Announcement

Collapse
No announcement yet.

Το G-O αποχαιρετά το Steve Jobs

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #91
    /thread.

    Comment


    • #92
      Όπως σωστά παρατήρησε ο Xeno, χρειάζεται ένα νέο thread.

      Akira να σου θυμίσω ότι έχεις γίνει ban. Πάνω από μία φορές. Μάλλον επιδιώκεις από γραφικός να γίνεις θλιβερός και το πετυχαίνεις.

      Για το θάνατο του Jobs δεν έγραψα κάτι γιατί με αφήνει αδιάφορο. Ήταν όντως καινοτόμος και προσέφερε πολλά στη βιομηχανία και το επιχειρίν, αλλά όσα ξέρω για τον άνθρωπο Jobs δεν είναι θετικά. Δηλαδή όταν πεθάνει ο Richard Branson, ένας κατά γενική ομολογία ωραίος τύπος και πρωτοπόρος επιχειρηματίας, τι πρέπει να γίνει, να αγιοποιηθεί? Σε προωσπικό επίπεδο περισσότερο στενοχωρήθηκα με το θάνατο του Dio και του Παπάζογλου γιατί ταυτίζομαι περισσότερο με το έργο τους - ένας εφευρέτης ή επιχειρηματίας θα είναι πάντα πιο απόμακρος σαν εικόνα.

      Επίσης δεν είμαι πελάτης του και δε συμφωνώ καθόλου με το επιχειρηματικό μοντέλο πίσω από το iTunes. Δε δέχομαι να είμαι μέλος ενός cloud network που δε μου επιτρέπει να διαχειρίζομαι με όποιο τρόπο θέλω τα δεδομένα που εγώ θέλω, είναι περιοριστικό και με δεσμεύει σε ένα σωρό πράγματα. Χίλιες φορές ένα καλό MP3 player.

      Αυτά, η μπάλα σε σας για το επόμενο ημίχρονο.
      Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

      Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

      Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

      Comment


      • #93
        Originally posted by Titus View Post
        Όπως σωστά παρατήρησε ο Xeno, χρειάζεται ένα νέο thread.
        Βασικά εννοεί πως συμφωνεί απόλυτα με τον Imrahil και με το τελευταίο ποστ κλείνει το thread.

        /thread= end thread

        Akira να σου θυμίσω ότι έχεις γίνει ban. Πάνω από μία φορές. Μάλλον επιδιώκεις από γραφικός να γίνεις θλιβερός και το πετυχαίνεις.
        Από πότε θεωρείτε γραφικό να τρως ban και από πάνω χωρίς να έχεις προκαλέσει, πάρα μόνο μια πολύ ενδιαφέρον συζήτηση, να σου κάνει προσωπική επίθεση και ο admin του forum. Αν και το δεύτερό ban δεν κατάλαβα ποτέ για πιο λόγo έγινε.

        Αν σε ενοχλεί η παρουσία μου ας έστελνες ένα pm που να μου έλεγες ευγενικά πως δεν γουστάρεις να σουλατσάρω στα λημέρια σου, Με την σειρά μου θα έπαιρνα τα κουβαδάκια μου και θα πήγαινα σε άλλη παραλία. Και ας απενεργοποιούσες τον λογαριασμό. Αλλά από ότι φαίνεται προσπαθείς να δημιουργήσεις εντυπώσεις πετώντας προσβολές.

        Νο προβλεμ ούτως ή άλλως έκανα μια τοποθέτηση πάνω σε μια ενδιαφέρον κουβέντα. Δεν νομίζω πως πειράχτηκε κανείς πέρα από σένα που το δείχνεις εμπράκτα.

        Ban και στον Jack λοιπόν, cya.

        Comment


        • #94
          Egw apla tha pw pws den symfwnw me ton the Cursed se tipote aposa eipe kai symfwnw me ton Christop, afta.
          "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
          But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
          Kindred, this blade and I.
          "

          "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
          Greek Gaming Videos
          Greek Final Fantasy Forum

          Comment


          • #95
            To account σβήστε, απενεργοποιήστε το ούτε σι άλλος δεν θα το ξαναχρησιμοποιήσω.
            Αυτα ειχες γραψει στο πρωτο σου ποστ Με αυτο το account. To οτι συνεχιζεις να γραφεις μετα απο 2 ban και δηλωσεις αποχωρησης κατα καιρους δεν ξερω για ποιο λογο το κανεις. Ενταξει ενδιαφερουσα η κουβεντα, δεν ειπε κανεις οτι προκαλεσες τωρα αλλα και στο δευτερο account σου καλα ειχες ξεκινησει αλλα παλι στην πορεια καπου το εχασες.

            Comment


            • #96
              Originally posted by sub_zero View Post
              Αυτα ειχες γραψει στο πρωτο σου ποστ Με αυτο το account. To οτι συνεχιζεις να γραφεις μετα απο 2 ban και δηλωσεις αποχωρησης κατα καιρους δεν ξερω για ποιο λογο το κανεις. Ενταξει ενδιαφερουσα η κουβεντα, δεν ειπε κανεις οτι προκαλεσες τωρα αλλα και στο δευτερο account σου καλα ειχες ξεκινησει αλλα παλι στην πορεια καπου το εχασες.
              Όταν γίνεται μια καλή κουβέντα συμμετέχω, αλλά είπαμε δεν ενοχλώ όταν δεν με ενοχλούν. Μην το πατσαβουριάσουμε το thread. Δεν θα ενοχλήσω άλλο απλώς η κουβέντα ήταν ωραία και είπα να ποστάρω δεν νομίζω 3 ποστ το χρόνο είναι συμμετοχή, δεν θα ξαναεπαναληφθει.

              Comment


              • #97
                Originally posted by Imrahil View Post
                Ο Jobs είχε χειρουργήσιμο καρκίνο (1 στις 5 πιθανότητες, στις άλλες 4 είναι άμεσα θανάσιμοι, γι'αυτό και η αρχική πρόβλεψη), δεν έκλεψε το πάγκρεας κανενός, αργότερα έκανε μεταμόσχευση στο συκώτι, όπου πιθανότατα είχε εξαπλωθεί ο καρκίνος, η οποία έγινε νομότυπα. Τελικά ο καρκίνος έκανε μετάσταση και λόγω του ότι το ανοσοποιητικό του ήταν έκτοτε σε καταστολή για να μην απορρίψει το μόσχευμα, τον σκότωσε σχετικά γρήγορα. Αυτά για να μην στιγματίζεται ο άνθρωπος και ως μαυραγορίτης έμπορος οργάνων πέρα από άπληστος, φιλάργυρος, τυχοδιώκτης, καπιταλιστική ψευδαίσθηση, όπιο, εργαλείο του συστήματος, κοινός φορέας αναπόφευκτης εξέλιξης και Oompa-Loompa of science
                Βασικά άλλο ήταν το point μου, αλλά έτσι όπως εκφράστηκα λογικό είναι να πέρασε κάτι διαφορετικό.

                Comment


                • #98
                  Να πω κι εγω την μαλακ...εεε,την αποψη μου!Οταν ακουσα για τον θανατο του Jobs,λυπηθηκα για τον ανθρωπο που εφυγε νεος αλλα μεχρι εκει.Eχω κουραστει ομως με την αγιοποιηση του απο ολους,ειδικα απο ατομα που δεν διαθετουν προιον της apple,να λενε ποσο μας αλλαξε την ζωη κλπ κλπ.Και με αποκορυφωμα σε site οπως το 9gag,να βλεπω τετοιες βλακειες:




                  Παρτε και ενα αρθρο,πολυ τραβηγμενο ομως.Στην αρχη νομιζα οτι θα με εβρισκε συμφωνο με αυτα που φαινοταν οτι θα κατεληγε αλλα το ξεφτιλισε.Παιζει να ειναι μελος σε κανενα ΠΑΜΕ αυτος.
                  Ο θάνατος του ιδρυτή της Apple Στιβ Τζομπς (ενός εκ των πλουσιοτέρων ανθρώπων του πλανήτη) προκάλεσε ένα τσουνάμι προπαγανδιστικής, εμετικής αγιογραφίας σε όλα τα ΜΜΕ.…

                  Comment


                  • #99
                    Edit by sub: Δεν χρειαζοταν αυτο.
                    Πέρα από την πλάκα, γράφει αρκετές αλήθειες το άρθρο, αλλά χάνει σε αξιοπιστία λόγω πώρωσης/παρωπίδας. Επίσης, αν ο Jack of all names θέλει να γράφει μέσα σε θεμιτά όρια υπερβολής, δε χρειάζεται να βγάλουμε και τα κονίσματα για να τον ξορκίσουμε, όλοι αξίζουν μια τέταρτη ευκαιρία.

                    Comment


                    • Originally posted by Titus View Post
                      Όπως σωστά παρατήρησε ο Xeno, χρειάζεται ένα νέο thread.

                      Akira να σου θυμίσω ότι έχεις γίνει ban. Πάνω από μία φορές. Μάλλον επιδιώκεις από γραφικός να γίνεις θλιβερός και το πετυχαίνεις.

                      Για το θάνατο του Jobs δεν έγραψα κάτι γιατί με αφήνει αδιάφορο. Ήταν όντως καινοτόμος και προσέφερε πολλά στη βιομηχανία και το επιχειρίν, αλλά όσα ξέρω για τον άνθρωπο Jobs δεν είναι θετικά. Δηλαδή όταν πεθάνει ο Richard Branson, ένας κατά γενική ομολογία ωραίος τύπος και πρωτοπόρος επιχειρηματίας, τι πρέπει να γίνει, να αγιοποιηθεί? Σε προωσπικό επίπεδο περισσότερο στενοχωρήθηκα με το θάνατο του Dio και του Παπάζογλου γιατί ταυτίζομαι περισσότερο με το έργο τους - ένας εφευρέτης ή επιχειρηματίας θα είναι πάντα πιο απόμακρος σαν εικόνα.

                      Επίσης δεν είμαι πελάτης του και δε συμφωνώ καθόλου με το επιχειρηματικό μοντέλο πίσω από το iTunes. Δε δέχομαι να είμαι μέλος ενός cloud network που δε μου επιτρέπει να διαχειρίζομαι με όποιο τρόπο θέλω τα δεδομένα που εγώ θέλω, είναι περιοριστικό και με δεσμεύει σε ένα σωρό πράγματα. Χίλιες φορές ένα καλό MP3 player.

                      Αυτά, η μπάλα σε σας για το επόμενο ημίχρονο.
                      Μα πόσο συμφωνώ.Ακριβώς ότι είχα μέσα στο μυαλό μου και δεν διατύπωνα ορθά.
                      BTW γιατί ban o Akira;Μια χαρά μιλάει και φέρεται και δεν ενοχλεί κανέναν.Κάνει γαμώ τις κουβέντες όταν θέλει.
                      Carpe diem

                      Comment


                      • Παρακολουθούσα την συζήτηση με ενδιαφέρων και είπα να γράψω και εγω την γνώμη μου .
                        Εγώ δεν πιστεύω ότι ο Jobs έκανε όλη του την πορεία αποκλειστικά και μόνο για το κέρδος, θεωρώ ότι εκτός του κέρδους εκπλήρωσε και το όνειρο του. Και θεωρώ ότι είναι άξιος θαυμασμού για αυτό.

                        Από εκεί και πέρα σαν πελάτη δεν με είχε ποτέ και τα προϊόντα του με άφηναν ψιλοαδιάφορο, και σε καμιά περίπτωση δεν πιστεύω ότι έκανε και καμιά μεγάλη προσφορά στην ανθρωπότητα. Και στην τελική η επιτυχία του ήταν στο marketing τι προσφορά να έκανε :xp:

                        Τέλος για κάτι υπερβολές του στιλ ο πιο σημαντικός ανθρώπους στην τεχνολογία, τότε με την ίδια λογική και ο George Lucas είναι ο σημαντικότερος σκηνοθέτης των τελευταίων 50 χρόνων.

                        Comment


                        • Ευτυχώς ξεφυγατε πολύ και με κάνατε να βαρεθω τόσο ώστε να κοιμηθώ όμορφα.

                          Rip Steve, ήταν ότι ήταν, στεναχωρεθηκα όπως κάθε απλός άνθρωπος. Ναι έκανε την Apple από σάκο του μποξ εταιρία με αρχιδια. Ναι,αν δεν ήταν αυτός δε θα είχαν συμβεί πολλά πράγματα. Από εκεί και πέρα το τι προσπαθεί να αποδείξει ο καθένας εδώ μέσα είναι πιο πολύ δικό του πρόβλημα παρά του Steve ο οποίος για να δώσει τέτοιο ερέθισμα στον κόσμο για τέτοιες κουβέντες ήταν μάλλον λίγο πιο ίσος από τους ίσους.

                          Υ.γ. viva las Windows!
                          :tanno:Κωστας Χατζαροπουλος:tanno:

                          Comment


                          • Ο Jobs ήταν απλώς συνιδρυτής της Pixar. Λεφτά μόνο έβαλε, όλα ο Lasseter τα έκανε.
                            Επίσης δεν πιστεύω ότι στην Apple αυτός έβαζε τις ιδέες. 'Ηταν ο Θεός του μάρκετινγκ, αλλά αρνούμαι να πιστέψω ότι αυτός είναι υπεύθυνος για τα προϊόντα της. Πιο λογικό είναι να καθόταν στο γραφείο του και να του δείχναν τις ιδέες τους τα πραγματικά μυαλά της εταιρείας, όπως συμβαίνει δλδ. σε κάθε εταιρεία.

                            RIP βέβαια

                            Comment


                            • Πλάκα έχεις ρε sub, τη μια μέρα με τρολάρεις ξανά και ξανά από το πουθενά (και κοινότυπα, τουλάχιστον γράψε κάτι αστείο) πετώντας στο τέλος, σαν σωστός admin, trollface γιατί successfull troll is successfull, ενώ την επόμενη σε πιάνουν οι ευαισθησίες σου και σβήνεις κάτι που δεν είναι ούτε κατά διάνοια προσβλητικό. Για καλό τρολάρισμα+moderating, ξεκίνα να αυτολογοκρίνεσαι πρώτα και μετά πέρνα και στους υπόλοιπους, you're doing it wrong.

                              Comment


                              • Originally posted by Imrahil View Post
                                Πλάκα έχεις ρε sub, τη μια μέρα με τρολάρεις ξανά και ξανά από το πουθενά (και κοινότυπα, τουλάχιστον γράψε κάτι αστείο) πετώντας στο τέλος, σαν σωστός admin, trollface γιατί successfull troll is successfull,
                                Δεν ισχυριστηκα οτι μπορω και ουτε ηταν και και ο σκοπος μου να γραψω κατι αστειο. Παντως για να μπεις στη διαδικασια να απαντας κατεβατα τον πετυχαν τον στοχο τους και ας μην ηταν αστεια.
                                Τωρα με πιο σκεπτικο ειναι οκ πχ το video με τα καροτα που ποσταρες εσυ (ασχετα αν στην ειχα πει τοτε για αλλους λογους τους οποιους σου ειχα εξηγησει κιολας) και ειναι προκλητικο το σποτακι του περιφερειακου δεν μπορω να καταλαβω. Τεσπα, αν οντως θιγεσαι τοσο πολυ πες μου να μην σου ξαναμιλησω περι ομαδων...

                                ενώ την επόμενη σε πιάνουν οι ευαισθησίες σου και σβήνεις κάτι που δεν είναι ούτε κατά διάνοια προσβλητικό. Για καλό τρολάρισμα+moderating, ξεκίνα να αυτολογοκρίνεσαι πρώτα και μετά πέρνα και στους υπόλοιπους, you're doing it wrong.
                                To να αποκαλυπτεις τα στοιχεια καποιου αλλου που γραφει με nickname εδω δεν ειναι προσβλητικο, δεν ειναι και σωστο ομως. Δεν ξερω αν o αλλος ειχε προβλημα με αυτο αλλα δεν μπορουσα να το μαθω κιολας, οποτε εσβησα αυτο που εγραψες.

                                Comment

                                Working...
                                X