Announcement

Collapse
No announcement yet.

Το G-O αποχαιρετά το Steve Jobs

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    Originally posted by i Have no Equal View Post
    Και τι να πουν οι νεοι δηλαδη "fuck it δεν προκειτε να πετυχω τιποτα στη ζωη μου ας παω να τα σπασω στο συνταγμα να ξεσπασω.." ??
    Αχ, η πολιτική προτίμηση δεν κρύβεται...

    Με αγάπη, έτσι; Δεν το λέω για να ειρωνευτώ. ;)
    "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

    Comment


    • #62
      Έτσι, χρειάζονται αυτά τα πρότυπα για να σκέφτεται ο κακομοίρης "Δε φταίει τελικώς το σύστημα που είμαι φτωχός, αλλά εγώ που είμαι χαζός και άχρηστος" και να μην επαναστατεί για να το ξεπατώσει απ'τη ρίζα, ειδικά αν πρόκειται για απολυμένο του 902, που εκδιώχθη για να γίνει, άκουσον άκουσον, βίωσιμη η επιχείρηση, όπως δήθεν ισχυρίζονται τα ανάλγητα, νεοφιλελεύθερα αφεντικά του

      Comment


      • #63
        Originally posted by TheCursed View Post
        Είσαι σατανικός, έχεις σκεφτεί ποτέ να ασχοληθείς με την επιχειρηματικότητα;
        Όχι αλλά έχω πέσει σε πολλές παγίδες, οπότε δεν είμαι σατανικός αλλά θύμα με πείρα.

        Originally posted by i Have no Equal View Post
        Και τι να πουν οι νεοι δηλαδη "fuck it δεν προκειτε να πετυχω τιποτα στη ζωη μου ας παω να τα σπασω στο συνταγμα να ξεσπασω.." ?? Παντα υπαρχουν ευκαιριες και παντα θα υπαρχουν success stories from 0 to hero. Απλα ειναι πολυ πιο δυσκολο και σπανιο πλεον αυτο δεν σημαινει οτι δεν πρεπει να εχουμε τετοια προτυπα. Εγω προσωπικα fan της apple δεν ειμαι(εχω iphone μεχρι εκει) αλλα στεναχωριεμαι σιγουρα οταν φευγει ενας εξυπνος και επιτυχημενος ανθρωπος γιατι σκεφτομαι οτι απλα ειχε πολλα να δωσει ακομα. Οσο για τους καλλιτεχνες ειναι αλλη ιστορια και δεν πρεπει να γινεται συγκριση..
        WAT. Τι δουλειά έχει το Συντάγμα με αυτά που συζητάμε. Προσωπικά δεν γράφω για ευκαιρίες που πρέπει να έχει ο καθένας να ικανοποιήσει τα όνειρα του, μιλάω για ευκαιρίες που θα πλουτίσει ο καθένας πραγματοποιώντας τα όνειρα του. Το ζήτημα είναι να έχουμε ένα κοινωνικοπολιτικό σύστημα που ο καθένας να πραγματοποιεί τα όνειρα του με βάση το κοινωνικό συμφέρον. Όχι με σκοπό τον κοινωνικό κανιβαλισμό

        Originally posted by Spahar View Post
        Μόνο και μόνο παρακολουθώντας την ομιλία του, που έχω ποστάρει πιο πάνω, έλαβα το μήνυμα ότι πρέπει να δραστηριοποιείσαι, να ασχολείσαι με πράγματα, ακόμα και αν πιστεύεις ότι δε θα σου χρειαστούν ποτέ, και κάποτε ίσως να ανακαλύψεις την χρησιμότητα τους. Και αυτό έτυχε να το δω σε μια περίοδο που λιώνω και αράζω, λόγω καταλήψεων, και μένω στάσιμος, ενώ πχ θα μπορούσα να ασχοληθώ με 1002 που κατά καιρούς έχω σκεφτεί, αλλά πάντα τα βάζω στην άκρη γιατί προέχουν άλλα, πιο "σημαντικά".

        Γενικά ότι πρέπει και οφείλεις στον εαυτό σου να κυνηγήσεις αυτό που σε ευχαριστεί και όχι να ακολουθήσεις τον δρόμο που προστάζουν άλλοι (είτε είναι η οικογένεια, η κοινωνία κτλ). Γιατί τότε θα ασχοληθεί με κάτι που σε εκφράζει και τότε είναι πιο πιθανό να πετύχεις (δεν αναφέρομαι σε πλούτη) και να νιώσεις ικανοποίηση.

        Προφανώς αυτά δεν είναι πράγματα που πρέπει να τα ακούσεις από τον Jobs και τον οποιονδήποτε Jobs, αλλά όταν βλέπεις ανθρώπους που η πορεία τους στηρίχτηκε σε αυτές τις πεποιθήσεις στα υπενθυμίζουν.
        Σου υπενθύμισε τα αυτονόητα λοιπόν. Ωραίες εποχές θεωρούμε σοφά και χρήσιμα μηνύματα αυτά που έπρεπε να τα θεωρούμε δεδομένα.

        Δεν προσπαθώ να ικανοποιήσω τίποτα απλή κουβέντα κάνουμε, απλά αμα θες να πάρεις έμπνευση για τους στόχους που είχε ο άνθρωπος τον 19 αιώνα και να κάνεις μια σύγκριση με τον άνθρωπο του 21 αιώνα, διάβασε κανένα βιβλίο του Ιούλιου Βερν, πιο καύλα και από το Xenoblade σου λέω.

        Originally posted by Imrahil View Post
        Έτσι, χρειάζονται αυτά τα πρότυπα για να σκέφτεται ο κακομοίρης "Δε φταίει τελικώς το σύστημα που είμαι φτωχός, αλλά εγώ που είμαι χαζός και άχρηστος" και να μην επαναστατεί για να το ξεπατώσει απ'τη ρίζα, ειδικά αν πρόκειται για απολυμένο του 902, που εκδιώχθη για να γίνει, άκουσον άκουσον, βίωσιμη η επιχείρηση, όπως δήθεν ισχυρίζονται τα ανάλγητα, νεοφιλελεύθερα αφεντικά του
        Lol τώρα το είδα αυτό το ανέκδοτο ποιος το κυκλοφόρησε ο Πάγκαλος; Ααα μώρε ξέχασα το λεεί αυτός που υποστηρίζει πως έχουμε Σοβιετικό κράτος στην διαχείρηση για αυτό βιώνουμε τόσο έντονα την κρίση. Δεν ήξερα πως και η Αμερική είχε υιοθετήσει το Σοβιετικό μοντέλο, η Αγγλία, Ισπανία, Ιρλανδια τελικά η Σοβιετική Ένωση είχε μεταμφιεστεί σε Ευρωπαϊκή... Και αυτό σχέδιο του Σταλιν ήταν; Πολύ μπροστά ο σύντροφος Ιωσήφ. Αλλά αυτο που κολλάει με την γενική συζήτηση που έχουμε αν έχει απορίες με τις απολύσεις του 902 πάρε ένα τηλέφωνο στον σταθμό και κάνε διαμαρτυρία που κλείνει ο σταθμός και θα χάσεις το αγαπημένο σου telemargeting, λες η τυποεκδοτική και ο 902 να είναι σοσιαλιστική νησίδα. Επίσης οι κομμουνιστές φίλε μου γίνονται θυσία για να εκπληρώσουν την ιστορική αποστολή της τάξης τους. Έχουν ιστορία που το αποδεικνύει 93 χρόνια τώρα. Δεν δεχόμαστε κριτική από αυτούς που έχουν φέρει όλο τον πλανήτη σε πόλεμο και καταστροφή, πείνα,ανεργία και στον αντίποδα προβάλεις απολύσεις που δεν σκέφτεσαι πως μιλάς για ανθρώπους που έχασαν την δουλειά τους από την κρίση που ο καπιταλισμός δημιούργησε, εκτός αν τρέφεις αυταπάτες ότι στον 902 και στην τυποεκδοτική λειτουργούν με αέρα κοπανιστό.

        Comment


        • #64
          Κοιτά δεν ξέρω πως ορίζεις εσύ τον τυχοδιώκτη για να λες ένα εξερευνητή του 14 αιώνα με αυτό τον όρο, αλλά εκείνη την εποχή η αποικιοκρατία βοήθησε στο να χαρτογραφηθεί το 80% του πλανήτη, να ανακαλυφτούν νέοι πολιτισμοί, νέες τεχνολογίες για την ναυσιπλοΐα, νέοι θαλάσσιοι εμπορική δρόμοι, εξέλιξη στην ναυπηγεία. Ο συγκεκριμένος άνθρωπος πήγε κόντρα σε όλες τι πιθανότητες να ολοκληρώσει ένα "απίθανο" ταξίδι με ελάχιστα εφόδια και υποστήριξη από τους Ισπανούς "επενδύτες" εκείνης της εποχής. Προσωπικά τον θεωρώ πρωτοπόρο για την εποχή του.
          Μπορεις να ξερεις ποια ηταν τα πραγματικα κινητρα του; Το μονο δεδομενο ηταν οτι επαιρνε ρισκο αλλα αυτο δεν αναιρει οτι μπορει να ηταν απλα ενα τυχοδιωκτης. Στο οτι τελικα εκανε καλο στην ανθρωποτητα ασχετα απο τις προθεσεις τουδεν διαφωνησα ποτε. Αν και μου ακουγεται "καπως" να ακουω για ανακλυψη νεων πολιτισμων και για "επενδυτες" απο εσενα, πιστευω καταλαβαινεις.

          Από τον John Napier στον George Boole στην πρώτη κατασκευή microchip από τους Robert Noyce και Jack Kilby στον ENIAC. Αυτοί οι άνθρωποι πήραν στην συλλογική ιστορική πείρα και την εξέλιξαν και εκεί πατάνε οι επόμενοι. Δεν ήταν κτήμα η γνώση του Steve Jobs ούτε καινοτόμησε όταν σκέφτηκε ότι οι ηλεκτρονικοί υπολογιστές είναι χρήσιμα εργαλεία. Η Apple και η Microsoft βρήκαν την ευκαιρία ως γνήσιοι τυχοδιώκτες να εκμεταλλευτούν μια σύγχρονη ανάγκη και να κερδίσουν από αυτή.Μονοπώλησαν μια αγορά και οικονόμησαν.
          Με τη λογικη σου δηλαδη το Mario 64 ειναι απλα ενα ακομα παιχνιδι μεσα στην εξελιξη της ιστοριας των video games. Aν δεν καινοτομησαν τοτε γιατι δεν το εκανε ο οποιοσδηποτε αλλος; Θεωρουμε δεδομενη μια εξελιξη η οποια εκεινα τα χρονια δεν νομιζω οτι ηταν και τοσο δεδομενη. Και εσυ τωρα ως αντικαπιταλιστης μπορει να βλεπεις τις συγκεκριμενες εταιριες με μισο ματι και καλα κανεις, ομως μην ξεχνας οτι ο αλλος ξεκινησε απο το γκαραζ του σπιτιου του και χτυπησε εναν κολοσσο οπως η ibm. Δεν μπορεις να προσδιορισεις τους σκοπους τους με βαση το πως εξελιχθηκαν στην πορεια. ΚΑι φυσικα το οτι εξελιχθηκαν σε χυδαιες σε πολλες περιπτωσεις εταιριες δεν αναιρει οτι παιξαν ρολο στο να υπαρχει αυτο που λεμε υπολογιστης στα σπιτια μας. ΟΧι, δεν ανακαλυψαν τον τροχο αλλα δουλεψαν και εξελιξαν σημαντικα μια ηδη υπαρχουσα ιδεα. Γιατι καλος ηταν ο Ενιακ αλλα δεν ηταν και τοσο χρησιμος σε εμενα και σε εσενα.

          Προσωπικά θεωρώ μεγαλύτερο επίτευγμα στη τεχνολογία τον διαστημικό πύραυλό πάρα το i pod. Το να παίρνεις μια ήδη υπάρχουσα ιδέα και να την κάνεις καλύτερη το θεωρώ φυσική εξέλιξη της ανθρωπότητας, το να ταξιδέψει ο άνθρωπος στο διάστημα το θεωρώ επανάσταση και άλμα για το είδος μας.

          Επίσης θεωρώ τραγικό την κατάντια μας να μην ενθουσιαζόμαστε για την ανακάλυψη μεγάλων παγόβουνων στον Άρη και να κάνουμε ουρές για το καινούργιο i pad στα μαγαζιά.
          Ο Αρμστρονγκ δεν εχει περασει στην ιστορια; Μην το γαμαμε χωρις λογο το θεμα. Δεν χρειαζεται να λεμε τα αυτονοητα.

          Δεν ξέρω αν η τεχνολογία πάει ξεχωριστά από την επιστήμη, προσωπικά θεωρώ ότι συμβαδίζουν χέρι χέρι. Πάθος έχουν όλοι σε κάτι που τους αρέσει να κάνουν, άλλοι με τον αθλητισμό, άλλοι με τη μαγειρική, άλλοι με την ζωγραφική. άλλοι με τα videogames. Δεν νομίζω πως το Jobs με τον Wozniak έκαναν την apple για να ικανοποιήσουν το πάθος που είχαν με την τεχνολογία όσο στο να δημιουργήσουν ένα προϊόν το οποίο θα πουλήσουν ώστε να βγάλουν χρήματα. Το κίνητρό τους ήταν καθαρά επιχειρηματικό. Δεν το έκαναν για να βγάλουν τον καλύτερο υπολογιστή που θα ξεπερνούσε σε τεχνολογία ότι υπήρχε εκείνη την περίοδο ώστε να κάνει την ζωή όσων τον χρησιμοποιούσαν καλύτερη, υπήρχαν και άλλοι κατασκευαστές εκείνη την εποχή που έκαναν ακριβώς το ίδιο.
          Οταν αφιερωνεις τοσο χρονο σε κατι δεν ειναι κατακριτεο να εχεις την προσδοκια να βγαζεις το ψωμι σου απο αυτο. Αυτο δεν σημαινει αυτοματα και οτι δεν γουσταρω αυτο που κανω.
          Οσο για την apple δεν καταλαβαινω τι θες να πεις. Αυτο που προωθησε τοτε και πανω στο οποιο πατησαν αργοτερα αυτα που βλεπουμε σημερα ως υπολογιστες καλυτερευσε την ζωη που το χρησιμοποιουσαν για λογους που ανεφερα και πριν. Δεν ξερω ποιοι ειναι οι αλλοι που αναφερεις, παντως σε καθε περιπτωση εγω δεν ειπα οτι ηταν μονο η apple τοτε και οτι πιθανως να παιρνουν μεγαλυτερο μεριδιο στη δοξα απο οσο τους αναλογει. Αυτο που ειπα ειναι οτι σιγουρα ενα κομματι τους αξιζει.

          Όσο για την προβολή του Steve Jobs είναι το καλύτερο παράδειγμα την εποχή που ζούμε να παρουσιάζουν success stories(from zero to hero) για να τσιμπάνε οι νέοι στις αυταπάτες του καπιταλισμού. Πριν 40 χρόνια μπορεί να υπήρχαν οι λίγες ευκαιρίες που αν βρισκόσουν στο κατάλληλο μέρος την κατάλληλη στιγμή να σου "κάτσει" η "καλή". Σήμερα το πολύ,πολύ να σου κάτσει καμία χοντρή.
          Ευκαιριες υπαρχουν και το προβλημα δεν ειναι αυτο. Ευκαιριες πρεπει να υπαρχουν ανεξαρτητως συστηματος ωστε να υπαρχει και κινητρο για εξελιξη. Το προβλημα του καπιταλισμου ειναι οτι οσοι δεν πιασουν τετοια ευκαιρια (και προφανως δεν γινεται να πιασουν ολοι αφου πανω εκει στηριζεται κιολας) το πιθανοτερο ειναι να καταληξουν να γαμιουνται για ενα κομματι ψωμι.


          Τώρα αν ο Jobs ήταν γαμώ τα παιδιά, έκανε καλή παρέα, μπορεί να πίναμε και κάνα καφέ να στεναχωριόμουν για το θάνατό του. Τώρα απλά μου είναι αδιάφορος, περισσότερο με νοιάζει που πεθαίνουν από την πείνα παιδιά στην Ελλάδα και Σομαλία που δεν θα προλάβουν να ζήσουν για να προσφέρουν σε αυτό το κόσμο πάρα η απώλεια του Steve Jobs.
          Για να μην παρεξηγουμαι κιολας, η στεναχωρια μου ειναι ιδια με τοτε που εφαγε ο γαυρος 7 στο Τορινο. Αλλα πραγματα σχολιαζω εδω.

          Δεν περίμενα ποτέ ότι εριστικό σχόλιο του Altair θα με εκφράζει...

          Η λέξη "πωρωμένοι" είναι μάλλον λάθος, αλλά όντως με εκπλήσσει πόσο μονόπλευρα το βλέπετε κάποιοι το θέμα. Θα φτάσουμε στο τέλος να συζητάμε αυτονόητα πράγματα, όπως το αν ο υλικός και πνευματικός πολιτισμός πάνε χέρι - χέρι, αν έχουν την ίδια αξία κ.λ.π.

          Το ζήτημα για εμένα, τέλος πάντων, λήγει στην διαφορά μεταξύ Επιστήμης και Τέχνης: Η Επιστήμη βραχυχρόνια (και ειδικά τις τελευταίες δεκαετίες) δίνει καθορισμένα αποτελέσματα. Κοινώς, για τα μισά τουλάχιστον από αυτά που έκανε η Apple, αν δεν ήταν ο Jobs θα ήταν άλλος. Στην Τέχνη αυτό δεν ισχύει και δεν πρόκειται ποτέ να ισχύσει, γιατί η έμπνευση (το χαοτικότερο κομμάτι της ανθρώπινης προσωπικότητας και διανόησης) είναι το μοναδικό στοιχείο που την παράγει κι όχι απλώς ένα από τα βασικά της συστατικά, όπως στην Επιστήμη.

          Συνδυάζοντας αυτό με όλα όσα έγραψα στα προηγούμενα post (σκόρπιες σκέψεις ) καταλήγω στο ότι, τουλάχιστον στην σύγχρονη εποχή που η επιστήμη καλπάζει από πολλά μέτωπα, ο μεγάλος καλλιτέχνης είναι μακράν σπουδαιότερος του μεγάλου επιστήμονα, χωρίς αυτό αυτό να σημαίνει σε καμία περίπτωση ότι η Τέχνη είναι σπουδαιότερη από την Επιστήμη. Απλώς ο πραγματικά μεγάλος καλλιτέχνης είναι ένας, κάνει ότι κάνει και δεν αυτό εκ των πραγμάτων, δε μπορεί να επαναληφθεί. Ο μεγάλος επιστήμονας στην χειρότερη δημιουργεί ένα εναλλακτικό προϊόν σε αισθητική ή χρήσεις (όχι όμως και χρησιμότητα), ενώ στην καλύτερη επισπεύδει μια ανακάλυψη ή εφεύρεση, δίνει στον κόσμο μια διευκόλυνση στην καθημερινή ζωή ή μια σημαντική γνώση λίγο νωρίτερα.

          Γι' αυτό, λοιπόν, ειδικά έναν άνθρωπο όπως ο Jobs που δεν έκανε κάποια ριζοσπαστική ανακάλυψη ανεξάρτητα από τις τάσεις της εποχής του, δε μπορώ να τον θεωρήσω τρομερά σημαντική προσωπικότητα κι ας είναι όντως το σημαντικότερο πρόσωπο στον (ούτως ή άλλως ζωντανό και ανεξάρτητα ενεργό) τομέα της Τεχνολογίας από τότε που ανακαλύφθηκε το ίντερνετ μέχρι σήμερα.
          Sorry αλλα εχεις χασει τελειως το νοημα της κουβεντας. Εχουν λογικη αυτα που λες (ασχετα αν χρειαστηκε να τα διαβασω 3 φορες για να τη βγαλω) αλλα απο ενα σημειο πας να συγκρινεις μηλα με πορτοκαλια που λεει και ο xeno καπου εκει καταλαβαινεις το λαθος σου, το παιρνεις πισω και τελικα θες να μας πεις τι ακριβως;
          Εγω τουλαχιστον ειπα οτι σε καθε κλαδο υπαρχουν καποιοι που ειναι "επαναστατες" (οχι τυχαια σε εισαγωγικα) και καποιοι που ειναι απλα καλοι. Αν διαφωνεις με το οτι η apple ειχε το ρολο του επαναστατη στο να δουμε τον υπολογιστη στη μορφη που εχει σημερα τοτε πες μας ποιος κατα τι γνωμη σου ειχε αυτο το ρολο.

          Comment


          • #65
            Originally posted by Bartman View Post
            Ενα ωραιο quote για ολους τους haters του Steve :


            Rip και απο εμενα. Αυτο το οποιο εμενα με αγγιξε σε αυτον τον ανθρωπο δεν ηταν ουτε το ποσο γαματα πραγματα δημιουργησε η εταιρια του , ουτε τιποτα τετοιο . Ηταν το γεγονος οτι ολος ο κοσμος δεν εχει να πει μια κακια κουβεντα για αυτον , ακομα και οι ανταγωνιστες του λεγανε τα καλυτερα...
            Ηταν Ανθρωπος...
            Μα τώρα τα πιστεύεις και τα γράφεις αυτά; Αυτό φυσικά πηγαίνει σε οποιονδήποτε έχει γράψει παρόμοια πράγματα. Εγώ έχω να σου πω ότι έζησε 5 χρόνια με έναν καρκίνο που σου δίνει ζωή για 5-6 μήνες, ποιος ξέρει πόσα δισεκατομμύρια έδωσε για να πάρει πρώτος μόσχευμα σε μία λίστα αναμονής που δεν ξέρω κι εγώ πόσα άτομα είχε.

            Η συνεισφορά του σε θέματα αλληλεπίδρασης και interface είναι τεράστια και σίγουρα όλο το σημερινό οικοδόμημα της πληροφορικής χρωστάει πολλά στον Jobs, αλλά από εκεί και ύστερα κανένας, πέραν των κοντινών του ανθρώπων, δεν μπορεί να ξέρει τι χαρακτήρα είχε και ποια ήταν τα κίνητρά του για ό,τι έκανε. Η εικόνα που έβγαζε προς τα έξω είναι αυτή ενός ήρεμου και λιτού ανθρώπου, ποιος όμως μπορεί να μας εγγυηθεί ότι δεν ήταν τσιγκούνης και δεν έκανε τα πάντα για το marketing; Επίσης, γιατί κανένας δε στέκεται και στα κακώς κείμενα της Apple, που φυσικά πηγάζουν από αυτόν τον "άνθρωπο" που τόσο έχει θεοποιηθεί τις τελευταίες δύο μέρες;

            Ο κάθε σημαντικός άνθρωπος, και ως σημαντικός ορίζω όποιον προσέφερε στον τομέα του, είτε είναι καλλιτέχνης, πολιτικός, άνθρωπος της τεχνολογίας ή επιστήμονας, κρίνεται και πρέπει να κρίνεται για το έργο του και τη συνεισφορά του στο χώρο του, οι όποιες απόψεις από εκεί και ύστερα είναι μάλλον περιττές και, κατά κύριο λόγο, άτοπες. Ο Jobs έθεσε τις βάσεις για όλο το σημερινό interaction με τους υπολογιστές, έδωσε το έναυσμα για τη δημιουργία μίας ολόκληρης σχολής κινηματογράφου και έθεσε τα θεμέλια (και το οικοδόμημα βασικά) για τη σημερινή πορεία των smartphones, το αν ήταν άνθρωπος ή μισάνθρωπος δεν μπορούμε να το ξέρουμε και είναι αφελές να το εκφράζουμε. Καλό θα ήταν πάντως να μην ξεχνάμε ότι ποτέ κάποιος δεν κάνει κάτι μόνος του, υπάρχει πάντα μία τεράστια ομάδα από πίσω και δεν μπορούμε να ξέρουμε πόσες από τις ιδέες που προβλήθηκαν μέσω αυτού ήταν πραγματικά δικιές του.

            edit:

            Σου υπενθύμισε τα αυτονόητα λοιπόν. Ωραίες εποχές θεωρούμε σοφά και χρήσιμα μηνύματα αυτά που έπρεπε να τα θεωρούμε δεδομένα.
            Αυτό ακριβώς σκέφτηκα όταν είδα την ομιλία, επισήμανε τα αυτονόητα με μία μελοδραματική επικάλυψη. Επιμένω, πέτυχε πολλά (αν μη τι άλλο από μπατιράκι έγινε δισεκατομμυριούχος), αλλά η δημιουργία ενός μύθου γύρω από έναν άνθρωπο που έκανε πάνω από όλα κορυφαίο marketing δεν είναι του στυλ μου.

            Funny thing, σε λίγες μέρες μάλλον θα πάρω iPad 2 .

            Comment


            • #66
              Originally posted by sub_zero View Post
              Sorry αλλα εχεις χασει τελειως το νοημα της κουβεντας.
              Της κουβέντας που ξεκίνησα και συνέχισα εγώ μάλλον όχι. Συζητάμε αρκετά πράγματα παράλληλα, αλλά εγώ απ' την αρχή ένα πράγμα λέω κι απλώς το έθεσα σε πιο σωστή βάση στο post που παρέθεσες.

              Originally posted by sub_zero View Post
              καπου εκει καταλαβαινεις το λαθος σου, το παιρνεις πισω και τελικα θες να μας πεις τι ακριβως;
              Δεν πήρα κάτι πίσω, εξαρχής λέω ακρίβώς:

              "ο μεγάλος καλλιτέχνης είναι μακράν σπουδαιότερος του μεγάλου επιστήμονα (σ.σ.: στην εποχή μας), χωρίς αυτό αυτό να σημαίνει σε καμία περίπτωση ότι η Τέχνη είναι σπουδαιότερη από την Επιστήμη"

              Ο Steven Jobs είναι επιστήμονας κι όχι καλλιτέχνης, άρα πούλο. (συγκριτικά πάντα!!!) Αν αφήσουμε λίγο στην άκρη το ότι η επιχειρηματολογία μπορεί να σε μπέρδεψε, που είναι το δύσκολο ή το περίεργο στην άποψη;

              Originally posted by sub_zero View Post
              Αν διαφωνεις με το οτι η apple ειχε το ρολο του επαναστατη στο να δουμε τον υπολογιστη στη μορφη που εχει σημερα τοτε πες μας ποιος κατα τι γνωμη σου ειχε αυτο το ρολο.
              Δεν διαφωνώ. Αλλά η Apple ήταν ένας από τους επαναστάτες και ο Steven Jobs ένας άνθρωπος μέσα στην Apple. Σε συνδυασμό με την παραπάνω άποψη (ότι καλλιτέχνες > επιστήμονες σε αξία), καθώς και με το γεγονός ότι οι τομείς στους οποίους κινήθηκε η Apple ειδικά δεν ήταν κορυφαίας σημασίας για τον μέσο άνθρωπο (το ίντερνετ π.χ., στο οποίο συνοψίζεται το μεγαλύτερο μέρος της δύναμης και της αξίας των υπολογιστών σήμερα, δεν το εφηύρε και δεν το ανέπτυξε η ίδια), με οδηγεί για δεύτερη φορά στο συμπέρασμα: Ο Jobs είναι υπερτιμημένος (συγκριτικά πάντα!!!) σαν προσωπικότητα.
              "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

              Comment


              • #67
                Originally posted by TheCursed View Post
                Αχ, η πολιτική προτίμηση δεν κρύβεται...

                Με αγάπη, έτσι; Δεν το λέω για να ειρωνευτώ. ;)
                Καμια σχεση δεν εχω με πολιτικα πιστεψε με.. Απλα μου τη σπαει το "φταει το συστημα" "φταιει ο καπιταλισμος" γιατι απλα μας κοιμιζει σε μια κατασταση να βρισκουμε συνεχεια δικαιολογια και δεν εχει καμια σχεση με πολιτικα και παραταξεις..

                WAT. Τι δουλειά έχει το Συντάγμα με αυτά που συζητάμε. Προσωπικά δεν γράφω για ευκαιρίες που πρέπει να έχει ο καθένας να ικανοποιήσει τα όνειρα του, μιλάω για ευκαιρίες που θα πλουτίσει ο καθένας πραγματοποιώντας τα όνειρα του. Το ζήτημα είναι να έχουμε ένα κοινωνικοπολιτικό σύστημα που ο καθένας να πραγματοποιεί τα όνειρα του με βάση το κοινωνικό συμφέρον. Όχι με σκοπό τον κοινωνικό κανιβαλισμό
                Σαν παραδειγμα το ανεφερα τι να κανει ενας νεος με ονειρα και ιδεες εναλλακτικα δεν ειπα οτι εχει σχεση. Τι με βαση το κοινωνικο συμφερον εννοεις?? Εγω θελω να πλουτισω να κανω μια επιχειρηση δηλαδη με βαση το κοινωνικο συμφερον??

                Comment


                • #68
                  Originally posted by Jack Cayman View Post
                  Σου υπενθύμισε τα αυτονόητα λοιπόν. Ωραίες εποχές θεωρούμε σοφά και χρήσιμα μηνύματα αυτά που έπρεπε να τα θεωρούμε δεδομένα.
                  Μα ακριβώς ζούμε σε μία κοινωνία και σε ένα σύστημα που αυτά τα πράγματα δεν είναι δεδομένα. Και έχεις έναν Jobs, και τον κάθε Jobs, που μέσα από την πορεία του στα υπενθυμίζει. Και όντας πιο σύγχρονος στην εποχή σου, ίσως είναι και πιο εύκολο να το πετύχει αυτό. Γιατί είναι κακό αυτό; Είναι όπιο η προβολή τέτοιων προτύπων σύμφωνα με την άποψη σου και του TheCursed, αλλά εγώ εδώ εντοπίζω ότι αυτό το πρότυπο προσπαθεί να σου υπενθυμίσει πράγματα που δεν θα έπρεπε να έχεις ξεχάσει, αλλά είναι πολλοί αυτοί που καθημερινά προσπαθούν να σε κάνουν να τα ξεχάσεις.

                  Comment


                  • #69
                    Δεν πήρα κάτι πίσω, εξαρχής λέω ακρίβώς:

                    "ο μεγάλος καλλιτέχνης είναι μακράν σπουδαιότερος του μεγάλου επιστήμονα (σ.σ.: στην εποχή μας), χωρίς αυτό αυτό να σημαίνει σε καμία περίπτωση ότι η Τέχνη είναι σπουδαιότερη από την Επιστήμη"

                    Αν αφήσουμε λίγο στην άκρη το ότι η επιχειρηματολογία μπορεί να σε μπέρδεψε, που είναι το δύσκολο ή το περίεργο στην άποψη;
                    Το λαθος ειναι οτι συγκρινεις επιστημονες με καλλιτεχνες και το παιρνεις πισω οταν λες οτι ενω ο καλλιτεχνης ειναι σπουδαιοτερος απο τον επιστημονα αυτο δεν σημαινει και οτι η τεχνη ειναι σπουδαιοτερη απο την επιστημη.

                    Ο Steven Jobs είναι επιστήμονας
                    Επιστημονας δεν ειναι σε καμια περιπτωση.

                    Δεν διαφωνώ. Αλλά η Apple ήταν ένας από τους επαναστάτες και ο Steven Jobs ένας άνθρωπος μέσα στην Apple. Σε συνδυασμό με την παραπάνω άποψη (ότι καλλιτέχνες > επιστήμονες σε αξία), καθώς και με το γεγονός ότι οι τομείς στους οποίους κινήθηκε η Apple ειδικά δεν ήταν κορυφαίας σημασίας για τον μέσο άνθρωπο (το ίντερνετ π.χ., στο οποίο συνοψίζεται το μεγαλύτερο μέρος της δύναμης και της αξίας των υπολογιστών σήμερα, δεν το εφηύρε και δεν το ανέπτυξε η ίδια), με οδηγεί για δεύτερη φορά στο συμπέρασμα: Ο Jobs είναι υπερτιμημένος (συγκριτικά πάντα!!!) σαν προσωπικότητα.
                    Μα κι εγω ξεκαθαρισα οτι πιθανως να παιρνει παραπανω μεριδιο στη δοξα απο οτι του αναλογει. Απλα ειπα οτι πιστευω οτι εχει σιγουρα μεριδιο εστω και αν αυτο ειναι μικρο.

                    Comment


                    • #70
                      Originally posted by sub_zero View Post
                      Μπορεις να ξερεις ποια ηταν τα πραγματικα κινητρα του; Το μονο δεδομενο ηταν οτι επαιρνε ρισκο αλλα αυτο δεν αναιρει οτι μπορει να ηταν απλα ενα τυχοδιωκτης. Στο οτι τελικα εκανε καλο στην ανθρωποτητα ασχετα απο τις προθεσεις τουδεν διαφωνησα ποτε. Αν και μου ακουγεται "καπως" να ακουω για ανακλυψη νεων πολιτισμων και για "επενδυτες" απο εσενα, πιστευω καταλαβαινεις.
                      Επειδή είμαι κομμουνιστής θα αναιρέσω την ιστορία; Το κάθε κοινωνικοπολιτικό σύστημα ήταν επαναστατικό για την εποχή που εμφανίστηκε το καθένα. Από την μοναρχία στην φεουδαρχία, από την φεουδαρχία στον καπιταλισμό, από τον καπιταλισμό στον σοσιαλισμό όπου είναι η περίοδος που θα βιώσουμε αυτές τις αλλαγές. Η ίδια η κοσμοθεωρία μου στηρίζεται στον ιστορικό υλισμό, θα ήταν λοιπόν ηλιθιότητα και καθαρός εγωισμός αν έλεγα πως το κάθε σύστημα δεν πρόσφερε στην ανθρωπότητα. Η αλλαγή έρχεται πάντα όταν το παλαιό σύστημα δεν μπορεί να ανταπεξέλθει στις καινούργιες ανάγκες που φέρνει ανάπτυξη του είδους μας. Τίποτα λιγότερο, τίποτα περισσότερο. Ο καπιταλισμός δεν είναι "κακό" σύστημα ξεπερασμένο είναι που δεν έχει να προσφέρει τίποτα άλλο, έχει εκπληρώσει στην ιστορική του αποστολή.

                      Τώρα το κίνητρό του Μαγγελάνου ήταν ένα να ανακαλύψει νέες αποικίες για τα αφεντικά του και το έθνος που εκπροσωπούσε, ικανοποιώντας το όνειρό του να γνωρίσει τον άγνωστο τότε κόσμο. Πες το ρομαντισμό, ματαιοδοξία, αλλά σίγουρα δεν το έκανε για βιοπορισμό. Ιστορικά αν το κοιτάξεις οι δυσκολίες και οι προσπάθειες που γίνονταν τότε κατέληγαν με πιθανότητα 80% στο θάνατο. Δεν νομίζω ότι υπάρχει αναλογία με αυτό που περιγράφεις.



                      Με τη λογικη σου δηλαδη το Mario 64 ειναι απλα ενα ακομα παιχνιδι μεσα στην εξελιξη της ιστοριας των video games. Aν δεν καινοτομησαν τοτε γιατι δεν το εκανε ο οποιοσδηποτε αλλος; Θεωρουμε δεδομενη μια εξελιξη η οποια εκεινα τα χρονια δεν νομιζω οτι ηταν και τοσο δεδομενη. Και εσυ τωρα ως αντικαπιταλιστης μπορει να βλεπεις τις συγκεκριμενες εταιριες με μισο ματι και καλα κανεις, ομως μην ξεχνας οτι ο αλλος ξεκινησε απο το γκαραζ του σπιτιου του και χτυπησε εναν κολοσσο οπως η ibm. Δεν μπορεις να προσδιορισεις τους σκοπους τους με βαση το πως εξελιχθηκαν στην πορεια. ΚΑι φυσικα το οτι εξελιχθηκαν σε χυδαιες σε πολλες περιπτωσεις εταιριες δεν αναιρει οτι παιξαν ρολο στο να υπαρχει αυτο που λεμε υπολογιστης στα σπιτια μας. ΟΧι, δεν ανακαλυψαν τον τροχο αλλα δουλεψαν και εξελιξαν σημαντικα μια ηδη υπαρχουσα ιδεα. Γιατι καλος ηταν ο Ενιακ αλλα δεν ηταν και τοσο χρησιμος σε εμενα και σε εσενα.
                      Ναι το Super Mario 64 ήταν φυσική εξέλιξη, είχαν καλύτερη τεχνολογία που τους επέτρεπε να κάνουν πράγματα που οι άλλοι δεν μπορούσαν. Δεν ήταν οι πρώτοι που έφτιαξαν 3D παιχνίδι, αλλά αυτοί που το τελειοποίησαν και το διέδωσαν. Ο αναλογικός μοχλός όμως ήταν καινοτομία.



                      Ο Αρμστρονγκ δεν εχει περασει στην ιστορια; Μην το γαμαμε χωρις λογο το θεμα. Δεν χρειαζεται να λεμε τα αυτονοητα.
                      Μωρε χρειάζεται, δες παραπάνω μηνύματα και θα καταλάβεις.


                      Οταν αφιερωνεις τοσο χρονο σε κατι δεν ειναι κατακριτεο να εχεις την προσδοκια να βγαζεις το ψωμι σου απο αυτο. Αυτο δεν σημαινει αυτοματα και οτι δεν γουσταρω αυτο που κανω.
                      Οσο για την apple δεν καταλαβαινω τι θες να πεις. Αυτο που προωθησε τοτε και πανω στο οποιο πατησαν αργοτερα αυτα που βλεπουμε σημερα ως υπολογιστες καλυτερευσε την ζωη που το χρησιμοποιουσαν για λογους που ανεφερα και πριν. Δεν ξερω ποιοι ειναι οι αλλοι που αναφερεις, παντως σε καθε περιπτωση εγω δεν ειπα οτι ηταν μονο η apple τοτε και οτι πιθανως να παιρνουν μεγαλυτερο μεριδιο στη δοξα απο οσο τους αναλογει. Αυτο που ειπα ειναι οτι σιγουρα ενα κομματι τους αξιζει.
                      Δεν διαφωνώ ότι πρέπει να πληρώνεσαι όταν δουλεύεις σε κάτι που γουστάρεις... Αλλά μιλάμε για την apple όχι για το μέσο του H/Y.



                      Ευκαιριες υπαρχουν και το προβλημα δεν ειναι αυτο. Ευκαιριες πρεπει να υπαρχουν ανεξαρτητως συστηματος ωστε να υπαρχει και κινητρο για εξελιξη. Το προβλημα του καπιταλισμου ειναι οτι οσοι δεν πιασουν τετοια ευκαιρια (και προφανως δεν γινεται να πιασουν ολοι αφου πανω εκει στηριζεται κιολας) το πιθανοτερο ειναι να καταληξουν να γαμιουνται για ενα κομματι ψωμι.
                      Βεβαίως ευκαιρίες υπάρχουν για πρόοδο μην τρελαθούμε, το ζήτημα είναι ποιος έχει τα μέσα που προσφέρουν αυτές τις ευκαιρίες και τα εκμεταλλεύονται. Σίγουρα όχι εμείς.


                      Για να μην παρεξηγουμαι κιολας, η στεναχωρια μου ειναι ιδια με τοτε που εφαγε ο γαυρος 7 στο Τορινο. Αλλα πραγματα σχολιαζω εδω.
                      Δεν είπε κάνεις ότι έβαλες πλερέζες.

                      Comment


                      • #71
                        (σε christop αυτό)

                        Λοιπόν κοιτάχτε, ο Steve Jobs δεν είναι ο τύπος του πετυχημένου μεγαλοεπιχειρηματία που επιδίδεται στην συλλογή χρημάτων για να ικανοποιήσει τον εγωισμό του ή την απληστία του. Ό,τι έκανε το έκανε γιατί πίστευε οτι θα προχωρήσει την τεχνολογία μπροστά, θα καλύψει κάποιο κενό στις ανάγκες του κόσμου. Όποιος ασχολείται πολύ με την τεχνολογία και όταν λέω τεχνολογία δεν λέω απλά το Gaming που είναι ένας κλάδος της, είμαι σίγουρος ότι θα συμφωνεί με αυτά που λέω γιατί οι πράξεις του Steve Jobs είχαν τεράστια επιρροή απο το τί τεχνολογικά προϊόντα χρησιμοποιούμε σήμερα μέχρι με τι λογική κατασκευάζονται αυτά του αύριο.
                        Όταν αυτό που προσφέρεις είναι απλησίαστο για τους περισσότερους ανθρώπους, επειδή το υπερ-κοστολογείς νομίζω ότι κάνεις περισσότερο κακό παρά καλό. Ο Jobs προσέφερε τόσα πολλά επειδή υπήρξαν πολλοί που μιμήθηκαν το παράδειγμά του. Η MS για μένα προσέφερε περισσότερα στον κόσμο ακριβώς επειδή βασικές ιδέες της Apple τις "μετέφρασε" και τις πλάσαρε στον κόσμο σε σημαντικά χαμηλότερες τιμές, κάτι που κάνει τώρα και η Google με το Android.

                        Καλό είναι να αναγνωρίζουμε τη συνεισφορά του ενός, αλλά αν δεν υπήρχαν όλες οι άλλες εταιρείες που δανείστηκαν στοιχεία από την Apple, δε θα ξέραμε πώς θα ήταν τα πράγματα. Κοινώς, δεν μπορούμε να μιλάμε για κάτι που ποτέ δε συνέβη και δεν πρόκειται να συμβεί.

                        Comment


                        • #72
                          Ναι το Super Mario 64 ήταν φυσική εξέλιξη, είχαν καλύτερη τεχνολογία που τους επέτρεπε να κάνουν πράγματα που οι άλλοι δεν μπορούσαν. Δεν ήταν οι πρώτοι που έφτιαξαν 3D παιχνίδι, αλλά αυτοί που το τελειοποίησαν και το διέδωσαν. Ο αναλογικός μοχλός όμως ήταν καινοτομία.
                          Και ο αναλογικος μοχλος ειναι σχετικο το αν θα τον χαρακτηρισεις καινοτομια. Η λογικη της εξελιξης λεει οτι θα εβγαινε και ενα χειριστηριο που να εκμεταλλευται το 3D.
                          Αυτο που θελω να σου πω ειναι οτι οκ υπηρχε ο ενιακ καποτε. Η εξελιξη που ειχαν οι υπολογιστες σημερα μπορει να μας φαινεται αυτονοητη. Το οτι μας φαινεται αυτονοητη εμας ομως δεν σημαινει οτι ηταν ετσι η κατασταση και πριν 40 χρονια.

                          Δεν διαφωνώ ότι πρέπει να πληρώνεσαι όταν δουλεύεις σε κάτι που γουστάρεις... Αλλά μιλάμε για την apple όχι για το μέσο του H/Y.
                          Η apple επαιξε το ρολο της στο μεσο του Η/Υ. Κι εγω pc εχω, δεν ειχα ποτε Mac αλλα αναγνωριζω οτι αυτο που εχω μπροστα μου οφειλει τη μορφη του σε ενα ποσοστο και στην apple.

                          Βεβαίως ευκαιρίες υπάρχουν για πρόοδο μην τρελαθούμε, το ζήτημα είναι ποιος έχει τα μέσα που προσφέρουν αυτές τις ευκαιρίες και τα εκμεταλλεύονται. Σίγουρα όχι εμείς.
                          Ευκαιριες μπορουν να υπαρξουν για αλλους. Και να σου πω κατι, και ετσι οπως λες να ειναι προσωπικα στα αρχιδια μου. Για εμενα το προβλημα ειναι οτι δεν εξασφαλιζει σε αυτον που απλα θα κανει μια δουλεια (ενδεχομενως χωρις να ενδιαφερεται να ψαχτει για "ευκαιριες") οτι δεν θα πεινασει. Με λιγα λογια το προβλημα δεν ειναι το αν υπαρχουν και ποιοι ειναι οι πλουσιοι αλλα το οτι υπαρχουν φτωχοι.

                          Comment


                          • #73
                            Originally posted by Evans View Post
                            (σε christop αυτό)

                            Όταν αυτό που προσφέρεις είναι απλησίαστο για τους περισσότερους ανθρώπους, επειδή το υπερ-κοστολογείς νομίζω ότι κάνεις περισσότερο κακό παρά καλό. Ο Jobs προσέφερε τόσα πολλά επειδή υπήρξαν πολλοί που μιμήθηκαν το παράδειγμά του. Η MS για μένα προσέφερε περισσότερα στον κόσμο ακριβώς επειδή βασικές ιδέες της Apple τις "μετέφρασε" και τις πλάσαρε στον κόσμο σε σημαντικά χαμηλότερες τιμές, κάτι που κάνει τώρα και η Google με το Android.

                            Καλό είναι να αναγνωρίζουμε τη συνεισφορά του ενός, αλλά αν δεν υπήρχαν όλες οι άλλες εταιρείες που δανείστηκαν στοιχεία από την Apple, δε θα ξέραμε πώς θα ήταν τα πράγματα. Κοινώς, δεν μπορούμε να μιλάμε για κάτι που ποτέ δε συνέβη και δεν πρόκειται να συμβεί.
                            Πράγματι προσέφερε περισσότερα η Microsoft και θεωρώ τον Bill Gates σημαντικότερο στην τεχνολογία απο τον Steve Jobs.

                            Αυτό που κατάφερνε η Apple εκτός απο το να καινοτομεί είναι να το κάνει πετυχημένα. Και η Nintendo κυκλοφόρησε το Virtual Boy, αλλά καμία εταιρία δεν το αντέγραψε.



                            Σε όσους λένε οτι ο Steve Jobs πάνω απο όλα ήταν ψυχρός επιχειρηματίας. Ρε φίλε είσαι δισεκατομμυριούχος και ανακαλύπτεις οτι έχεις καρκίνο και θα ζήσεις για άλλα 5 χρόνια (αυτός έζησε 8...), θα κάνεις σκοπό της ζωής σου να γίνεις ακόμα πιο πλούσιος;!

                            Κατά τα άλλα συμφωνώ με ότι έχει γράψει ο Sub_Zero.

                            Comment


                            • #74
                              Εγώ πάλι συμφωνώ με Evans,Cursed,Akira (πριν το πάει στο κοινωνικοπολιτικό γιατί εκεί τον έχασα ).
                              Spahar:Με το TF3 συγκινήθηκα γιατί είναι μια καλλιτεχνική δημιουργία.Με μουσική,ερμηνείες κλπ.
                              Carpe diem

                              Comment


                              • #75
                                Originally posted by ChrisTop View Post
                                Πράγματι προσέφερε περισσότερα η Microsoft και θεωρώ τον Bill Gates σημαντικότερο στην τεχνολογία απο τον Steve Jobs.
                                Δεν θα έλεγα ότι είναι ο σημαντικότερος, αφού είναι δισεκατομμυριούχος που σημαίνει ότι είναι πάνω απ' όλα άπληστος. Μπορεί να προσφέρνει πολλά, αλλά τα προιοντά του είναι Α-Χ-Ρ-Η-Σ-Τ-Α! ! ! Αντί ν' ακούει τις συμβουλές μας και να μας σεβαστεί ως πελάτες του, κάνει άλλα πράγματα(όπως οι δικοί μας χουντικοί).
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X