Announcement

Collapse
No announcement yet.

Console vs PC vs Cloud gaming (remove amulet of logic before entering)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Altair View Post
    Έσκασα 445 ευρώ για υπολογιστή και όταν βλέπω βίντεο ανεβάζει θερμοκρασία.

    Σε desktop αυτό?

    Εγώ πάλι έσκασα 400+ για 360 και ανέβαζε θερμοκρασία και έκανε και σαν ελικόπτερο. Και?
    I'm back bitches... Version 2.0

    Το νέο forum για το αυτοκίνητο: PetrolHeads

    Comment


    • Originally posted by Altair View Post
      Γιατί άλλη κουβέντα;Το gaming είναι χόμπι,και το χόμπι είναι τρέλα,πώρωση,κάνεις αυτό που αγαπάς.Ο υπολογιστής όπως είπες,είναι για δουλειά.
      Έσκασα 445 ευρώ για υπολογιστή και όταν βλέπω βίντεο ανεβάζει θερμοκρασία.Για κονσόλα έδωσα πολύ λιγότερα και δεν έχω κανένα πρόβλημα,παίζω ότι γουστάρω και είμαι καλυμμένος με όλα τα παιχνίδια που βγαίνουν.Βρες μου σύστημα με 345 ευρώ να μπορεί να παίξει ότι και το ΠΣ4 και να συνεχίζει να μπορεί να τα παίξει και στο μέλλον.

      Θέλετε πισί;Ελεύθερα,δε με νοιάζει,απλά μη μου πρήζετε το συκώτι κάθε φορά με ποστς τύπου "χαχα στις κονσόλες είναι 30 αντί για 60" και "μακάρι να μην κονσολοποιηθεί και αυτό" και λοιπές μπούρδες,γιατί μας τα έχετε κάνει τσουρέκια.
      Είναι άλλη κουβέντα γιατί πάει προς το πόσο καμμένοι είμαστε. Αυτό βέβαια στη βάση ότι πλέον λίγο πολύ όλοι έχουν από ένα αξιοπρεπή υπολογιστή έτσι κι αλλιώς άσχετα από το gaming. Αν λοιπόν έχεις υπολογιστή που μπορεί να παίξει παιχνίδια τότε το να χτυπήσεις και κονσόλα για 2-3-4-5 παιχνίδια extra είναι υπερβολή εκτός και αν παίζεις 30 τίτλους το χρόνο.
      Ένα PC σίγουρα είναι πιο ακριβό από μία κονσόλα αλλά έτσι κι αλλιώς είναι ένα εξοδο που κάνουν όλοι άσχετα από το gaming (πάντως για να σου σηκώνει θερμοκρασία στα videos μάλλον κάτι κάνεις λάθος εσύ). Με σωστές αγορές και καλό timing ένα αξιοπρεπές gaming pc μπορεί να αποδειχθεί και πιο οικονομικό από κονσόλα + απλό pc.

      Comment


      • Σε λάπτοπ,αλλά δεν έχει σημασία.Ο σκοπός για τον οποίο φτιάχτηκε είναι να μπορεί να κάνει πολλά πράγματα ταυτόχρονα εξού και ο τετραπύρηνος επεξεργαστής.Βλέπω βίντεο και ανεβάζει θερμοκρασία.ΑΝ βάλω παιχνίδι,σβήνει.Εσύ στο Χ360 τουλάχιστον,έπαιζες παιχνίδια,αυτό για το οποίο φτιάχτηκε.Και ήταν πρώτο μοντέλο λογικά.Πλέον τέτοια θέματα δεν παίζουν.Συν ότι έχεις εφόρου ζωής εγγύηση.Sub το πήγα σε μάστορα,το καθάρισε,του έβαλε θερμοαγώγιμες κόλλες κλπ πήρε 35 ευρώ και μου λέει σε 1,1μισι χρόνο θα έχεις ξανά θέμα.Ναι καλά.Ούτε εξάμηνο δεν πέρασε.Εγώ κάνω κάτι λάθος;Το λάθος ήταν που πήρα υπολογιστή ξανά.Anyway.
        Carpe diem

        Comment


        • Originally posted by Altair View Post
          Σε λάπτοπ,αλλά δεν έχει σημασία.Ο σκοπός για τον οποίο φτιάχτηκε είναι να μπορεί να κάνει πολλά πράγματα ταυτόχρονα εξού και ο τετραπύρηνος επεξεργαστής.Βλέπω βίντεο και ανεβάζει θερμοκρασία.ΑΝ βάλω παιχνίδι,σβήνει.Εσύ στο Χ360 τουλάχιστον,έπαιζες παιχνίδια,αυτό για το οποίο φτιάχτηκε.Και ήταν πρώτο μοντέλο λογικά.Πλέον τέτοια θέματα δεν παίζουν.Συν ότι έχεις εφόρου ζωής εγγύηση.Sub το πήγα σε μάστορα,το καθάρισε,του έβαλε θερμοαγώγιμες κόλλες κλπ πήρε 35 ευρώ και μου λέει σε 1,1μισι χρόνο θα έχεις ξανά θέμα.Ναι καλά.Ούτε εξάμηνο δεν πέρασε.Εγώ κάνω κάτι λάθος;Το λάθος ήταν που πήρα υπολογιστή ξανά.Anyway.


          Και βέβαια έχει σημασία.
          Σε περιπτώση που δεν έχεις κάνει κάτι εσύ, που δεν το πιστεύω, τότε προφανώς έχεις πέσει είτε σε προβληματικό κομμάτι είτε σε προβληματική σειρά. Δεν έχει το 360 το προνόμιο.
          Καμία από τις 2 περιπτώσεις δεν είναι επιχείρημα κατά των PC.
          Το laptop της κοπέλας μου μετά από 6 χρόνια χρήσης και χωρίς να καθαριστεί ποτέ ανεβάζει θερμοκρασία, χωρίς όμως να σβήνει, μόνο σε βαριά παιχνίδια.
          Δεν ξέρω αν και πόση εγγύηση είχε. Το πούλησα όσο ακόμα λειτουργούσε και αυτό επειδή δεν είχε θύρα HDMI.



          Originally posted by sub_zero View Post
          Είναι άλλη κουβέντα γιατί πάει προς το πόσο καμμένοι είμαστε. Αυτό βέβαια στη βάση ότι πλέον λίγο πολύ όλοι έχουν από ένα αξιοπρεπή υπολογιστή έτσι κι αλλιώς άσχετα από το gaming. Αν λοιπόν έχεις υπολογιστή που μπορεί να παίξει παιχνίδια τότε το να χτυπήσεις και κονσόλα για 2-3-4-5 παιχνίδια extra είναι υπερβολή εκτός και αν παίζεις 30 τίτλους το χρόνο.
          Ένα PC σίγουρα είναι πιο ακριβό από μία κονσόλα αλλά έτσι κι αλλιώς είναι ένα εξοδο που κάνουν όλοι άσχετα από το gaming (πάντως για να σου σηκώνει θερμοκρασία στα videos μάλλον κάτι κάνεις λάθος εσύ). Με σωστές αγορές και καλό timing ένα αξιοπρεπές gaming pc μπορεί να αποδειχθεί και πιο οικονομικό από κονσόλα + απλό pc.


          Το πρώτο δεν θα έλεγα πάντως πως ισχύει. Οι περισσότεροι που ξέρω που έχουν το PC για άλλες δουλειές εκτός gaming μόνο αξιοπρεπή μηχανήματα δεν έχουν εκτός αν έχουν ψωνίσει πρόσφατα. Μεγάλο ποσοστό έχει απλά laptops.
          Ακόμα πετυχαίνω Pentium 4! :phil:

          Στο δεύτερο συμφωνώ.
          Την 5850 μου την αγόρασα 115Ε. Πιο πριν είχα αγοράσει GTX280 καινούρια αλλά χωρίς κουτί, κανονικά με την εγγύηση, στα 70Ε. Αγόρασα κορυφαία gaming ΜΒ κάτω από 80Ε απλά επειδή ήταν μια γενιά πίσω. Γενικά εκτός από το κουτί όλα μου τα κομμάτια τα έχω αγοράσει σε αντίστοιχες περιπτώσεις.
          I'm back bitches... Version 2.0

          Το νέο forum για το αυτοκίνητο: PetrolHeads

          Comment


          • Σαν τι να έχω κάνει εγώ που δεν το πιστεύεις δηλαδή;
            Carpe diem

            Comment


            • Αυτό λέω. Δεν πιστεύω πως έχεις κάνει κάτι εσύ αλλά πως είναι προβληματικό.
              I'm back bitches... Version 2.0

              Το νέο forum για το αυτοκίνητο: PetrolHeads

              Comment


              • Originally posted by Altair View Post
                Σε λάπτοπ,αλλά δεν έχει σημασία.Ο σκοπός για τον οποίο φτιάχτηκε είναι να μπορεί να κάνει πολλά πράγματα ταυτόχρονα εξού και ο τετραπύρηνος επεξεργαστής.Βλέπω βίντεο και ανεβάζει θερμοκρασία.ΑΝ βάλω παιχνίδι,σβήνει.Εσύ στο Χ360 τουλάχιστον,έπαιζες παιχνίδια,αυτό για το οποίο φτιάχτηκε.Και ήταν πρώτο μοντέλο λογικά.Πλέον τέτοια θέματα δεν παίζουν.Συν ότι έχεις εφόρου ζωής εγγύηση.Sub το πήγα σε μάστορα,το καθάρισε,του έβαλε θερμοαγώγιμες κόλλες κλπ πήρε 35 ευρώ και μου λέει σε 1,1μισι χρόνο θα έχεις ξανά θέμα.Ναι καλά.Ούτε εξάμηνο δεν πέρασε.Εγώ κάνω κάτι λάθος;Το λάθος ήταν που πήρα υπολογιστή ξανά.Anyway.
                Όταν λέω ότι κάτι κάνεις εσύ λάθος είναι μέσα και το προβληματικό μηχάνημα. Σαφώς δεν φταις εσύ αλλά δεν είναι και η φυσιολογική κατάσταση που θα αντιμετωπίσει κάποιος. Αντίστοιχα και με τις κονσόλες πάντως οι τελευταίες γενιές έχουν πολλά προβλήματα.

                Το πρώτο δεν θα έλεγα πάντως πως ισχύει. Οι περισσότεροι που ξέρω που έχουν το PC για άλλες δουλειές εκτός gaming μόνο αξιοπρεπή μηχανήματα δεν έχουν εκτός αν έχουν ψωνίσει πρόσφατα. Μεγάλο ποσοστό έχει απλά laptops.
                Ακόμα πετυχαίνω Pentium 4!
                Ναι αυτό για τα laptops όντως ισχύει. Τώρα για p4 που λες δεν ξέρω και κατά πόσο θα μπορεί να τρέξει πέρα από πολύ βασικά πράγματα

                Comment


                • Originally posted by Altair View Post
                  Και το Doom 3 βγήκε ΧΒΟΧ1 και τo Quake 4 X360.Δε λες κάτι καινούριο.Και δε λέω ότι δεν είναι καλά,αλλά πες την αλήθεια τώρα.Πιστεύεις ότι αυτοί οι τίτλοι μπορούν να συγκριθούν με αυτούς που ανέφερα;Ούτε καν.Το Morrowind το έχω ΧΒΟΧ1,το Fear στο Χ360 επίσης ενώ αν θες μπορώ να αναφέρω και ακόμα παλιότερους τίτλους μιας κι έβαλες προιστορικούς τίτλους.

                  Από κει και πέρα είναι θέμα επιλογής και ο καθένας μπορεί να επιλέξει ότι γουστάρει,αλλά όταν έχω τον κάθε παπάρα να μου τα πρήζει για πόσα χ,χ fps βγάζει το μπρίκι του,θα του αναφέρω πάντα πως δεν πρόκειται ΠΟΤΕ να παίξει τις αποκλειστηκότητες μιας κονσόλας.JRPG;Τι είναι αυτό;
                  3d fighting;Βγαίνουν και τέτοια θα αναρωτηθεί με το βλέμμα της αγελάδας,όλο απορία.

                  Νομιζω εισαι πολυ προκατελημενος κατα του PC gaming

                  Ναι μερικα απο αυτα βγηκαν σε κονσολες αλλα δεν ηταν π.χ η εμπειρια στο Morrowind στο xbox η ιδια με το PC, ειχε προβληματα απο οτι θυμαμαι με crashes.
                  Και το F.E.A.R βγηκε αργοτερα, οπως και τα Half life 2, βασικα σε αλλη γενια γιαυτο και τα εβαλα.
                  Γιατι πολυ απλα μπορω και εγω τωρα να παιξω τα ps2 games στο pc μου

                  Και ναι ,φυσικα και αυτα τα παιχνιδια συγκρινοντε με τα console games, εννοειται, ειναι ελιτιστικο να λες το αντιθετο πιστευω. Τι το ιδιαιτερο εχουν δλδ? Και μια κονσολα δεν θα παιξει ΠΟΤΕ τις αποκλειστικοτητες του PC, το ιδιο πραγμα ειναι.

                  3D fighting?Ναι ξερεις βγαινουν και σε PC πια,παλια οχι, σιγουρα.
                  Και jrpg's βγαινουν λιγα αλλα προφανως υπαρχει μια έλλειψη.

                  Originally posted by Altair View Post
                  Πλέον το χάσμα είναι σαφώς μικρότερο,αλλά αυτό ισχύει και από τις 2 πλευρές.Τα άπειρα exclusive indies υποθέτω περιλαμβάνουν και το Journey που βγήκε GOTY 2012 από πολλούς;Oh wait.Κάτσε να παίξεις Forest & Goat/Rock/Grass/Bear simulator και άσε εμένα στην ταπεινή μου κονσόλα που βγάζει 20fps να παίζω Escape Plan,Journey,Super Stardust και άλλες μουφιές.
                  Πισί για πάντα ρε.Να μετράμε πίξελς γιατί μπορούμε και μετά να μυρίζουμε το κάψιμο από την κάρτα γραφικών που τα δίνει όλα.Consoles suck.
                  Το ξερεις οτι υπαρχουν ΠΟΛΛΑ φοβερα exclusives indies στους υπολογιστες ετσι?

                  Ας γραψω μερικα

                  Papers, please
                  Rogue Legacy
                  Antichamber
                  Dayz
                  Gone Home
                  The stanley parable
                  Dear Esther
                  FTL
                  Hotline Miami
                  Jamestown
                  superbrothers: Sword & Sworcery EP
                  Frozen synapse
                  The binding of isaac
                  Blackwell series
                  Legend of grimrock
                  The swapper
                  To the moon
                  Path of exile
                  Cave story


                  Αλλα οκ δεν εχει journey που βγηκε Goty 2012. Αρα και το playstation ειναι μια μουφα γιατι δεν εχει το ocarina of time οπως λενε μερικοι.
                  Δεν υποτιμω σε καμια περιπτωση το journey αλλα ειναι 1 παιχνιδι.
                  Και σαν εξτρα επιχείρημα βαζεις τα parody simulations, ok. Ισως να με τρολαρεις



                  Originally posted by Altair View Post
                  Πισί για πάντα ρε.Να μετράμε πίξελς γιατί μπορούμε και μετά να μυρίζουμε το κάψιμο από την κάρτα γραφικών που τα δίνει όλα.Consoles suck.
                  Δεν χρειαζεται να ανεβαζεις θερμοκρασιες εσυ
                  Μια χαρα ειναι και οι κονσολες, και εγω τις γουσταρω που και που (!), αλλα βαριεμαι και εγω των ελιτισμο του να θεωρεις οτι δεν αξιζει να παιζεις σε pc γιατι δεν εχει τις υπερπαιχνιδαρες των κονσολών.

                  Comment


                  • Νικ σόρρυ φίλε,κάνουν πουλάκια τα μάτια μου από τη δουλειά.

                    Roronoa όπως έχω ήδη αναφέρει ξανά,ο καθένας μπορεί να παίζει όπου γουστάρει ότι γουστάρει,δε με αφορά,αλλά όταν μου τα πρήζουν με αναλύσεις και downgrades και γενικά την βλέπουν κάπως,τσατίζομαι.

                    Μιας και το ανέφερες, Rogue Legacy περιμένω σε ΠΣ4,ενώ το Hotline Miami υπάρχει ήδη σε κονσόλες.Binding of Isaac,The Swapper,Cave Story ετοιμάζονται για κονσόλες επίσης.Ξέρεις όμως κάτι;Όταν εσύ έπαιζες αυτά τα παιχνιδάκια,εγώ έπαιζα GTA 5.
                    Τώρα όλοι θα πάρουμε ότι στερηθήκαμε βέβαια,αν και είμαι της άποψης ότι δεν πήρα ΠΣ4 για τέτοιους τίτλους,τους παίζω και στο λάπτοπ άνετα,όπως έκανα με το Papers Please το οποίο είναι πάρα πολύ καλό,και αν δεν αντιμετώπιζα το πρόβλημα της υπερθέρμανσης,θα το είχα τελειώσει.
                    Επίσης δεν είναι μόνο το Journey exclusive υπάρχουν πολλά ακόμα,όρεξη να έχεις να ψάχνεις. ;)

                    Tekken & Soul Calibur πάντως,τελευταία φορά που τσέκαρα,δεν υπάρχει για υπολογιστές.Θες να μου πεις τι υπάρχει από 3d fighting γιατί δεν ξέρω;
                    Carpe diem

                    Comment


                    • Στην ουσία Tekken και Soul Calibur μπορείς να παίξεις με emulators.
                      Από τελευταία έχει και το Mortal Kombat και το Injustice.
                      I'm back bitches... Version 2.0

                      Το νέο forum για το αυτοκίνητο: PetrolHeads

                      Comment


                      • Και Dead or Alive αν δεν κάνω λάθος,αλλά οκ δεν έχεις τα κορυφαία όπως κι εγώ δεν έχω τα κορυφαία strategy.
                        Carpe diem

                        Comment


                        • Blazblue, king of fighters, mortal kombat, injustice, street fighter, skullgirls, Street Fighter X Tekken, κατι naruto games απο οτι θυμαμαι, μπορει μερικες σειρες ακομα. Προφανως δεν ειναι ολα

                          τους παίζω και στο λάπτοπ άνετα,όπως έκανα με το Papers Please το οποίο είναι πάρα πολύ καλό
                          Νατος ο κρυφο pc gamer! Αποκαλυφτηκες, welcome to the pc master race!

                          Originally posted by Altair View Post
                          Και Dead or Alive αν δεν κάνω λάθος,αλλά οκ δεν έχεις τα κορυφαία όπως κι εγώ δεν έχω τα κορυφαία strategy.
                          ή strategy γενικα υπαρχουν ελλείψεις σε genres εκατέρωθεν (αλλα στα pc ειναι λιγοτερες!!!!!)

                          Comment


                          • ή strategy γενικα
                            Pikmin?
                            Blazblue, king of fighters, mortal kombat, injustice, street fighter, skullgirls, Street Fighter X Tekken, κατι naruto games απο οτι θυμαμαι, μπορει μερικες σειρες ακομα. Προφανως δεν ειναι ολα
                            Από αυτά μόνο τα Naruto είναι 3d fighting games.

                            Πάντως εγώ ξέρω πως οσοι έπαιζαν μονο κονσόλες και μετά πηρανε gaming pc αλλαξοπίστησαν και στη συνέχεια ή έπαιζαν μόνο σε pc ή κυρίως σε pc. Mάλιστα πριν γινει αυτή η μεταστροφή μπορεί να ήταν και pc gaming haters. Kαι μόνο αυτο αποδεικνύει πως το pc ειναι η καλυτερη πλατφόρμα για gaming.
                            Κρίνοντας εξ ιδίων τα αλλότρια...

                            To αν θα χάσεις τα 2-3-4-5 exclusives μίας κονσόλας δεν είναι αντικειμενικά λόγος για να σκάσεις τόσα παραπάνω λεφτά.
                            Αυτός είναι ΙΜΟ ο βασικότερος λόγος να προτιμήσεις τη μία πλατφόρμα έναντι της άλλης. Τις περισσότερες κονσόλες τις παίρνω όταν βγει ένα παιχνίδι που θέλω οπωσδήποτε να παίξω σε αυτές και νομίζω πολύς κόσμος κάνει το ίδιο (είτε με αγορά κονσόλας είτε με αναβάθμιση για να του παίξει το δείνα παιχνίδι).

                            Θα ήθελα πολύ να σας δω να χτίζετε gaming pc από το μηδέν με 300 ευρώ... Άνετα χρειάζεσαι ένα 700αρι για κάτι μέτριο εκτός και αν μαζέψεις όλα τα κομμάτια σε διάστημα ενός έτους όταν βρίσκεις τρελές προσφορές μετά από ανελέητο ψάξιμο που εν τέλει ακυρώνει το επιχείρημα πως τα pc είναι το ίδιο απλά με τις κονσόλες (ακόμα και όπως έχουν καταντήσει τώρα)...

                            Ο καθένας θα πάρει ό,τι τον ενδιαφέρει περισσότερο σε θέμα βιβλιοθήκης, ο αριθμός παιχνιδιών της κάθε πλατφόρμας δεν έχει νόημα (μην ακούσω για emulators, και το σπασμένο PS3 έχει πάρα πολύ φθηνά παιχνίδια) το τι παιχνίδια κυνηγάς είναι το θέμα. Άντε πες στον Τίτο να πάρει κονσόλα και στον paixtis pc... Δεν έχει απλά νόημα, δεν τους νοιάζουν ιδιαίτερα αυτά που χάνουν.

                            Πλέον έχω όλες τις κονσόλες μέχρι ps3-xbxo360 και αρκετά καλό pc αλλά τελικά καταλήγω να παίζω στα...φορητά.
                            Originally posted by Squall Leonhart
                            I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                            Originally posted by 丹野
                            Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                            Originally posted by Ryu_gr
                            υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                            Comment


                            • 300€ είναι υπερβολή (εκτός κι αν πάει κάποιος για μεταχειρισμένα κομμάτια της προηγούμενης γενιάς), αλλά 500€ όχι ιδιαίτερη. Επίσης το μέτριο PC gaming συνήθως είναι αντίστοιχο του PS4 σε ιπποδύναμη και το επιχείρημα του optimisation στις κονσόλες πλέον δεν ισχύει γιατί κονσόλες και υπολογιστές έχουν την ίδια αρχιτεκτονική.

                              Συνοψίζοντας τα όσα είπατε:

                              1) Η indie σκηνή είναι ανώτερη στο PC gaming και έτσι θα είναι, για πολλούς λόγους. Αρχικά, μιλάμε για ένα γιγάντιο αριθμό τίτλων που θέτουν τα δικά τους standards και ακολουθούνε διαφορετικά "ρεύματα" (αν μου επιτραπεί η έκφραση). Αν κάποιος θέλει να παίξει την αφρόκρεμα, τότε προφανώς μπορεί να αρκεστεί στις κονσόλες, αλλά ο πλούτος των ανεξάρτητων παιχνιδιών βρίσκεται στο PC.

                              2) Όπως είπε ο Nick, κάρτα γραφικών πενταετίας παίζει πολύ καλύτερα τα περισσότερα παιχνίδια από όλη την προηγούμενη γενιά και θα μπορεί να παίξει τα περισσότερα παιχνίδια της επόμενης, από medium έως και low settings.

                              3) Nooto, συνεχίζοντας το παραπάνω, παίρνω ως μέτρο σύγκρισης το Witcher 2. Οι κονσόλες το έπαιζαν με το ζόρι στα 720p και με τα πάντα στο low (ενώ τα περισσότερα εφέ δεν ήταν καν ενεργοποιημένα), ενώ αρκετές περιοχές χωρίζονταν με πόρτες κι ενδιάμεσα loadings (κι όλα αυτά με frame rate που έπαιζε). Και πάλι όμως έπαιζε. Στις κονσόλες όντως όλα παίζουν, το θέμα είναι πώς παίζουν και τα πόσα δεν ξέρουν αυτοί που παίζουν. Στο PC άνετα μπορείς να μπεις στην ίδια λογική, να πεις "ρίχνω ρυθμίσεις για να παίζω, έστω και χάλια" (σε επίπεδα παρόμοια των κονσολών), απλώς, επειδή και μόνο βλέπεις τις επιλογές μπροστά σου, σε πιάνει μία κρυφή μανία να θέλεις να τις ενεργοποιήσεις, έστω κι αν χρειαστεί να αγοράσεις νέο hw. Αυτό νομίζω είναι περισσότερο προσωπικό ζήτημα, παρά μειονέκτημα του PC gaming.

                              Εν πάση περιπτώσει, list wars το καταντήσαμε .

                              Εγώ πάντως θεωρώ ότι, με αντικειμενικά κριτήρια, το PC είναι απείρως ανώτερο των κονσολών γιατί δεν υπάρχει περιορισμός στα εφόδια που έχουν οι developers, κατά κύριο λόγο όλα υποκινούνται από μεγάλα studio, οπότε οι ίδιοι προγραμματιστές δουλεύουν με τα ίδια εργαλεία και τους συμφέρει πάντα να έχουν μία ανοιχτή πλατφόρμα μπροστά τους, παρά μία περιοριστική, όπως οι κονσόλες. Φυσικά αυτό ισχύει ακόμα περισσότερο με τους ανεξάρτητους, για αυτό είχε γίνει κι εκεινος ο μικρός πανικός τότε με το PS4 που ανακοινώθηκε ότι θα υποστηρίξει self publishing... αυτά στο PC gaming υπήρχαν από πολύ παλιά και η Steam, ο πλέον κολοσσός του distribution, οραματίζεται ένα network framework μέσω του οποίου ο καθένας θα μπορεί να κάνει publish οτιδήποτε από το σπίτι του, χωρίς greenlight, Sony/MS/N/Apple/Google validation και χωρίς άλλους ενδιάμεσους που απλώς θα βάζουν εμπόδια μεταξύ των devs και των παιχτών.

                              Το PC-console comparison είναι ηλίθιο μόνο και μόνο επειδή χάνουμε το δάσος για το δέντρο: αντί να κοιτάμε το που οδεύει το gaming σήμερα (όπου ο ένας "κόσμος" επηρεάζει έντονα τον άλλον), μένουμε στο μικρόκοσμο των διαφορών μεταξύ αυτών των δύο.

                              Comment


                              • Originally posted by Evans View Post
                                300€ είναι υπερβολή (εκτός κι αν πάει κάποιων για μεταχειρισμένα κομμάτια της προηγούμενης γενιάς), αλλά 500€ όχι ιδιαίτερη. Επίσης το μέτριο PC gaming συνήθως είναι αντίστοιχο του PS4 σε υποδύναμη και το επιχείρημα του optimisation στις κονσόλες πλέον δεν ισχύει γιατί κονσόλες και υπολογιστές έχουν την ίδια αρχιτεκτονική.

                                Αυτό δεν λέει κάτι.
                                Πάλι θα υπάρξει optimization αφού μπορεί η αρχιτεκτονική να είναι ίδια αλλά εδώ έχουμε δεδομένο hardware.
                                Αντίθετα στα PC πρέπει να τρέξει σε κάμποσους διαφορετικούς συνδυασμούς.
                                I'm back bitches... Version 2.0

                                Το νέο forum για το αυτοκίνητο: PetrolHeads

                                Comment

                                Working...
                                X