Announcement

Collapse
No announcement yet.

Last Of Us Leaks,Forced Politics in Gaming και μισθωμένες Ατζέντες...

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Το διάστημα που πέρασε έκανα αρκετές σκέψεις για όσα συζητήθηκαν και βρήκα την ευκαιρία να συγκροτήσω τον συλλογισμό μου. Τον προβληματισμό για την επιρροή που μπορεί να έχει ο πολιτικός ακτιβισμός στην ποιότητα και στη στόχευση ενός τίτλου τον αναγνωρίζω, και νομίζω ο καθένας απο μας. Δυστυχώς, όπως είχα σχολιάσει, το ύφος του αρχικού κειμένου μόνο να επικοινωνήσει κάποιον γόνιμο προβληματισμό δεν καταφέρνει. Όταν μια άποψη, όποια κι αν είναι αυτή, εκφράζεται με τέτοια μανία, αυτό φτιάχνει ένα νόημα από μόνο του. Σε αυτό το νόημα στάθηκε και απάντησε σωστά κατ'εμέ, πχ, ο straier. Βρίσκω κωμικό να νομίζει κάποιος πως μπορεί να εκφράζεται με όσο ακραίο ύφος γουστάρει, αλλά όταν κριθεί γι' αυτό από τον συνομιλητή του να σκίζει τα ρούχα του από αγανάχτηση.

    Πρώτα-πρώτα όμως απαντήθηκε πως καλό θα είναι να κοιτάξουμε την τελική ποιότητα ενός παιχνιδιού και τότε να κρίνουμε. Νομίζω αυτή είναι και η ουσιαστικότερη απάντηση στον προβληματισμό που ρημαδιασμένα, και πέρα από τις κενότητες που διατυπώνονται σαν αξιώματα, βγαίνει από το αρχικό ποστ.

    Παρατηρώ από τη μεριά μου περιπτώσεις που ένα παιχνίδι εντάσσει έμφυλους προβληματισμούς και κερδίζει. Πολύ καλό παράδειγμα είναι το Breath of the Wild. Από πού ν' αρχίσω για το πώς αυτό το παιχνίδι χειρίζεται τα έμφυλα ζητήματα;
    • Συμπεριλαμβάνει έναν εμφανώς κουίρ χαρακτήρα: ροζ μαντήλι, μακιγιάζ, θηλυπρεπείς κινήσεις. Αυτός ο χαρακτήρας κάνει τη δουλειά του οικοδόμου.
    • Υποχρεώνει τον παίχτη να ντυθεί γυναίκα για να αποκτήσει πρόσβαση σε μια παραδοσιακά μητριαρχική πόλη.
    • Ο παίχτης ίσως να έχει την ψευδαίσθηση πως η πόλη αυτή όντως ξεγελιέται από αυτή τη βασική μεταμφίεση, όπως γίνεται στις κωμωδίες, αλλά είναι ξεκάθαρο πως δεν συμβαίνει αυτό, καθώς διάφοροι χαρακτήρες καταλαβαίνουν πως είσαι άντρας και αυτό επικοινωνείται στον παίχτη. Μάλιστα, αφού ολοκληρώνεται η αποστολή και σώζει ο παίχτης την πόλη, έχει ήδη αποκαλυφθεί η ταυτότητά του στην αρχηγό της πόλης. Συνεχίζει να υφίσταται η απαγόρευση, και επιτρέπεται η είσοδος μονάχα αν τηρείς τη μεταμφίεση. Ποιο είναι το μήνυμα; Πως "δεν μας νοιάζει το βιολογικό σου φύλο, αρκεί να σέβεσαι την ισχυρή μας παράδοση". Ο παίχτης μπορεί να βγάλει τα συμπεράσματά του.
    • Μέσα σε αυτή την πόλη βρίσκονται, κι αράζουν σε μια γωνιά, φαινομενικά δίχως λόγο, δύο Goron. Δυο μέλη μιας φυλής που αποτελείται αποκλειστικά από άντρες. Ο διάλογος που οι devs έδωσαν στους χαρακτήρες αυτούς ήταν πάνω κάτω η απορία "αφού είμαστε άντρες, γιατί μας άφησαν να μπούμε;". Με είχε προβληματίσει λίγο, χωρίς να μπορώ να σκεφτώ κάποιον lore λόγο τότε, μέχρι που διάβασα ένα σχετικό σχόλιο στο ίντερνετ: ακριβώς επειδή οι Goron είναι μόνο άντρες δεν έχουν άλλη επιλογή, κι αυτό το γεγονός αναγνωρίζεται και γίνεται σεβαστό από μια μητριαρχική κοινωνία. Οι δημιουργοί επιλέγουν συνειδητά να αφήσουν την υπόνοια ενός εξεζητημένου έμφυλου οικοσυστήματος σε έναν κόσμο που καμιά ανάγκη δεν το έχει για να αποδοθεί η εμπειρία του. Ξανά, ο παίχτης προβληματίζεται αναλόγως.

    Ίσως κάποιος να γελάσει με αυτά και να τα θεωρήσει υπεραναλύσεις. Πιστεύω βάσιμα πως είναι συνειδητά μηνύματα των δημιουργών. Το θέμα ειναι ότι πρόκειται για λεπτές παρατηρήσεις. Δεν επιδιώκεται ενεργά, ίσως με εξαίρεση τον κουίρ οικοδόμο, η προσοχή του παίχτη. Δεν έρχεται στο σεναριακό προσκήνιο κάποιος προβληματισμός. Είναι ο τρόπος αυτός, του BotW, ο καλύτερος κι αποτελεσματικότερος να περάσει κι ένα ρημάδι κοινωνικό ερώτημα; Πιθανότατα. Ωστόσο κανείς δεν έχει την απαίτηση από τον μέσο παίχτη να σταθεί και να δώσει προσοχή σε αυτές τις λεπτομέρειες.

    Μπορώ συνεπώς να κατανοήσω τη στάση ενός ενεργού ακτιβιστή δημιουργού που επιδιώκει ακριβώς να τραβήξει την προσοχή για ένα υπαρκτό κοινωνικό ζήτημα.

    Ας μου επιτραπεί να σχολιάσω έναν τίτλο που δεν έχω παίξει, αλλά για τον οποίον έχω διαβάσει πολλά. Το Timespinner είναι ένα κλασικό indie metroidvania, όχι κάτι το εξαιρετικό, λένε, αλλά με καλές και κακές ποιότητες. Ένα σημείο δριμείας κριτικής φερ'ειπείν είναι η ιστορία, που σχολιάζεται συχνά ότι είναι κακογραμμένη και επιτηδευμένη για να προωθήσει μια φεμινιστική ατζέντα. Αυτό κρίνεται από τον κόσμο όμως, και ο κόσμος δεν είναι χαζός για να μην εντοπίσει πότε ο ακτιβισμός δρα επιβαρυντικά στην ποιότητα ενός τίτλου. Κάπως έτσι έφτασε και στ' αυτιά μου αυτή η κριτική, και αντίστοιχα θα βαρύνει στην απόφασή μου να αγοράσω και να παίξω αυτό το παιχνίδι.

    Δεν πιστεύω όμως πως ο ακτιβισμός ο ίδιος χαλάει ένα παιχνίδι. Η έλλειψη δημιουργικής ικανότητας για να μπορέσει αυτός να επικοινωνηθεί φυσικά στον παίχτη, μπορεί. Έχω λόγους να πιστεύω ότι το TLoU2 είναι παραγωγή τέτοιας φιλοσοφίας ουτωσώστε να μην δώσει κανέναν λόγο σε κάποιον που αγάπησε το πρώτο παιχνίδι να μην αγαπήσει κι αυτό. Αλλά να κριθεί το παιχνίδι και το σενάριό του, όχι οι πολιτικές προτεραιότητες από πίσω. Και ναι, το να μετατρέψεις τα μεγάλα βυζιά σε μικρότερα είναι επιλογή και αντίδραση. Ο κόσμος είναι γεμάτος από παιχνίδια με μεγάλα βυζιά.

    Και τέλος δεν νομίζω κάποιος εδώ στ' αλήθεια να μπερδεύει με την ομοφοβία τον προβληματισμό για τα όρια του ακτιβισμού στην τέχνη, ή τον προβληματισμό για την ενδεχόμενη παρεκτροπή της φυσικής δημιουργικής τροχιάς ενός αγαπημένου παιχνιδιού ή μιας αγαπημένης ομάδας ανάπτυξης. Ούτε πιστεύω πως κάποιος ήταν αρκετά χαζός για να κατανοήσει το νόημα του κειμένου του Naked Fox, όπως υπαινίχθηκε. Ας φρόντιζε να μην εκφράσει τη γνώμη του σαν φανατικός, ουτωσώστε να μπορούν κι όλοι οι υπόλοιποι να σταθούν σε αυτό το νόημα.
    Last edited by Raf; 27-05-2020, 09:53 AM.

    Comment


    • #47
      Ήρθε το the last of us 2 για review σε φίλη και το βλέπω . Νιώθω απογοήτευση το περίμενα διαφορετικό... έχουν δίκιο στο ιντερνετ όπως και στο death stranding

      Comment


      • #48
        Τρολαρεις; Νομιζα οτι το Death Stranding σου αρεσε.
        Do a barrel roll!

        Comment


        • #49
          Δεν τρολαρω. Μου αρέσει σε ένα σημείο του αλλά εχει το ίδιο πρόβλημα με το mgs5 . Τα υπόλοιπα μέσα είναι μια χαρά ! Και το the last of us 2 ακόμα χειρότερα...
          Last edited by majorfox; 28-05-2020, 02:54 PM.

          Comment


          • #50
            Επ! Τι γίνεται εδώ? Φρέσκα ποστ!?!?

            ΣΑΣ ΤΣΑΚΩΣΑ!!
            Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

            Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

            Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

            Comment


            • #51
              Originally posted by Titus View Post
              Επ! Τι γίνεται εδώ? Φρέσκα ποστ!?!?

              ΣΑΣ ΤΣΑΚΩΣΑ!!
              Μόνο ο Solid μένει πλέον να ξαναεμφανιστεί... Θα παιχτεί μεγάλη μπάλα

              Comment


              • #52
                Originally posted by sub_zero View Post

                Μόνο ο Solid μένει πλέον να ξαναεμφανιστεί... Θα παιχτεί μεγάλη μπάλα
                Μα καλά, δε φιλοτιμήθηκε κάποιος να μου στείλει ένα mail, ένα μήνυμα, ένα τηλέφωνο, ένα ταχυδρομικό περιστέρι, κάτι τέλος πάντων? Δεν ήξερα καν ότι το Gamers Odyssey είναι online, μπήκα γιατί το Google μου έβγαλε ένα παλιό μου post. Με πιάσανε τα ζουμιά όταν είδα το παλιό μου avatar και υπογραφή.

                Καλώς σας βρήκα και πάλι, αν και ο χρόνος μου δεν είναι αυτός που ήταν θα γράφω όποτε μπορώ!
                Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

                Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

                Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

                Comment


                • #53
                  Originally posted by Titus View Post

                  Μα καλά, δε φιλοτιμήθηκε κάποιος να μου στείλει ένα mail, ένα μήνυμα, ένα τηλέφωνο, ένα ταχυδρομικό περιστέρι, κάτι τέλος πάντων? Δεν ήξερα καν ότι το Gamers Odyssey είναι online, μπήκα γιατί το Google μου έβγαλε ένα παλιό μου post. Με πιάσανε τα ζουμιά όταν είδα το παλιό μου avatar και υπογραφή.

                  Καλώς σας βρήκα και πάλι, αν και ο χρόνος μου δεν είναι αυτός που ήταν θα γράφω όποτε μπορώ!
                  Το ήξερες ρε συ, αφού είχες μπει ξανά και μετά την επαναλειτουργία το 2016. Ορίστε και τα αποδεικτικά στοιχεία https://gamers-odyssey.net/forum/gam...arkest-dungeon . Το οποίο darkest dungeon btw είναι σε βαρβάτη έκπτωση στο Steam και σκέφτομαι πολύ σοβαρά να το χτυπήσω.

                  Comment


                  • #54
                    Ω καλά, ό,τι θυμάμαι χαίρομαι, απαράδεκτος...Ήταν η περίοδος που δούλευα πάρα πολύ στο διδακτορικό και μετά έμπλεξα με δουλειά κλπ, οπότε έφυγε από το μυαλό μου τελείως.

                    Αν με ρωτούσες τότε που είχα ποστάρει θα σου έλεγα να το πάρεις το Darkest Dungeon, τώρα θα σου έλεγα πάρτο αλλά πιθανόν χωρίς τα DLC. Έχει πολύ grind το παιχνίδι και έχει αλλάξει η ισορροπία πολύ, δεν ξέρω. Ίσως να έβλεπες κάτι άλλο σε αυτό το στυλ, έχω ακούσει καλά λόγια για το Iratus αλλά δεν το έχω παίξει.
                    Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

                    Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

                    Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

                    Comment


                    • #55
                      Επίσης τα γίδια της Naughty Dog έκαναν downgrade στα γραφικά του the last of us 2 . Καμία σχέση με τα εντυπωσιακά των πρώτον trailers. Καλά κάνουν που τους ξεσκίζουν στο ιντερνετ

                      τελικα μόνο το mgs2 και το silent hill 2 θα μείνουν στην ιστορία τα οποία δεν έφαγαν downgrade από τα trailers της E3 Μέχρι το τελικό game.

                      ελπιζω στα ελλεηνικά review του the last of us 2 μην πουν ότι έκαναν και upgrade στα γραφικά γιατί θα ξεράσει το σύμπαν και θα τους βρίζω κάθε μερα.

                      Comment


                      • #56
                        Originally posted by majorfox View Post
                        Επίσης τα γίδια της Naughty Dog έκαναν downgrade στα γραφικά του the last of us 2 . Καμία σχέση με τα εντυπωσιακά των πρώτον trailers. Καλά κάνουν που τους ξεσκίζουν στο ιντερνετ
                        Υπαρχει παιχνιδι που δεν εχει κανει downgrade η naughty dog?

                        Comment


                        • #57
                          Originally posted by majorfox View Post
                          Εσυ Deus σε λίγο θα μας πεις ότι μητέρα που φωνάζει το μικρό αγοράκι με θηλυκό όνομα και το ντύνει σαν κορίτσι είναι φυσιολογικό έτσι ;;;;; Στο λεω γιατί υπάρχουν και τέτοια φαινόμενα...
                          Δεν βγαίνει κανένα απολύτως νόημα σε αυτά που λες, δεν έχει καμία απολύτως σχέση αυτό που έγραψα με αυτό που μου απαντάς, για να σου απαντήσω όχι, δεν είναι φυσιολογικό αλλά είναι εντελώς άλλο θέμα, για άλλο πράγμα μιλάμε.

                          Όσον αφορά το downgrade, δεν ξέρω αν ισχύει αλλά στο τελευταίο gameplay που έδειξαν τα γραφικά είναι από τα καλύτερα που έχουμε δει σε κονσόλα, όταν το παιχνίδι αναπτύσσεται πολλές φορές γίνονται και αλλαγές, αν πχ οι περιοχές είναι πολύ μεγάλες και δουν στο testing ότι τα frames δεν είναι σταθερά πχ είναι λογικό να γίνει κάποιο downgrade. Δεν μιλάμε για περίπτωση Watch Dogs εξάλλου, το τελικό αποτέλεσμα είναι καταπληκτικό ακόμα και με το υποτιθέμενο downgrade.

                          Αλλά και πάλι, ακόμα και τα downgrade, η Naughty Dog μας έχει δώσει ίσως τα καλύτερα γραφικά σε κονσόλα, δεν νομίζει να το αμφισβητεί αυτό κανείς. Αν είναι να τρώνε downgrade τα games της και να είναι αυτής την ποιότητας τότε ναι ρε φίλε, υποστηρίζω φανατικά το downgrade σε όλα τα παιχνίδια της Naughty Dog.

                          Τέλος, δηλώνω ξανά, δεν πιστεύω κανέναν που ξενέρωσε με το game και θα κρίνω μόνος μου όταν το παίξω. Αν με απογοητεύσει θα το γράψω εδώ και θα πω και τους λόγους, μέχρι τότε δεν ακούω κανέναν, η κοινότητα του gaming εξάλλου έχει αποδείξει κατ'εξακολούθηση πόσο ανώριμη είναι.


                          Tidy!

                          Do not blame me.Blame yourself or God.
                          In Matsuno we trust.

                          Comment


                          • #58
                            Deus το the last of us 2 ήταν εντυπωσιακό μέχρι στο πρώτο gameplay που έδειξαν Στο δάσος ,με το φιλί και τα ρεαλιστικά πρόσωπα , το πρώτο με την κιθάρα και το φλεγόμενο αυτοκίνητο
                            Το downgrade φαίνεται απο μακριά Όταν δεν συμβαδίζουν οι λεπτομέρειες Των πρωηγουμενων ,φωτισμοί και πολυγωνα. Αλλά αυτό που έκαναν είναι αισχρό Εκπληκτικό θα ήταν να τρέχει όπως στο πρώτο gameplay που έδειξαν στην E3. Τώρα δεν είναι. Έχει μια ευκαιρία στο ps5 τώρα και ίσως τότε θα συμβαδίζουν άψογα με τα πρώτα τρειλερς.


                            Roronoa και όχι μόνο... αλλά στην περίπτωση του the last of us 2 δεν δικαιολογείται.
                            Last edited by majorfox; 31-05-2020, 08:58 PM.

                            Comment


                            • #59
                              Υπαρχει παιχνιδι που δεν εχει κανει downgrade η naughty dog?
                              Lol, μπορεις να μας δωσεις ενα παραδειγμα?

                              Comment


                              • #60
                                Originally posted by nooto View Post

                                Lol, μπορεις να μας δωσεις ενα παραδειγμα?

                                Roronoa
                                Last edited by majorfox; 31-05-2020, 10:18 PM.

                                Comment

                                Working...
                                X