Announcement

Collapse
No announcement yet.

Console vs PC vs Cloud gaming (remove amulet of logic before entering)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by i Have no Equal View Post
    Δεν θα μπλεξεις οσο νομιζεις, πλεον τα περισσοτερα γινονται αυτοματα, κατεβαζεις το παιχνιδι στο steam και παιζεις, τοσο απλα..

    Φυσικα μπορει να υπαρξει περιπτωση που το παιχνιδι δεν τρεχει η κρασαρει η οτιδηποτε δεν σου λεω οτι ολα ειναι τελεια, απλα στις περισσοτερες περιπτωσεις δεν θα εχεις προβλημα.
    Μακάρι. Η αλήθεια είναι ότι δεν το έχω ψάξει εδώ και πολλά χρόνια.

    Comment


    • Originally posted by Roronoa View Post
      Αποψεις?


      Προφανώς και τα παιχνίδια σε PC είναι φθηνότερα πέρα από εξαιρέσεις ή ξεστοκάρισμα.
      Για παράδειγμα έχω αγοράσει το Assassin's Creed για PS3 2Ε.

      Ακόμα και αν κάποιος τα θέλει retail τα περισσότερα παιχνίδια όπως εγώ πάλι ότι βγαίνει και σε PC είναι φθηνότερο.
      I'm back bitches... Version 2.0

      Το νέο forum για το αυτοκίνητο: PetrolHeads

      Comment


      • Το θέμα φίλε Roronoa είναι ότι και φτηνότερα να τα πάρεις,είναι απλά αέρας κοπανιστός.Και πέραν αυτού,πόσα παραπάνω έχει δώσει για hardware ώστε να τα τρέχει;
        BTW είχα gaming pc κι έπαιξα όλα τα τότε δυνατά exclusives βλέπε Far Cry,Doom 3,Quake 4,Rome Total War και δε θυμάμαι τι άλλο.Ταυτόχρονα,τότε στο PS2 βγαίνανε τα God of War,Okami,Onimusha 4,FF12,Resident Evil 4,MGS3,Shadow of the Colossus.Ε αυτό ήτανε,πλέον δεν υπάρχει γυρισμός.Τι να τα κάνω τα καλύτερα γραφικά όταν δεν έχω τέτοια έπη;
        Carpe diem

        Comment


        • Όσο αέρας κοπανιστός είναι και οι retail εκδόσεις.
          Τα δεδομένα αγοράζεις και στα 2.
          Ακόμα και για αυτή τη γενιά λίγα παραπάνω τα οποία τα βγάζεις γρήγορα από τα πιο φθηνά παιχνίδια.
          Αυτός είναι ένας λόγος να αγοράσεις μια κονσόλα.
          Αντίστοιχα βέβαια έχεις χάσει άλλα τόσα παιχνίδια αν δεν έχεις PC.
          I'm back bitches... Version 2.0

          Το νέο forum για το αυτοκίνητο: PetrolHeads

          Comment


          • Originally posted by BigBOSS View Post
            Πάντως εγώ ξέρω πως οσοι έπαιζαν μονο κονσόλες και μετά πηρανε gaming pc αλλαξοπίστησαν και στη συνέχεια ή έπαιζαν μόνο σε pc ή κυρίως σε pc. Mάλιστα πριν γινει αυτή η μεταστροφή μπορεί να ήταν και pc gaming haters. Kαι μόνο αυτο αποδεικνύει πως το pc ειναι η καλυτερη πλατφόρμα για gaming.
            Γενικεύεις. Προσωπικά παίζω και σε κονσόλες και σε pc χωρίς να εκθειάζω την μεν πλατφόρμα έναντι της δε, απλώς αναγνωρίζω τα πλεονεκτήματα και των δύο πλευρών.

            Εγώ έχω να ρωτήσω το εξής.Το ενδεχόμενο να παίζει κανείς και στις δύο πλατφόρμες επιλεκτικά παιχνίδια αναλόγως του γούστου του φαίνεται πολύ περίεργο; Είναι τόσο παράξενο να εκτιμάει κανείς και τις αποκλειστικότητες των κονσολών και του υπολογιστή (civilization ένα από τα πέντε καλύτερα παιχνίδια όλων των εποχών ΑΝΕΤΟΤΑΤΑ); Οκ, καταλάβαμε τα πλεονεκτήματα του πισι, έχουν γραφτεί άπειρες φορές, απλώς δεν καταλαβαίνω την ΕΜΜΟΝΗ (γιατί για εμμονή πρόκειται) των φανατικών πισαδων να αποδείξουν την ανωτερότητα των μηχανημάτων τους. Προσοχή, δεν βάζω στο ίδιο τσουβάλι άτομα που απλώς λένε γιατί τους αρέσει περισσότερο ο υπολογιστής, δεν έχουν καμία σχέση με τα pc fanboys τα οποία είναι και τα χειρότερα ever(παίρνω πίσω αυτό που είχα πει για τα fanboys της νιντυ)


            Tidy!

            Do not blame me.Blame yourself or God.
            In Matsuno we trust.

            Comment


            • Originally posted by Altair View Post
              Το θέμα φίλε Roronoa είναι ότι και φτηνότερα να τα πάρεις,είναι απλά αέρας κοπανιστός.
              Οχι, ετσι ξερα. Δεν ειναι αερας, δεν αγοραζεις το κουτακι αγοραζεις το παιχνιδι. Εκτος και εαν παιζεις με το κουτακι και δεν μπορεις αν δεν το μυρισεις.

              Originally posted by Altair View Post
              Και πέραν αυτού,πόσα παραπάνω έχει δώσει για hardware ώστε να τα τρέχει;
              Απο 250€ μεχρι 2250€

              Ενα pc των 250-300€ θα παιζει ολα τα παιχνιδια της λιστας μου μιας και θα ειναι μερικα παραπανω κλικ πανω απο ενα 360.

              Originally posted by Altair View Post
              BTW είχα gaming pc κι έπαιξα όλα τα τότε δυνατά exclusives βλέπε Far Cry,Doom 3,Quake 4,Rome Total War και δε θυμάμαι τι άλλο.Ταυτόχρονα,τότε στο PS2 βγαίνανε τα God of War,Okami,Onimusha 4,FF12,Resident Evil 4,MGS3,Shadow of the Colossus.Ε αυτό ήτανε,πλέον δεν υπάρχει γυρισμός.Τι να τα κάνω τα καλύτερα γραφικά όταν δεν έχω τέτοια έπη;

              Υπονοείς πως τα far cry, doom 3, rome total war, world of warcraft, vampire the masqurade, diablo 2, the sims 2, civilization 4, Morrowind, gothic, black and white, clive barkers undying, counter strike, F.E.A.R, Half life 2 και δεν ξερω ποσα αλλα δεν αξιζουν? Τα μισα απο αυτα ειναι απο τα καλυτερα παιχνιδια ολων των εποχων και ολα βγηκαν επι ps2.
              Το RE4 βγηκε και σε pc τοτε

              Ασε που τωρα πια τα exclusives ειναι νεκρα, πραγματικα ειναι λιγα αυτα που αξιζουν (imo) και σε pc εχεις απειρα exclusives indies. Ναι, παλια τα exclusives στην κονσολες ηταν πολυ καλα αλλα εχουν αλλαξει τα πραγματα.

              Αλλα δεν το συζητω καν πως αν μπορεις να εχεις ολες τις πλατφορμες εισαι αρχοντας. Αλλα ειναι πολλα το λεφτα

              Comment


              • Και το Doom 3 βγήκε ΧΒΟΧ1 και τo Quake 4 X360.Δε λες κάτι καινούριο.Και δε λέω ότι δεν είναι καλά,αλλά πες την αλήθεια τώρα.Πιστεύεις ότι αυτοί οι τίτλοι μπορούν να συγκριθούν με αυτούς που ανέφερα;Ούτε καν.Το Morrowind το έχω ΧΒΟΧ1,το Fear στο Χ360 επίσης ενώ αν θες μπορώ να αναφέρω και ακόμα παλιότερους τίτλους μιας κι έβαλες προιστορικούς τίτλους.

                Από κει και πέρα είναι θέμα επιλογής και ο καθένας μπορεί να επιλέξει ότι γουστάρει,αλλά όταν έχω τον κάθε παπάρα να μου τα πρήζει για πόσα χ,χ fps βγάζει το μπρίκι του,θα του αναφέρω πάντα πως δεν πρόκειται ΠΟΤΕ να παίξει τις αποκλειστηκότητες μιας κονσόλας.JRPG;Τι είναι αυτό;
                3d fighting;Βγαίνουν και τέτοια θα αναρωτηθεί με το βλέμμα της αγελάδας,όλο απορία.
                Πλέον το χάσμα είναι σαφώς μικρότερο,αλλά αυτό ισχύει και από τις 2 πλευρές.Τα άπειρα exclusive indies υποθέτω περιλαμβάνουν και το Journey που βγήκε GOTY 2012 από πολλούς;Oh wait.Κάτσε να παίξεις Forest & Goat/Rock/Grass/Bear simulator και άσε εμένα στην ταπεινή μου κονσόλα που βγάζει 20fps να παίζω Escape Plan,Journey,Super Stardust και άλλες μουφιές.
                Πισί για πάντα ρε.Να μετράμε πίξελς γιατί μπορούμε και μετά να μυρίζουμε το κάψιμο από την κάρτα γραφικών που τα δίνει όλα.Consoles suck.
                Carpe diem

                Comment


                • Υπονοείς πως τα far cry, doom 3, rome total war, world of warcraft, vampire the masqurade, diablo 2, the sims 2, civilization 4, Morrowind, gothic, black and white, clive barkers undying, counter strike, F.E.A.R, Half life 2 και δεν ξερω ποσα αλλα δεν αξιζουν?
                  Τα μισα+ απο αυτα βγηκαν και στις κονσολες

                  Τελος παντων και οι δυο πλευρες εχουν τα πλεονεκτηματα τους, αυτη ειναι η αληθεια και ο Deus ειναι απο τους λιγους που το εθεσαν σωστα... Επισης επειδη οντως τον τελευταιο και καιρο υπαρχει μια εμμονη απο τους pcαδες...:

                  1) Δεν χρειαζεται καθε φορα να λεμε το αυτονοητο, το pc εχει τετοια φυση που θα παιζει παντοτε τα παιχνιδια καλυτερα απο τις κονσολες, αυτο ειναι fact, το ξερουμε και δεν χρειαζεται να το ακουσουμε 1000 φορες για να το καταλαβουμε.

                  2) Πολυ σωστα και ολα τα επιχειρηματα περι φθηνοτερης αγορας και οικονομικων PCs που μπορουν να σε βγαλουν για ενα καλο χρονικο διαστημα.

                  3) Παρα πολυ σημαντικο ειναι και το ανοιχτο concept κοινοτητας που βελτιωνει μεσω mods κλπ που δεν υπαρχει πουθενα αλλου.

                  Απο κει και περα

                  -Υπαρχουν ανθρωποι που θελουν να αγορασουν ενα μηχανημα που θα παιζει για τα επομενα 7 χρονια ολα τα παιχνιδια (οπως τα παιζει τελος παντων) και δεν γουσταρουν καθε τρεις και λιγο να ψαχνονται με drivers, αναβαθμισεις, fps, τι καινουργιο να αγορασω για να παιξει ο ταδε καινουργιος τιτλος στο full γιατι μου πεσανε τα frames, η αναλυση κλπ. Δεν λεω οτι ειναι κακο να αρεσει σε καποιους αυτη η διαδικασια αλλα οπως και να το κανουμε υπαρχουν και καποιοι που δεν τους αρεσει, τι να κανουμε τωρα .

                  -Οσο και να το υποστηριζετε καποιοι, ΔΕΝ υπαρχει περιπτωση να φτιαξει καποιος αυτη τη στιγμη PC με 399 ευρω το οποιο θα παιζει για τα επομενα 7 χρονια τους τιτλους που θα εχει το ps4 με την αποδοση του ps4.

                  -Το φθηνο που σημειωνετε καποιοι δεν ειναι απολυτο πλεονεκτημα. O Altair που εχει PS4-Vita-PS3 με 45-50 ευρω το χρονο (PS Plus) εχει καμια 50αρια τιτλους να παιξει (και εννοω παιχνιδια τυπου Bioshock Infinite-Tomb Raider-Metro-Uncharted-Borderlands και οχι παιχνιδια της πλακας) + επιπλεον εκπτωσεις σε πραγματα που μπορει να αγορασει. Παραλληλα η Microsoft εχει βελτιωσει πολυ τη δικη της υπηρεσια και πλεον δινει επισης καλους τιτλους καθε μηνα δωρεαν (τους οποιους επιπλεον τους κρατας ως αγορα). Οι υπηρεσιες θα συνεχιζουν να βελτιωνονται λογω της ανταγωνιστικης αγορας (τα τελευταια χρονια εχουν γινει τρελα βηματα προς οφελος του καταναλωτη).

                  Αυτα απο μενα και να σημειωσω εδω οτι και εγω δεν ξερω αν θα παω για κονσολα ή Pc στο μελλον, οπως ειπα πλεονεκτηματα εχουν και οι δυο και πρεπει κανεις να ζυγισει προκειμενου να αποφασισει...

                  Comment


                  • Originally posted by Roronoa View Post
                    Ενα pc των 250-300€ θα παιζει ολα τα παιχνιδια της λιστας μου μιας και θα ειναι μερικα παραπανω κλικ πανω απο ενα 360.
                    Ντάξει δεν είναι μόνο τόσα. 250 ευρώ θα χρειαστείς μόνο για έναν σχετικά καλό επεξεργαστή και κάρτα γραφικών.

                    Επίσης θεωρώ πως οι κονσόλες έχουν μεγαλύτερη "μακροζωία". Ένα PC του 2007 δύσκολα θα μπορούσε να τρέξει σημερινά παιχνίδια ενώ το ps360 είναι ακόμα παρών. (για να λέμε και την αλήθεια αν κάποιος είχε ps360 από τότε το πιο πιθανό είναι να το είχε αντικαταστήσει μια φορά λόγω αποτυχίας hardware). Edit: Mε κάλυψε και ο Nooto με το 2)

                    Συμφωνώ πάντως περί χαμηλών τιμών στο PC. Αν είχα την άνεση θα το αναβάθμιζα για να κάνω το PC main "κονσόλα". Τώρα με hardware 2008 που είμαι δεν μπορώ να κάνω και πολλά.
                    The illusion of free will is an illusion.

                    Comment


                    • Originally posted by nooto View Post

                      -Υπαρχουν ανθρωποι που θελουν να αγορασουν ενα μηχανημα που θα παιζει για τα επομενα 7 χρονια ολα τα παιχνιδια (οπως τα παιζει τελος παντων) και δεν γουσταρουν καθε τρεις και λιγο να ψαχνονται με drivers, αναβαθμισεις, fps, τι καινουργιο να αγορασω για να παιξει ο ταδε καινουργιος τιτλος στο full γιατι μου πεσανε τα frames, η αναλυση κλπ. Δεν λεω οτι ειναι κακο να αρεσει σε καποιους αυτη η διαδικασια αλλα οπως και να το κανουμε υπαρχουν και καποιοι που δεν τους αρεσει, τι να κανουμε τωρα .

                      -Οσο και να το υποστηριζετε καποιοι, ΔΕΝ υπαρχει περιπτωση να φτιαξει καποιος αυτη τη στιγμη PC με 399 ευρω το οποιο θα παιζει για τα επομενα 7 χρονια τους τιτλους που θα εχει το ps4 με την αποδοση του ps4.

                      -Το φθηνο που σημειωνετε καποιοι δεν ειναι απολυτο πλεονεκτημα. O Altair που εχει PS4-Vita-PS3 με 45-50 ευρω το χρονο (PS Plus) εχει καμια 50αρια τιτλους να παιξει (και εννοω παιχνιδια τυπου Bioshock Infinite-Tomb Raider-Metro-Uncharted-Borderlands και οχι παιχνιδια της πλακας) + επιπλεον εκπτωσεις σε πραγματα που μπορει να αγορασει. Παραλληλα η Microsoft εχει βελτιωσει πολυ τη δικη της υπηρεσια και πλεον δινει επισης καλους τιτλους καθε μηνα δωρεαν (τους οποιους επιπλεον τους κρατας ως αγορα). Οι υπηρεσιες θα συνεχιζουν να βελτιωνονται λογω της ανταγωνιστικης αγορας (τα τελευταια χρονια εχουν γινει τρελα βηματα προς οφελος του καταναλωτη).

                      Αυτα απο μενα και να σημειωσω εδω οτι και εγω δεν ξερω αν θα παω για κονσολα ή Pc στο μελλον, οπως ειπα πλεονεκτηματα εχουν και οι δυο και πρεπει κανεις να ζυγισει προκειμενου να αποφασισει...
                      [/SIZE]


                      Γιατί ο ίδιος άνθρωπος που παίζει στις κονσόλες τα παιχνίδια όπως παίζουν να ψάχνεται στο PC για να τα παίζει όλα full?
                      Θα πατήσει το auto που έχουν οι περισσότεροι τίτλοι και θα παίξει μια χαρά με τις ρυθμίσεις που θα του βγάλει.


                      Με 399Ε όχι. Με κάτι παραπάνω ίσως. Αν και δεν ξέρουμε πως θα εξελιχθούν τα γραφικά στις κονσόλες. Το θέμα είναι πως ακόμα δεν έχουν βγει οι καινούριες GPU για να δούμε πως θα πάνε οι τιμές.


                      Βέβαια όταν του Altair του φαίνεται αέρος κοπανιστός τα digital παιχνίδια που είναι για πάντα δικά σου πόσο πιο κοπανιστός θα του φαίνεται κάτι που όταν σταματάς να το πληρώνεις σταματάς και να μπορείς να παίξεις?


                      Γενικά ο κύριος λόγος να αγοράσεις τις κονσόλες είναι τα exclusives και, τουλάχιστον για μένα, αυτός είναι αρκετός λόγος ώστε να θέλω να τις αγοράζω όλες κάθε φορά.
                      Τα λεφτά να είχαμε μόνο.
                      I'm back bitches... Version 2.0

                      Το νέο forum για το αυτοκίνητο: PetrolHeads

                      Comment


                      • To Plus είναι υπηρεσία ενοικίασης για αυτό το λόγο δεν το ανέφερα καν.Οι λόγοι που το έχω και θα συνεχίσω να το έχω,είναι εντελώς διαφορετικοί.
                        Btw Nooto οι τίτλοι είναι 6Χ12,δύο για το κάθε σύστημα,οπότε όπως καταλαβαίνεις είναι πάνω από 50 τίτλοι το χρόνο.
                        Πάντως,αν το χειμώνα μεταφερθώ μόνιμα Αθήνα,παίζει να κάτσω να φτιάξω αξιοπρεπές σύστημα για να παίξω τα 3 Witcher όπως πρέπει και να μπορώ να μεταφέρω τα saves από το ένα στο άλλο.Αλλά ως εκεί.
                        Carpe diem

                        Comment


                        • Γιατί ο ίδιος άνθρωπος που παίζει στις κονσόλες τα παιχνίδια όπως παίζουν να ψάχνεται στο PC για να τα παίζει όλα full?
                          Θα πατήσει το auto που έχουν οι περισσότεροι τίτλοι και θα παίξει μια χαρά με τις ρυθμίσεις που θα του βγάλει.
                          Γιατι ο ανθρωπος αυτος δεν θα παρει κονσολα γι'αυτον ακριβως τον λογο, για να παιξει τα παιχνιδια καλυτερα...αυτο ειναι το επιχειρημα του. Αν μετα απο καποια χρονια (σε νεους τιτλους) αρχιζει να χανει frames, να πρεπει να κατεβασει την αναλυση κλπ, χανει το πλεονεκτημα του συστηματος του ενω ταυτοχρονα αιρεται και ενας απο τους βασικους λογους που το αγορασε.


                          Με 399Ε όχι. Με κάτι παραπάνω ίσως. Αν και δεν ξέρουμε πως θα εξελιχθούν τα γραφικά στις κονσόλες. Το θέμα είναι πως ακόμα δεν έχουν βγει οι καινούριες GPU για να δούμε πως θα πάνε οι τιμές
                          Εγω θεωρω οτι ειναι αδυνατο και με πολυ παραπανω αλλα anyway , εχω και εγω μεγαλη επιφυλαξη πανω σε αυτο. Η λογικη με την οποια το λεω (μιας και παλιοτερα ειχα ασχοληθει καπως με τα PC -δεν ξερω ποσο εχει αλλαξει η κατασταση σημερα-) ειναι οτι ακομα και ενα καλο σημερινο PC σε 7 χρονια δεν θα φτανει ουτε τα min req των πολυ απαιτητικων τιτλων ενω οι κονσολες θα ειναι εκει. Παιζει ρολο βεβαια και το optimize των εταιριων αλλα οπως και να το κανεις υπαρχει πολυ μεγαλο πλεονεκτημα οταν φτιαχνεις κατι σε συγκεκριμενο hardware που ξερεις τις δυνατοτητες του σε σχεση με το να παιζεις μπαλα πανω σε μια γκαμα το φασμα της οποιας πρεπει να ορισεις το ποσο πισω θα πηγαινει. Το ξαναλεω δεν ξερω ποσο εχουν αλλαξει τα πραγματα σημερα, αλλα το 2005 (οταν βγηκε το 360) ειχα φτιαξει θηρειο PC που επαιζε Half life 2-Orange Box-Oblivion κλπ σε απιστευτη ποιοτητα (καμια συγκριση με τις εκδοσεις του 360) και τωρα αν του βαλω witcher 2 και Watchdogs δεν τα τρεχει ουτε με ενα frame per second ενω το 360 τα σηκωνει (ακομα και με ολους τους οπτικους περιορισμους που θα κραξουν οι pc gamers). Εκεινη την περιοδο βεβαια εγινε μεγαλο μπαμ και στην εξαρση που προχωρησαν καποιες τεχνολογιες, γιαυτο λεω, δεν ξερω σημερα αν τα πραγματα κινουνται με την ιδια ταχυτητα ουτε αν οι μελλοντικοι τιτλοι θα εχουν τοσο τεραστιο χασμα απαιτησεων με το περασμα των χρονων (και επειδη γνωριζω οτι μπορει να κανω λαθος, αυτος ειναι και ο λογος που σκεπτομαι και εγω αγορα pc).


                          Βέβαια όταν του Altair του φαίνεται αέρος κοπανιστός τα digital παιχνίδια που είναι για πάντα δικά σου πόσο πιο κοπανιστός θα του φαίνεται κάτι που όταν σταματάς να το πληρώνεις σταματάς και να μπορείς να παίξεις?
                          Τον Altair τον εφερα σαν παραδειγμα επειδη εχει ολες τις απολαβες απο το ολο οικοσυστημα της Sony. Τις digital αγορες και υπηρεσιες δεν τις βλεπουν ολοι ετσι.

                          Comment


                          • Στα περί αέρα κοπανιστού τα έχουμε ξαναπεί... Σαφώς και είναι δικαίωμα σου και μαγκιά σου να γουστάρεις το retail γιατί σου αρέσει η συλλογή αλλά αυτά που λες και ειδικά για τον λόγο που τα λες είναι εκτός πραγματικότητας. Και στα 2 παίρνεις από ένα ρίσκο, στο μεν digital τι θα γίνει αν κλείσει η υπηρεσία, στο δε retail το ότι μπορεί να υπάρχει η φυσική φθορά μέχρι να χάσεις/σου κλέψουν το παιχνίδι. Από εκεί και πέρα από τη στιγμή που μπορείς να παίξεις το παιχνίδι δεν βλέπω που ακριβώς πρέπει να σε νοιάζει αν πιάνεις δισκάκι ή όχι. + βέβαια ότι αυτό που για σένα είναι αρνητικό που είσαι συλλέκτης για κάποιον άλλο μπορεί να είναι τεράστιο "+" ότι δηλαδή δεν θα χρειάζεται να γεμίζει τις βιβλιοθήκες του. Και εγώ κάποια πράγματα μπορεί να γουστάρω να τα έχω retail αλλά στην τελική σε καμία περίπτωση δεν θα ήθελα να έχω στην πραγματική μου βιβλιοθήκη τους 200+ τίτλους που έχω σε αυτή του steam και για τους οποίους έχω ξοδέψει και ελάχιστα χρήματα.

                            Τώρα για τα υπόλοιπα, υπάρχει γενικά μία τάση να παίρνουμε το κάθε θεμα και να το ξεφτυλίζουμε μέχρι εκεί που δεν πάει άλλο. Δεν γίνεται λοιπόν σε μία κουβέντα για τις επιδόσεις να εξισώνονται όλα, ανάλυση, fps, εφέ. Το ότι τα εφέ είναι κάτι δευτερεύον, δεν σημαίνει ότι τα υπόλοιπα είναι αμελητέα ποσότητα και ότι δεν είναι λόγος να προτιμήσει κάποιος την pc έκδοση (όταν αυτή είναι σωστά φτιαγμένη). Το ότι ακόμα και σε αυτά κάποιοι φτάνου να μετράνε frames και pixels για να βρουν αμελητέες διαφορές δεν αναιρεί ότι το 30 από το 60 fps έχει διαφορά.

                            Στο πρακτικό του πράγματος τώρα, και λαμβάνοντας υπόψιν ότι στο 2014 δεν υπάρχει κάποιος που να μην χρειάζεται υπολογιστή για να κάνει τη δουλειά του, η μεγάλη πλειοψηφία των gamers, ακόμα και όσω γράφουν εδώ θα μπορούσε να είναι σχεδόν πλήρως καλύμένη με ένα αξιοπρεπές PC σε ότι έχει να κάνει με gaming. To αν θα χάσεις τα 2-3-4-5 exclusives μίας κονσόλας δεν είναι αντικειμενικά λόγος για να σκάσεις τόσα παραπάνω λεφτά. Το γιατί συνεχίζουμε να το κάνουμε βέβαια είναι άλλη κουβέντα.

                            Comment


                            • Originally posted by nooto View Post
                              Γιατι ο ανθρωπος αυτος δεν θα παρει κονσολα γι'αυτον ακριβως τον λογο, για να παιξει τα παιχνιδια καλυτερα...αυτο ειναι το επιχειρημα του. Αν μετα απο καποια χρονια (σε νεους τιτλους) αρχιζει να χανει frames, να πρεπει να κατεβασει την αναλυση κλπ, χανει το πλεονεκτημα του συστηματος του ενω ταυτοχρονα αιρεται και ενας απο τους βασικους λογους που το αγορασε.


                              Εγω θεωρω οτι ειναι αδυνατο και με πολυ παραπανω αλλα anyway , εχω και εγω μεγαλη επιφυλαξη πανω σε αυτο. Η λογικη με την οποια το λεω (μιας και παλιοτερα ειχα ασχοληθει καπως με τα PC -δεν ξερω ποσο εχει αλλαξει η κατασταση σημερα-) ειναι οτι ακομα και ενα καλο σημερινο PC σε 7 χρονια δεν θα φτανει ουτε τα min req των πολυ απαιτητικων τιτλων ενω οι κονσολες θα ειναι εκει. Παιζει ρολο βεβαια και το optimize των εταιριων αλλα οπως και να το κανεις υπαρχει πολυ μεγαλο πλεονεκτημα οταν φτιαχνεις κατι σε συγκεκριμενο hardware που ξερεις τις δυνατοτητες του σε σχεση με το να παιζεις μπαλα πανω σε μια γκαμα το φασμα της οποιας πρεπει να ορισεις το ποσο πισω θα πηγαινει. Το ξαναλεω δεν ξερω ποσο εχουν αλλαξει τα πραγματα σημερα, αλλα το 2005 (οταν βγηκε το 360) ειχα φτιαξει θηρειο PC που επαιζε Half life 2-Orange Box-Oblivion κλπ σε απιστευτη ποιοτητα (καμια συγκριση με τις εκδοσεις του 360) και τωρα αν του βαλω witcher 2 και Watchdogs δεν τα τρεχει ουτε με ενα frame per second ενω το 360 τα σηκωνει (ακομα και με ολους τους οπτικους περιορισμους που θα κραξουν οι pc gamers). Εκεινη την περιοδο βεβαια εγινε μεγαλο μπαμ και στην εξαρση που προχωρησαν καποιες τεχνολογιες, γιαυτο λεω, δεν ξερω σημερα αν τα πραγματα κινουνται με την ιδια ταχυτητα ουτε αν οι μελλοντικοι τιτλοι θα εχουν τοσο τεραστιο χασμα απαιτησεων με το περασμα των χρονων (και επειδη γνωριζω οτι μπορει να κανω λαθος, αυτος ειναι και ο λογος που σκεπτομαι και εγω αγορα pc).


                              Τον Altair τον εφερα σαν παραδειγμα επειδη εχει ολες τις απολαβες απο το ολο οικοσυστημα της Sony. Τις digital αγορες και υπηρεσιες δεν τις βλεπουν ολοι ετσι.


                              Ακόμα και έτσι, αυτός ο άνθρωπος στην προηγούμενη γενιά χρειάστηκε μια αλλαγή κάρτας γραφικών και έτσι όπως βλέπω την τωρινή πάλι στη χειρότερη έτσι θα πάει.
                              Βασικός λόγος που το αγόρασε μπορεί να είναι και τα φθηνά παιχνίδια ή ακόμα και τα online παιχνίδια που δεν υπάρχουν σε κονσόλες.


                              H 5850 πάντως που σε λίγο κλείνει 5 χρόνια πατάει κάτω με χαρακτηριστική ευκολία τα PS360 και παίζει αρκετά καλά και όσα παιχνίδια έχουν βγει μέχρι τώρα.
                              Με τη δύναμη που έχουν οι κονσόλες πιθανότατα μια καλή κάρτα από τις σειρές που έρχονται θα βγάλει όλη τη γενιά.
                              Σίγουρα ήταν το 2005? Ποια κάρτα έπαιζε τότε καλύτερα το Oblivion από το 360?


                              Και πάλι. Χωρίς να διαφωνώ πως η υπηρεσία της Sony είναι πραγματικά πολύ καλή, το ότι αν σταματήσεις να πληρώνεις δεν έχεις πρόσβαση στα παιχνίδια είναι μειονέκτημα. Βέβαια η συνδρομή είναι αρκετά φθηνή ώστε να είναι μικρό το κακό.
                              I'm back bitches... Version 2.0

                              Το νέο forum για το αυτοκίνητο: PetrolHeads

                              Comment


                              • Originally posted by sub_zero View Post

                                Στο πρακτικό του πράγματος τώρα, και λαμβάνοντας υπόψιν ότι στο 2014 δεν υπάρχει κάποιος που να μην χρειάζεται υπολογιστή για να κάνει τη δουλειά του, η μεγάλη πλειοψηφία των gamers, ακόμα και όσω γράφουν εδώ θα μπορούσε να είναι σχεδόν πλήρως καλύμένη με ένα αξιοπρεπές PC σε ότι έχει να κάνει με gaming. To αν θα χάσεις τα 2-3-4-5 exclusives μίας κονσόλας δεν είναι αντικειμενικά λόγος για να σκάσεις τόσα παραπάνω λεφτά. Το γιατί συνεχίζουμε να το κάνουμε βέβαια είναι άλλη κουβέντα.
                                Γιατί άλλη κουβέντα;Το gaming είναι χόμπι,και το χόμπι είναι τρέλα,πώρωση,κάνεις αυτό που αγαπάς.Ο υπολογιστής όπως είπες,είναι για δουλειά.
                                Έσκασα 445 ευρώ για υπολογιστή και όταν βλέπω βίντεο ανεβάζει θερμοκρασία.Για κονσόλα έδωσα πολύ λιγότερα και δεν έχω κανένα πρόβλημα,παίζω ότι γουστάρω και είμαι καλυμμένος με όλα τα παιχνίδια που βγαίνουν.Βρες μου σύστημα με 345 ευρώ να μπορεί να παίξει ότι και το ΠΣ4 και να συνεχίζει να μπορεί να τα παίξει και στο μέλλον.

                                Θέλετε πισί;Ελεύθερα,δε με νοιάζει,απλά μη μου πρήζετε το συκώτι κάθε φορά με ποστς τύπου "χαχα στις κονσόλες είναι 30 αντί για 60" και "μακάρι να μην κονσολοποιηθεί και αυτό" και λοιπές μπούρδες,γιατί μας τα έχετε κάνει τσουρέκια.
                                Carpe diem

                                Comment

                                Working...
                                X