Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ενδιαφέροντα Blogs & Sites

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Imrahil View Post
    Υπερβάλλεις λίγο δεκιερσντ, δεν είμαι φαν της ακατάσχετης συνομωσιολογίας
    Δεν είναι μόνο ζήτημα θεωριών συνωμοσίας. Είναι και ζήτημα (σκόπιμης, κατά τη γνώμη μου) διαστρέβλωσης ή παρερμηνείας πράγματι υπαρκτών καταστάσεων. Αυτό πάει, για παράδειγμα, στα όσα λέγονται στο πρώτο Zeitgeist για τις τράπεζες.

    Τέλος πάντων, όπως είπα θα είναι αρκετά κουραστική κουβέντα, οπότε ας μη την ανοίξουμε αναλυτικά. Με ό,τι βολεύεται ο καθένας σαν πηγή ενημέρωσης, πληροφόρησης, αφύπνισης, όπως θέλετε πείτε το. Απλά, για εμένα, ένα τέτοιο κατασκεύασμα καταρρέει στην πρώτη κιόλας ανακρίβεια - ημιαλήθεια, ειδικά από τη στιγμή που, όπως ανέφερες κι ο ίδιος, έχει μια σαφή συλλογιστική πορεία και "χτίζει" κάθε σκέψη πάνω σε πράγματα που έχει ήδη αναφέρει.
    "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

    Comment


    • Εμένα με έχασε εντελώς το Zeitgeist εκεί που έλεγε για Maglev train σε κενό μεταξύ Ουάσινγκτον και Πεκίνου (ή κάτι αντίστοιχο). Κατά τα άλλα θα συμφωνήσω με τα χίλια με αυτό:
      Απλά, για εμένα, ένα τέτοιο κατασκεύασμα καταρρέει στην πρώτη κιόλας ανακρίβεια - ημιαλήθεια, ειδικά από τη στιγμή που, όπως ανέφερες κι ο ίδιος, έχει μια σαφή συλλογιστική πορεία και "χτίζει" κάθε σκέψη πάνω σε πράγματα που έχει ήδη αναφέρει.
      Originally posted by Squall Leonhart
      I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
      Originally posted by 丹野
      Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
      Originally posted by Ryu_gr
      υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

      Comment


      • Δε θα διαφωνήσω, απλά σου(σας) εφιστώ την ποιοτική του, κατ'εμέ, διαφορά σε σύγκριση με γελωτοποιούς που τα κονομάνε έχοντας ξεπεράσει σε φαντασία Τόλκιν, Ρόουλινγκ και τον τύπο που σίγουρα κάτι κάπνιζε όταν έφτιαξε τις Βαβουροπατάτες και σε σχέση με μουσάτες σελέμπριτις τύπου Μουρ που κάνουν προσοδοφόρο ντοκιμαντέρ ό,τι αμφισβητούμενο κινείται.
        Η επιστημονική του αξία αφορά άλλο πεδίο και είναι συζητήσιμη.

        Comment


        • με γελωτοποιούς που τα κονομάνε έχοντας ξεπεράσει σε φαντασία Τόλκιν, Ρόουλινγκ
          Πιο συγκεκριμένα;

          Δεν έχει να κάνει μόνο με την επιστημονική του αξία. Ομολογώ πως τα σημεία για οικονομικό σύστημα είχαν κάποιο ενδιαφέρον (και δεν τα ήξερα) αλλά έχω τις αμφιβολίες μου σε ποιο βαθμό είναι αληθή. Επίσης η εμμονή του με τη θρησκεία καταντάει βαρετή. Αν νομίζει κάποιος πως αν ήταν όλος ο κόσμος άθεος θα άλλαζε κάτι ουσιαστικό στον κόσμο (προς το καλύτερο) πιστεύω πως είναι απλά αφελής.
          Originally posted by Squall Leonhart
          I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
          Originally posted by 丹野
          Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
          Originally posted by Ryu_gr
          υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

          Comment


          • Δεν ειπε κανεις να ειμαστε αθεοι, πιστευω στο Θεο και σε πολλα αλλα πραγματα που μπορει καποιοι να κοροιδευουν ομως η θρησκεια το μονο που κανει ειναι να κρατα τον ανθρωπο πισω και να τον χειραγωγει μεσα απο το φοβο.
            Do a barrel roll!

            Comment


            • Originally posted by Ramparter View Post
              ομως η θρησκεια το μονο που κανει ειναι να κρατα τον ανθρωπο πισω και να τον χειραγωγει μεσα απο το φοβο.
              Aκόμη και επιστήμονες ψυχολόγοι κτλ λένε πως η θρησκεία (η μάλλον η πίστη) κάνει καλό, σου δίνει παρηγοριά και δύναμη, να πιστεύει δηλαδή κάποιος πως δεν είναι δυνατόν να υπάρχει μόνο αυτό που βλεπουμε (η αθλιότητα και αδικία) αλλά κάτι πάνω απ'ολα αυτό που ονομάζουμε Θεός. Όπως και να έχει η πίστη ειναι προσωπική υπόθεση και ας πούμε ο Χριστός δεν ήρθε για να ιδρύσει καμιά θρησκεία, εμείς οι άνθρωποι επινοούμε τις θρησκείες και τα μίση.
              Star Citizen videos Star Citizen gallery

              Comment


              • Πιστεύω στην κβαντική εμπλοκή...
                Originally posted by Raf
                Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                Comment


                • Ποιοι επιστήμονες το λένε αυτό και πόσο έγκυρο θεωρείται; Επίσης αν σημασία έχει να πιστεύουμε σε κάτι για να μας παρηγορεί και να μας δίνει δύναμη, τότε γιατί όχι σε οποιαδήποτε θρησκεία; Ή γιατί όχι σε κάτι μη παραφυσικό; Εγώ πχ. πιστεύω στον εαυτό μου και τις δυνάμεις μου (γνωρίζοντας τους περιορισμούς μου) και αυτό μου αρκεί.

                  straier η αθεϊα δεν εμπεριέχει κάποιο σύστημα κανόνων ηθικής οπότε η υπόθεση μιας τέτοιας κοινωνίας δεν έχει νόημα. Και δεν εννοώ ότι όποιος δεν ανήκει σε θρησκεία είναι ανήθικος. Καλύτερα ίσως να στραφούμε στον ανθρωπισμό εάν μας ενδιαφέρει ένα σύστημα.

                  Όσο για το zeitgeist μιας και συζητιέται, να πω πως όταν είδα την πρώτη ταινία εντυπωσιάστηκα. Από τότε βέβαια έχω αλλάξει... Αλλά εάν είναι να ακολουθήσουμε τις συμβουλές των δημιουργών, ας ξεκινήσουμε από το να αμφισβητούμε την ταινία. Νιώθω πως οι δημιουργοί προκειμένου να φτάσουν εκεί που ήθελαν, πολλές φορές "έφτιαξαν" στοιχεία και βασίστηκαν σε υποθέσεις.


                  Comment


                  • Διαφήμιση διαφήμιση διαφήμιση διαφήμιση διαφήμιση διαφήμιση διαφήμιση διαφήμιση διαφήμιση διαφήμιση διαφήμιση διαφήμιση διαφήμιση διαφήμιση διαφήμιση διαφήμιση





                    Είμαι αισχρός.
                    "All art is at once the surface and symbol. Those who go beneath the surface do so at their peril."

                    Comment




                    • Originally posted by Raf
                      Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                      Comment


                      • Beautiful animated photos by New York photographer Jamie Beck. Don't miss these photos. They are amazing.
                        Originally posted by Raf
                        Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                        Comment


                        • 6 'New' Gaming Innovations That Are Way Older Than You Think

                          Originally posted by Raf
                          Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                          Comment


                          • Since 2009, coders have created thousands of amazing experiments using Chrome, Android, AI, WebVR, AR and more. We're showcasing projects here, along with helpful tools and resources, to inspire others to create new experiments.

                            Comment


                            • Ε-Lawer:

                              ένα νομικό ιστολόγιο για τα ανθρώπινα δικαιώματα στην ψηφιακή εποχή


                              Όπως αναφέρεται στην περιγραφή του blog:
                              "Ένα νομικό ιστολόγιο για τα ανθρώπινα δικαιώματα στην ψηφιακή εποχή"
                              - Anime based on videogames list -

                              Comment


                              • "Τα 10 καλύτερα burger της πόλης"

                                Comment

                                Working...
                                X