Announcement

Collapse
No announcement yet.

Stop the press: Wii successor at E3, Significantly More Powerful Than PS3

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Ground_zero
    Afto to kanei hdh to PSP.
    Για αυτο ειπα οτι μπορει να γινει.

    Originally posted by Ground_zero
    Egw sto cinema paw perissotero gia na dw mia tainia pou den exei vgei se DVD.
    Epishs paw gia thn empeiria tou "eksw"
    Sigoura den paw gia to megethos ths othonhs, alla o kathenas ekei paei gia dikous tou logous.
    Sto diko mou to myalo h diafora apostashs megethous einai h idia kai akomh kai na mhn mporeis na to katalaveis afto pou lew, mporeis na peis oti aplws thn thewrw mh shmantiko paragonta sto sygekrimeno thema.
    Proswpika mporw na efxaristithw to idio to GoW kai sto PSP kai sto PS3.
    Ρε συ G0 πλακα μου κανεις...?
    Δεν καταλαβαινεις την διαφορα οταν αλλαζει το μεγεθος της οθονης?Επισης αν δεν πηγαινες για το μεγεθος της οθονης στον cinema,δεν θα υπηρχε cinema...
    Πιστευω οτι επιμενεις για να να επιμενεις τωρα...ενω καταλαβες τι ηθελα να πω.

    Originally posted by empsy
    Αυτό δεν απαιτεί 3G;
    Οχι δεν απαιτει.Αρκει να εχει ιντερνετ εκει που θα παιζεις.Αν ειχε και 3g,ακομα καλυτερα.

    Comment


    • Μισό λεπτό για να το καταλάβω γιατί είμαι και σκράπας στα φορητά.

      Δηλαδή όλη αυτή την ώρα συζητιέται η πιθανότητα το gamepad του Cafe να μπορεί να τρέξει παιχνίδια του Cafe; Eρωτήσεις:

      - Αν μιλάμε για hardware του Cafe εφάμιλλο ή δυνατότερο ενός Ps3, μιλάμε για την κονσόλα, ή την κονσόλα και το gamepad μαζί; Γιατί για να μπορεί το gamepad να τρέξει αυτόνομα το τίτλο δεν θα πρέπει να έχει ανάλογη ισχύ με την κονσόλα;

      - Και άντε, το Cafe είναι τούμπανο και το gamepad ένα κλικ πιο κάτω ή το ίδιο τούμπανο, πιο θα κοστίζει περισσότερο η κονσόλα ή το gamepad;

      - Στη λογική τη δική μου ακούγεται χαζό η Nintendo να κοντράρει τον ίδιο της τον εαυτό. Πιο λογικό μου φαίνεται το πάντρεμα NGP με Ps3 παρά του Cafe με το gamepad του. Και το 3ds; Πολύ μπέρδεμα...


      Αν όντως ισχύσει κάτι τέτοιο τότε τα specs του Cafe θα είναι απλά κοντά στη current gen και όχι next gen εκτός κι αν η Nintendo έχει διάθεση για τρελή χασούρα μιας και το κόστος κατασκευής θα ήταν τεράστιο. Πιο λογικό μου ακούγεται αυτό που έγραψε ο Travis πιο πίσω παρά να παίζει αυτόνομα παιχνίδια.
      sigpic

      Comment


      • Originally posted by deus_d0pe View Post
        Δηλαδή όλη αυτή την ώρα συζητιέται η πιθανότητα το gamepad του Cafe να μπορεί να τρέξει παιχνίδια του Cafe;
        Οχι να τρεξει απο το hw του Gamepad,αλλα να το παιξεις εκει.Παρομοια λειτουργια ειχε και το psp,οπου μπορουσες να παιξεις εκει το Lair ας πουμε,αν εχεις ανοιχτη την κονσολα σου με το παιχνιδι μεσα.

        Comment


        • E koita afta rwthsa kai gw polla posts poio pisw Dope.
          Ola speculations fysika alla entaksei anarwtiemai kai egw.

          Hideo egw thn gnwmh mou sou eipa, ama thes pistepse thn, den diafwnw gia na diafwnw, egw ksekinhsa thn kouventa.
          Pragmatika den mou kanei kamia diafora to megethos ths othonhs analogika me thn apostash pou thn vlepeis.
          Se mia apostash (paradeigma) 30 ekatostwn mporeis na exeis diafora megethi othonwn kai fysika katalavainw oti h megalyterh (se logika plaisia) einai h kalyterh.
          Alla allo afto kai allo h logikh tou oti den prepei na vgainoun kala kai akriva paixnidia se forhta mono kai mono epeidh h othonh tou einai 4,3 intswn pou einai mia xara megethos pistevw gia thn apostash apo thn opoia to koitas.
          Fysika kai 14 intses einai kalytera, alla tote pavei na einai forhto kai sigoura apo 100-200 intses kai panw siga siga pavei na einai thleorash.
          "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
          But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
          Kindred, this blade and I.
          "

          "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
          Greek Gaming Videos
          Greek Final Fantasy Forum

          Comment


          • Originally posted by Ground_zero View Post
            Hideo egw thn gnwmh mou sou eipa, ama thes pistepse thn, den diafwnw gia na diafwnw, egw ksekinhsa thn kouventa, pragmatika den mou kanei kamia diafora to megethos ths othonhs analogika me thn apostash pou thn vlepeis.
            Mα δεν ειναι θεμα αποψης
            Ειναι γεγονος.


            Originally posted by Ground_zero View Post
            Alla allo afto kai allo h logikh tou oti den prepei na vgainoun kala kai akriva paixnidia se forhta mono kai mono epeidh h othonh tou einai 4,3 intswn pou einai mia xara megethos pistevw gia thn apostash apo thn opoia to koitas.
            Fysika kai 14 intses einai kalytera, alla tote pavei na einai forhto...
            Εδω συμφωνουμε.Για μενα ναι μπορουν να βγαινουν και τα παιχνιδια των κονσολων στα φορητα.
            Δεν ηταν εκει η ενσταση μου.Γι αυτο και ειπα πριν οτι στα περισσοτερα συμφωνω μαζι σου.

            Comment


            • Originally posted by hideo View Post
              Οχι να τρεξει απο το hw του Gamepad,αλλα να το παιξεις εκει.Παρομοια λειτουργια ειχε και το psp,οπου μπορουσες να παιξεις εκει το Lair ας πουμε,αν εχεις ανοιχτη την κονσολα σου με το παιχνιδι μεσα.
              A μάλιστα. Δηλαδή θα έχω την κονσόλα ανοιχτή, θα παίζω το παιχνίδι και δεν θα κοιτάω την οθόνη της τηλεοράσης αλλά την οθόνη του gamepad.
              sigpic

              Comment


              • Mα δεν ειναι θεμα αποψης
                Ειναι γεγονος.
                Ti? Shame on you!
                Kollhmene pou gia mia akomh fora to paizeis apolytos me thn apopsara sou, mr know it all
                Xwris eirwnia ola afta btw


                "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                Kindred, this blade and I.
                "

                "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                Greek Gaming Videos
                Greek Final Fantasy Forum

                Comment


                • Originally posted by deus_d0pe View Post
                  A μάλιστα. Δηλαδή θα έχω την κονσόλα ανοιχτή, θα παίζω το παιχνίδι και δεν θα κοιτάω την οθόνη της τηλεοράσης αλλά την οθόνη του gamepad.

                  Oχι ακριβως.
                  Βσκ σε ενα ποστ ειχα γραψει το παρακατω,αλλα βαριεμαι να το ψαχνω.Παρε το ποστ του παιχτη.
                  Eίχε γράψει ο hideo λίγο πιο πίσω ότι μπορεί να παίρνεις το χειριστήριο μαζί σου και να επικοινωνεί μέσω internet με την ανοιχτή σου κονσόλα στο σπίτι.Δεν ξέρω βέβαια κατά πόσο μπορεί να υλοποιηθεί κάτι τέτοιο(αν χάνεται το σήμα φεριπήν τι θα κάνουμε) αλλά φαίνεται πολύ ενδιαφέρον.
                  Δλδ ας πουμε λογικα θα μπορεις να παιξεις οπου εχεις ιντερνετ ή οπου εχει ιντερνετ.

                  Originally posted by Ground_zero
                  Ti? Shame on you!
                  Kollhmene pou gia mia akomh fora to paizeis apolytos me thn apopsara sou, mr know it all
                  Xwris eirwnia ola afta btw
                  Ε μα δεν ειναι γεγονος?

                  Comment


                  • Den yparxoun gegonota apoti fenetai, mono apopseis.
                    "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                    But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                    Kindred, this blade and I.
                    "

                    "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                    Greek Gaming Videos
                    Greek Final Fantasy Forum

                    Comment


                    • Ναι ούτε αντικειμενικότητα υπάρχει, αλλά αντιλαμβανόμαστε ως αντικειμενικό κάτι για το οποίο 99% των ανθρώπων συμφωνεί.

                      Τις ίδιες απορίες με τον Deus_dope είχα. Εξού και η ερώτηση μου στο προηγούμενο post.

                      Να streamarei το παιχνίδι το φορητό μέσο, οκ, είναι δυνατόν, να μπορεί να το παίξει κιόλας απο μόνο του δεν γίνεται. Και για να το streamάρει βέβαια πρέπει να υπάρχει και το κατάλληλο πρωτόκολλο επικοινωνίας. Το wi-fi (για υπέρυθρες και blootooth ούτε λόγος) είναι ένας τρόπος σίγουρα. Το 3G αποκλείεται να το καταφέρνει όμως αυτό. Δηλαδή η απόσταση περιορίζεται 30 μέτρα το πολύ απο την κονσόλα. Ή η Nintendo κάνει κάτι λάθος ή κάτι έχουμε καταλάβει λάθος εμείς μάγκες.

                      Comment


                      • Όταν λένε ότι θα κάνει streaming από απόσταση λογικά θα δουλεύει ως εξής: το Wii2 θα είναι ανοιχτό στο σπίτι σου, θα τρέχει το παιχνίδι που θέλεις και θα είναι συνδεδεμένο στο internet. Εσύ θα είσαι με το χειριστήριο-φορητό στο σπίτι ενός φίλου σου (10 στάσεις μακριά με το Mετρό ) και θα συνδεθείς στο internet μέσω του ασυρμάτου δικτύου του φίλου σου. Από εκεί θα μπορείς να παίζεις το παιχνίδι που τρέχει στο Wii2 στο σπίτι σου στην οθόνη του χειριστηρίου. Αυτή είναι η λογική, αν λέω κάτι λάθος ας με διορθώσει κάποιος. Έτσι και μέσω 3G θα γίνεται, αλλά το 3G ας το ξεχάσουμε λόγω κόστους.

                        Τώρα αυτό δεν απαιτεί εφάμιλλο hw στο χειριστήριο με αυτό της κονσόλας, και αυτό γιατί όλη η επεξεργασία γίνεται από την κονσόλα στο σπίτι, απλά αντί να στείλει την εικόνα στην τηλεόραση, την κωδικοποιεί (για να την μικρύνει σε μέγεθος) και την στέλνει στην οθόνη του χειριστηρίου. Η επεξεργασία που θα κάνει το χειριστήριο θα είναι κατά πολύ λιγότερη, έτσι δε θα χρειάζεται τόσο δυνατό hw.

                        Aυτό σαν χαρακτηριστικό προσωπικά δε το βρίσκω κάτι τόσο εντυπωσιακό, όπως δε το έχω βρει ούτε με το PSP-PS3 (δε το έχω δοκιμάσει καν από περιέργεια), ούτε πριν 1-2 μήνες που ο Kojima έλεγε τι ωραία θα είναι να περνάς το MGS από το PS3 στο NGP και να το παίζεις στο λεωφορείο.

                        Η όλη ιστορία με την οθόνη αφής ακούγεται ενδιαφέρουσα και θα προσφέρει αρκετούς νέους - για home κονσόλα - τρόπους να αλληλεπιδράς με το παιχνίδι. Βασικά προσπαθεί να φέρει στις home κονσόλες την αίσθηση ελέγχου που έχεις με την οθόνη αφής του DS, αργότερα με το iPhone κτλ. Παρόλα αυτά δε ξέρω κατά πόσο θα είναι βολικό να στρέφεις την προσοχή σου από την τηλεόραση στο χειριστήριο και ξανά πίσω. Για παράδειγμα αναφέρατε αρκετοί πριν ότι θα είναι ωραίο στα jRPGs όλα τα μενού, οι εντολές κτλ να είναι στην οθόνη του χειριστηρίου, προκειμένου να απολαμβάνεις στο full την εικόνα στην τηλεόραση. Και εγώ αναρωτιέμαι, δε θα είναι ενοχλητικό να γυρνάς το κεφάλι προς τα κάτω για να επιλέξεις κίνηση και μετά πάλι στη TV? Στο DS οι δύο οθόνες είναι μαζί και είναι και οι δύο πάντα μέσα στο οπτικό σου πεδίου, ανεξαρτήτως σε ποια εστιάζεις.

                        Τέλος, δεν μπορώ να καταλάβω ακόμα τι θα παιχτεί με το motion control. Ένα τέτοιο χειριστήριο δε θα έχει σοβαρές δυνατότητες motion control. Θα έχουμε 2 χειριστήρια, Wiimote και αυτό με την οθόνη?

                        Y.Γ: Στη διαμάχη portable-home console gaming είμαι με τον Loggo.
                        Δεν διαφωνώ να βγαίνουν τα πάντα και στα φορητά, αλλά αν ασχοληθώ με ένα παιχνίδι στο PSP 100 ώρες, τότε κατά 90% θα έχω ευχηθεί πάρα πολλές φορές να το έπαιζα στην 32" τηλεόραση μου με καλύτερα γραφικά κτλ.

                        Comment


                        • Originally posted by ChrisTop View Post
                          Ναι ούτε αντικειμενικότητα υπάρχει, αλλά αντιλαμβανόμαστε ως αντικειμενικό κάτι για το οποίο 99% των ανθρώπων συμφωνεί.
                          +∞
                          ... ο Loggo βεβαια διαφωνει

                          ΥΓ: Νομιζω εχετε ξεφυγει σε αυτα που περιμενετε, αν ειναι να εχουμε stream πιστευω θα μιλαμε καθαρα σε local επιπεδο εντος σπιτιου (wifi range).
                          Do a barrel roll!

                          Comment


                          • Originally posted by Ramparter
                            +∞
                            ... ο Loggo βεβαια διαφωνει

                            ΥΓ: Νομιζω εχετε ξεφυγει σε αυτα που περιμενετε, αν ειναι να εχουμε stream πιστευω θα μιλαμε καθαρα σε local επιπεδο εντος σπιτιου (wifi range).
                            Αυτό που λες είναι πολύ λογικό, αλλά από την άλλη τότε δεν έχει κανένα νόημα. Για ποιο λόγο να θέλω να παίξω στο χειριστήριο όταν δύο δωμάτια δίπλα είναι η τηλεόραση; Μη μου πεις ότι όταν έχει μπάλα οι τηλεοράσεις είναι κατειλημμένες.

                            Βασικά το πιο λογικό είναι να παίζεις mini games, στυλ Dreamcast με την κάρτα μνήμης, αλλά πιο εξελιγμένα.

                            Comment


                            • Δεν διαφωνώ να βγαίνουν τα πάντα και στα φορητά, αλλά αν ασχοληθώ με ένα παιχνίδι στο PSP 100 ώρες, τότε κατά 90% θα έχω ευχηθεί πάρα πολλές φορές να το έπαιζα στην 32" τηλεόραση μου με καλύτερα γραφικά κτλ.
                              Diafwnw gia polous logous.
                              O prwtos einai oti me afto to skeptiko den aksizei na paizeis tipote portable giati ola tha htan kalytera se statheres konsoles.

                              Allos logos einai giati h portable texnologia proxoraei kai ta paixnidia pou tha paizeis sto forhto tha einai an oxi ta idia tote efamila me afta pou paizeis sto stathera, to NGP apodiknyei kati tetoio.

                              Tritos logos einai ksana h forhtothta twn pragmatwn, ena forhto einai forhto asxeta an efxesai na eixes paiksei kati se stathero gia ton opoiodipote logo.
                              Emena mou exei tyxei na hthela na mporousa na paiksw to FFXIV kata thn diarkeia ths diadromhs mou apo Thessalonikh - Didimotoixo kai na mhn mporw epeidh poly apla den to epitrepei h texnologia akomh kai oxi epeidh den tha mou arese na to epaiza se forhto epeidh einai forhto.

                              Allo to na efxesai na mporouses na deis kati kalytero kai allo to na mhn theleis na vgei kati se forhto epeidh pisteveis oti gia forhta systhmata einai mono paixnidia typou tetris.
                              Einai san na aporripteis to Mario ths Nintendo epeidh h Microsoft tha mporouse na to apodwsei me kalytera grafika, h san na sou lew egw pws to tade paixnidi den aksizei na to paiksoume se 32 intses othonh epeidh deixnei poly kalytero se pani kinhmatografou.
                              "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                              But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                              Kindred, this blade and I.
                              "

                              "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                              Greek Gaming Videos
                              Greek Final Fantasy Forum

                              Comment


                              • Δεν είναι όλα καλύτερα σε σταθερές κονσόλες, αντιθέτως κάποια παιχνίδια είναι καλύτερα σε φορητές ακριβώς γιατί επωφελούνται της μικρότερης οθόνης, κρύβουν ατέλειες, απλοποιούν το gameplay κτλ. Ένα τέτοιο παιχνίδι πχ δεν είναι το God of War Chains of Olympus, όσο καλό και να είναι την "επικότητα" που βγάζουν τα μεγάλα του αδέλφια δεν τη βγάζει. Φταίει η μικρότερη οθόνη, φταίει η μικρότερη παραγωγή; Ότι και να φταίει εγώ έτσι το αντιλαμβάνομαι. Και δεν είναι θέμα γραφικών απλά, μιας και έθιξες το θέμα του Mario, πχ το GoW1 μπορεί ακόμα και σήμερα να το προτιμώ από το 3.

                                Πέρα όμως από το οπτικό κομμάτι, όταν ένα παιχνίδι έχει σχεδιαστεί να αντέχει 100 ώρες τότε είναι σίγουρο κατά τη γνώμη μου ότι η πλειοψηφία των παιχτών το 70%-80% του παιχνιδιού θα το βγάλει σε ένα κρεβάτι ή ένα καναπέ, προφανώς υπάρχουν και οι εξαιρέσεις. Υπό αυτή την οπτική θεωρώ ότι λαμβάνω μια υποβαθμισμένη εμπειρία, όταν στον ίδιο χώρο έχω στην κατοχή μου καλύτερα μέσα.

                                Αν μπορούσα να παίζω Gears of War σε πανί κινηματογράφου προφανώς θα το προτιμούσα και αυτό, αλλά δεν μπορώ.

                                Τέλος πάντων, δεν πρόκειται να συμφωνήσουμε, είναι θέμα προτιμήσεων καθαρά. Δε λέω ότι δεν πρέπει ή ότι δεν μπορούν να παιχτούν όλα τα παιχνίδια σε φορητά. Πλέον γίνεται.

                                Comment

                                Working...
                                X