειχα παιξει ξανα κατι αντιστοιχο).

                  Σιγουρα οπως ειπα καποια στιγμη θελω να γυρισω πισω για τους dark knights και mimes οπως επισης και για να δοκιμασω ολους αυτους τους χαρακτηρες που μαζεψα μιας και ολο το παιχνιδι το εβγαλα με το αρχικο team (δοκιμαζοντας μερικες φορες τον cid). Ειναι τοσο μεγαλη η ποικιλια και η πολυμορφια του συστηματος που θα ηθελα στο μελλον να ασχοληθω πιο σοβαρα με τη δημιουργια ομαδων και τους πειραματισμους με συνδιασμους των jobs, αν και θελει πολυ χρονο κατι τετοιο (τωρα καταλαβαινω γιατι τα save του ground ηταν τοσο μεγαλα).

                  Συνολικα προκειται για εναν τιτλο που μπαινει ανετα στο top3, top5, top(οτι θελετε) οποιουδηποτε ασχοληθει μαζι του, οσοι δεν το εχετε παιξει απλα πρεπει να το κανετε (christop) και ευχομαι καποια στιγμη η square enix (αφου συνελθει) να δωσει κατι αντιστοιχης ποιοτητας..

                  Ground περιμενω να δημιουργησεις καποιο video αφιερωμα αντιστοιχο των οσων εχεις δωσει μεχρι τωρα και για το tactics. Pleeeeeeeeeeeeeeeease!!!!

                  Comment


                  • ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΙΞΩ FFT!!!!!!!!!!!!!!!!

                    Comment


                    • Ground περιμενω να δημιουργησεις καποιο video αφιερωμα αντιστοιχο των οσων εχεις δωσει μεχρι τωρα και για το tactics. Pleeeeeeeeeeeeeeeease!!!!
                      Tha doume ti tha kanw, den thelw na yposxethw tipote akomh mexri na apokthsw dikh mou syndesh internet.

                      Gia thn wra pantws twra pou exw tropo na grafw videos apo PSP, ena review den tha prepei na einai kai toso dyskolo, eksalou efoson to idio to paixnidi parexei ola ta sxetika cutscenes den xreiazetai kan na to arxisw apo thn arxh.

                      Tha dokimasw avrio na kanw ena arxiko video sxetika me to ti party xrhsimopoiw kai giati.
                      An vgei kalo, tha skeftw kai to review.
                      "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                      But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                      Kindred, this blade and I.
                      "

                      "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                      Greek Gaming Videos
                      Greek Final Fantasy Forum

                      Comment


                      • Τερμάτισα μόλις το ICO.

                        Είναι ωραίο platform/adventure παιχνιδάκι με πολύ έξυπνους γρίφους στα τοπία. Κρίμα που ήταν πολύ μικρό. Αν το παίξεις χωρίς σταματημό και χωρίς saves, θα διαρκέσει κάπου 3-3,5 ώρες.
                        sigpic

                        Comment


                        • Λίγο που το έβαλα δεν με τράβηξε καθόλου.Εντάξει,έχει μια πολύ όμορφη ατμόσφαιρα,αλλά το βρήκα βαρετό όσο δεν πάει.Ίσως του δώσω μια δεύτερη ευκαιρία στο μέλλον.

                          Songoku είσαι ο πιο μάγκας από όλους.Θα κάνω σίγουρα replay το τακτικς στο μέλλον και εγώ για να βρω και αυτά που έχασα.Το έπαιζα βλέπεις μέσα στον στρατό χωρίς να δω faqs και οδηγούς και είμαι σίγουρος ότι έχω χάσει πολύ πράμα.

                          Από sidequests είχα ολοκληρώσει τα περισσότερα.Δεν έκανα το agrias birthday και δεν έφτασα το μυστικό dungeon ώς το τέλος.Αλλά αυτά θα τα κάνω σε επόμενο playthrough...

                          Για κουβέντα όποτε θέλετε είμαι μέσα.


                          Tidy!

                          Do not blame me.Blame yourself or God.
                          In Matsuno we trust.

                          Comment


                          • Originally posted by Deus View Post
                            Λίγο που το έβαλα δεν με τράβηξε καθόλου.Εντάξει,έχει μια πολύ όμορφη ατμόσφαιρα,αλλά το βρήκα βαρετό όσο δεν πάει.Ίσως του δώσω μια δεύτερη ευκαιρία στο μέλλον.
                            Αυτό είναι αλήθεια. Τα πλεονεκτήματα είναι τα γραφικά με τα πανέμορφα ατμοσφαιρικά τοπία, λες και τα έβλεπες σε πραγματική ζωή, οι γρίφοι στα τοπία και ευτυχώς ήταν και μικρό.

                            τα μειονεκτήματα του ήταν το απαράδεκτο σενάριο, το ότι δεν εξηγούσαν το πως να μπορεί να συνηθίσει κανείς τα κουμπιά και το πως να φέρεις την Yorda εκεί που θέλεις. Μετά από 2-3 πίστες την συνήθισα, αλλά μου έσπασε τα νεύρα. Επίσης ήταν ότι πιο χειρότερο σε A.I. είχα γνωρίσει, λες και τον μικρό ICO και την Yorda τους είχαν τελείως αδιάφορους χαρακτήρες. Μην πω και κακοφτιαγμένοι οι 3 βασικοί χαρακτήρες(Yorda, ICO και Μάγισσα Βασίλισσα).

                            Θα του κάνω αναλυτικό review για όσους δεν το έχουν παίξει και έχουν παίξει το Shadows of Colossus και θέλουν να δούν και το παιχνίδι αυτό...

                            Και ακόμα πιο απαράδεκτο ήταν από την εταιρεία που το δημιούργησε, την οποία κρίνω σαδίστρια ως και θεοπαλαβή. Είχα παρατηρήσει διαφορές που βρήκα όχι μόνο στο NTSC και στο PAL, μα και το ότι ο χαρακτήρας δεν κινούσε σωστά, όπως θέλαμε και ότι η Yorda δεν ερχόταν ή δεν σταματούσε όπως θέλαμε...

                            Πραγματικός σαδισμός κατα της Ευρώπης...
                            sigpic

                            Comment


                            • Πωπω, ειναι σαν να κανεις τεχνικη αναλυση ζωγραφικης της Guernica...
                              :tanno:Κωστας Χατζαροπουλος:tanno:

                              Comment


                              • Χμ;

                                Comment

                                Working...
                                X