Announcement

Collapse
No announcement yet.

Βαθμολογία: Πόσο ανταποκρίνεται στη πραγματικό

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Bασικά μπορώ να επιβεβαιώσω κι εγώ τα λεγόμενα των McSolid και Evans. Ακόμη κι εγώ, μπήκα στο net μέσω του κινητού μου για να δω απόψεις για το Gemini Rue πριν το αγοράσω μιας και μου έκανε κλικ το story και η a la Blade Runner αίσθηση που έχει- όπως έχω κάνει και για αγορά τηλεόρασης etc etc

    Κι εδώ είναι πολύ αυστηροί με το θέμα των age ratings, που δεν είναι για εσωτερική κατανάλωση και αστειάκια στη δουλειά. Και όχι, ο πωλητής θα πει στο γονιό του 5χρονου που μόλις έμαθε να διαβάζει "Μην πάρετε καλύτερα το τάδε rpg είναι αρκετά πολύπλοκο και δεν είναι στα γερμανικά για να μπορεί να διαβάσει ο μικρός πχ Tales of the Abyss 3D".

    Αυτό ωστόσο δε σημαίνει πως τα reviews είναι αντικειμενικά... Κάθε άλλο. Σήμερα ένα Rise of the Robots- με το σπρώξιμο που είχε φάει τότε- θα ήταν multi million seller και την επόμενη χρονιά ή μετά από 3-4 χρόνια ένα μέτριο game. Όπως έχει συμβεί πολλάκις και σε αυτή τη γενιά με διάφορους τίτλους. Οι οποίοι τίτλοι φυσικά ήταν μεγάλων publishers, είχαν πέσει τρελά χρήματα στην προώθηση, ενώ αρκετά sites που κάνανε review τον τίτλο φιλοξενούσαν και διαφημίσεις του. Ε κάπου εκεί χάνεται η μπάλα και ξέρουμε με ποια ευκολία πλέον μπαίνει το +1, +2 κτλ. Ακόμη και το famitsu και το EDGE μοιράζουν τα δεκάρια σαν να μην υπάρχει αύριο. Και όταν μπαίνει ένα 8/10 στο Gears 3 ή στο Uncharted 3 λιώνει το internet...

    Πλέον ό,τι βαθμολογείται κάτω του 8, δεν αξίζει προσοχής και οφείλει να χλευάζεται και να αφήνεται στη λήθη- ασχέτως αν τελικώς αξίζει ή όχι. Από την άλλη τίτλοι με άψογες βαθμολογίες ξαφνικά μόλις καταλαγιάσει ο θόρυβος αρχίζουν να αναφέρονται σαν απογοητεύσεις, μη επαρκείς κτλ

    Θα μου πεις από την άλλη, ποιος τολμά να βάλει κάτω από 8( μαξιλαράκι ασφαλείας του reviewer που λέγαν και στον "εκατομμυριούχο") στο Call of duty 7 ή Fifa 14( ή όποιον άλλο τίτλο θέλετε τυχαία τα παραδείγματα, δεν έχω τπτ προσωπικό με τις σειρές) όταν από πίσω παίζονται εκατομμύρια... Άλλωστε η πλειονότητα είναι γνωστό πως κάνει scroll down, βλέπει το βαθμό και μετά αρχίζει να κράζει ή να υμνεί- το κείμενο απλά υπάρχει ως συνοδευτικό των εικόνων.
    «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

    Comment


    • #32
      Αυτο που ουσιαστικα λεμε σαν παρατηρηση (και οχι σαν κυριως κουβεντα, αλλα σαν υποσημειωση) ειναι το οτι τα reviews πλεον παιζουν πιο σημαντικο ρολο παρα ποτε στην βιομηχανια, κι αυτο γιατι πλεον αφορουν πολυ περισσοτερο κοσμο. Περι reviews αυτων καθ'αυτων ο Loggo και ο Sinclair με καλυπτουν απολυτως.
      :tanno:Κωστας Χατζαροπουλος:tanno:

      Comment


      • #33
        Μην νομιζετε οτι επειδη ζειτε σε εναν και καλα hardcore μικροκοσμο, αυτη ειναι και η παρουσα κατασταση. Ισα ισα που με την δυνατοτητα αμεσης πληροφοριας στα χερια των ανθρωπων μεσω κινητων ή pads ειναι ΤΟ ΠΛΕΟΝ ΕΥΚΟΛΟ να ψαξει και να δει κανεις και να διαβασει παρουσιασεις για πραγματα τα οποια τον αφορουν και θελει να αγορασει.


        Πριν κάποια posts είχες πει πως αν τα reviews ήταν δέντρα σε δάσος, λίγα έχουν μέλι. Στην αναζήτηση μίας σωστής και εμπεριστατωμένης κριτικής χωρίς την ανάγκη βαθμολογίας εγώ στάθηκα και σου απηύθυνα το λόγο, χωρίς να μου απαντήσεις βέβαια.

        Προσωπικά, ουδέποτε αμφισβήτησα τη σημασία της βαθμολογίας για τον καταναλωτικό προσανατολισμό. Θα ήμουν αδαής αν το έκανα. Όμως υπάρχουν πολλοί άνθρωποι που αντιλαμβάνονται το μέσο κάπως διαφορετικά και κείμενα που αντικατροπτίζουν αυτή την αντίληψη. Θα συμφωνήσουμε πως άλλοι γράφουν για (καλλι)τεχνικές δημιουργίες και άλλοι για εμπορικά προϊόντα. Δύο όψεις του ίδιου νομίσματος, θα έλεγα. Αναπόφευκτα όμως υπάρχει κρίσιμο χάσμα ποιότητας ανάμεσα στις δύο αυτές εμβαθύνσεις.

        Comment


        • #34
          Κάτι περεμφερές που θέλω να προσθέσω είναι ότι θεωρώ πολύ πιθανό να βλέπουμε σχόλια και βαθμολογίες στα εξώφυλλα των παιχνιδιών όλο και πιο συχνά τα τελευταία χρόνια. Μέχρι στιγμής βλέπουμε μόνο μονολεκτικές κριτικές ή κάποιο 10/10 από το τάδε site/περιοδικό ή goty awards κτλ. Αλλά είμαι σίγουρος ότι σιγά-σιγά θα αρχίσουν να μπαίνουν όλο και περισσότερες κριτικές σε εξώφυλλα-οπισθόφυλλα.

          Οι κριτικές που είναι πάνω στπ εξώφυλλο επηρεάζουν όσο τίποτα τους καταναλωτές κυρίως γιατί είναι ακριβώς μπροστά σου και δεν χρειάζεται να διαβάσεις ολόκληρο το review.
          Δούλευα για χρόνια σε βιντεοκλάμπ και θυμάμαι ότι σχεδόν όλοι επηρεαζόντoυσαν από αυτές.
          -Αυτή είναι καλή ταινιά;
          -Όχι.
          -Α, γιατί έχει πάρει καλές κριτικές.

          Και φυσικά ως κριτικές αναφέρουν αυτά που βλέπουν μπροστά τους.
          Βέβαια με αυτή την εξέλιξη θα υπάρξουν και τα διάφορα αρνητικά πχ σαν τον Shawn Edwards έναν κριτικό της Fox που βάζει τρελές βαθμολογίες σε σάπιες ταινίες μέχρι που έμαθα ότι πληρώνεται γ'αυτό. Αυτοί που τον ξέρουν δεν δίνουν σημασία στις κριτικές του, αλλά πχ εδώ στην Ελλάδα κανείς δεν τον ξέρει και είναι πολύ εύκολο να επηρεάσει με τι 'φοβερές' κριτικές του.

          Που καταλήγει στο συμπέρασμα ότι επειδή ο σύγχρονος γονιός, casual κτλ θα ψαχτεί με τις βαθμολογίες δεν τον κάνει λιγότερη επιρρεπή στην παραπλάνηση.

          Comment


          • #35
            Originally posted by Raf View Post


            Πριν κάποια posts είχες πει πως αν τα reviews ήταν δέντρα σε δάσος, λίγα έχουν μέλι. Στην αναζήτηση μίας σωστής και εμπεριστατωμένης κριτικής χωρίς την ανάγκη βαθμολογίας εγώ στάθηκα και σου απηύθυνα το λόγο, χωρίς να μου απαντήσεις βέβαια.

            Προσωπικά, ουδέποτε αμφισβήτησα τη σημασία της βαθμολογίας για τον καταναλωτικό προσανατολισμό. Θα ήμουν αδαής αν το έκανα. Όμως υπάρχουν πολλοί άνθρωποι που αντιλαμβάνονται το μέσο κάπως διαφορετικά και κείμενα που αντικατροπτίζουν αυτή την αντίληψη. Θα συμφωνήσουμε πως άλλοι γράφουν για (καλλι)τεχνικές δημιουργίες και άλλοι για εμπορικά προϊόντα. Δύο όψεις του ίδιου νομίσματος, θα έλεγα. Αναπόφευκτα όμως υπάρχει κρίσιμο χάσμα ποιότητας ανάμεσα στις δύο αυτές εμβαθύνσεις.
            Προσωπικα τεινω να πιστευω οτι η βαθμολογια σαν "βαθμος" θα πρεπει να εξαλιφθει. Δυστυχως ομως ξερουμε ολοι μας οτι θα πρεπει να υπαρχει κι ενα "μετρο συγκρισης" και σταθμισης της κριτικης. Προσωπικα αυτο που γινεται με τις κινηματογραφικες κριτικες μου αρεσει περισσοτερο: ολοι ξερουν οτι εαν μια ταινια παρει απο σχετικα πολυ κοσμο 4-5 αστερια τοτε ειναι οντως αξια προσοχης. Ισως καπως ετσι θα πρεπει να λειτουργησει και η κριτικη στο gaming.

            Κατα τα αλλα συμφωνω με Loggo που με καλυπτει πληρως.
            :tanno:Κωστας Χατζαροπουλος:tanno:

            Comment


            • #36
              Originally posted by Somari
              Nα συμπληρώσω επίσης πως το δημογραφικό "μπαμπάς που αγοράζει παιχνίδι για το μπόμπιρα" είναι πλέον πολύ κοντά στην ηλικία μας, ψηφιακά ενήμερο και μέσα στα πράγματα, μη σκέφτεστε τον κλώνο του Danny DeVito
              ακριβως το ιδιο σκεφτομουν οταν διαβαζα το post του solid , διαολε τι εχει να περασει ο ανυποψιαστος ελληναρας υπαλληλος που θα πεσει σε μας και στα παιδια μας κοντοζυγωνει η ωρα:troll:

              επισης για οσους μενουνε στην ελλαδα ,στον hardcore μικροκοσμο τους οπως λετε ειτε ζουνε στην κ*λοπετινιτσα ειτε στο κεντρο της αθηνας του 2012 η κατασταση ειναι αυτη που περιγραφει ο ren και αυτο δεν ειναι καθολου υπερβολη, o καθενας μιλαει βαση των εμπειριων που εχει απο την καθημερινοτητα του και θελω να πιστευω οτι η πλειοψηφεια του forum ζει στην ελλαδα , απο εκει και περα δεν νομιζω οτι αμφιβαλλει ο οποιοσδηποτε που παρακολουθει εστω και στο ελαχιστο το τι γινεται στην gaming βιομηχανια παγκοσμιως, για το ποσο εχει πολλαπλασιαστει το gaming δημογραφικο και πως εχει αλλαξει αντιμετωπιση του κοσμου , σαφως και εχετε δικαιο οι ξενητεμενοι σε αυτο ΟΧΙ στην ελλαδα ομως...

              οι βαθμολογιες πρεπει να εξαλειφθουν κανονικα ισως τοτε αρχιζει ο κοσμος να διαβαζει και τα κειμενα των reviews

              Comment


              • #37
                Ναι αλλα το θεμα μας ειναι η παγκοσμια κατασταση με τα reviews, δεν μιλαμε για τα reviews του Authority ή του Gamelife ή οποιουδηποτε ελληνικου site ή περιοδικου. Ετσι λοιπον δεν μπορει μια κατασταση που οντως ισχυει σε μια εξαιρετικα μικρη αγορα οπως αυτη της Ελλαδας να ανταποκρινεται στο θεμα μας. Να καταλαβαινουμε τι ακριβως λεμε δηλαδη...
                :tanno:Κωστας Χατζαροπουλος:tanno:

                Comment


                • #38
                  Gamelife
                  ανέκδοτο
                  Originally posted by Raf
                  Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                  Comment


                  • #39
                    Moυ ηρθε στο μυαλο αποτομα lol...
                    :tanno:Κωστας Χατζαροπουλος:tanno:

                    Comment


                    • #40
                      To Gamelife ήταν respect.
                      sigpic

                      Comment


                      • #41
                        Originally posted by Sinclair View Post

                        Πλέον ό,τι βαθμολογείται κάτω του 8, δεν αξίζει προσοχής και οφείλει να χλευάζεται και να αφήνεται στη λήθη- ασχέτως αν τελικώς αξίζει ή όχι. Από την άλλη τίτλοι με άψογες βαθμολογίες ξαφνικά μόλις καταλαγιάσει ο θόρυβος αρχίζουν να αναφέρονται σαν απογοητεύσεις, μη επαρκείς κτλ

                        Θα μου πεις από την άλλη, ποιος τολμά να βάλει κάτω από 8( μαξιλαράκι ασφαλείας του reviewer που λέγαν και στον "εκατομμυριούχο") στο Call of duty 7 ή Fifa 14( ή όποιον άλλο τίτλο θέλετε τυχαία τα παραδείγματα, δεν έχω τπτ προσωπικό με τις σειρές) όταν από πίσω παίζονται εκατομμύρια... Άλλωστε η πλειονότητα είναι γνωστό πως κάνει scroll down, βλέπει το βαθμό και μετά αρχίζει να κράζει ή να υμνεί- το κείμενο απλά υπάρχει ως συνοδευτικό των εικόνων.
                        Δεν είναι μακριά από την πραγματικότητα αυτό. Όταν κάποιο γνωστό παιχνίδι παίρνει μια συγκρατημένη βαθμολογία αμέσως όλοι διαμαρτύρονται με ευκολία, ενώ στις υψηλές βαθμολογίες κανείς δεν θα γυρίσει μετά από 2-3 μήνες να ζητήσει τα "ρέστα" από τον reviewer.

                        Οι αναγνώστες (και οι έλληνες) είναι απίστευτα θύματα γιατί δεν γνωρίζουν ότι το "8" χρησιμοποιείται πολλές φορές για να "ξεπεταχτεί" ένα review όταν δεν πρόλαβε να παίξει αρκετά ο συντάκτης το παιχνίδι, οπότε δεν μπορεί να πάρει και το ρίσκο μιας χαμηλής βαθμολογίας. Το "8" είναι ασφάλεια. Το site απλώς προχωράει στο επόμενο review και έτσι ποτέ κανείς δεν νοιάζεται πραγματικά. Άλλο ένα κουτάκι θα γεμίσει τη κεντρική σελίδα και θα συμπληρώσει την ύλη της ημέρας και έτσι όλοι είναι ευχαριστημένοι.

                        Κάπως έτσι οι gamer έχουν εθιστεί λοιπόν στο 8+ και τα reviews απλώς συνεχίζουν να τα βάζουν γιατί δεν θέλουν να έχουν "φασαρίες". Αυτό έχει ως αποτέλεσμα να χάνονται μέσα στη μάζα παιχνίδια που πραγματικά αξίζουν το 7 και το 8. Επίσης υπάρχει και μια μικρή μερίδα του τύπου που αναγκάζεται να βάζει υψηλές βαθμολογίες για να μη δυσαρεστήσει τις αντιπροσωπίες (όσες έμειναν τέλος πάντων).

                        Comment

                        Working...
                        X