Announcement

Collapse
No announcement yet.

Γενική συζήτηση περί Zelda

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Pilgrim View Post
    Για μενα το ξαναλέω αυτό που πρέπει κυρίως να αλλάξει στο zelda δεν είναι τόσο η δυσκολία στους γρίφους όσο στις μάχες και ιδιαίτερα στα Bosses! Τα θεωρώ υπερβολικά ευκολα με σχεδόν μηδεν challenging και όσο να ναι είναι λίγο αστείο να πολεμάς με ενα 15μετρο κτήνος και 1 λεπτό μετα να το εχεις βγάλει χωρις να εχεις χάσει ουτε μια καρδιά.
    Εγώ πάλι θεωρώ ότι εκτός από το ανέβασμα της δυσκολίας στο action κομμάτι, πρέπει να ανέβει η δυσκολία και των γρίφων στα Zelda. Να στύβεις το μυαλό σου για να περάσεις από μερικά σημεία. Είτε λόγω ευκολίας, είτε λόγω παραδοσιακής δομής, τα περισσότερα πλέον τα περνάμε αέρα. Με το που κοιτάμε ένα δωμάτιο, ξέρουμε από πριν τι να κάνουμε. Χρειάζεται ανανέωση στους γρίφους, αλλά και στη δυσκολία αυτών.

    Originally posted by paixtis View Post
    Kαλά το water temple και στο twilight ήταν παλούκι.Επίσης στην ίδια κατηγορία θα έβαζα και το 4ο temple του majora's mask με τον ανάποδο κόσμο με τον ήλιο.
    Best temple ever.
    There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
    Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

    Comment


    • Το Water Temple στο Twilight Princess μου ειχε αρεσει πολυ κι ας ηταν δυσκολο.

      Paixtis το τερματισα σε 34 ωρες και μονο speed run δεν εκανα. Πολυ απλα περα απο το main quest δε με τραβηξε τιποτε αλλο οποτε απο ενα σημειο κι επειτα πηγαινα απο το ενα dungeon στο αλλο χωρις διαλλειματα.

      Απο κει και περα το Twilight Princess θεωρω οτι ξεκινησε αρκετα καλα σε δυσκολια αλλα οσο προχωραγε γινοταν πιο ευκολο. Η αληθεια ειναι οτι καποια dungeons θυμαμαι να με φερανε σε δυσκολη θεση (σ' αυτο στα χιονια θυμαμαι δυσκολευομουν να βρω ενεργεια) τα bosses ομως ηταν τοσο ευκολο που συνολικα δε θα χασα πανω απο 1-2 φορες.

      Εν τελει παντως εκει που επασχε η δυσκολια μαλλον ηταν οι γριφοι γιατι πραγματικα δε θυμαμαι σημειο στο οποιο να κολησα πολυ. Ισως αυτο να ηταν που μας αφησε την αισθηση του ευκολου game.

      Παντως απο τα 3D Zelda ειναι το μονο που εχω τερματισει μονο μια φορα (ειχα επιχειρησει να παιξω την GC εκδοση λιγο μετα αλλα το αφησα) οποτε κατι μου λεει οτι συντομα θα ερθει η ωρα του και πραγματικα το χω απορια πως θα μου φανει στο 2ο playthrough.
      Do a barrel roll!

      Comment


      • Originally posted by Loggo View Post
        . Είτε λόγω ευκολίας, είτε λόγω παραδοσιακής δομής, τα περισσότερα πλέον τα περνάμε αέρα. Με το που κοιτάμε ένα δωμάτιο, ξέρουμε από πριν τι να κάνουμε. Χρειάζεται ανανέωση στους γρίφους


        +1.Ένας λόγος που μίσησα το Twilight Princess.Ήμουν σε "blah" mode μόνο και μόνο από αυτό το πράγμα.Και περίμενα και κάτι παραπάνω λόγω του ότι το μυαλό πίσω από το παιχνίδι ήταν ο "σκηνοθέτης" του πιο φρέσκου (και puzzle-wise) Zelda ever (MM)
        Originally posted by Raf
        Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

        Comment


        • Είτε λόγω ευκολίας, είτε λόγω παραδοσιακής δομής, τα περισσότερα πλέον τα περνάμε αέρα.
          +2. Δεν έχω ασχοληθεί με 3Δ Ζέλντα σχεδόν καθόλου αλλά στα δισδιάστατα αυτό ακριβώς είναι το πρόβλημα. Πάντως ίσως είμαστε και μεις που τα 'χουμε δει όλα. Σε ένα ξαδερφάκι μου που είχα δώσει το Minish cap δυσκολευόταν αρκετά ειδικά στην αρχή. Βέβαια τώρα που το σκέφτομαι περισσότερο είχε κολλήσει γιατί δεν ήξερε που να πάει και επειδή ήταν στα αγγλικά...
          IMO to water temple sto OOT htan aparadekto,xanomoun sto aneto ekei mesa.
          ΙΜΟ οι λαβύρινθοι είναι ο χειρότερος τρόπος να προσθέσεις δυσκολία σε ένα παιχνίδι. Χαμένος χρόνος πραγματικά...
          Originally posted by Squall Leonhart
          I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
          Originally posted by 丹野
          Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
          Originally posted by Ryu_gr
          υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

          Comment


          • Κι εγω δυσκολευτηκα πολυ στο minish cap ισως επειδη ειχα ελαχιστη εμπειρια στα 2D Zelda. Μεχρι σημερα δεν εχω τελειωσει κανενα, τα βαριεμαι παρα πολυ.
            Do a barrel roll!

            Comment


            • Kαι εγώ είχα κολήσει στο minish cap για αρκετό διάστημα θυμάμαι.Ήταν ενα ωραίο zelda με ενδιαφέροντες γρίφους που πέρασε απαρατήρητο από πολλούς.
              Nintendo I.D.: paixtis
              3ds friend code: 2664-2347-7128

              Comment


              • To water temple τόσο του OOT όσο και του TP ήταν κορυφαία.
                Πότε δεν κατάλαβα γιατί το μίσος και η γκρίνια απ' την πλειοψηφία των gamers.
                Ούτε λαβύρινθος ήταν (με την παραδοσιακή έννοια του όρου), ούτε τίποτα.
                Απλώς ήταν δύσκολα.

                Κατεμέ όλα ανεξαιρέτως τα Zelda temples έχουν θεϊκό design, απλώς πλέον οι έμπειροι gamers έχουν ψυλλιαστεί για το τι πρέπει να κάνουν.
                Επίσης συμφωνώ για τα εύκολα boss fights.

                Τώρα για τις 35 ώρες για το TP μου φαίνεται όσο υπερβολικό όσο και το 100 ώρες.
                Το TP ήταν από 50 με 70 ώρες ανάλογα το τι completion ήθελες.
                35 ώρες χώρις διάθεση ελαφρού speedrun μου φαίνεται απλά αδύνατο.

                Comment


                • Απο ενα σημειο και επειτα βιαζομουν ομως πρωτη φορα επαιζα το παιχνιδι και δεν ειχα καποια βοηθεια.
                  Do a barrel roll!

                  Comment


                  • Originally posted by Ramparter View Post
                    Απο ενα σημειο και επειτα βιαζομουν ομως πρωτη φορα επαιζα το παιχνιδι και δεν ειχα καποια βοηθεια.
                    Δεν λέω ότι χρησιμοποιήσες walkthrough, ούτε ότι πήγες για το ρεκόρ, αλλά αν παίξει κάποιος το TP με τον παραδοσιακό τρόπο παιξίματος ενός Zelda (δλδ. λίγο sidequest, λίγο ψάξε για heart containers, λίγο τα minigames, λίγο να κάνεις καμιά βόλτα) κάτω από 50 ώρες μου φαίνεται ειλικρινά αδύνατο.

                    On topic τώρα ο Aonuma δήλωσε ότι στο Zelda wii θα αλλάξουν την κλασικη συνταγή λίγο σενάριο και μετά temple και ξαναμανά.

                    Αϊντε να δούμε, θα εκραγώ απ'την αναμονή!

                    Comment


                    • Δεν λέω ότι χρησιμοποιήσες walkthrough, ούτε ότι πήγες για το ρεκόρ, αλλά αν παίξει κάποιος το TP με τον παραδοσιακό τρόπο παιξίματος ενός Zelda (δλδ. λίγο sidequest, λίγο ψάξε για heart containers, λίγο τα minigames, λίγο να κάνεις καμιά βόλτα) κάτω από 50 ώρες μου φαίνεται ειλικρινά αδύνατο.


                      Εγώ σίγουρα είχα κάνει κάτω απο πενήντα ώρες. Ανάμεσα σε 40 και 50 ήταν ο αριθμός βασικά.

                      Comment


                      • Γιατί έπαιξες το twilight???Πάντως στα αλήθεια χτύπησα 80-85 ώρες στο πρώτο playthrough.Δεν πήρα τα πάντα βέβαια.Γύρω στις 100 με 100+ με πήρε για να κάνω σχεδόν τα πάντα εκτός από 1 poe νομίζω.Μπορεί να'ταν και 2 3.
                        Nintendo I.D.: paixtis
                        3ds friend code: 2664-2347-7128

                        Comment


                        • Είτε λόγω ευκολίας, είτε λόγω παραδοσιακής δομής, τα περισσότερα πλέον τα περνάμε αέρα. Με το που κοιτάμε ένα δωμάτιο, ξέρουμε από πριν τι να κάνουμε.
                          Μα ποσο τιτανοτεράστια αλήθεια είπες τώρα ρε πάρταλε! ειδικά στο TP έτρωγα το ενα deja vu πίσω απο το αλλο (οχι σε ολους τους γριφους βέβαια αλλά στους περισσότερους) Επισης θα ήθελα να προσθέσω και κάτι αλλό αλλά δεν μπορώ καθώς όσα είπες με καλύπτουν απόλυτα οπότε ... αυτά!

                          Για τα πρακτικά να αναφέρω (πως τα λέω ετσι! ουτε phoenix wright να έπαιζα) οτι έκανα λάθος! το πρώτο μου playthrough διήρκησε 44 ώρες (το έλεγξα εχθές πριν βάλω mario) Ειχα πάρει όλες τις καρδιες ολα τα εντομα και γενικότερα τα πάντα πλην 7 poes.
                          I attack sharks
                          when i smell them bleed
                          I dont go swimming
                          water just wants to be around me.

                          Comment


                          • Enjoy the videos and music you love, upload original content, and share it all with friends, family, and the world on YouTube.




                            Εξαιρετικως αφιερωμενο εις τον αδερφον Azrael.
                            :tanno:Κωστας Χατζαροπουλος:tanno:

                            Comment


                            • ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ SYSTEM OF A DAWN
                              Τοσα χρονια η ιδια ιστορια....
                              Do a barrel roll!

                              Comment


                              • SOAD FTW
                                εστω και σε fake

                                Edit: Αλλαξε το αυτο το Dawn ντε.Mατι βγαζει στο bold :xp:

                                Comment

                                Working...
                                X