Announcement

Collapse
No announcement yet.

PSVita

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    Lloyd εγραψα πριν ποια ειναι η διαφορα με το psp.Το τοπ του psp ηταν σουπερ γραφικα για φορητο με μετριοτατο χειρισμο.(τωρα για τα mp3,ιντερνετ που λες οτι ειχε,δεν εχουν να κανουν με το gaming).
    Το τοπ του NGP δεν το γνωριζουμε,δεν γινεται ομως να αγνοησουμε τις επιπλεον δυνατοτητες που υπαρχουν οσον αφορα το gaming(δεν μιλαω για τα υπολοιπα).
    Εδω εχουμε να κανουμε με ενα φορητο που το μεγαλυτερο μερος της επιφανειας του ειναι touch pad παρα σκετο πλαστικο(),2 καμερες,motion controls κτλ.
    Δεν ξερω τι παραπανω θα χωραγε σε αυτη την συσκευη.
    To psp δεν ειχε ουτε δειγμα απ'ολα αυτα και στηριχθηκε μονο στην δυναμη του hardware.Δεν νομιζω οτι μπορουσαμε να περιμενουμε και πολλα πραγματα.

    Comment


    • #77
      Εξ' ορισμου δε μπορει να χτυπησει την αγορα των κινητων παντως, μονο το αναποδο μπορει να ισχυει, να χανουν δηλαδη οι κλασικες φορητες κονσολες μεριδιο της πιτας απο τα κινητα.

      Το iOS και τα αλλα παρεμφερη πλεον ειναι η μονη μορφη gaming on the go imo, εκτος αν εσεις οπου σταθειτε κι οπου βρεθειτε ειστε με ενα DS/PSP στο χερι και το παιζετε για 5-10' οποτε σας ερθει.

      H Sony ξεφευγει σιγουρα με το all in one εγχειρημα της, αλλα οκ εγω παραμενω συγκρατημενος γιατι τα specs δε μου λενε τιποτα, το μονο που θελω ειναι να μου προσφερει κατι που δε μπορει να μου δωσει μια οικιακη κονσολα, γιατι οπως και να χει αν ασχοληθω με PSP2/3DS εντος σπιτιου θα ειναι καλως ή κακως ως επι τω πλειστω. To PSP imo παντα δεν ειχε εναν ξεκαθαρο προσανατολισμο και αναλωθηκε κυριως στη μεταφορα γνωστων franchises σε φορητες εκδοχες. Μακαρι να αλλαξουν τωρα μυαλα οι της Sony γιατι νομιζω πως κατι τετοιο ειναι απαραιτητο.

      Οι προθεσεις της Sony παντως δειχνουν πως κατι αλλαζει σιγα σιγα, πραγμα πολυ θετικο. Οπως και να χει συγκρατω τον ενθουσιασμο μου και για τις 2 επερχομενες φορητες, ας μπει το 2012 και βλεπουμε.

      Comment


      • #78
        Αυτο που λεει ο hideo ειναι οτι το psp, σε οτι αφορα το gaming, ηταν απο την αρχη μια κονσολα που ειχε ως σκοπο να μεταφερει την εμπειρια του οικιακου συστηματος on the go. Καθαρα πραγματα, ειχε τεχνολογια αντιστοιχη με αυτη του ps2 (στην καλυτερη) και ενα interface το οποιο δεν επετρεπε κατι παραπανω απο αυτο.

        Το ngp εχει πανω του ενα σωρο πραγματα (touch screen, touch pad, καμερες, motion controls κλπ) τα οποια δεν υπαρχουν στο ps3 και που οι devs εχουν στη διαθεση τους προκειμενου να δημιουργησουν τελειως διαφορετικα πραγματα. Δεν μιλαω γαι τα apps που απο αυτα που λεει ο evans βλεπω οτι ειναι a whole new world, μιλαω για τις δυνατοτητες που εχει η κονσολα ως προς το καθαρο gaming. Ανοιγονται στους devs απειρα νεα μονοπατια στα οποια μπορουν να κινηθουν και να προσφερουν κατι πραγματικα νεο... Ποιο αλλο συστημα (οικιακο ή μη) δινει ολα αυτα τα features μαζεμενα στους developers? Imo η ισχυς που εχει το ngp σε θεματα απεικονισης ειναι απλα το bonus στην ολη υποθεση...

        To psp τι απο τα παραπανω ειχε ή συνολικοτερα, τι δυνατοτητες ειχε στο να προσφερει κατι διαφορετικο απο το ps2?

        Υπο αυτο το πρισμα το ngp οχι, δεν ειναι απλα το psp2 ουτε ενα φορητο ps3... Απο κει και περα εχουμε ξαναπει οτι ειναι θεμα χειρισμων...

        Comment


        • #79
          H Sony ξεφευγει σιγουρα με το all in one εγχειρημα της, αλλα οκ εγω παραμενω συγκρατημενος γιατι τα specs δε μου λενε τιποτα, το μονο που θελω ειναι να μου προσφερει κατι που δε μπορει να μου δωσει μια οικιακη κονσολα, γιατι οπως και να χει αν ασχοληθω με PSP2/3DS εντος σπιτιου θα ειναι καλως ή κακως ως επι τω πλειστω. To PSP imo παντα δεν το καταφερε αυτο,
          Νομιζω οτι δεν ειναι θεμα αποψης πλεον,αλλα η πραγματικοτητα και ειναι ο λογος που προσωπικα δεν μπορω να πω οτι εμεινα ικανοποιημενος τελικα απο το psp.
          Οκ ειχε καλα παιχνιδια,αλλα προτιμουσα να παιζω ps3.(και εδω κολλαει αυτο που ειπες:το μονο που θελω ειναι να μου προσφερει κατι που δε μπορει να μου δωσει μια οικιακη κονσολα).

          edit.Ακριβως αυτο nooto.

          Comment


          • #80
            Εντυπωσιακό φαίνεται!Για να δούμε τι από όλα αυτά θα ισχύουν εν τέλη!
            Nintendo I.D.: paixtis
            3ds friend code: 2664-2347-7128

            Comment


            • #81
              και εδω κολλαει αυτο που ειπες:το μονο που θελω ειναι να μου προσφερει κατι που δε μπορει να μου δωσει μια οικιακη κονσολα
              Ακριβως, και κατα τη γνωμη μου δεν πρεπει να περιoστουν στο ''κανει οτι η οικιακη αλλα on the go αρα αυτοματα ειναι κατι διαφορετικο'', υπαρχουν ενα σωρο δυνατοτητες για πολλα πολλα περισσοτερα πραγματα αυτη τη φορα...

              Comment


              • #82
                Πολύ ωραία και συνοπτικά τα γράψατε nooto και hideo, συμφωνώ απόλυτα.

                Comment


                • #83
                  Originally posted by nooto View Post
                  Ακριβως, και κατα τη γνωμη μου δεν πρεπει να περιoστουν στο ''κανει οτι η οικιακη αλλα on the go αρα αυτοματα ειναι κατι διαφορετικο'', υπαρχουν ενα σωρο δυνατοτητες για πολλα πολλα περισσοτερα πραγματα αυτη τη φορα...
                  Χρησιμοποιησες την σωστη λεξη(δλδ ναι μεν δεν πρεπει να περιοριστουν,αλλα φυσικα και δεν θα αποριψουν).
                  Ειναι καλο το οτι θα κανει και οτι μπορει να κανει η κονσολα και ακομα εντυπωσιακοτερο το γεγονος οτι μαλλον θα το κανει καλυτερα.
                  Δλδ εχει 2 αναλογικους που απ'οτι λενε ειναι ισως καλυτεροι απο αυτους του DS3.L2-R2 στο touch pad(καπου το διαβασα) και επιπλεον δυνατοτητες λογο touch screen-pad που δεν υπαρχουν στο ps3.

                  Οποτε με λιγα λογια το νεο φορητο ,θα μπορει να ειναι ενα αψογο psp-2,αλλα και ενα NGP με potential ,δλδ με δυνατοτητες που μπορουν να ανοιξουν και νεους διαδρομους.

                  Ολα αυτα στην θεωρια βεβαια..

                  Comment


                  • #84
                    Βέβαια δεν παύει να αντιγράφει την Nintendo με τις κασέτες και την Microsoft με το dashboard της.

                    Το design του είναι ίδιο με του PSP 3000(κατέχω το λαμπερό θαλασσί PSP 3000).
                    sigpic

                    Comment


                    • #85
                      LOL Tanno ta kinect ports pou tha exei pou ta vazeis kiolas.



                      Oson afora ta specs einai auta pou prepei kathws tha meinei sthn agora 6 xronia opws to prwto PSP(Hdh einai 6.5). To iphone px anavathmizetai ana xrono, opote prepei na einai future proof.


                      egw symfwnw (kai ta eipa kai poio pisw) me ton evans se ola. H sony to epiase to nohma kata pou paei to handheld.


                      episis tsontes se oled auto pou to pate fap fap fap (e gia na pw kai th vlakeia mou)
                      Ground_Zero:

                      Kathomoun san hsyxo provato kai etrwga to sano mou edw kai posa xronia kai ksafnika emfanizontai atoma kai lene pws opoios trwei xortari tha souvlizetai apo edw kai pera epeidh to swsto einai na trws grasidi giati den ponaei sta matia otan to koitas (ontas prasino).

                      Comment


                      • #86
                        Επειδή πάντως αναφέρεται το iOS αρκετά, όπως και το android- απλά εγώ μπορώ να μιλήσω για το πρώτο σαν εμπειρία- δεν πρέπει να υποτιμάται το άνοιγμα του NGP προς gaming apps. Αν ειδικά επιτευχθούν τιμές και ποιότητα app store τότε μιλάμε για κάτι πολύ σημαντικό.

                        Ειδικά στο app store υπάρχουν πολύ ποιοτικά και φτηνά games που πραγματικά δεν έχουν να ζηλέψουν από μεγάλες παραγωγές στα φορητά. Games του στυλ Infinity Blade, Chaos Rings, Mirror's Edge, Dead Space, Real Racing 2 etc που έχουν τιμή εκκίνησης ως επί το πλείστον τα 5,5€- μόνο το Chaos Rings είχε τιμή τα 10- αλλά πάιζουν πολλές προσφορές με αποτέλσμα να αγοράζεις ένα game όπως το Mirror's Edge( πολύ πολύ καλή έκδοση) στα 0,99. Καλό θα ήταν να μην το βλέπουμε σαν κάτι μη σχετικό με το gaming μιας και με ένα γρήγορο search στο youtube αποδεικνύεται εύκολα πως τα φτηνά gaming apps δεν υστερούν σε playability, ποιότητα ή ό,τι άλλο. Αν λοιπόν καταφέρει ένα ανάλογο συνδυασμό ποιότητας- τιμών, τότε μιλάμε για μεγάλου ατού.

                        Ο συγκρατημένος μου ενθουσιασμός έγκειται απλά στην ικανότητα της Sony να το υποστηρίξει σαν προϊόν υπηρεσίες κτλ και η αποδοχή των devs- τι τιμές θα θέσει για την έκδοση ,κτλ Αν και νομίζω πως μετά το PSN μπορεί να γίνει το επόμενο βήμα. Προσωπικά, αν και αντιλαμβάνομαι το ρόλο του φορητού gaming, δε με χαλάει να παίζω Uncharted στο σπίτι μου ή σε ένα μακρινό ταξίδι- αν και το θέμα δεν είναι να πιάσει εμένα τον σίγουρο πελάτη αλλά να πείσει το μέσο καταναλωτή. Η αλήθεια είναι πως η πρώτη και τελευταία κονσόλα που έκανε συχνά πυκνα ταξίδια ηταν το gameboy και ελάχιστα τα ds, psp. Ωστόσο όλα αυτά είναι ερωτήματα- που έχουν βάση ελέω του πρόσφατου παρελθόντος εώς ένα βαθμό- τα οποία θα απαντηθούν εν καιρώ. Το καλό με τη SONY είναι πως ειδικά με το psp έμαθε από λάθους χειρισμούς, με αποτέλεσμα να έχουμε μια καλή ροή high profile τίτλων για το psp μέχρι τέλους, imo πάντα. Οπότε πιστεύω πως θα είναι πολύ καλά προετοιμασμένη για το NGP. Κι άλλωστε μην ξεχνάμε το βασικό, από το μηδέν έγινε υπολογίσιμη δύναμη στα handhelds- σίγουρα έπαιξαν πολλοί παράγοντες ρόλο σε αυτό και η αγορά ήταν έτοιμη για μια αλλαγή, περισσότερο από ότι εποχές game gear, lynx etc- με αποτέλεσμα να σπάσει το μονοπώλιο της nintendo ως ένα βαθμό πάντα.

                        Όπως προβληματισμένος είμαι για να μην ξεχνάμε και το 3DS για τις online υπηρεσίες και τιμές διάθεσης γιατί οκ το online shop της Nintendo και οι τιμές είναι για γέλια... 8 ευρώ το donkey kong country και απέναντι 6-7 το Vagrant Story και 5 το Crash Bandicoot φερ'ειπείν- με προσφορές ανά τακτά χρονικά διαστήματα, χωρίς να υπολογίζω και τους νέους αποκλειστικούς τίτλους και τις τιμές τους. Αν αυτή τη στιγμή στο online τμήμα έχει ένα προβάδισμα κάποια εταιρεία αυτή είναι η Sony στα σίγουρα.
                        «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                        Comment


                        • #87
                          Και πάνω σε όλα αυτά - αν υλοποιηθούν όπως υποθέτουμε - υπάρχει η δυνατότητα προσέλκυσης και του πιο hardcore κοινού, όπως των παιχτών Call of Duty. Με τα analogs που έχει και κρίνοντας από τα hands on που διάβασα, άνετα θα μπορούσε να παιχτεί ένα τέτοιο παιχνίδι ακριβώς όπως και στο PS3, οπότε γιατί να μην κερδίσει κόσμο και από εκεί;

                          Προσφέρει πολλά διαφορετικά control schemes, νέα control schemes, τελειοποιημένο dual shock 3 (έτσι λένε), ο μόνος ουσιαστικός προβληματισμός είναι αυτός που εκφράζει και ο Burai και που εκφράσαμε και με τον nooto νωρίτερα: το θέμα της υποστήριξης και του προσανατολισμού.

                          Comment


                          • #88
                            Όπως ξέρετε εμένα το PSP μου άρεσε πάρα πολύ για αρκετούς λόγους (πολλά και καλά rpg, ποιότητα home console παιχνιδιών σε φορητό πχ metal gear,PSN και παιχνίδι μέσο internet εύκολα, πολύ καλά homebrew/emulators, mp3, videos, ΤΕΛΕΙΑ οθόνη, καλή διάρκεια μπαταρίας κτλ). Έχω πάρα πολλά παιχνίδια και πάρα πολλά PSP!

                            Για ένα διάστημα ασχολιόμουν αποκλειστικά με αυτό. Φταίει ότι δεν έιχα λευτά για PS3 βέβαια αλλά και πάλι δεν είχα χρόνο για home gaming.

                            Νομίζω πως το PSP2 (δεν μου αρέσει το όνομα NGP, μου θυμίζει το neo geo pocket!) βαδίζει στους σωστούς ρυθμούς, δηλαδή παίρνει τα θετικά στοιχεία του PSP και του PS3 και προσπαθεί να τα συνδιάσει με αυτά που οδήγησαν στην επιτυχία τις ios και apple συσκεύες.

                            Νομίζω πως σίγουρα θα αγοράσω ένα, το πόσο γρήγορα θα εξαρτηθεί από τα οικονομικά μου.

                            Το μόνο σίγουρο είναι πως αν η τιμή του είναι κοντά σε αυτή του 3ds θα πέσει πολύ γέλιο. Από ότι φαίνεται το 3ds είναι περίπου όσο καλό ή λίγο καλύτερο από το psp ενώ το psp2 μπορεί να αναπαράγει, σε χαμηλή ανάλυση, παιχνίδια επιπέδου ps3.

                            To 3ds είναι σίγουρα μία ενδιαφέρουσα κονσόλα αλλά μέχρι τα μέχρι στιγμής δεδομένα νομίζω πως το psp2 υπόσχεται πολύ περισσότερα πράγματα.
                            https://www.emulator-zone.com
                            I am an iteration closer to my desired solution!
                            The World Ends With You

                            I will wipe out the Belmonts from the face of earth!
                            Castlevania Lords of Shadow

                            I am Wowser, King of the Woopa Twoopa and ruler of the Shroom Kingdom
                            Hyperdimension Neptunia

                            Comment


                            • #89
                              Epic Games: Sony's Next Gen Portable is a "Pretty Huge Deal"

                              Launched earlier this week, Sony's hefty NGP already has quite a number of game developer fans. Among them is the company behind Gears of War, Unreal Tournament and Bulletstorm.

                              "I've played our demo on it and I've played Dungeon Defenders on it," said Epic vice president Mark Rein. "I think Sony has done a great job with this device and that it caters to many gaming experiences."


                              Unreal Engine, the popular game engine found in titles as diverse as the iPhone's Infinity Blade, Xbox 360's Gears of War, has already been customized to work on Sony's new platform, Rein said. Adding that the NGP is "in the same class as the Playstation 3."


                              "We're already impressed with what we're able to do with it today and we're really just getting started," he said.


                              Rein declined to say what games his company may be working on for the device, but pointed to how quickly the cross-platform tactical RPG Dungeon Defenders was able to make the jump to the NGP.


                              "At Sony's PlayStation event we showed Trendy Entertainment's Dungeon Defenders game on NGP," he said. "It was a great demonstration of Unreal Engine 3's fantastic cross-platform capabilities.


                              Trendy had never even seen NGP prior to coming to our office and in under a week they delivered the fully playable version of the game we showed on stage... If we had given them another week they would have shown us NGP playing against PS3 as well – they already plan to deliver that functionality when they ship the game."


                              Rein calls the NGP a "pretty huge deal" for not just Playstation fans, but gamers.


                              "A truly portable high-end gaming experience just seems so awesome to me," he said. "I've said for a while that triple-A isn't going away, it's going everywhere. The idea of a portable device that delivers the kinds of high-performance dual-analog stick experiences I can get on a console definitely appeals to me as a gamer and the NGP can do that and so much more."
                              http://kotaku.com/5746092/epic-games...etty-huge-deal

                              Αν δεν κάνω λάθος, ο επεξεργαστής και η κάρτα γραφικών είναι οι ανανεωμένες εκδόσεις των CPU και GPU που χρησιμοποιούνται σε κινητά τηλέφωνα (Galaxy S, iPhone4 κτλ) και τώρα ετοιμάζονται οι διπύρηνες εκδόσεις αυτών. Στο NGP χρησιμοποιούνται 4 πυρήνες. Αυτό σημαίνει ότι θα μπορούν να γίνονται port παιχνίδια από iOS4 και Android για πλάκα. Εξάλλου με τη διαφορά στο hardware το optimisation θα είναι τελείως περιττό, υπάρχει χώρος για άπειρη τεμπελιά . Δε θα μου κάνει εντύπωση αν ό,τι καλό υπάρχει μεταφερθεί στο NGP. To Angry Birds να πάρει μόνο και ok τα πράγματα θα ξεφύγουν.

                              Comment


                              • #90
                                Infinity Blade, Chaos Rings ρεεεεεεεεε. Και εννοειίται cut the rope. Το Angry Birds έχει βγει και σαν minis. ;)
                                «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                                Comment

                                Working...
                                X