Announcement

Collapse
No announcement yet.

Στρατός!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Τις τελευταίες μέρες, δεν ξέρω γιατί μας έχουν γαμήσει στις ασκήσεις, χθες πχ κάναμε επίθεση για κατάληψη λόφου αφού προηγούμενως είχαμε αποβιβαστεί από τα ΤΟΜΠ Μ113. Για κακή μου τύχη στο πυρ και κίνηση ως την κορυφή του λόφου κρατούσα 2 όπλα το πολυβόλο MG3 με δίποδα και στην πλάτη μου χιαστή είχα το τυφέκιο G3A3.
    Epeidh eiste konta sta synora, gia to theathinai...
    Thn idia akrivws paparia efaga kai egw otan eimoun sthn sxolh, Amesws meta apo 5 xiliometra poreia eprepe na kanoume katalhpsh ypswmatos.
    H anhfora eixe 45moires klish kai h diadromh pou eprepe na kalypsoume htan 450 metra, eimouna xwma mexri na ftasoume epanw.

    Aplws xeromouna pou kouvalousa to MG3 kai oxi to karl Gustav kai to PAO....

    Wriste 2 photos apo ekeinh thn hmera, to game legetai spot the idiot (dhladh emena )





    Twra pou to skeftomai paizei na exw videos, tha dw an mporw na anevasw tpt sto Youtube etsi gia thn fash
    "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
    But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
    Kindred, this blade and I.
    "

    "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
    Greek Gaming Videos
    Greek Final Fantasy Forum

    Comment


    • Μα ποσο σας τεντωνουν επιτελους;;;;;;; Θεε μου, τι καλα που ημουν στην προκαλα εκει πανω....
      :tanno:Κωστας Χατζαροπουλος:tanno:

      Comment


      • Μερικά πραματάκια.

        Πρώτον, καλή θητεία στον Altair που μπαίνει αυτές τις μέρες κι όλο ξεχνάω να του το πω. Όσο λιγότερο μιλάς και όσο περισσότερο σκέφτεσαι τόσο το καλύτερο. Μην κάνεις τον πονηρό, έχε τα μάτια και τα αυτιά σου ανοιχτά, και αγνόησε ό,τι δε σε αφορά και δε σε αγγίζει. Το τελευταίο είναι γαϊδουριά και εγωισμός, αλλά όσοι μας στενοχωρηθήκαμε και θυμώσαμε με πράματα που δε μας ταίριαζαν το μόνο που κάναμε ήταν να σπάμε τη χολή μας. Σεβάσου όσους το αξίζουν και στους υπόλοιπους χάιδεψέ τους το κεφαλάκι και δώστους μια καραμέλα.

        Δεύτερον, καλός πολίτης στον DJ Solid και τον Shepherd που έφυγαν από τη Χώρα του Ποτέ Ποτέ και επέστρεψαν στο σιβιλαϊζέισον.

        Τρίτον, καλός πολίτης στο Big Boss που τον βλέπω πολύ περιπλανώμενο Ιουδαίο και ελαφρώς ξενερωμένο και ελπίζω να μην του μείνει κουσούρι για μετά - ο στρατός στο κάτω κάτω είναι ο ορισμός της εικονικής πραγματικότητας.

        Τέταρτον, ερώτηση για το Ground Zero, χωρίς ίχνος προβοκάτσιας ή πνεύματος. Οι ασκήσεις που συμμετείχες/ ξέρεις/ έχεις ακούσει είναι σωστά οργανωμένες και έχουν κάποια λογική, ή απλά τρέχετε πάνω κάτω και ιδρώνετε? Σου μένει κάτι από τη διαδικασία ή απλά είναι για να μένετε απασχολημένοι? Και, τουλάχιστον σε άσκηση, υπάρχει λογική/ καλή διοίκηση ή είναι η ίδια δόση όπως του στρατοπέδου?
        Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

        Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

        Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

        Comment


        • Ασκήσεις σημαίνει γυμναστική άρα ότι άσκηση και αν κάνεις έχεις ώφελος. Αν δε συνδέεται ο στρατός με τις ασκήσεις τότε με τί συνδέεται ρε παίδες; Ξέρω, με ανούσια πράγματα από ότι λέτε, και δεν έχω λόγο να μη σας πιστέψω. Προσωπικά θα ήθελα να περνάει η μέρα μου με ασκήσεις όταν με το καλό πάω στρατό.
          The illusion of free will is an illusion.

          Comment


          • Και εμεις εκει πανω πως νομιζετε περασανε 9μιση μηνες παραμεθωριο χωρις να το καταλαβουμε ?

            2 συναγερμοι 943943242 ΤΑΕ 243923443293249 βολες αλλες μεσημεριανες αλλες καθολικες αλλες με οπλοβομβιδες carl gustav (υποδιαμετρημα οχι αληθινο βλημα, μην εξαυλωσουμε και κανεναν ) και M79, 12 μερες σχοινακια,επιθεωρηση-επισκεψη απτον Βουλγαρη ( πρων αρχηγο του ΓΕΣ πλεον ) δημητρα 2008, 2 καταληψεις οικιας, 5 μερες θερινη διαβιωση σε φυλακιο στο ζυγι ( 10 για μενα τον τσιμπουκαρα ) "επισημη" ταγματικη και επιθεωρηση λοχων καθε παρασκευη ( πρακτικα τα καναμε αυτα 5 φορες την εβδομαδα ) μια κωλο-ασκηση σε συνεργασια με τα λεωνιδας του 1ου ταγματος και τα M48 της 5ης ΕΜΑ και τελος επιθεωρηση μοναδος απ'τον γενικο επιθεωρητη στρατου. Μακαρι που δεν μας κρατησαν μεχρι και τον φεβρουαριο που ειχε αλλες 10 μερες σχοινακια.

            Ακομα και με τα ΕΚΕ καθε 3 μηνες μαθαινα και κατι διαφορετικο, σαν πρωτη σειρα εκπαιδευτηκα στην ειδκοτητα του τυφεκιοφορου σαν μεσαια στο carl gustav και σαν σειρα επαναπατρισμου ειμουνα βοηθος εκπαιδευτη οπου εκει εμαθα ακομα περισσοτερα. Δεν λεω πως ητανε ολα τελεια αλλα σιγουρα δεν ειχε σχεση με το απλο πεζικο στην ελλαδα, δεν εινα ολες οι μοναδες τεντα οπως στο καβυλι και το νεοχωρι ουτε σου δινουνε χαρτζιλικι 286 ευρω καθε μηνα.

            Τωρα αν ειχανε καποια ουσια αυτα που καναμε ή οχι ποσως με ενδιαφερει, τα στελεχη απ'την μια θελανε να τα κανουμε για το θεαθηναι μιας και οι τουρκοι ητανε υπερβολικα κοντα μας ( καπου στα 800μ απ'την πυλη υπηρχε δικο τους φυλακιο ) απ'την αλλη προσπαθουσανε να μας περασουνε την ιδεα πως πρεπει να ειμαστε 100% ετοιμοι και μαχιμοι σε περιπτωση που γινει κατι.

            Γι αυτο ξαναλεω, αν θες να πας να υπηρετησεις χωρις οπλο καλυτερα να βγαλεις Ι5 παθολογικο να ξεμπερδευεις.

            Comment


            • Τέταρτον, ερώτηση για το Ground Zero, χωρίς ίχνος προβοκάτσιας ή πνεύματος. Οι ασκήσεις που συμμετείχες/ ξέρεις/ έχεις ακούσει είναι σωστά οργανωμένες και έχουν κάποια λογική, ή απλά τρέχετε πάνω κάτω και ιδρώνετε? Σου μένει κάτι από τη διαδικασία ή απλά είναι για να μένετε απασχολημένοι? Και, τουλάχιστον σε άσκηση, υπάρχει λογική/ καλή διοίκηση ή είναι η ίδια δόση όπως του στρατοπέδου?
              Tha sou pw akrivws ti ginetai, to na einai to stratopedo olo sthn tsita kai ola gyalismena gia stratigikh epithewrish einai sxedon axrhsto gia ton katheaftou strato genikotera, h monh xrhsh tou einai to ti deixnoume ston eksw kosmo.
              Dhladh ean parakolouthei o ypotithemenos exthros tou rixnoun to hthiko anevazontas parallhla to diko mas.

              Twra sxetika me tis askhseis pou anafereis tha sou apanthsw:

              Oles oi askhseis afinoun kati, oi poio aples gymnastikh kai oi poio dyskoles empeiria se paromoio skhniko.
              O polemos ths Elladas einai antartopolemos: ypoxoroume proksenontas apoleies kai dyskolia kinhshs, kai molis stamathsoun, ta pernoume pisw ypswma ypswma.
              Opote mporeis na peis oti to pyr kai kinhsh einai to Alpha kai to Wmega pou prepei na sygrathseis ston strato ws stratiwths.
              Epishs to pws ftiaxneis tis theseis maxhs, to pws xeirizesai to oplo sou kai to pws na kratiesai katharos einai eksisou shmantika.
              Telos to na akous diatages xwris na tis amfismvhteis einai poly shmantiko (mporei na sou fenetai hlithio alla einai apodedigmeno oti h anarxia h antarsia einai to xeirotero pragma ston polemo).

              Twra sxetika me thn organwsh, ta panta sthn thewria einai poly kala organwmena, alla ola sthn telikh eksartontai apo ton stratiwth kai ton dioikhth ths dimhrias (Dokimos, Anthypaspisths h Anthypoloxagos) an aftoi einai kathysterimenoi h varemenoi tote tipote den ginetai swsta kai tipote den menei.

              Oi askhseis stis stratiwtikes sxoles kai stis eidikes dynameis einai kata poly sklhroteres apo aftes tou aplou stratiwth giati poly apla pws tha mporesei na apaithsei kapoios na kaneis kati pou aftos den mporei? Me ti fatsa?
              Epishs einai kai poio apaithtikes giati emeis gia paradeigma eprepe na kseroume na organwnoume oloklhrh thn epithesh - amyna apo thn arxh, oxi mono ti theseis tha paroume kai pou tha varame.
              Sthn SEAP kathe mera htan kai allos apo emas arxhgos sta panta (apo thn prwinh gymnastikh mexri tis askhseis polemou wste na kseroume ti na kanoume se kathe periptwsh (ola afta fysika kai menoun).
              Gia paradeigma egw proswpika kserw na lynw na syntirw kai na rixnw sxedon me kathe oplo tou Ellhnikou stratou.

              Ena sxetika kako einai oti ston aplo strato den kanoun diaskedastikes askhseis, opws gia paradeigma:
              katalhpsh ktiriou, na vreis ton dromo sou pisw me pyksida thn nyxta, sthsimo narkopediou, pagida stratiwtikhs falangas, h epixeirhseis stealth (na mpeis sto antipalo stratopedo xwris na se paroun xampari kai na katagrapseis synomilies h na skotwseis kapoion).
              Den pistevw na eixe kaneis provlhma se tetoiou eidous askhseis
              "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
              But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
              Kindred, this blade and I.
              "

              "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
              Greek Gaming Videos
              Greek Final Fantasy Forum

              Comment


              • Βασικά εγώ έτσι νόμιζα/ήλπιζα πως είναι ο Ε.Σ.Πλέον όμως ξέρω πως στον απλό στρατό που θα υπηρετήσω εγώ,θα κάνουμε πυρ και κίνηση,νυχτερινή βολή (ίσως),κάμποσες βολές,καμιά άλλη άσκηση της πλάκας και τέλος.Από κει και πέρα αγγαρείες,αγγαρείες και πάλι αγγαρείες.Γι'αυτό ξενερώνω.Αν κάνω λάθος διορθώστε με.
                Carpe diem

                Comment


                • Εγώ την κάνω για μέσα το Νοέμβριο! Altair, θα είσαι σείρα μου ή φεύγεις τώρα στις 18??
                  sigpic

                  Comment


                  • Μεθαύριο,δηλαδή 17 έφυγα.
                    Carpe diem

                    Comment


                    • Σοβαρά?? Λοιπόν άντε, καλή αρχή και κουράγιο 9 μήνες είναι μόνο!
                      sigpic

                      Comment


                      • Originally posted by Altair View Post
                        Βασικά εγώ έτσι νόμιζα/ήλπιζα πως είναι ο Ε.Σ.Πλέον όμως ξέρω πως στον απλό στρατό που θα υπηρετήσω εγώ,θα κάνουμε πυρ και κίνηση,νυχτερινή βολή (ίσως),κάμποσες βολές,καμιά άλλη άσκηση της πλάκας και τέλος.Από κει και πέρα αγγαρείες,αγγαρείες και πάλι αγγαρείες.Γι'αυτό ξενερώνω.Αν κάνω λάθος διορθώστε με.
                        Aυτο ακριβως ειναι ο στρατος και για τους ενοπλους και για τους αοπλους.99% αγγαρειες,1% ασκησεις(για τα ματια του κοσμου).

                        Θα μαθεις καλα να καθαριζεις τουαλετες,φυλλα δεντρων σε εξωτερικους χωρους,σφουγγαρισμα,σκουπισμα,γοπινκ κτλ.θα εισαι συντηρητης στρατοπαιδου με λιγα λογια.

                        Comment


                        • Θα μαθεις καλα να καθαριζεις τουαλετες,φυλλα δεντρων σε εξωτερικους χωρους,σφουγγαρισμα,σκουπισμα,γοπινκ κτλ.θα εισαι συντηρητης στρατοπαιδου με λιγα λογια.
                          Opws eipa kai prin ston strato mathaineis na eisai kai katharos, fysika kai exete dikio pws kapoia pragmata einai ypervolika alla toulaxiston sto thema "goping" eimai kathetos, monoi sas vgazete ta patia sas osoi kapnizete.

                          Sthn SEAP gopes mazevan monon oi kapnizontes (osoi mporousan na kapnizoun akoma meta apo tis askhseis), htan poly afsthroi se afto to thema kai ekei tous paradexomai.

                          A kai kati akoma, mporei ontws o stratos na einai 99% aggareies, alla pistepste me den exw dei kai polous na xairontai otan erxetai h wra gia kanonikes askhseis, oi perissoteroi koitoun pws na tis apofygoun me 100 diaforetikous tropous.
                          Den thelw na pw tipote sygekrimeno me afto, aplws na anaferoume kai thn allh opsh tou kermatos.
                          "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                          But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                          Kindred, this blade and I.
                          "

                          "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                          Greek Gaming Videos
                          Greek Final Fantasy Forum

                          Comment


                          • Ρε μιλούσατε για γόπινγκ ενώ έτρωγα πρωινό και παραλίγο να ξεράσω.Άντε να δω πως θα τους πείσω να κάνω οτιδήποτε άλλο εκτός από αυτό.Έχω ακούσει ότι σε μερικά στρατόπεδα γίνεται αυτό,αλλά σε κάποια άλλα με στριμμένους διοικητές δεν το γλιτώνεις.
                            Όπως και να'χει αύριο φεύγω.

                            edit:Πολύ ωραία τα λες Τίτε και συμφωνώ μαζί σου 100%.
                            Carpe diem

                            Comment


                            • Ευσεβείς πόθοι, αλλά θα ήθελα να γράψω κάτι που το έχω μέσα μου εδώ και πολύ καιρό όσον αφορά το πώς θα έπρεπε να είναι/ τι θα μπορούσαμε να κερδίσουμε μέσα από το στρατό.

                              Πέρα από τη συζήτηση "θα γίνει/ δε θα γίνει πόλεμος" και άλλα τινά, για τη μεγάλη πλειοψηφία των κληρωτών ο στρατός είναι ένα κενό στο οποίο δεν αποκομίζουν κάποια ουσιαστική γνώση. Με αυτό δεν εννοώ απαραίτητα πως είναι τελείως στείρα και ανούσια διαδικασία κλπ, αλλά περισσότερο πως δε μαθαίνουμε κάτι πρακτικό που δύσκολα θα το μαθαίναμε στην πολιτική μας ζωή. Αφ'ενός σωστή άσκηση και καλή φυσική κατάσταση (που από μόνο του απαιτεί αρκετή πειθαρχία και 100% ωφελεί), γνώσεις σωστού χειρισμού όπλων, ασκήσεις προσανατολισμού με και χωρίς πυξίδα σε διάφορα περιβάλλοντα (δάσος, κάμπος, βάλτοι, ραχούλες, βουνά, λαγκάδια κλπ - όποιος έχει σχέση με προσκόπους θα καταλάβει τι εννοώ) και ΚΥΡΙΩΣ μια καλή γνώση στρατηγικής και γενικών αρχών πολέμου και μάχης. Το θεωρώ ντροπή να είναι κάποιος στην Αεροπορία και να μην ξέρει να ξεχωρίζει έστω τα βασικά αεροσκάφη ή να είναι τεθωρακισμένα και να μη γνωρίζει ποιούς τύπους αρμάτων μάχης έχουμε. Για να μην παρεξηγηθώ, δε μιλάω σε καμία περίπτωση για απόρρητες πληροφορίες ή κάτι που θα μπορούσε να διαρρεύσει. Μιλώ για hands - on εμπειρία σε πράγματα που μπορεί να τα μάθει κάποιος από ένα στρατιωτικό περιοδικό στο περίπτερο, και αφ'ετέρου για το πώς λειτουργεί ένας στρατός, ποιές είναι οι γενικές αρχές συμπεριφοράς και τα ειδικά χαρακτηρηστικά του ελληνικού στρατού, και εν πάσει περιπτώσει να αποδείξουν (αν μπορούν) ότι όντως τους κόβει και δεν είναι τόσο χάλια και δημόσιοι υπάλληλοι όσο ξέρουμε και νομίζουμε.

                              Από τη δική μου εκπαίδευση, θυμάμαι πολύ μεγάλο ενδιαφέρον από τα παιδιά όταν πρωτοκάναμε λύση - άρμοση G3. Είχαμε πρήξει τον εκπαιδευτή (έναν πολύ ωραίο τύπο) στις ερωτήσεις για ταχυβολία, προβλήματα του όπλου, σύγκριση με άλλα παρόμοιου τύπου, αποτελεσματικότητα και τρόπο κατασκευής, φιλοσοφία (πχ τα πιο σύγχρονα τυφέκια είναι φονικά σε μικρότερο βεληνεκές ώστε να τραυματίζονται περισσότεροι εχθροί, πράγμα που επιβαρύνει τους πόρους του αντιπάλου για περίθαλψη και ρίχνει το εχθρικό ηθικό στη μάχη - κοινώς ο νεκρός δεν ουρλιάζει και δεν παρακαλάει), συντήρηση και άλλα τέτοια, και όσα άκουσα τα θυμάμαι ακόμα. Η ουσία είναι, δυστυχώς κατά τη γνώμη μου, αυτό που είπε ο Ground Zero. Όλοι κοιτάζουν να τη βγάλουν καθαρή (μόνιμοι και φαντάροι) και πολύ λίγοι ενδιαφέρονται. Όσες φορές έχω κουβεντιάσει τα ανωτέρω με φίλους μου (ακόμα και πρώην πεζοναύτη), η δημοφιλέστερη απάντηση ήταν "μα γιατί να τα μάθεις, θα τα χρησιμοποιήσεις ποτέ? Αυτά απασχολούν άλλους, εσύ είσαι ένας σκέτος φαντάρος και κανείς δε θα έχει τέτοιες απαιτήσεις από εσένα". Τώρα, θα μου πείτε, αν είχα τέτοιες ορέξεις γιατί δεν πήγα έφεδρος. Γιατί, μάγκες, ο παραπάνω χρόνος ήταν ήδη αρκετά βαρύς, και το ότι ο στρατός σε κόβει στη μέση, σε αποσυντονίζει πλήρως ως κοινωνικό άτομο και ανακατεύει τη ζωή σου είναι μεγάλη αλήθεια. Το ζήτημα είναι ότι είναι σχεδόν αδύνατο να κάνεις κάτι με ουσία για τον εαυτό σου και τους άλλους. Δε θα έπρεπε να είναι έτσι.
                              Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

                              Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

                              Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

                              Comment


                              • Για τις αγγαρειες υπερβαλετε λιγο, altair και εγω 19 χρονων ειμουνα και μαζευα γοπες εξω απτον λοχο με τα χερια μεχρι να γεμισουν οι χουφτες μου, επαθα τιποτα ? Και στην πολιτικη μου ζωη εδω και 7 μηνες και σκουπα πιανω αμα λαχει και σφουγκαριστρα και κουβαλαω πραματα περα δωθε οποτε και οταν χρειαζεται. OK δεν ειναι το ιδιο με το να κουβαλαω κουτια με 200 φυσσιγια 12.7mm και βληματα HEAT551 για το καταραμμενο το carl gustav οπως εκανα στο ταγμα ουτε πλεον χρειαζεται να την βγαζω με 5 ωρες υπνο το 24ωρο, αλλα δεν νομιζω πως αμα ξαναπηγαινα τωρα φανταρος να ειχα τις ιδιες αντοχες με τωρα που εχω παει +16 κιλα τεσπα.

                                Δεν γινεται σε ενα στρατοπεδο να μην κανουνε οι φανταροι δουλειες, δηλαδη ποιος θα τις κανει ? ο μονιμος που τοσα χρονια ετρωγε τεντωμα στην σχολη ? ο δοκιμος που 4 μηνες του πινανε το αιμα και τωρα εχει ενα σωρο ευθηνες στο κεφαλι του ? ο ΕΠΟΠ ? ( ΝΑΙ ! )

                                Καλα θα ητανε να ειχαμε 10 φιλιπινεζες να πλενουνε τις παραλλαγες μας στα πλυντηρια να κανουν λαντζες και να καθαριζουν θαλαμους/γραφεια αλλα δεν γινεται ετσι, φανταστειτε ποσα λεφτα χαλιουνται καθε μερα σε αλλα πραγματα πιο σημαντικα οπως το φαγητο και τα πυρομαχικα.

                                Δεν περισσευουνε λεφτα ουτε για πολιτικο προσωπικο ουτε εχουμε αρκετους μονιμους για να πηγαινουνε οι κληρωτοι μονο 3 μηνες στρατο, εδω περα οπως ειχα αναφερει και πιο παλια μονο και μονο για το ρευμα στο 2ο ταγμα φευγανε 18.000 ευρω.

                                Ξαναλεω οποιος θελει να κανει μια στοιχοιωδη εκπαιδευση και δεν μπορει ουτε το αρρωστημενο γ*μησι που τρωνε οι ειδικο-δυναμιτες ουτε τους 17 μηνες που υπηρετει ο ΔΕΑ μπορει να παει ΕΛΔΥΚ και να κανει την θητεια του σαν ανθρωπος. ειτε στο 1ο/2ο ταγμα μηχανοκινητου πεζικου ειτε 5η/355η ΕΜΑ, αμα κανει καλα τσιμπ*υκια μαλιστα μπορει να την βγαλει στην λεσχη αξιωματικων/Συνταγμα μαζι με τα υπολοιπα βυσματα

                                Και το χαρτζιλικι του θα παιρνει και θα διαβωνει σε ανθρωπινες συνθηκες ( εδω περα στο 1ο ταγμα εχουνε λεκανες απο αλουμινιo για να γλιστραει το σκ@το και ντουζιερες με φωτοκυτταρο )
                                Ειλικρινα αμα οι 12 μηνες που εκανα ητανε μονο αυλωνα και ΑΣΔΥΣ τοτε δεν θα εγραφα τιποτα απ'τα παραπανω,απλα θα ελεγα οτι ο ΕΣ ειναι ενα μαυρο χαλι και θα προτεινα στον οποιονδηποτε να τον αποφυγει με καθε δυνατο μεσο.Τελος για τις λαντζες και τα σκοπετα, θεωρητικα οσο πιο πολυ παλιωνεις τοσο πιο καλα νουμερα σου δινουν να φυλας και τοσο λιγοτερο σε πιανουν καθαριοτητες, τα εχω ηδη αναφερει αυτα στο mega-post μου στην 10η σελιδα.

                                Οσο για τα πιο καινουργια οπλα με μικροτερο διαμετρημμα απλα κλωτσανε λιγοτερο και οι σφαιρες τους ειναι πιο ελαφριες αρα μπορει ο στρατιωτης να κουβαλαει περισσοτερες μαζι του, το μειωμενο τους ομως δραστικο βεληνεκες τα κανει αναποτελεσματικα για διαφορες χρησεις, για παραδειγμα το μακρυκαννα τυφεκια που παιρνουν 5.56 μπορουν να κανουν σοβαρη ζημια μονο μεχρι τα 140 μετρα, αυτα με τις μικρες καννες απτα 45 και κατω http://en.wikipedia.org/wiki/5.56mm

                                Η σφαιρα πρεπει να μπαινει μεσα με τεραστια ενεργεια και μεγαλη ταχυτητα για να αλεθει το κρεας του εχθρου σαν να ειναι κιμας, οχι να μπαινει και να βγαινει σαν μην εγινε τιποτα και να μην μπορει να διαπερασει ουτε μια λεπτη πορτα αυτοκινητου, τα οπλα ΠΡΕΠΕΙ να ειναι δυνατα και να προκαλουν μακαβριους θανατους για να βλεπουνε ολοι ποσο φριακιστικος ειναι ο πολεμος, για τον ιδιο λογο πρεπει να χρησιμοποιουνται τα οπλα διασπορας ετσι ωστε να εχει καποιες ελπιδες ενα μικρο κρατος πχ οταν καποια στρατιωτικη υπερδυναμη θελησει να το υποδουλωσει.

                                Comment

                                Working...
                                X