Announcement

Collapse
No announcement yet.

Console vs PC vs Cloud gaming (remove amulet of logic before entering)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Χμ... true .

    Σε PC βέβαια το optimisation γίνεται "the other way around" με τις εταιρείες καρτών γραφικών να βελτιώνουν την απόδοση μέσω drivers (που γίνονται πλέον update αυτόματα ), αλλά ναι έχεις δίκιο.

    Comment


    • Σωστη η παρατηρηση για τα 3d fightings, εγω εβαλα fightings γενικοτερα

      Τωρα strategy, pikmin, οκ υπαρχουν strategy αλλα 1 παιχνιδι δεν μπορει να εκπροσωπήσει ενα ολοκληρο genre. Υπαρχει και το red alert, και το supreme commander (αλλα κακο port). Το προβλημα ειναι πως ειδικα για real-time strategy το ποντικι ειναι superior, αλλιως θα βλεπαμε περισσοτερα στις κονσολες πιστευω.
      Καλα turn based υπαρχουν ομως, οπως το disgaea,xcom και αλλα που δεν θυμαμαι.
      Αλλα η αφροκρεμα γενικα ειναι σε PC.

      Τα 300€ που ανεφερα ειναι για PC που θα παιζει παιχνιδια παλιας γενιας και που τα τελευταια χρονια μπορουσες να φτιαξεις.
      Για νεας γενιας πολυ ευκολα με ενα 500αρικο (χωρις λειτουργικο), και λιγοτερα, απο την στιγμη που το xbone ειναι και underpowered θα υπαρχει καλη αντοχη για το μελλον.

      Example

       

      Ισως να ηταν καλυτερο με εναν 6-core fx 6300

      Comment


      • Ουφ τι χαλιέστε και λέτε τα ίδια και τα ίδια και δεν πάτε για κανά μπανάκι( και για εμάς που μας έχει φάει το καυσαέριο και η ζέστη) Ξυπνάνε μνήμες από αλληλογραφία GamePro 96-97...

        Προσωπικά μιλώντας λατρεύω τα PCιά- και πλέον τα laptop- γιατί μπορώ να κάνω ό,τι δουλειά θέλω, να ενημερωθώ κτλ.( αλλά σε τεράστιο βαθμό πλέον αυτό το κάνω με tablet) και σαν ευχάριστη απασχόληση να παιξω και κανά game.( αυτή είναι η προσωπική χρήση που κάνω εγώ)

        Για games το μόνο που μου έλειψε ωστόσο ήταν κάποια wrpgs και τα strategies τόσα χρόνια όπως και adventures- όσον αφορά τις κονσόλες.( οπότε GOG και άγιος ο Θεός για παλιές κυκλοφορίες και όχι μόνο) FPS ειναι δικό μου το θέμα, δεν είμαι κανάς τεράστιος fan. Eπίσης δεν είμαι άνθρωπος- εδώ και χρόνια- που ενθουσιάζεται από το οπτικό αποτέλεσμα.( βάζω πάνω από όλα την αισθητική) Δεν κατακρίνω κανέναν, προφανώς τα 60fps όταν είναι εφικτά είναι απόλαυση ΑΛΛΑ έχοντας δει τίτλους όπως τα δύο Arkham να τρέχουν full στο PC του ξαδέρφου μου ή το Witcher 2 δεν μου έλειψε κάτι σε σχέση με τα ports στις κονσόλες. To modding είναι τεράστιο πλεονέκτημα δεν μπορώ να πω τπτ γι'αυτό, άλλωστε πάνω στο Warcraft 3 βασίστηκε ολόκληρη σκηνή( με το LoL αν θυμάμαι καλά) μην αναφέρω και το CounterStrike.

        Τότε γιατί λατρεύω το PC? Γνωρίζοντας πως είμαι η μειοψηφία--> Emulation. Έχω όλη τη βιβλιοθήκη από παλιά μηχανήματα και αγαπημένους τίτλους προσβάσιμη όποτε θέλω. Δε θα ξεχάσω ποτέ πως το 2003 όταν είχα αποκτήσει το πρώτο μου PC με τη GeForce 6600( η μια τέτοια τέλος πάντων δε θυμάμαι ακριβώς πάντως είχα σκάσει 300άρα), όταν ανακάλυψα πως μπορώ να παίζω games από retro consoles είχα λιώσει... Ειναι ο κύριος λόγος που δε θα μέινω ποτέ χωρίς PC με μιά μέτρια προς καλή κάρτα γραφικών.

        EDIT:
        Και κάτι τελευταίο. Επιτέλους κατάφερα να τρέξω το Witcher στο laptop που έχουμε με τη γυναίκα- μιας και έχει μια επαρκή κάρτα γραφικών. Μου βγήκε η πίστη μεχρι να καταλήξω με τι στο καλό ρυθμίσεις τρέχει( high με κάποιες επιλογές απενεργοποιημένες όλα καλά)
        «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

        Comment


        • Αυτός είναι ΙΜΟ ο βασικότερος λόγος να προτιμήσεις τη μία πλατφόρμα έναντι της άλλης. Τις περισσότερες κονσόλες τις παίρνω όταν βγει ένα παιχνίδι που θέλω οπωσδήποτε να παίξω σε αυτές και νομίζω πολύς κόσμος κάνει το ίδιο (είτε με αγορά κονσόλας είτε με αναβάθμιση για να του παίξει το δείνα παιχνίδι).
          Αν έχεις ήδη ένα αξιόμαχο pc ή έστω μία άλλη κονσόλα, το να τα σκάσεις και για άλλη κονσόλα για να παίξεις άντε 3-4 έξτρα τίτλους αντικειμενικά είναι ασύμφορο και ανευ νοήματος ειδικά αν έτσι κι αλλιώς δεν παίζεις μεγάλο αριθμό παιχνιδιών (που σε real life καταστάσεις δεν έχει τη δυνατότητα για κάτι τέτοιο). Το ότι αρκετοί τελικά το κάνουμε (είχα σκάσει 100 ευρώ προ δεκαετίας για να πάρω dreamcast και shenmue) έχει να κάνει με άλλα πράγματα και για αυτό και πριν είπα ότι δεν έχει νόημα να την ανοίξουμε τη κουβέντα.

          Θα ήθελα πολύ να σας δω να χτίζετε gaming pc από το μηδέν με 300 ευρώ... Άνετα χρειάζεσαι ένα 700αρι για κάτι μέτριο εκτός και αν μαζέψεις όλα τα κομμάτια σε διάστημα ενός έτους όταν βρίσκεις τρελές προσφορές μετά από ανελέητο ψάξιμο που εν τέλει ακυρώνει το επιχείρημα πως τα pc είναι το ίδιο απλά με τις κονσόλες (ακόμα και όπως έχουν καταντήσει τώρα)...
          Με 300 ευρώ δεν χτίζεις αλλά αυτό είναι έτσι κι αλλιώς το minimum ποσό για να έχεις υπολογιστή που δεν νομίζω ότι υπάρχει gamer που να "επιβιώνει" χωρίς pc. Το πράγμα αλλάζει μόνο αν χρειάζεται αυτό το pc να είναι laptop. Από εκεί και πέρα το μέτριο για το 700αρι δεν νομίζω ότι ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα αν η σύγκριση γίνεται με κονσόλες. Αν τις αγορές τις κάνει στο σωστό timing τόσο σε hw όσο και σε παιχνίδια, με το pc μπορείς να κάνεις αρκετή οικονομία.

          Ο καθένας θα πάρει ό,τι τον ενδιαφέρει περισσότερο σε θέμα βιβλιοθήκης, ο αριθμός παιχνιδιών της κάθε πλατφόρμας δεν έχει νόημα (μην ακούσω για emulators, και το σπασμένο PS3 έχει πάρα πολύ φθηνά παιχνίδια) το τι παιχνίδια κυνηγάς είναι το θέμα. Άντε πες στον Τίτο να πάρει κονσόλα και στον paixtis pc... Δεν έχει απλά νόημα, δεν τους νοιάζουν ιδιαίτερα αυτά που χάνουν.
          Αυτό που λέω είναι ότι πλέον η βιβλιοθήκη είναι κοινή για pc, sony, ms και μόνο η nintendo διαφοροποιείται σημαντικά. Παλιά αυτό δεν ίσχυε προφανώς, αυτό που λέω για την τωρινή εποχή είναι ότι το pc πλέον μπορεί να καλύψει τις gaming ανάγκες των περισσοτέρων και όχι μόνο αυτών που ψάχνουν για κλασσικά είδη που ευδοκιμούν στη συγκεκριμένη πλατφόρμα. Ξαναλέω πάντως ότι μιλάω για την πλειοψηφία γιατί σίγουρα θα υπάρχουν και άτομα που παίζουν πολλούς τίτλους οπότε το να ψάχνουν και τα λίγα exclusives στις κονσόλες να έχει ουσιαστικό νόημα για αυτούς.

          Πλέον έχω όλες τις κονσόλες μέχρι ps3-xbxo360 και αρκετά καλό pc αλλά τελικά καταλήγω να παίζω στα...φορητά.
          Τα φορητά είναι άλλη υπόθεση γενικά αλλά το ότι τα υπόλοιπα συστήμα λες ότι τα έχεις να κάθονται, ουσιαστικά λίγο πολύ στα λόγια μου έρχεσαι.

          Επίσης το μέτριο PC gaming συνήθως είναι αντίστοιχο του PS4 σε υποδύναμη και το επιχείρημα του optimisation στις κονσόλες πλέον δεν ισχύει γιατί κονσόλες και υπολογιστές έχουν την ίδια αρχιτεκτονική.
          Evans δεν το περίμενα αυτό από εσένα:troll:

          Comment


          • Πωπωπω, ντροπή :Ρ . Δεν μπορω να το δικαιολογήσω κι ολας xD.

            Comment


            • Originally posted by straier View Post
              Άντε πες στον Τίτο να πάρει κονσόλα και στον paixtis pc... Δεν έχει απλά νόημα, δεν τους νοιάζουν ιδιαίτερα αυτά που χάνουν.
              Χαχα, τώρα το είδα αυτό. Δε λέω, μπορώ να σκεφτώ 10 παιχνίδια της προηγούμενης γενιάς που θα ήθελα να τα παίξω από κονσόλες και δε μπόρεσα (μόλις τώρα συνειδητοποίησα πως ορισμένα είναι και από PS2) αλλά συνολικά ισχύει αυτό που λες. Πραγματικά δεν έχω την αίσθηση πως μου λείπει κάτι ενώ δε θα δεχόμουν με τίποτα να χαθούν τα χρήματά μου λόγω απουσίας backwards compatibility. Στο PC τρέχουν τα πάντα ανεξαρτήτως εποχής.

              Σε προσωπικό επίπεδο απλά δε μπορώ να παίξω με χειριστήριο. Δε μου ταιριάζει, χάνομαι, δε με βολεύει κλπ. Απλά δεν το ευχαριστιέμαι (αυτός είναι και ο βασικός λόγος που δεν έχω παίξει Dark Souls παρά το ότι υπάρχει για PC). Σε πιο αντικειμενικά κριτήρια έρχεται το μεγαλύτερο κόστος της κονσόλας σε μήκος χρόνου και οι περιορισμοί μιας κλειστής αρχιτεκτονικής.

              Από εκεί και πέρα, ομολογώ πως την εποχή του PS2 υπήρχε κίνητρο να έχω κονσόλα. Από τη στιγμή που χάθηκε το επιχείρημα του "βάζω το δισκάκι και παίζω χωρίς προβλήματα", με online υπηρεσίες κλπ, βρίσκω σε κάθε γενιά όλο και λιγότερο δέλεαρ. Βλέπω ΕΙΔΙΚΑ την πρόσφατη γενιά να έχει ακριβώς τα ίδια προβλήματα με day one patches, προβλήματα κλπ. Έχω τα ίδια πράγματα στο PC με περισσότερες επιλογές, λύσεις και πολυτέλειες.
              Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

              Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

              Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

              Comment


              • Originally posted by Roronoa View Post
                Blazblue, king of fighters, mortal kombat, injustice, street fighter, skullgirls, Street Fighter X Tekken, κατι naruto games απο οτι θυμαμαι, μπορει μερικες σειρες ακομα. Προφανως δεν ειναι ολα



                Νατος ο κρυφο pc gamer! Αποκαλυφτηκες, welcome to the pc master race!



                ή strategy γενικα υπαρχουν ελλείψεις σε genres εκατέρωθεν (αλλα στα pc ειναι λιγοτερες!!!!!)
                Έχω Halo Wars το κύκνειο άσμα της Ensemble studios (Age of Empires,Age of Mythology).
                Είμαι της άποψης πως ο καθένας επιλέγει τι θα πάρει αναλόγως του είδους παιχνιδιών που θέλει να παίξει.ΠΧ αν εσύ αρέσκεσαι σε adventures,MMO,strategy θα πάρεις υπολογιστή.Αν όμως αρέσκεσαι σε JRPG,3d Platformers,3d fighting θα πάρεις κονσόλα.Προσωπικά προτιμώ κονσόλα για τις αποκλειστηκότητες που δε μπορώ να βρω αλλού,βλέπε Halo,Gears of War,God of War,Infamous,Uncharted,Killzone,Resistance,LBP,Rat chet and Clank,Sly Racoon,Jak and Daxter,Mario,Zelda,Metroid.Έβαλα μόνο σειρές και καθόλου μεμονωμένους τίτλους γιατί μετά ξεφεύγει το πράγμα.
                Όπως προείπα,αν έρθω μόνιμα ΑΘήνα θα φτιάξω αξιοπρέπες desktop για κάποιες αποκλειστηκότητες καθώς και για να το έχω σαν main και να κρατήσω το λάπτοπ για ταξίδια κλπ.Αλλά τα multiplatform θα προτιμήσω να τα παίξω σε κονσόλα,κι ας είναι χειρότερη έκδοση.Δε με ενδιαφέρει αυτό,από τη στιγμή που θα είναι η ίδια εμπειρία.
                Carpe diem

                Comment


                • mmorpgs ,mobas,online trading card games (που ειναι και τις μοδας) emulation και blizzard games δεν αναφερθηκαν απο κανεναν

                  Comment


                  • Originally posted by Vaynard
                    mmorpgs ,mobas,online trading card games (που ειναι και τις μοδας) emulation και blizzard games δεν αναφερθηκαν απο κανεναν
                    Και να αναφερθουν θα σου πει ο αλλος "δεν παιζω τετοια παιχνιδια, δεν με νοιαζει.." και τελος.

                    Comment


                    • To τελευταίο δεν είναι δικαιολογία πλέον, βγήκε και στις κονσόλες αφού οι PCδες φάγανε τη beta του στη μάπα για κανά χρόνο

                      Emulation επίσης έχει γίνει δύσκολη δουλειά, δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι λειτουργικό για PS2 - XBOX. Για PS3 - 360 ούτε λόγος.

                      Αλλά γενικά συμφωνώ προφανώς, άσε που είναι ο μόνος τρόπος να διατηρήσεις τη συλλογή σου για μηχανήματα που δεν κατασκευάζονται πλέον.
                      Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

                      Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

                      Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

                      Comment


                      • Δεν ειναι μονο το d3 η blizzard, ισα ισα αυτη τη στιγμη περισσοτεροι παιζουν hearthstone παρα diablo, μην ξεχνας και το starcraft το οποιο ειναι πραγματικο esport imo.

                        Για PS2 υπαρχει 1080p καλος emulator οταν το ειχα ψαξει λιγο, για xbox δεν ξερω και τα ps360 ειναι ακομα φρεσκα για emulation.

                        Comment


                        • Aυτο "μα η κονσόλα θα παιζει απροβληματιστα games για μια 8ετια ενώ το pc θα θέλει αναβάθμιση" χαιρώ πολύ ναι μια 8ετια θα παιζει η κονσόλα με games σε sub - 720p (540 και 672p λολ), με games που τα μισα textures ειναι επιεικώς μέτρια (Last of us), με τιγκα aliasing, με frame rate που κάνει κάθε λιγο βουτιές στα 20 και 23 framesκτλ Δε λέω οτι αυτο ειναι απαραιτητα κάτι το κακό απλώς αν εχεις ασχοληθει και με την αλλα πλευρά και δεις πως τρέχουνε τα games στο pc, πραγματικά δύσκολα να υπάρξει γυρισμός σε παιχνίδια με θολούρα, κακό frame rate κτλ

                          Αν με πιάνετε...

                          Επισης μη συγκρινεται την τιμή hardware της κονσόλας και του pc. Kαταρχήν το ps4 έχει hardware που αυτη τη στιγμή σιγουρα δεν αξίζει 400 ευρώ αλλά τουλάχιστον 100 ευρώ παραπάνω. Ειναι γνωστό πως η sony κτλ δεν κερδίζουνε λεφτά τοσο απο τις πωλήσεις κονσολών όσο απο τις πωλήσεις παιχνίδιων. Επίσης ειναι λογικό το hardware στο pc να ειναι ακριβότερο επειδή το pc κάνει πολλά περισσότερα από μια κονσόλα και τέλος αν δεν υπήρχαν pc gamers να διναν/ουν 300 400 και 600 ευρώ για επεξεργαστές και κάρτες γραφικών οι κονσόλες θα ήταν μα πολύ ακριβότερες απ'οτι ειναι τώρα.
                          Star Citizen videos Star Citizen gallery

                          Comment


                          • αν δεν υπήρχαν pc gamers να διναν/ουν 300 400 και 600 ευρώ για επεξεργαστές και κάρτες γραφικών οι κονσόλες θα ήταν μα πολύ ακριβότερες απ'οτι ειναι τώρα.
                            Ευχαριστουμε, συνεχιστε να αγοραζετε

                            Aυτο "μα η κονσόλα θα παιζει απροβληματιστα games για μια 8ετια ενώ το pc θα θέλει αναβάθμιση" χαιρώ πολύ ναι μια 8ετια θα παιζει η κονσόλα με games σε sub - 720p (540 και 672p λολ), με games που τα μισα textures ειναι επιεικώς μέτρια (Last of us), με τιγκα aliasing, με frame rate που κάνει κάθε λιγο βουτιές στα 20 και 23 framesκτλ
                            Καλυτερα απο το μην τα παιζει καθολου λογω min req ή να τα παιζει με 1 fps

                            Αν με πιάνετε...
                            ΒΒ, περα απο την πλακα, σε πιανουμε και ολα οσα λες εχουν βαση και ειναι κατανοητα (και εγω πρωτος ειπα οτι η επιχειρηματολογια ειναι καλη σε σημειο που δεν ξερω τι να κανω στο μελλον), αλλα ρε μαν εχεις πει τα ιδια πραγματα 1000 φορες... Δεν ειμαστε χαζοι, τα καταλαβαμε

                            Comment


                            • αν δεν υπήρχαν pc gamers να διναν/ουν 300 400 και 600 ευρώ για επεξεργαστές και κάρτες γραφικών οι κονσόλες θα ήταν μα πολύ ακριβότερες απ'οτι ειναι τώρα
                              Αυτό δεν το έπιασα. Το αντίθετο δεν έπρεπε να ισχύει;
                              Originally posted by Squall Leonhart
                              I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                              Originally posted by 丹野
                              Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                              Originally posted by Ryu_gr
                              υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                              Comment


                              • Originally posted by nooto View Post
                                Ευχαριστουμε, συνεχιστε να αγοραζετε

                                Καλυτερα απο το μην τα παιζει καθολου λογω min req ή να τα παιζει με 1 fps
                                σε αναλυσεις 1080p και πάνω ναι μπορει να μην ειναι playable, σε μικροτερες αναλυσεις οπως 768p μια χαρά playable θα ειναι. Αυτο κάνουνε και στις κονσολες ριχνουνε αναλυσεις, frame rate, ποιοτητα κτλ για να τρέχει σε κονσολα του 2005. Να θυμισω πως το Alan Wake στο 360 ετρεχε σε μολις 540p.

                                Για μένα απο τα σημαντικοτερα πλεονεκτήματα του pc gaming έναντι του console gaming, πέρα απο τις αποκλειστικότητες, ειναι η ελευθερια που προσφέρει το pc ως ανοιχτή πλατφορμα, τα mods που ειναι τεράστιο κεφάλαιο και το υποτιμούνε πολύ οι console gamers σαν να μην υπάρχει, το γεγονος οτι μπορεις να τρέξεις σχεδόν τα πάντα στο παρον hardware και λογισμικό ανεξαρτήτως του hardware και software που υπήρχε και στο οποίο έτρεχε την εποχή κυκλοφορίας του και φυσικά η διαφορά ποιοτητας υπέρ του pc στον οπτικό τομέα.

                                edit

                                και φυσικά οι χαμηλοτερες τιμές στα games
                                Star Citizen videos Star Citizen gallery

                                Comment

                                Working...
                                X