Announcement

Collapse
No announcement yet.

Το G-O αποχαιρετά το Steve Jobs

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Δεν περιμένα να δω κόντρα από το θανάτο ενός επιχειρηματία σε ένα forum για videogames.

    O Mαγγελανος για μενα πολυ ευκολα μπορω να σου πω οτι δεν ηταν τιποτα παραπανω απο ενας τυχοδιωκτης... Δεν μπορεις να ξερεις ποιες ηταν οι προθεσεις του. Το μονο σιγουρο ειναι οτι τελικα αλλαξε τον κοσμο. Αναλογικα κατι παρομοιο εγινε και με την apple.


    Κοιτά δεν ξέρω πως ορίζεις εσύ τον τυχοδιώκτη για να λες ένα εξερευνητή του 14 αιώνα με αυτό τον όρο, αλλά εκείνη την εποχή η αποικιοκρατία βοήθησε στο να χαρτογραφηθεί το 80% του πλανήτη, να ανακαλυφτούν νέοι πολιτισμοί, νέες τεχνολογίες για την ναυσιπλοΐα, νέοι θαλάσσιοι εμπορική δρόμοι, εξέλιξη στην ναυπηγεία. Ο συγκεκριμένος άνθρωπος πήγε κόντρα σε όλες τι πιθανότητες να ολοκληρώσει ένα "απίθανο" ταξίδι με ελάχιστα εφόδια και υποστήριξη από τους Ισπανούς "επενδύτες" εκείνης της εποχής. Προσωπικά τον θεωρώ πρωτοπόρο για την εποχή του. Αν θεωρείς το έργο του Steve Jobs ανάλογο σε προσφορά στην ανθρωπότητα δικαίωμά σου απλά διαφωνώ. Δεν μπορώ να συγκρίνω την προσφορά ενός ανθρώπου ο οποίος είχε πάθος να ανακαλύψει "νέους" κόσμους από ένα τύπο που θεωρούσε καλή επένδυση την ήδη υπάρχουσα τεχνολογία των H/Y. Από τον John Napier στον George Boole στην πρώτη κατασκευή microchip από τους Robert Noyce και Jack Kilby στον ENIAC. Αυτοί οι άνθρωποι πήραν στην συλλογική ιστορική πείρα και την εξέλιξαν και εκεί πατάνε οι επόμενοι. Δεν ήταν κτήμα η γνώση του Steve Jobs ούτε καινοτόμησε όταν σκέφτηκε ότι οι ηλεκτρονικοί υπολογιστές είναι χρήσιμα εργαλεία. Η Apple και η Microsoft βρήκαν την ευκαιρία ως γνήσιοι τυχοδιώκτες να εκμεταλλευτούν μια σύγχρονη ανάγκη και να κερδίσουν από αυτή.Μονοπώλησαν μια αγορά και οικονόμησαν. Ο Μαγγελάνος σκοτώθηκε στην Μαλαισία από τον Lapu Lapu. Δεν μπορώ να βρω αναλόγια σε αυτό και επίσης θεωρώ ανόητη την σύγκριση. Όταν ανέφερα τα παραπάνω ονόματα δεν ήταν για να δείξω πόσο ανώτερος είναι ο Μαγγελάνος ενάντια στο Jobs αλλά τι πρότυπά προωθεί το σύστημα και ταυτίζονται οι νέοι στην κοινωνία.

    Αυτό κατάλαβα από το μήνυμα του Cursed.

    Προσωπικά θεωρώ μεγαλύτερο επίτευγμα στη τεχνολογία τον διαστημικό πύραυλό πάρα το i pod. Το να παίρνεις μια ήδη υπάρχουσα ιδέα και να την κάνεις καλύτερη το θεωρώ φυσική εξέλιξη της ανθρωπότητας, το να ταξιδέψει ο άνθρωπος στο διάστημα το θεωρώ επανάσταση και άλμα για το είδος μας.

    Επίσης θεωρώ τραγικό την κατάντια μας να μην ενθουσιαζόμαστε για την ανακάλυψη μεγάλων παγόβουνων στον Άρη και να κάνουμε ουρές για το καινούργιο i pad στα μαγαζιά.

    EPIC FAIL. Το ανεφερα και πριν, εκει εξω υπαρχουν πολλοι που εχουν παθος με την τεχνολογια. Καποιοι απο αυτους θα το αναπτυξουν περισσοτερο δημιουργικα και ωφελιμα και καποιοι αλλοι λιγοτερο. Καποιοι θα βγαλουν και καλα χρηματα απο αυτο, δεν σημαινει οτι τους ενδιαφερει μονο το χρημα. Αν τους ενδιεφερε μονο το χρημα θα ειχαν αλλα προτυπα και οχι τον Gates Και τον Jobs.


    Δεν ξέρω αν η τεχνολογία πάει ξεχωριστά από την επιστήμη, προσωπικά θεωρώ ότι συμβαδίζουν χέρι χέρι. Πάθος έχουν όλοι σε κάτι που τους αρέσει να κάνουν, άλλοι με τον αθλητισμό, άλλοι με τη μαγειρική, άλλοι με την ζωγραφική. άλλοι με τα videogames. Δεν νομίζω πως το Jobs με τον Wozniak έκαναν την apple για να ικανοποιήσουν το πάθος που είχαν με την τεχνολογία όσο στο να δημιουργήσουν ένα προϊόν το οποίο θα πουλήσουν ώστε να βγάλουν χρήματα. Το κίνητρό τους ήταν καθαρά επιχειρηματικό. Δεν το έκαναν για να βγάλουν τον καλύτερο υπολογιστή που θα ξεπερνούσε σε τεχνολογία ότι υπήρχε εκείνη την περίοδο ώστε να κάνει την ζωή όσων τον χρησιμοποιούσαν καλύτερη, υπήρχαν και άλλοι κατασκευαστές εκείνη την εποχή που έκαναν ακριβώς το ίδιο.

    Πριν το i pod υπήρχε το walkman, πριν το i phone ήταν το IBM Simon πριν το i pad ήταν η pencept. Δεν υπάρχει παρθενογένεση, το μόνο που έκανε η apple ήταν να τα κάνει τα προϊόντα τις "όμορφα" στο μάτι του ενδιαφερόμενου. Αυτή ήταν και η προσφορά του Steve Jobs στην εταιρία το πολύ κάλο του γούστο και η πρακτικότητα που πρόσφεραν σε μερικές περιπτώσεις όπως το μικρό μέγεθος των προϊόντων τους. Όπως βλέπουμε σήμερα η apple πουλάει overpriced hardware σε ωραία συσκευασία.

    Όσο για την προβολή του Steve Jobs είναι το καλύτερο παράδειγμα την εποχή που ζούμε να παρουσιάζουν success stories(from zero to hero) για να τσιμπάνε οι νέοι στις αυταπάτες του καπιταλισμού. Πριν 40 χρόνια μπορεί να υπήρχαν οι λίγες ευκαιρίες που αν βρισκόσουν στο κατάλληλο μέρος την κατάλληλη στιγμή να σου "κάτσει" η "καλή". Σήμερα το πολύ,πολύ να σου κάτσει καμία χοντρή.

    Τώρα αν ο Jobs ήταν γαμώ τα παιδιά, έκανε καλή παρέα, μπορεί να πίναμε και κάνα καφέ να στεναχωριόμουν για το θάνατό του. Τώρα απλά μου είναι αδιάφορος, περισσότερο με νοιάζει που πεθαίνουν από την πείνα παιδιά στην Ελλάδα και Σομαλία που δεν θα προλάβουν να ζήσουν για να προσφέρουν σε αυτό το κόσμο πάρα η απώλεια του Steve Jobs.

    Comment


    • #47
      Originally posted by Altair View Post
      Ναι τώρα δεν έχω επιχειρήματα.Πιο πάνω είπες κάτι.Μπορείς να στεναχωρηθείς και για άλλους λόγους.Πες μου έναν άλλο λόγο.Ακόαμ περιμένω απάντηση,αλλά μόνο αοριστολογίες βλέπω.
      Άμα βλέπεις μόνο αοριστίες, τότε μάλλον δεν βλέπεις καλά. Το έχω πει και εγώ και άλλοι έως τώρα αρκετές φορές, ότι πέρα από το κομμάτι του πως επηρέασε την τεχνολογία μέχρι σήμερα, η πορεία του μέχρι τον θάνατο του (που ξεκίνησε από το 0, παράτησε τα πάντα - κόντρα στις αντιλήψεις της εποχής για το τι πρέπει να κάνεις για να έχεις μία καλή ζωή - και αφοσιώθηκε πλήρως σε αυτό που αγαπούσε, που στη συνέχεια τα κατάφερε, αλλά και μετά τις αναποδιές δεν τα παράτησε και έφτασε σε ακόμα μεγαλύτερες επιτυχίες) ήταν αξιοθαύμαστη και πρότυπο προς μίμηση. Για έναν τέτοιο άνθρωπο στεναχωριέμαι που η ζωή δε του χάρισε μερικά ακόμα χρόνια.

      Πιστεύω Altair ότι όταν βγει ταινία με τη ζωή του ίσως και να δακρύσεις και να τον εκτιμήσεις περισσότερο, μαζί με τον σκηνοθέτη της ταινίας.... Εδώ συγκινήθηκες με το Transformers.

      Comment


      • #48
        Originally posted by Jack Cayman View Post
        1) Ο Μαγγελάνος σκοτώθηκε στην Μαλαισία - δεν μπορώ να βρω αναλόγια σε αυτό

        2) δεν ήταν για να δείξω πόσο ανώτερος είναι ο Μαγγελάνος ενάντια στο Jobs αλλά τι πρότυπά προωθεί το σύστημα και ταυτίζονται οι νέοι στην κοινωνία.
        Ψεκάστε, σκουπίστε, τελειώσατε.

        Και το 2ο πιστεύω μπορείτε να καταλάβετε πλέον οι περισσότεροι πως το εννοώ εγώ, με τις πολιτικές μου πεποιθήσεις να είναι πάνω - κάτω γνωστές.

        Η αναλογία Μαγγελάνου - Jobs νομίζω μπαίνει πολύ καλά ως επιχείρημα στο προηγούμενο μου post και συγκεκριμένα σε αυτά που ανέφερα περί του πως έχουν αλλάξει πλέον τα δεδομένα στην Επιστήμη. Κάποτε κάποιοι ρίσκαραν το τομάρι τους (αν και αυτό είναι το λιγότερο σε σχέση με άλλες δυσκολίες των τότε εποχών) και αυτοί, ναι, μπαίνουν δίπλα στους καλλιτέχνες.
        "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

        Comment


        • #49
          Originally posted by Jack Cayman View Post
          Όσο για την προβολή του Steve Jobs είναι το καλύτερο παράδειγμα την εποχή που ζούμε να παρουσιάζουν success stories(from zero to hero) για να τσιμπάνε οι νέοι στις αυταπάτες του καπιταλισμού. Πριν 40 χρόνια μπορεί να υπήρχαν οι λίγες ευκαιρίες που αν βρισκόσουν στο κατάλληλο μέρος την κατάλληλη στιγμή να σου "κάτσει" η "καλή". Σήμερα το πολύ,πολύ να σου κάτσει καμία χοντρή.
          Καλά πήγαινε πες το αυτό στον Zuckerberg. Πάντα θα υπάρχουν ευκαιρίες, πάντα θα υπάρχει αυτό που δεν έχει σκεφτεί κανείς ή που δεν το έχει κάνει σωστά. Όταν γίνεται μία τεχνολογική εξέλιξη γεννάει εκείνη τη στιγμή ευκαιρίες για νέα πράγματα.

          Edit: δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το zero-to-hero πρότυπο το θεωρείτε κακό.

          Comment


          • #50
            Originally posted by Spahar View Post
            Καλά πήγαινε πες το αυτό στον Zuckerberg. Πάντα θα υπάρχουν ευκαιρίες, πάντα θα υπάρχει αυτό που δεν έχει σκεφτεί κανείς ή που δεν το έχει κάνει σωστά. Όταν γίνεται μία τεχνολογική εξέλιξη γεννάει εκείνη τη στιγμή ευκαιρίες για νέα πράγματα.

            Edit: δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το zero-to-hero πρότυπο το θεωρείτε κακό.

            Έχεις δίκιο ούτε η CIA δεν είχε σκεφτεί να φτιάξει σελίδα οικειοθελούς ηλεκτρονικού φακελώματος. Βλέπεις έρχεσαι στα λόγια μου, πολύ Social Network βλέπεις.

            Comment


            • #51
              Originally posted by Spahar View Post
              Edit: δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το zero-to-hero πρότυπο το θεωρείτε κακό.
              Είναι όπιο για τον λαό.

              Βέβαια, τίποτα απ' όσα έχω γράψει ως τώρα δεν βασίζεται σε αυτήν την παραδοχή και η προβολή του θανάτου του Jobs δε με πειράζει γι' αυτόν τον λόγο, αλλά γιατί θεωρώ ότι προβάλλεται χίλιες φορές παραπάνω απ' ότι άλλοι που το αξίζουν εξίσου. Ας μην ήταν τα iPod μόδα και η Apple κολοσσός, ας πέθαινε (όχι ότι το εύχομαι, υποθετικά το λέω) φερειπείν πριν δέκα χρόνια και θα βλέπαμε τότε - κι αυτό ενώ, αν κατάλαβα καλά, οι ίδιοι λέτε ότι το σημαντικότερο μέρος της δουλειάς του είχε γίνει νωρίτερα.

              Originally posted by Jack Cayman View Post
              Έχεις δίκιο ούτε η CIA δεν είχε σκεφτεί να φτιάξει σελίδα οικειοθελούς ηλεκτρονικού φακελώματος. Βλέπεις έρχεσαι στα λόγια μου, πολύ Social Network βλέπεις.
              Φορμαρισμένο σε βλέπω σήμερα, πολύ καλός!
              "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

              Comment


              • #52
                Originally posted by TheCursed View Post
                Είναι όπιο για τον λαό.

                Comment


                • #53
                  Originally posted by Jack Cayman View Post
                  Έχεις δίκιο ούτε η CIA δεν είχε σκεφτεί να φτιάξει σελίδα οικειοθελούς ηλεκτρονικού φακελώματος. Βλέπεις έρχεσαι στα λόγια μου, πολύ Social Network βλέπεις.
                  Και όμως δεν το έχω δει.

                  Το θέμα είναι αν το είχε σκεφτεί κανείς άλλος πριν, ή αν είναι "καλό"/"κακό"; Εγώ νόμιζα ότι απάνταγα στο αν σήμερα υπάρχουν ευκαιρίες για να γίνει κάποιος από το τίποτα -> κάτι (πλούσιος, γνωστός κτλ). Μην κολλάς στο facebook, πάρε το youtube ή 1002 άλλες "απλές", ανούσιες ιδέες που χάρισαν πλούτη σε αυτούς που τις σκέφτηκαν.

                  Υ.Γ. Ούτε facebook έχω για να προλάβω άλλο ειρωνικό σχόλιο.

                  Comment


                  • #54
                    Random alert!!!

                    Comment


                    • #55
                      Originally posted by TheCursed View Post
                      Είναι όπιο για τον λαό.
                      Υπάρχουν πολλοί χειρότεροι τρόποι για να μαστουρώσεις το λαό, αυτό σας πείραξε; Τουλάχιστον από αυτό προβάλλονται και κάποια ωραία μηνύματα, που στην τελική κάποιος που τα δεχτεί και τα ασπαστεί μπορεί να βελτιώσει τη ζωή του.

                      Comment


                      • #56
                        Originally posted by Spahar View Post
                        Υπάρχουν πολλοί χειρότεροι τρόποι για να μαστουρώσεις το λαό, αυτό σας πείραξε; Τουλάχιστον από αυτό προβάλλονται και κάποια ωραία μηνύματα, που στην τελική κάποιος που τα δεχτεί και τα ασπαστεί μπορεί να βελτιώσει τη ζωή του.
                        Καλά, δε διαφωνώ. Τουναντίον, για 'μένα άλλο είναι το όπιο του λαού και δεν εννοώ τη μπάλα, εκατό φορές τα έχω γράψει.

                        Αλλά αυτά που υποστηρίζεις δεν αναιρούν την θέση, απλώς την μετριάζουν. Εσύ δηλαδή μου λες ότι είναι "λιγότερο" όπιο κι ότι έχει και θετική πλευρά. Και ναι, συμφωνώ - άλλωστε δεν εστίασα εκεί.

                        Originally posted by i Have no Equal View Post
                        Random alert!!!

                        WTF?
                        "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

                        Comment


                        • #57
                          Originally posted by Spahar View Post
                          Υπάρχουν πολλοί χειρότεροι τρόποι για να μαστουρώσεις το λαό, αυτό σας πείραξε; Τουλάχιστον από αυτό προβάλλονται και κάποια ωραία μηνύματα, που στην τελική κάποιος που τα δεχτεί και τα ασπαστεί μπορεί να βελτιώσει τη ζωή του.
                          Εσύ ποια μηνύματα κατάλαβες και τι ασπάζεσαι για να βελτιώσεις την ζωή σου;

                          Originally posted by TheCursed View Post
                          Καλά, δε διαφωνώ. Τουναντίον, για 'μένα άλλο είναι το όπιο του λαού και δεν εννοώ τη μπάλα, εκατό φορές τα έχω γράψει.

                          Αλλά αυτά που υποστηρίζεις δεν αναιρούν την θέση, απλώς την μετριάζουν. Εσύ δηλαδή μου λες ότι είναι "λιγότερο" όπιο κι ότι έχει και θετική πλευρά. Και ναι, συμφωνώ - άλλωστε δεν εστίασα εκεί.
                          Η παγίδα πάντα πρέπει να είναι ελκυστική στο υποψήφιο θύμα.

                          Comment


                          • #58
                            Originally posted by Jack Cayman View Post
                            Η παγίδα πάντα πρέπει να είναι ελκυστική στο υποψήφιο θύμα.
                            Είσαι σατανικός, έχεις σκεφτεί ποτέ να ασχοληθείς με την επιχειρηματικότητα;
                            "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

                            Comment


                            • #59
                              Όσο για την προβολή του Steve Jobs είναι το καλύτερο παράδειγμα την εποχή που ζούμε να παρουσιάζουν success stories(from zero to hero) για να τσιμπάνε οι νέοι στις αυταπάτες του καπιταλισμού. Πριν 40 χρόνια μπορεί να υπήρχαν οι λίγες ευκαιρίες που αν βρισκόσουν στο κατάλληλο μέρος την κατάλληλη στιγμή να σου "κάτσει" η "καλή". Σήμερα το πολύ,πολύ να σου κάτσει καμία χοντρή.
                              Και τι να πουν οι νεοι δηλαδη "fuck it δεν προκειτε να πετυχω τιποτα στη ζωη μου ας παω να τα σπασω στο συνταγμα να ξεσπασω.." ?? Παντα υπαρχουν ευκαιριες και παντα θα υπαρχουν success stories from 0 to hero. Απλα ειναι πολυ πιο δυσκολο και σπανιο πλεον αυτο δεν σημαινει οτι δεν πρεπει να εχουμε τετοια προτυπα. Εγω προσωπικα fan της apple δεν ειμαι(εχω iphone μεχρι εκει) αλλα στεναχωριεμαι σιγουρα οταν φευγει ενας εξυπνος και επιτυχημενος ανθρωπος γιατι σκεφτομαι οτι απλα ειχε πολλα να δωσει ακομα. Οσο για τους καλλιτεχνες ειναι αλλη ιστορια και δεν πρεπει να γινεται συγκριση..

                              Comment


                              • #60
                                Originally posted by Jack Cayman View Post
                                Εσύ ποια μηνύματα κατάλαβες και τι ασπάζεσαι για να βελτιώσεις την ζωή σου;
                                Μόνο και μόνο παρακολουθώντας την ομιλία του, που έχω ποστάρει πιο πάνω, έλαβα το μήνυμα ότι πρέπει να δραστηριοποιείσαι, να ασχολείσαι με πράγματα, ακόμα και αν πιστεύεις ότι δε θα σου χρειαστούν ποτέ, και κάποτε ίσως να ανακαλύψεις την χρησιμότητα τους. Και αυτό έτυχε να το δω σε μια περίοδο που λιώνω και αράζω, λόγω καταλήψεων, και μένω στάσιμος, ενώ πχ θα μπορούσα να ασχοληθώ με 1002 που κατά καιρούς έχω σκεφτεί, αλλά πάντα τα βάζω στην άκρη γιατί προέχουν άλλα, πιο "σημαντικά".

                                Γενικά ότι πρέπει και οφείλεις στον εαυτό σου να κυνηγήσεις αυτό που σε ευχαριστεί και όχι να ακολουθήσεις τον δρόμο που προστάζουν άλλοι (είτε είναι η οικογένεια, η κοινωνία κτλ). Γιατί τότε θα ασχοληθεί με κάτι που σε εκφράζει και τότε είναι πιο πιθανό να πετύχεις (δεν αναφέρομαι σε πλούτη) και να νιώσεις ικανοποίηση.

                                Προφανώς αυτά δεν είναι πράγματα που πρέπει να τα ακούσεις από τον Jobs και τον οποιονδήποτε Jobs, αλλά όταν βλέπεις ανθρώπους που η πορεία τους στηρίχτηκε σε αυτές τις πεποιθήσεις στα υπενθυμίζουν.

                                Comment

                                Working...
                                X