Announcement

Collapse
No announcement yet.

Τι dvd/ταινία είδατε σήμερα?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Extes eida ksana to Escape to "Victory".
    An kai den eimai podosfairofilos, prepei na paradextw pws eiani tainiara gia ta gousta mou

    Oses fores kai na dw afth th skhnh den th xrotainw:
    "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
    But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
    Kindred, this blade and I.
    "

    "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
    Greek Gaming Videos
    Greek Final Fantasy Forum

    Comment


    • No Country for Old Men. Για τρίτη φορά. Ανυπέρβλητο, χωρίς πλάκα κάθε φορά και καλύτερο. Ενδεχομένως θα το ξαναδώ κάποια στιγμή κι από εμένα παίρνει τον τίτλο της ταινίας της δεκαετίας που πέρασε - εξ' όσων έχω δει τουλάχιστον.
      "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

      Comment


      • Originally posted by Ground_zero View Post
        Extes eida ksana to Escape to "Victory".
        An kai den eimai podosfairofilos, prepei na paradextw pws eiani tainiara gia ta gousta mou

        Oses fores kai na dw afth th skhnh den th xrotainw
        Δεν την έδιωξε, τη γράπωσε! Και το face to face πριν το πέναλτι όλα τα λεφτά!

        Και επειδή γούσταρα και 'γω πάμε για ακόμη μια φορά το The Car Scene!!

        The illusion of free will is an illusion.

        Comment


        • Δεν την έδιωξε, τη γράπωσε!
          Kai xwris gantia malista

          "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
          But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
          Kindred, this blade and I.
          "

          "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
          Greek Gaming Videos
          Greek Final Fantasy Forum

          Comment


          • The Shawshank Redemption
            Καλλιο αργα παρα ποτε, ταινιαρα.
            Do a barrel roll!

            Comment


            • Είδα χτες το The Bounty Hunter. Ήξερα ότι δεν είναι καλο, ούτε η Jennifer Aniston μου αρέσει, και γενικά αποφεύγω τέτοιου είδους ταινίες (κωμικά ρομάντζα). Το είδα για τον μοναδικό λόγο ότι ήθελα να δω τον King Leonidas (Gerard Butler) σε έναν εντελώς διαφορετικό ρολο από αυτόν στους 300. Το αποτέλεσμα? Από τα πρώτα λεπτά καταλαβαίνεις ότι η ταινία ΔΕΝ βλέπετε, ειλικρινά είναι πολύ πιο χαλια απόσο περίμενα, άχρηστη πραγματικά. Ο Gerard Butler δεν ξέρω πόση προσπάθεια κατέβαλε για να παίξει ως ένα, αηδιαστικό κατά διαστήματα, γουρούνι, πάντως ακόμα και αν έπαιξε καλά δεν με κέρδισε σε αυτό του τον ρολο (ίσος στο Gamer με ενθουσιάσει περισσότερο). Πως και άντεξα να την δω μέχρι το τέλος...

              Όπως και να έχει, είδα και το τρίτο επεισόδιο του Spartacus: Gods Of The Arena.

              Comment


              • Originally posted by TheCursed View Post
                No Country for Old Men. Για τρίτη φορά. Ανυπέρβλητο, χωρίς πλάκα κάθε φορά και καλύτερο. Ενδεχομένως θα το ξαναδώ κάποια στιγμή κι από εμένα παίρνει τον τίτλο της ταινίας της δεκαετίας που πέρασε - εξ' όσων έχω δει τουλάχιστον.

                Πεστα ρε Ταινιαρα απλα. Τοπια,ερμηνειες,σκηνοθεσια τα παντα ολα τελεια

                Και μα ποσο μαματο φαινεται το Τεξας ρε φιλε σε καποιες ταινιες. Βλεπω No Country και Death Proof και λεω μα ποσο πιο (κινηματο)γραφικο πια.

                Comment


                • Εγώ πάλι είδα χτες τη νύχτα μια ταινία που την κυνηγούσα χρόνια. Το "Ravenous" με τον Τιμ Ροθ και το Γκάι Πηρς.



                  Ο λοχαγός Μπόυντ μετατίθεται σε ένα φυλάκιο στην εσχατιά της γης, όπου το καλοκαίρι λειτουργεί σαν εμπορικό πέρασμα και το χειμώνα νεκρώνει σχεδόν τελείως. Στοιχειωμένος από τη δειλία που είχε δείξει στη μάχη, αλλά και από μια φρικτή εμπειρία που είχε παριστάνοντας το νεκρό σε μια στοίβα πτωμάτων (κάτι που του επέτρεψε να καταλάβει ολομόναχος ένα εχθρικό οχυρό και να κερδίσει παράσημο ανδρείας), νομίζει πως έχει ηρεμήσει. Το πρόβλημα αρχίζει όταν σκάει μύτη ο Τιμ Ροθ, ετοιμοθάνατος και τυλιγμένος κουρέλια, διηγούμενος μια ιστορία κανιβαλισμού ανάμεσα σε εγκλωβισμένους ταξιδιώτες σε μια κοντινή σπηλιά.

                  Για να μη σας το χαλάσω, αυτό που ακολουθεί δεν έχει καμία απολύτως σχέση με το τυχαίο αμερικάνικο σπλάτερ. Ναι, η ταινία ασχολείται με τον κανιβαλισμό και από ψυχολογική και από μυθολογική άποψη (καθώς η βάση της είναι ο Ινδιάνικος θρύλος του Windigo). Είναι όμως ένα μείγμα νατουραλισμού (στημένη σε έρημα χειμωνιάτικα τοπία της Βόρειας Σιέρα Νεβάδα, που βλέποντάς τα απλά απορείς πώς μπορεί κανείς να επιβιώσει σωματικά και νοητικά), υποδόριου μαύρου χιούμορ και τρόμου. Είναι μια ιστορία για την ανθρώπινη ηθική, την ισχύ και τα όρια μεταξύ κτήνους και ανθρώπου. Δεν είναι σε καμία περίπτωση βαριά ή κουλτουριάρικη ταινία, αλλά καταφέρνει να πλάσει μια τόσο υποβλητική, νοσηρή και τρομακτική ατμόσφαιρα που παραμένει όμως οικεία με ένα τρόπο που σε αιφνιδιάζει. Το μεγαλύτερο ατού της ταινίας είναι οι ερμηνείες, με απόλυτα κορυφαίο τον Τιμ Ροθ που το ΚΑΤΑΔΙΑΣΚΕΔΑΖΕΙ σε έναν αν μη τι άλλο περίεργο ρόλο, συγκρινόμενος μόνο με τον Άντονι Χόπκινς στη "Σιωπή των Αμνών" (και όχι, αυτό που λέω δεν είναι καθόλου ιεροσυλία).

                  Οι μουσικόφιλοι έχουν ακόμα ένα λόγο να δουν την ταινία, καθώς τη μουσική την έχουν γράψει οι Damon Albarn και Michael Nyman, ενώ θυμίζει με ένα διαστροφικό τρόπο Neil Young, Echo and the Bunnymen και Allmann Brothers.

                  Απλά δείτε τη!
                  Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

                  Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

                  Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

                  Comment


                  • Ramparter εξαιρετική επιλογή.Titus μήπως το έδιχνε χτες η τηλεόραση;Aion δεν το έχω δει ακόμα,αλλά και μόνο που λατρεύω Jennifer Αniston θα το τσεκάρω κάποια στιγμή.Χτες εγώ είδα το δεύτερο επεισόδιο του Gods of the Arena.

                    Επίσης τις τελευταίες μέρες έχω δει τα εξής:

                    Lord of War:Μια αρκετά καλή ταινία με τον Nicholas Cage,περίεργο αν αναλογιστώ πως ότι έχω δει πρόσφατα μ'αυτόν είναι μέτριο.Πολύ καλό σενάριο και ωραίες σκηνές.Το προτείνω ανεπιφύλακτα.8/10

                    22 Bullets/L'Immortelle:Άλλη μια εξαιρετική ερμηνεία από τον Jean Reno και μαια ρκετά ευχάριστη ταινία με πιστολίδι,μαφίοζικες εκτελέσεις και τα ρέστα.8/10

                    Επίσης χτες ξαναείδα τα:
                    The predator 2:Ταινιάρα ρε γμτ.Αθάνατα 90's με απίστευτο πιστολίδι χωρίς νόημα,συμμορίες και καλτ σκηνικά όπως ιερείς βουντού και τα ρέστα.10/10

                    Robocop 2:Δεν γέρασε καλά.Όταν το είχα πρωτοδεί είχα μείνει.Τώρα μου φάνηκε απίστευτη μούφα.Αποκαθήλωση,τόσα χρόνια μετά;κρίμα ρε γμτ.6/10 λόγω νοσταλγίας.

                    Είμαι σίγουρος ότι είδα και κάτι άλλο πρόσφατα αλλά δε θυμάμαι τι.
                    Carpe diem

                    Comment


                    • To predator 2 xanei para poly mprosta sto 1 IMO, pou edeikse epishs prosfata.
                      An evaza 10/10 sto 1 vazw 5/10 sto deftero kai afto gia to telos.
                      "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                      But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                      Kindred, this blade and I.
                      "

                      "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                      Greek Gaming Videos
                      Greek Final Fantasy Forum

                      Comment


                      • Καλά ναι,άμα τα συγκρίνουμε έχεις ένα Point.Απλά εγώ χτες που το είδα το σύγκρινα μετά με το Robocop 2 εξού και η βαθμολογία.Αλλά δεν διαφωνώ πουθενά.Πάντως μ'αρεσε που στο τέλος,πάει στον τοίχο με τα τρόπαιά του και ανάμεσα στα ανθρώινα κρανία βλέπεις κι ένα ενός Τ-Ρεξ καθώς κι ενός Alien.
                        Carpe diem

                        Comment


                        • Nai kai egw ekei goustara.
                          "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                          But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                          Kindred, this blade and I.
                          "

                          "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                          Greek Gaming Videos
                          Greek Final Fantasy Forum

                          Comment


                          • Είδα για πρώτη φορα την ταινία Vampire Hunter D (1985) πριν από λίγο. Η ατμόσφαιρα είναι outstanding, αρκετά καλή η ιστορία, και ωραίος σχεδιασμός τον χαραχτήρων. Ίσος ο τρομακτικότερος και πιο πετυχημένος Count Dracula που έχω δει (αν όχι, τότε σίγουρα είναι στους top 3).
                            Originally posted by TheCursed View Post
                            No Country for Old Men. Για τρίτη φορά. Ανυπέρβλητο, χωρίς πλάκα κάθε φορά και καλύτερο. Ενδεχομένως θα το ξαναδώ κάποια στιγμή κι από εμένα παίρνει τον τίτλο της ταινίας της δεκαετίας που πέρασε - εξ' όσων έχω δει τουλάχιστον.
                             
                            Καλά μιλάμε η φάση που του κλείνει το τηλέφωνο μόλις έχει σκοτώσει τον Carson Wells (Woody Harrelson) και γυρνάει ξαφνιασμένος και κοιτάει τον νεκρό, δεν υπάρχει.

                            Από τις αγαπημένες μου ταινίες standard. Javier Bardem kicked ass for REAL.
                            Originally posted by Ramparter View Post
                            The Shawshank Redemption
                            Καλλιο αργα παρα ποτε, ταινιαρα.
                            Για πολλούς η καλύτερη ταινία όλον τον εποχών.

                            Comment


                            • Αν "πολλούς" εννοείς το imdb top 250.Για μένα ήταν "another jail drama" και μάλιστα υποδεέστερο άλλων.
                              Originally posted by Raf
                              Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                              Comment


                              • Είναι από τις αγαπημένες μου, όμως όχι και η υπέρτατη ταινία (για μένα). Όμως είπες και εσύ, στο IMDB και γενικά από την εικόνα που έχω πάρει από διαφορα που είδα η άκουσα για την συγκεκριμένη ταινία, δεν είναι λίγοι που την θεωρούν την ανώτερη.

                                Comment

                                Working...
                                X