Announcement

Collapse
No announcement yet.

I just finished

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • οταν λες δειγματα γραφης τι εννοεις ακριβως? οτι ειχαμε στατικη εξελιξη στο combat system?? ναι οντως...αλλα παρολα αυτα ηταν μια χαρα jrpgs

    τα reviews μαλλον αυτο δειχνουν http://www.gamerankings.com/browse.h...numrev=3&site=

    δεν ηξερα οτι το 1 ειχε κυκλοφορησει και σε saturn:O

    ειδικα αν συγκριθουν με κατι αλλα αυτης της γενιας πχ.infinite undiscovery

    δε θα με χαλουσε καθολου ενα νεο grandia, κριμα που η gamearts δεν υπαρχει πλεον με αυτη τη μορφη

    Comment


    • Υποκειμενικά το 1 είναι αξεπέραστο.

      Απ'το 2 και μετά άλλαξαν υπερβολικά πολλά στοιχεία. Έγινε πιο "soft", μικρότερο,πιο χιουμορ-κεντρικό κτλ και γενικά μου έχει δοθεί η εντύπωση πως στις παραγωγές απ'το 2 και μετά, ενεπλάκησαν άλλοι άνθρωποι που δεν είχαν σχέση με το 1ο.

      Αντικειμενικά (και το πιο σημαντικό), δεν υπάρχει τίποτα που να ευνοεί μία νέα κυκλοφορία Grandia. Κοιτάζοντας τις πωλήσεις, κάθε καινούργιο Grandia τα παέι χειρότερα απ'το προηγούμενο.

      Το πρώτο είχε πάει εξαιρετικά στις πωλήσεις btw. Απ'το 2ο και μετά κατρακύλα. Τυχαίο?

      Άσχετο αλλά διάβασα πως η PS2 έκδοση για το Grandia 2 πούλησε λιγότερο απ'την αντίστοιχη για Dreamcast (!!!) και παρότι τεχνικά ήταν ανώτερη, έλαβε πολλά αρνητικά reviews (εδώ υπάρχουν πολλά αίτια)

      ΥΣ - Το Saturn διαθέτει την πρώτη και καλύτερη (τεχνικά) έκδοση για το Grandia ;) .
      IMO Grandia >= Panzer Dragoon Saga (για τα δεδομένα του Saturn πάντα)
      " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

      Authenticity sir, authenticity. "

      Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



      Comment


      • οποτε μαλλον ειμαι ανωμαλος που θελω να βγει κατι στο στυλ του xtreme η εστω του 2

        Comment


        • Eάν βγει ποτέ κάποιο καινούργιο, λογικά θα έχει απόλυτα νέα εμφάνιση. Το ύφος του μάλλον θα μείνει ίδιο..

          Btw εμένα μου άρεσε αρκετά τo 3 και το Xtreme (το 2 με χάλασε ) ~αλλά σαν το 1 κανένα~
          " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

          Authenticity sir, authenticity. "

          Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



          Comment


          • Το 1 το έχω παίξει μέχρι το τέλος του 1ου CD αλλά μετά το είχα σταματήσει και δεν το είχα ξαναπιάσει από τότε αν και μου άρεσε. Το 2 το έχω τερματίσει στο PC παρακαλώ (ναι είχε βγει και εκεί) που από όσα ξέρω είναι σχεδόν πανομοιότυπο με την έκδοση του Dreamcast. Και μένα το 1 μου είχε φανεί καλύτερο και πολύ πιο μεγάλο (ίσως και λίγο πιο δύσκολο λόγω του τρόπου που ανέβαιναν τα abilities) αλλά και το 2 το είχα ευχαριστηθεί πολύ. Η Millenia ήταν φοβερή. Οι υπόλοιποι χαρακτήρες όχι τόσο. Στο 1 το μεγαλύτερό μου παράπονο ήταν πως χανόμουν στις πόλεις, πράγμα απίστευτα εκνευριστικό (αυτό γινόταν και στο Xenogears αλλά σε πολύ μικρότερο βαθμό).
            Το 1 είχε βγει στο Playstation δύο χρόνια μετά το Saturn, όταν το Saturn είχε αρχίσει να μας αφήνει χρόνους.

            anwyay τελειωσα το nier με τον πρωτο τερματισμο, και θα κανω ενα διαλειμμα με το 3d dot game heroes (το οποιο βρισκω πολυ ενδιαφερον so far) μεχρι να μου ερθει η ορεξη να κανω και τους αλλους τερματισμους στο nier η να μου ερθει το trinity universe, οτι κατσει πρωτο
            Μπορεί να το ξέρεις, αλλά αν δεις τον τελευταίο τερματισμό το παιχνίδι θα σβήσει όλα σου τα saves.
            Originally posted by Squall Leonhart
            I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
            Originally posted by 丹野
            Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
            Originally posted by Ryu_gr
            υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

            Comment


            • Proswpikh mou apopsh einai oti to 2 einai poly kalytero tou 1.
              To 2 to epaiksa se Dreamcast.
              "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
              But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
              Kindred, this blade and I.
              "

              "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
              Greek Gaming Videos
              Greek Final Fantasy Forum

              Comment


              • Το Digital Devil Saga το θεωρώ καλύτερο του 2 για κάποιο λόγο . Το 2 είναι ίδιο με το 1 με κάποιες ελάχιστες προσθήκες στο σύστημα μάχης και εξέλιξης, τόσο ελάχιστες που είναι σχεδόν ανούσιες . Επίσης ακολουθεί ακριβώς την ίδια λογική, οπότε φαντάζει απλώς σαν ένα filler gameplay-wise μόνο και μόνο για την ολοκλήρωση του σεναρίου. Το 1 το χάρηκα άπειρα πολύ επειδή ήταν το πρώτο MegaTen που τερμάτισα (το Nocturne το άφησα κάπου στη μέση - απαραδεκτος). Να πω ότι και τα δύο τα έβγαλα μονοκοπανιά, δεν τα άφησα για κάποιο άλλο παιχνίδι μέχρι να τα τερματίσω. Πόσο έπος ήταν το 1... αχ...

                Comment


                • Gia Digital devil saga milame h gia Grandia, giati mperdefthka.
                  Egw gia Grandia lew epanw pantws.
                  "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                  But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                  Kindred, this blade and I.
                  "

                  "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                  Greek Gaming Videos
                  Greek Final Fantasy Forum

                  Comment


                  • Εσείς για Grandia, εγώ για Digital Devil Saga .

                    Comment


                    • Κι εγώ για Digital Devil Saga.
                      sigpic

                      Comment


                      • Έλα ρε jrpg freaks βαράτε τους κι ας κλαίνε :resp:
                        sigpic

                        Comment


                        • Εσύ το λες αυτό ; Α ρε πώς πέρασαν τα χρόνια. Και δεν καταφέραμε ποτέ να παίξουμε έναν τίτλο ταυτόχρονα. Πρώτη φορά ήταν φέτος με το FF XIII . Τέλος πάντων, RPGs γενικότερα sucks μου φαίνεται, και το Mass Effect 2 είμαι έτοιμος να το παρατήσω με τα θεοβάρετα side quests του. Ελπίζω Fallout 3 και The Witcher να λένε περισσότερο, έχασα που έχασα την πίστη μου στο J κομμάτι, ας βρω κάτι ενδιαφέρον στο W τουλάχιστον (αν και αμφιβάλλω).

                          Comment


                          • Με τη καλή έννοια το είπα, μην καζουαλίζεις
                            sigpic

                            Comment


                            • Έλα ρε Παναγιώτη. Μην είσαι έτσι. Κανένα παιχνίδι δεν είναι τέλειο...

                              Όσο για το δίλημμα σου με Fallout 3 και The Witcher, κανόνισε να παίξεις το The Witcher. Είναι από τα καλύτερα W-RPG ! Χάρηκα πάρα πολύ που θα βγει The Witcher 2 !
                              sigpic

                              Comment


                              • To Grandia 2 Scatman το έχω τερματίσει btw.Γι'αυτό ψήνομαι άσχημα να πιάσω κάποια στιγμή το 1.Και κάτι ακόμα.Κανέναν τίτλο δεν τον αφήνω μόνιμα.ΠΟΤΕ.Κάποια στιγμή θα τερματιστούν no matter what.Τώρα όπου να'ναι τελειώνω HL2 και πάω για τα episodes.
                                Carpe diem

                                Comment

                                Working...
                                X